poniedziałek, 30 listopada 2015 18:19

Inwestycje drogowe w mieście przed zimą

 

Dobiegają końca ostatnie prace przy pracach budowlanych na gnieźnieńskich ulicach. Do ukończenia pozostały jeszcze dwie inwestycje - wiadukt i rondo.

W ostatnich tygodniach zakończono kilka przedsięwzięć, których rezultat odczuwają teraz gnieźnianie - najpierw na wskutek (często uciążliwych) objazdów, a teraz pozwalających poruszać się po komfortowej jezdni. Przechodząc w kolejności zdjęć - rozpoczął się proces utwardzania dróg pomiędzy budynkami na os. Grunwaldzkim. Obecnie doczekały się nowej nawierzchni dwie uliczki, na których zainstalowano odpływy ze studzienkami oraz ułożono kostkę na jezdni i chodnikach. Przy ul. Cegielskiego kończy się powoli instalacja oświetlenia ulicznego, prowadzącego aż do budującej się fabryki Kirchhoff. Na końcu drogi trwają także prace instalacyjne, przy doprowadzeniu w ten rejon kanalizacji oraz sieci wodnej.

Ukończony został także I etap budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej na ul. Roosevelta. Na miejscu starej jezdni ułożona została nowa nawierzchnia asfaltowa z krawężnikami i nowymi latarniami ulicznymi. W przyszłym roku planowana jest także budowa chodnika, a także II etap budowy - tym razem na odcinku od ronda przy al. Reymonta do ul. Rycerskiej.

Na osiedlu Tysiąclecia, u zbiegu ul. Chudoby, Budowlanych i Paczkowskiego, trwa przebudowa skrzyżowania. W tym miejscu pojawi się wkrótce rondo, a cała inwestycja jest finansowana ze środków Powiatowego Zarządu Dróg, Urzędu Miejskiego oraz Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przekształceniu uległo już część chodników w tym miejscu, a wkrótce kierowcy mogą liczyć na utrudnienia związane z pracami na jezdni.

Do końca zmierzają także prace na wiadukcie w ciągu ul. Orcholskiej. Obiekt został już w znacznej części wykończony, jednak jeszcze musi przejść odbiór techniczny. Zgodnie z założeniami, wykonano nowy chodnik w ciągu przeprawy, którego do tej pory brakowało. Zniknął stary bruk, który zastąpiła nawierzchnia asfaltowa, a także pojawiły się po raz pierwszy bariery energochłonne. Wiadukt został także wykończony od strony torów kolejowych, a cały teren uporządkowano i uregulowano.

Kilka dni temu otwarta została także ul. Łaskiego, na której powstała dwukierunkowa ścieżka rowerowa - wzorem z takich rozwiązań, jakie stosowane są na Zachodzie, a także zgodnie z przepisami, jakie obecnie obowiązują w tym zakresie.Ścieżka powoduje też, że kierowcy jadą na pewno ostrożniej, ale rowerzyści muszą też ustępować pierwszeństwa pasażerom autobusów, wysiadających na przystanku. Przy przejściu dla pieszych umieszczony został także przejazd dla rowerów, na których cykliści nie muszą schodzić ze swoich jednośladów w celu dostania się na drugą stronę jezdni. Obniżony został przy okazji krawężnik przy wjeździe na brukowaną część nawierzchni koło katedry.

11 komentarzy

 • Link do komentarza tomasz wtorek, 01 grudnia 2015 16:25 napisane przez tomasz

  i po co to rondo, dla kogo i kto na tym zarobi? przeciez to chore...

 • Link do komentarza tomato wtorek, 01 grudnia 2015 13:32 napisane przez tomato

  kiedy w końcu będzie ten wiadukt na ORcholskiej!!!!!

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 01 grudnia 2015 10:21 napisane przez rowerzysta

  Pochwalam ścieżki rowerowe ale zapytam dlaczego w Gnieźnie powstają one na zasadzie kawałek tu kawałek tam ? Czy naprawdę nie można czegoś zrobić raz a porządnie i poprowadzić taką ścieżkę dłuższym odcinkiem np. przez całe miasto , czy ten fragment na ul. Łaskiego wynika z troski o rowerzystów , czy też aby nie jest efektem wyrachowania żeby dostać jakieś tam dofinansowanie bo się zrobiło ścieżkę i nie istotne że bez sensu ? Kombinujecie jak konie pod górkę z tymi niby rozwiązywaniami problemów komunikacyjnych miasta ale żeby tak zrobić porządną ścieżkę dla rowerzystów np. z Winiar przez całe miasto do lasu przy Wrzesińskiej a do tego wyznaczyć miejsca gdzie można taki rower zostawić , to nikt nawet nie myśli o tym.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 01 grudnia 2015 09:54 napisane przez EagleEye

  Szkoda tylko ze jak tu zacytuje fragment tekstu ''wzorem z takich rozwiązań, jakie stosowane są na Zachodzie'' co do ścieżki rowerowej (przeciwko której nic nie mam aby była jasność) na ul. Łaskiego nie ma wzorem Zachodnim u nas zarobków przeciętnego Kowalskiego tylko kopiuje się jakieś mało zrozumiałe ''wzorce'' ;-)

  No ale cóz poczekam do pierwszej kolizji rowerzysty z pieszym lub autem i zobaczymy jak te wzorce z Zachodu sie sprawdzą ;-)

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 01 grudnia 2015 00:48 napisane przez Gnieznianin

  aldente ponieważ większość Tajwanu to szopki itp dziwne obiekty. Samowola budowlana, odsuwanie problemu przez URBiS i miasto spowodowało to co jest. Moim zdaniem ta szopa w tym przejeździe powinna zostać zburzona tym samym, że właściciele mają druga niedaleko. Ot, taka polityka mieszkaniowa u nas jest :)

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 30 listopada 2015 23:50 napisane przez avalon

  Zapominałem dodać, że takiego przejścia o którym napisałem w poprzedniej wiadomości nie można zrobić bez prawdziwego deptaku obok katedry. Teraz jest tam zwykła ulica tylko że z zakazem wjazdu i dopuszczeniem ruchu na określonych warunkach. Tak naprawdę to zwykła ulica z parkingiem o ograniczonym ruchu. Tam musiałby powstać deptak, czyli chodnik dla pieszych na całej szerokości ulicy.

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 30 listopada 2015 23:45 napisane przez avalon

  Na Łaskiego utrwalono niebezpieczny błąd - przejście dla pieszych za zakrętem. Tam niewielu kierowców jeździ 30 km/h. Teraz dodali przejazd dla rowerów. Przejście powinno być na samym łuku i skierowane w deptak, przynajmniej piesi widzieliby co ich czeka po wejściu na jezdnie. Nigdy nie lubiłem tego przejścia a teraz będzie jeszcze gorzej.

 • Link do komentarza wwww poniedziałek, 30 listopada 2015 20:53 napisane przez wwww

  chociaż czerwoną nawierzchnię by zrobili na tej ścieżce rowerowej. Groznie to wygląda szczerze mówiac

 • Link do komentarza prosport poniedziałek, 30 listopada 2015 19:35 napisane przez prosport

  Wiadukcik na ul. Orcholskiej jest tak długo "remontowany" po to zby docenic jego urodę. Grunt to zdązyc przed 1 maja.

 • Link do komentarza aldente poniedziałek, 30 listopada 2015 19:21 napisane przez aldente

  Przepraszam zapomniałem zapytać - na tym zdjęciu nr 39 jak rozumiem pomiędzy śluzą dla rowerów a przejściem dla pieszych jest wyznaczony przejazd dla rowerzystów . "Przejazd rowerowy jest kontynuacją ścieżki rowerowej przez jezdnię". Czy w tym przypadku przejazd ten jest kontynuacją ścieżki wzdłuż ulicy i kończy się po drugiej stronie ulicy na krawędzi z chodnikiem , czy jest to przejazd z jednego chodnika na drugi chodnik ? Zdaje być się to trochę skomplikowane bo po chodniku rowerem jechać nie wolno z tego co widać na zdjęciu, a więc rozumiem że najwyżej mogę jechać tym przejazdem wte i wewte po czym przed wjazdem na chodnik muszę się zatrzymać i zsiąść z roweru żeby dalej się poruszać chodnikiem. Czy ja logicznie rozumuję ?

 • Link do komentarza aldente poniedziałek, 30 listopada 2015 18:54 napisane przez aldente

  Potrafi ktoś wytłumaczyć dlaczego na zdjęciu nr 2 szopka wystaje do połowy tej jezdni i dlaczego na zdjęciu nr 5 po prawej stronie szopka przegradza chodnik i graniczy z krawędzią jezdni ? Dlaczego na zdjęciu nr 39 osoba rozmawiająca przez telefon lub drapiąca się w ucho, jedzie rowerem po chodniku gdy z drugiej strony ulicy ma wyznaczony pas do jazdy rowerem ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane