Jesteś tutaj:Gospodarka Magistrat powołuje nowy zakład
poniedziałek, 16 listopada 2015 08:55

Magistrat powołuje nowy zakład

 

Zakład Zieleni Miejskiej - to pełna nazwa nowej jednostki budżetowej, która ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2016 roku. Czy miejskie parki na tym zyskają?

Na nadchodzącej sesji Rady Miasta Gniezna, radnym przedłożony zostanie projekt uchwały, powołującej ww. instytucję, która ma zostać zlokalizowana przy ul. Sobieskiego 16. Obecnie w tym miejscu znajdują się pomieszczenia, należące dawniej do palmiarni miejskiej, która od kilku lat już nie pełni swojej funkcji. Wykorzystywana jest za to do przechowywania i przygotowania roślinności, która w okresie wiosennym jest sadzona na terenie miasta. Oznacza to więc, że budynki teoretycznie nie zmienią swojej obecnej funkcji, a według zapisów w projekcie uchwały, chodzi o sformalizowanie nowej jednostki budżetowej - ZZM.

W uzasadnieniu do dokumenty, który ma zostać przegłosowany w listopadzie, czytamy: - Aby zieleń miejska mogła spełniać w pełni należną jej funkcję potrzebne jest konsekwentne wspieranie lokalnej polityki ochrony przyrody w mieście. W zakresie prawno-organizacyjnym istnieje potrzeba utworzenia na terenie Miasta Gniezna podmiotu posiadającego odpowiedni status, a koncentrującego się wyłącznie na opiece nad zielenią miejską i wskazującego nowe kierunki, inicjującego działania w tym zakresie i prowadzącego działalność edukacyjną, co jest niezbędne w nowoczesnym pojmowaniu zarządzania miejskimi terenami zielonymi. Nowy zakład miałby zacząć pracę już 1 stycznia 2016 roku, a swoim zasięgiem obejmować teren miasta. Zakładem zarządzać ma osoba pełniąca funkcję kierownika, który podlegać ma bezpośrednio prezydentowi miasta. Instytucja będzie mogła także posługiwać się nie tylko logo miasta, ale posiadać także swoje własne oznaczenie graficzne.

Zgodnie z działalnością statutową, Zakład będzie mógł także starać się o dodatkowe środki zewnętrzne na swoją działalność, także unijne. Nieoficjalnie wiemy też, że to jest jedną z przyczyn, dla których zdecydowano o wyodrębnieniu takiej jednostki ze struktur Urzędu Miejskiego. Informacje o staraniach na zewnętrze środki, związane z rewitalizacją zieleni miejskiej, przekazywano m.in. w kontekście Parku im. T. Kościuszki kilka miesięcy temu.

W statucie ZZM określone zostały zakresy działalności tej jednostki. Są to:

 • utrzymywanie parków, skwerów i urządzonej zieleni miejskiej wraz z istniejącą infrastrukturą i małą architekturą;
 • utrzymywanie zieleni w pasach drogowych ulic wraz z istniejącymi elementami małej architektury;
 • utrzymanie nieurządzonych terenów zieleni;
 • utrzymanie i konserwacja miejskich placów zabaw;
 • projektowanie i planowanie  nowych terenów zieleni miejskiej;
 • prowadzenie ewidencji terenów zieleni miejskiej;
 • realizowanie programów edukacyjnych w zakresie ekologii, ochrony przyrody
 • i kształtowania krajobrazu oraz współpraca z placówkami edukacyjnymi
 • i wydziałem właściwym do spraw ochrony środowiska Urzędu Miejskiego
 • w Gnieźnie;
 • prowadzenie Palmiarni;
 • koordynacja prac i nadzór na osobami pracującymi przy utrzymaniu zieleni miejskiej;
 • obsadzanie kwietników sezonowych, wież kwiatowych i donic zawieszonych na słupach lamp;
 • koszenie, zgrabianie trawy i liści, nawożenie, nawadnianie trawników;
 • pielęgnacja drzewostanu na terenach miejskich;
 • zarządzanie urządzeniami wodnymi, urządzeniami melioracyjnymi, stawami, oczkami wodnymi i jeziorami będącymi własnością Miasta Gniezna; realizowanie innych zadań zleconych przez Prezydenta Miasta Gniezna.


Czy Zakład Zieleni Miejskiej będzie mógł spełnić wszystkie swoje zadania, przekazane w statucie? Nie wiadomo. Na obecną chwilę nie opublikowano jeszcze projektu budżetu Miasta Gniezna na 2016 rok, w którym określone zostałyby stawki, przeznaczone na tę nową jednostkę oraz jej zadania. Tym samym trudno jest określić, czy pieniądze na utrzymanie zieleni miejskiej (wraz z nasadzeniami), byłyby mniejsze lub większe, niż w 2015 roku. W mijającym roku na ten cel zaplanowane było ponad 122 tysiące złotych.

Do tej pory, opieką nad drzewostanem miejskim w parkach i przy ulicach, zajmowały się w większości firmy zewnętrzne, wyłaniane w przetargach - z jakim skutkiem dbały o tę zieleń, można było niejednokrotnie przekonać się także na naszym portalu (zobacz także: Kto zaniedbuje park?).

28 komentarzy

 • Link do komentarza gnieźnianin poniedziałek, 29 maja 2017 13:54 napisane przez gnieźnianin

  kto tak wygolił te drzewa wzdłuż ulicy Wrzesińskiej , to strasznie wygląda , czerwiec za pasem a a tam niektóre po tym obcięciu wyglądają jakby usychały albo chorowały , to jakaś ochrona przyrody powinna się tym zainteresować bo tak przyciętych drzew i w takim stanie to jeszcze nie widziałem , to wygląda jakby ktoś pomylił drzewa z żywopłotem , do takich cięć to powinni zatrudniać fachowców

 • Link do komentarza rezigiusz wtorek, 23 maja 2017 09:56 napisane przez rezigiusz

  @Pawel tam już po niecałym roku wygląda na tak zapuszczone miejsce że patrzeć sie nie chce przechodząc tam a rzuciło mi się najbardziej w oczy rosnąca trawa w kostkach parkingowych.

 • Link do komentarza Paweł wtorek, 23 maja 2017 07:51 napisane przez Paweł

  Zobaczcie sobie jak wygląda zieleń na tym nowym parkingu przy Wawrzyńca co to niedawno tak hucznie ogłoszono jego wybudowanie , odradzam to oglądanie osobom z dolegliwościami kardiologicznymi i uczulonymi na psie zapachy

 • Link do komentarza EagleEye niedziela, 21 maja 2017 10:37 napisane przez EagleEye

  @z Warszawskiej powiem tak ZZM istnieje ale nie do tego do czego został powołany tylko do ...

 • Link do komentarza z Warszawskiej niedziela, 21 maja 2017 09:57 napisane przez z Warszawskiej

  Czy ten ZZM faktycznie istnieje i coś robi ? Pytam bo już drugi rok obserwuję miejsce przy ul. Warszawskiej gdzie jest taki mały parking przed dawnym kinem i tam przy chodniku za poprzedniej kadencji nasadzono krzewy pęcherznicy kalinolistnej. Miejsce z tymi krzewami wygląda raczej fatalnie, nie wygląda żeby były one pielęgnowane i wyrastają wśród nich chwasty.

 • Link do komentarza asdfgh środa, 18 listopada 2015 23:39 napisane przez asdfgh

  ciotka Jadzia - płacą? No to urząd ma szczęście!

 • Link do komentarza Ciotka Jadzia środa, 18 listopada 2015 21:22 napisane przez Ciotka Jadzia

  A co z lokatorami ktorzy są właśnie zameldowani na ul.Sobieskiego 16 tuż obok palmiarni bo jakoś nikt o nich nie wspomniał a przecież tam mieszkają dwie rodziny które normalnie płacą rrachunki i nie zalegają z opłatami.

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 17 listopada 2015 09:12 napisane przez urzędas

  Panie ciekawski, tu przecież nie o koszty chodzi, tylko o tworzenie miejsc pracy dla swoich. Także tych od łopaty. PO przegrała z kretesem, więc musi zwierać szyki,a powstawanie takich zakładów jest jedną z możliwości pozyskania sympatyków.

 • Link do komentarza ciekawski poniedziałek, 16 listopada 2015 21:00 napisane przez ciekawski

  Czy dosłownie są cytowane punkty statutu ZZM , bo jeżeli tak to w połowie tych punktów są zapisy których nijak nie można zrozumieć o co chodzi. Powołanie tego ZZM jak rozumiem będzie polegało na utworzeniu tak faktycznie firmy zajmującej się tym co wynika ze statutu, a więc firmy która zatrudni jakąś tam ilość pracowników , która będzie wyposażona w sporą ilość sprzętu oraz środków transportu ? Należy rozumieć że to nie tylko będą łopaty i grabie , czy ktoś skalkulował jakie są koszty powstania tej firmy i jej wyposażenia i jak te koszty będą wyglądały w porównaniu do likwidowanego ZGL w którym koszty dotyczyły tylko osób zatrudnionych ?

 • Link do komentarza antonio poniedziałek, 16 listopada 2015 20:21 napisane przez antonio

  @Lady: oczywiście żartuję. Prawda jest taka, że jak gruszka spadnie z drzewa, to może już tylko zgnić... Uahhahaahha

 • Link do komentarza zakręcony poniedziałek, 16 listopada 2015 18:26 napisane przez zakręcony

  Jak własny zakład gospodarki lokalowej zajmuje sie majątkiem miasta, to jest źle. a jak własny zakład będzie zajmował się zielenią miejską to będzie dobrze. Kręćka mozna dostać czytając o takich decyzjach.

 • Link do komentarza krytyk vice prezydenta poniedziałek, 16 listopada 2015 18:16 napisane przez krytyk vice prezydenta

  TYLKO ZDROWA KONKURENCJA jest wstanie doprowadzić do obniżenia cen na jakiekolwiek usługi. Także te w zakresie opieki nad terenami zielonymi w Gnieźnie. Nikt nic mądrzejszego niż przetargi jeszcze nie wymyślił !!! A za to , że nasza miejska zieleń wyglądał jak wyglądała ODPOWIADAJĄ - T Y L K O urzędnicy NASZEGO MAGISTRATU !!.. Bo to oni nie potrafili dobrze przygotować umów a nawet jeżeli one nawet były dobre, to nie spróbowali nawet WYEGZEKWOWAĆ zapisów tych umów. I to jest przyczyna zaniedbanych trawników , jezior i parków. Ale co się dziwić jeżeli naczalnym urzędnikiem magistratu był nijaki KOWALSKI.
  I znowu, jak to kiedyś powiedział nijaki ZYGMUNT. "Wylewa się dziecko z kąpielą !!

 • Link do komentarza mieszkniec poniedziałek, 16 listopada 2015 17:03 napisane przez mieszkniec

  A to dranie !!!

 • Link do komentarza Mirinda poniedziałek, 16 listopada 2015 16:52 napisane przez Mirinda

  Lady ma rację. Budasz zapowiadał nowe miejsca pracy, no to je tworzy:-)))

 • Link do komentarza Lady poniedziałek, 16 listopada 2015 15:39 napisane przez Lady

  Antonio... nie rozumiem. Piszesz, jakbyś już coś wiedział. Bądź człowiekiem. Zrozum sytuację. No...nie jest dobrze. Dlaczego nie pomóc człowiekowi?

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 16 listopada 2015 15:05 napisane przez Gnieźnianin

  A dotychczas instytucjonalnie , organizacyjnie i personalnie co było że teraz jest wola powołania Z . Z . M . ?

 • Link do komentarza Qwerty poniedziałek, 16 listopada 2015 15:04 napisane przez Qwerty

  Ciekawe ile to będzie kosztować.....

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 16 listopada 2015 13:06 napisane przez urzędas

  Niezależnie od tego, komu szykuje Platforma ten stołek,należy stwierdzić, że oszukani niech się czują wyborcy, bowiem założeniem wyborczym Budasza była likwidacja ZGL rzekomo generująca koszty jako jednostka urzędu, a tu nagle powołuje się kolejną jednostkę, która rzekomo w założeniach ma być tańsza i lepsza od firm zewneętrznych. Czy Państwo Czytelnicy coś rozumieją z takiego postępowania?

 • Link do komentarza :-))))))))))))))) poniedziałek, 16 listopada 2015 12:50 napisane przez :-)))))))))))))))

  EagleEye kto ma być personalną wiadomo bo ona sama klepie po mieście ale niech zrobią jakiś konkurs, ja tak lubię konkursy

 • Link do komentarza gardenia poniedziałek, 16 listopada 2015 12:43 napisane przez gardenia

  Posada pod panią Kanię...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022