wtorek, 17 listopada 2015 12:12

Proponowane inwestycje w 2016 roku

 

Projekt budżetu miasta na 2016 rok przewiduje wydatki na poziomie 229 milionów złotych. Jakie inwestycje w Gnieźnie zaplanowano w ramach tej kwoty?

Budżet miasta dzielony jest według określonych punktów, według których przydzielane są kwoty na planowane zadania. Środki, przydzielane do odpowiednich działów, dysponowane są m.in. na utrzymanie administracji, wypłaty pracowników czy inwestycje. Przyjrzeliśmy się tym ostatnim, sprawdzając jakie zmiany w tym zakresie mogą czekać mieszkańców w 2016 roku. Rewolucji w tych zamierzeniach jednak nie ma, a ze wszystkich inwestycji na pierwszym miejscu wybija się budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Zabłockiego.

Inwestycje drogowe

Wśród prac na ulicach miejskich, zaplanowanych na przyszły rok, dla których przewidziano kwotę 10 mln 800 tys. złotych, wykonane mają zostać: ul. Osiniec, ul. Kochanowskiego, chodnik na ul. Liliowej i Roosevelta (od ul. Fabrycznej do ul. Kujawskiej), parkingi przy ul. św. Wawrzyńca, ul. Łaskiego i ul. Świętokrzyskiej. W ramach tych środków, zaplanowane zostało także przygotowanie dokumentacji dla inwestycji drogowych, przewidzianych do realizacji w 2017 roku. Ponadto w ramach kontynuacji wykupu gruntów pod budowę drogi zbiorczej na os. Pławnik, przewidziano kwotę 200 tys. złotych (dla nabycia działek przy ul. Wojskowej). Oświetlenia doczekać się mogą właściciele nieruchomości przy ul. Zagajnikowej, Łowieckiej, Południowej i Pszenicznej. Dodatkowo planuje się wydatek 100 tys. złotych na doświetlanie przejść dla pieszych.

Na ogrodzenie Doliny Pojednania planuje się wydatkować 150 tysięcy złotych. Ponadto zrealizowany zostanie projekt budżetu obywatelskiego - montaż ławek i stojaków na ulicach miasta (120 tys. złotych) oraz przywrócony zostanie pierwotny wygląd obiektu powojskowego, w którym mieści się Muzeum Zabytków Kultury Technicznej (w ramach budżetu obywatelskiego). W kwocie 100 tysięcy zrealizowany ma zostać także dokumentacja do projektu pt. "Przywrócenie funkcji miastotwórczych Starego Miasta i Śródmieścia na tle aktualizowanego Planu Rewitalizacji Miasta Gniezna". Remontowi mają zostać poddane także schody w ciągu ul. Północnej (do ul. Wodnej) oraz na ul. Łazienki.

Inwestycje sieciowe, wodne i parkowe

Ponadto w 2016 roku odbędzie się drugi etap budowy kanalizacji deszczowej oraz wodociągu na ul. Roosevelta (1 mln 300 tys. zł). Podobnej inwestycji doczeka się także część terenu po byłej jednostce wojskowej przy ul. Wrzesińskiej. W gospodarce wodnej przewiduje się także wydatki na rekultywację jeziora Jelonek, a także opracowanie dokumentacji dla naprawy cieków wodnych przy ul. Asnyka, ul. Sokoła oraz regulacji i oczyszczeniu fragmentu rzeki Wełny.

W kwestii utrzymania zieleni publicznej, Miasto planuje wydatek w kwocie 700 tysięcy złotych na I etap rewitalizacji Parku im. T. Kościuszki, przy czym zawarto adnotację, że zakłada się wystąpienie o preferencyjną pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Inwestycje mieszkaniowe, oświatowe, sportowe i społeczne

W ramach gospodarki mieszkaniowej, wydatki inwestycyjne mają zostać przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla budowy domów wielorodzinnych przy ul. Cymsa (teren byłych baraków). W dziale dotyczącym urzędów gmin, przewidziany został remont budynku ratusza, na który to zarezerwowano kwotę 1 mln złotych. Termomodernizacji ma doczekać się Miejski Ośrodek Kultury - 300 tys. złotych.

Gnieźnieńska oświata, wzorem lat poprzednich, doczeka się kolejnych modernizacji placówek - remont dachu w Szkole Podstawowej nr 6 (700 tys. zł), opracowanie dokumentacji dla modernizacji dziedzińca szkolnego przy SP nr 9 (20 tys.), modernizacja kuchni Przedszkola nr 3 (200 tys. zł), przebudowa ogrodzenia przy Przedszkolu nr 5 (20 tys. zł), modernizacja pomieszczeń Przedszkola nr 8 (30 tys.), budowę windy dla niepełnosprawnych w Gimnazjum nr 4 (200 tys. zł). W przypadku poszerzenia działalności żłobka przy ul. Kościuszki, zarezerwowano na cel remontowy kwotę 123 tys. złotych.

Budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Zabłockiego jest najdroższą inwestycją, jakiej podejmie się miasto w 2016 roku. Na ten cel przeznaczonych ma zostać łącznie 11 mln 905 tys. złotych, przy czym 2 mln pochodzą z ministerialnego dofinansowania.

W ramach pomocy społecznej planuje się wydatek 150 tys. zł na powstanie Domu Pomocy "Senior-Wigor". Kwota przeznaczona zostanie na modernizację i wyposażenie budynku dla osób w wieku senioralnym (65+). Przewiduje się, że goście domu będą mogły przebywać w nim nawet 8 godzin dziennie pod opieką lekarza, opiekuna i terapeuty.

Ponadto kwota 370 tys. złotych przeznaczona zostanie na budowę placów zabaw na os. Kazimierza Wielkiego, ul. Małej, ul. Ludwiczaka, do których należy zaliczyć także trzy inne place zabaw i strefy aktywności dla seniorów, realizowane w ramach budżetu obywatelskiego przy ul. Witkowskiej oraz w rejonie Lasu Miejskiego i na terenie Pustachowy.

 

Projektowi budżetu przyjrzą się teraz radni Rady Miasta. Zapewne odniosą się także do powyższych propozycji, w trakcie spotkań na komisjach lub podczas posiedzenia pod koniec listopada br.

7 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com niedziela, 22 listopada 2015 23:20 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  W sprawie ul. Kawiary pisaliśmy jakiś czas temu:

  http://www.gniezno24.com/component/k2/item/3985-ul-kawiary-poczeka-na-remont

 • Link do komentarza osabzyk niedziela, 22 listopada 2015 20:04 napisane przez osabzyk

  Na Kawiarach jak zwykle zrobię 10 lepienie tych samych dziur ale o chodnikach nikt nie pomyśli. Przy tak dużym natężeniu ruchu jaki teraz powstał po zrobieniu drogi w kierunku Osinca tylko czekać na potrącenie.

 • Link do komentarza stachu środa, 18 listopada 2015 15:02 napisane przez stachu

  Slow brakuje na ignorancję i spychanie spraw na drugi plan. Mam na myśli przepiękne rondo na styku ulic wrzesińskiej i witkowskiej które jako "tymczasowe" powstało ponad 3 lata temu za kwotę ok 200 tys... Śmiech, zenada i wstyd to rondo! A po to żeby moc je rozbudować zlikwidowano stacje benzynowa która mogłaby funkcjonować do dziś... I oczywiście jak widać w roku 2016 nikt tam palcem Nie ruszy...
  "Obudzmy to miasto" heeej!

 • Link do komentarza kawiary wtorek, 17 listopada 2015 19:36 napisane przez kawiary

  Popieram jt. Kawiary to JEDNA WIELKA DZIURA, Brak chodników, błoto, dziury itp. Może dopiero jak stanie się jakiś wypadek lub zamieszka na tej ulicy ktoś "ważny ", to wreszcie władze miasta zajmą się tą ulicą. Mieszkańcy ulicy Kawiary: proponuję zablokowanie ulicy !!!!

 • Link do komentarza jt wtorek, 17 listopada 2015 17:56 napisane przez jt

  Znów zapomniano w magistracie o ulicy Kawiary i obiecanym remoncie .
  A w takim dniu jak dzisiaj dzieci idące do szkoły nie mogą przejść suchą nogą .

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 17 listopada 2015 17:34 napisane przez rowerzysta

  Widzę, że brakuje planowanej wcześniej inwestycji - modernizacji przejazdu "pod trzema mostami" - czyżby wycofano się z tego projektu? Jeśli tak, to ciekawe na co przeznaczona będzie kwota 15 mln zł, jaka podobno miała być do zapłacenia po wykonaniu tej inwestycji.

 • Link do komentarza Szymon wtorek, 17 listopada 2015 17:03 napisane przez Szymon

  150 000 na ogrodzenie doliny?? jak ktoś będzie chciał wejść to wejdzie przez ten "płotek" za te pieniądze to myślę że można zrobić jeszcze większą plażę na rynku niż w tym roku i opłacić jej utrzymanie, na płot to pies zrobi to co musi jak podniesie nogę a z plaży dużo ludzi będzie się cieszyć :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane