czwartek, 12 listopada 2015 09:20

Kolej przyspieszy na trasie do Jarocina do 2023 roku

 

Linia kolejowa nr 281 z Oleśnicy przez Jarocin i Wrześnię do Gniezna, znalazła się na liście priorytetowych zdań inwestycyjnych Polskich Linii Kolejowych.

W ramach nowej polityki poprawy prędkości przewozów kolejowych, spółka PLK zakłada wprowadzenie działań zmierzających do przyspieszenia nie tylko pociągów pasażerskich, ale także towarowych. Wśród dziewięciu szlaków przeznaczonych do inwestycji, na które składa się kilkanaście tras kolejowych, znajduje się także linia nr 281 - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Zgodnie z założeniami PLK, do 2023 roku na inwestycje kolejowe ma zostać wydanych łącznie 67 miliardów złotych. Wśród tych kwot, znajduje się remont odcinka kolejowego z Oleśnicy, przez Grabowno, Jarocin i Wrześnię do Gniezna. Inwestycja, prowadzona ze środków krajowych (Fundusz Spójności), ma w swoim założeniu podnieść prędkość przewozową pociągów towarowych z Dolnego Śląska do tej części kraju. Zakłada się, że tym samym zostanie ona zwiększona do 80 - 120 km/h na różnych odcinkach (obecnie na szlaku obowiązują spore ograniczenia, miejscami do nawet 30 km/h). Już teraz na linii 281 trwają prace inwestycyjne, głównie jednak na jej południowych odcinkach - najbliższą jest przebudowa wiaduktu w Orzechowie.

Na obecną chwilę nie jest znany jednak zakres prac, jakie miałyby zostać przeprowadzone na najbardziej interesującym gnieźnian odcinku Gniezno - Września. Zwiększenie prędkości oraz komfortu przejazdu na tym fragmencie linii, mogłoby spowodować przywrócenie przewozów pasażerskich. Wobec powstającej we Wrześni fabryki samochodów, działanie takie, przy skoordynowaniu prac z innymi podmiotami, mogłoby się wydawać wysoce potrzebne.

4 komentarzy

 • Link do komentarza Justyna niedziela, 15 listopada 2015 23:33 napisane przez Justyna

  Z Gniezna do Jarocina nie ma bezposredniego pociągu trasą, jaką dawniej jeździły pociągi przez Wrześnię, Orzechowo, Żerków. Aby dojechac do Jarocina trzeba wsiąść do pociągu na Poznań, by dalej przez Środę dojechać do Jarocina! To jest chory rozkład! A mieszkańcy stacji od Wrześni do Jarocina nie mają od lat połączeń kolejowych, polikwidowano tam także w wielu miejscowościach linie autobusowe i ludzie w w centrum Wielkopolski żyją , jak w dżungli lub na pustyni, bo nie mają żadnych połączeń ze światem! Znam temat, bo mam rodzinę w jednej z tych wiosek, gdzie nadal jest dworzec i była stacja, ci ludzie, jak większość mieszkańców są niezamożni, nie posiadają własnych samochodów i są przymusowo bezrobotni, ponieważ nie mają zadnych szans dojazdu do Wrześni lub pobliskiego Jarocina. Niestety, rowerem jest za daleko i nie każdą pogoda takiej jeździe sprzyja. Tak rządzili Polską 8 lat ci, co teraz krytykuja następców. Niech zobaczą, jak ludzie żyją na polskich wsiach w cetrum Europy!

 • Link do komentarza Wox piątek, 13 listopada 2015 19:33 napisane przez Wox

  Bardzo dobry pomysł, z niecierpliwością czekam na efekty !

 • Link do komentarza dojeżdżając czwartek, 12 listopada 2015 10:11 napisane przez dojeżdżając

  Pewnie w Jarocinie nowa firma jakaś zatrudnić będzie musiała ludzi i chcą dojazd poprawić dla sypialnianego Gniezna

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 12 listopada 2015 09:36 napisane przez EagleEye

  Miałem przyjemność dość dawno jechać pociągiem z Jarocina do Gniezna.Niebywałe przeżycie podróż ponad 2 godziny do tego prędkość za Jarocinem taka była że można by spokojnie iść obok pociągu pieszo

  Do 2023 rewelacyjne założenie No ale to tak właśnie jest za rządów koalicji PO PSL opowiadanie bajek nie do spełnienia i snucie planów na dekady tak jakby myśleli iż rządzili dwie kadencje i rządzić najwidoczniej chcieli jak PZPR przez nieskończona ilość kadencji !!!!! Z reszta co sie dziwić PSL jakie korzenie ma wiadomo a PO to nic innego jak stary układ komunistyczny nazywany demokratyczna partia ze o panu Bronku nie wspomnę a i chyba nawet ''wachola'' zapuścił z powrotem aby się teraz ''kamuflować'' jak Antek do tyłka mu się dobierze.

  No cóż od dziś PiS będzie jak to mówił Radzik z pod Bydgoszczy robić to z PO choć zapowiadał to w Gnieznie 8 lat temu że to PO będzie to z PiS
  robić.

  Powiem tak ne zapomnę jego słów jak ustępował z funkcji marszałka Sejmu że ''robi to dla dobra Platformy Obywatelskiej i jej wyborców'' a nie Rzeczypospolitej Polskiej

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane