poniedziałek, 25 stycznia 2016 18:00

Fontanna na Rynku zabrzmi jak pozytywka

 
Fontanna na Rynku zabrzmi jak pozytywka archiwum redakcji

Jeszcze w tym roku, na głównym placu miasta zacznie wybrzmiewać muzyka. Melodia ma się komponować z układem wodnym i świetlnym na wodotrysku.

Dyskusja w tym temacie pojawiła się w trakcie posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Temat przywołała skarbnik Ewa Gawrych, która przedstawiła zmiany w budżecie, zaplanowane na 2016 rok. W ich ramach ze środków na utrzymanie mienia komunalnego, przenosi się do wydatków inwestycyjnych pieniądze na cel "wykonania systemu nagłośnienia przestrzeni wokół fontanny na Rynku". W ramach tej instalacji ma się pojawić nie tylko nagłośnienie obiektu, ale także instalacja umożliwiająca powstanie infrastruktury koncertowej.

Temat ten zainteresował radnych na tyle, że dopytywali się o szczegóły tego przedsięwzięcia: - Rozumiem cele imprez masowych, ale czy warto inwestować w tę fontannę w dźwięk? Powiedzmy sobie szczerze, że jeśli ma to grać w sezonie letnim, to są w tym czasie także ogródki, z których każdy ma jakąś muzykę czy to na żywo czy z telewizorów - stwierdził radny Arkadiusz Masłowski. - Mamy jakiś prognozowany koszt utrzymania tej instalacji? Czy sprecyzowana jest już jaka będzie moc tego urządzenia? - pytał radny Krzysztof Modrzejewski.

Bogusław Sotek z Wydziału Inwestycji Komunalnych odpowiedział, że instalacje nadające muzykę mają być zamontowane w miejscach, gdzie obecnie znajdują się śmietniki. Łącznie ma to być osiem głośników - cztery skierowane do środka i cztery na zewnątrz obiektu: - Sterowanie będzie prowadzone w komorze obsługującej fontannę, gdzie będzie wszystko zsynchronizowane w jednej szafce niezależnie od pracy fontanny. Będzie można regulować i zgrać, aby zsynchronizować muzykę z wypływem wody. Do tego będą dwa mikrofony bezprzewodowe, które będą ułatwiać w sposób nieinwazyjny prowadzenie jakichś imprez w obrębie fontanny. Moc, o którą radny pyta, będzie ustalona z projektantami. Ma ona być taka, aby wszystko było słyszalne - mówił Bogusław Sotek. Jak dodał wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Uzupełniając, będzie to zamontowanie inwestycyjne urządzeń. Za program funkcjonalny łączenia światła i dźwięku, będziemy musieli to zlecić firmie, która dobierze muzykę, spokojniejszą, bardziej dynamiczną zależnie od pory. Być może będzie kilka programów, które przygotuje się w zależności od uroczystości, jakie będą się zbliżały.

W trakcie dyskusji powrócił temat "jakości estetycznej" fontanny: - Myślę, że wielu mieszkańców miało marzenie, żeby to była fontanna taka na "wow", ze światłem i dźwiękiem, żebyśmy mogli się chwalić na cały świat. Są jej zwolennicy i przeciwnicy i myślę, że w godzinach wieczornych to wygląda ona nawet sympatycznie. Dołożenie do tego udźwiękowienia takich "mini spektakli", to na pewno zyska na jakiejś atrakcyjności - mówił Jarosław Grobelny. Arkadiusz Masłowski dopytywał: - A może jest inna forma dopracowania tej fontanny? Wiceprezydent odpowiedział: - Generalnie rozumiem, że nie mówimy tu o rozebraniu fontanny, która kosztowała półtora miliona złotych. Jeśli nie, to ta fontanna jest w takiej bryle skonstruowana, że trudno przy niej jeszcze cokolwiek dołączyć takiego, co mogłoby zmienić jej wygląd. To ma być taki "gadżet", coś w rodzaju światło i dźwięk, ale na miarę możliwości tej fontanny i wbudowanych w nią dysz.

Jak przyznali urzędnicy, w ciągu roku wielokrotnie zdarzają się wnioski kierowane o zasilenie nagłośnienia na różne imprezy. Dzięki tej instalacji, ich zdaniem nie będzie trzeba angażować tyle pracy instalacyjnych w przyszłości.

Projekt uchwały został zaakceptowany przez radnych i trafi na środowe obrady Rady Miasta. Projekt budowy instalacji kosztować ma niespełna 45 tysięcy złotych.

36 komentarzy

 • Link do komentarza Anka czwartek, 04 lutego 2016 14:33 napisane przez Anka

  oczywiście że Rynek nie powinien i nie może być traktowany jak amfiteatr czy sala koncertowa, jak zaznaczył turysta potrzebna jest wizja której wyznacznikiem będzie stworzenie pewnej całości połączonej z gustownym wykonaniem , bo ta fontanna + muzyczka + króliczki + plaża + palmy + królowie + ogródki + imprezy + autobus = tsunami kiczu. Oprócz wizji odnowionego Rynku który w swojej kompozycji z ulicami Chrobrego i Tumską powinien stanowić wizytówkę miasta , swego rodzaju magnetyzm , potrzeba jest innego miejsca gdzie prowadzone byłyby masowe imprezy kulturalne. Gnieznu potrzebny jest amfiteatr z prawdziwego zdarzenia. Tylko czy władze to rozumieją ?

 • Link do komentarza Scarlett czwartek, 04 lutego 2016 14:25 napisane przez Scarlett

  Aloch, takie barobusy stawia się w miejscach, gdzie nie ma stacjonarnych lokali w pobliżu. To czerwone,jest okropne, smieja się z tego turyści, a jak się tobie podoba i chcesz "oglondać" to jedź do Londynu, bo tam takie autobusy kursują, to się "naoglondasz" do woli1

 • Link do komentarza turysta czwartek, 04 lutego 2016 13:39 napisane przez turysta

  Tej fontannie i temu rynkowi na którym ta stoi nic nie pomoże! Żadna muzyczka, żadna plaża , autobus też nie pomoże! To miejsce a właściwie całe centrum potrzebuje wizji i trzeba sobie najpierw odpowiedzieć na pytania: komu i czemu to centrum z rynkiem ma służyć? Mieszkańcom miasta - turystom - czy obu tym grupom? Ma służyć rozrywce, ma być miejscem ciszy czy miejscem imprez? A jeśli ma służyć każdemu z wymiennych celów to należy wytyczyc te strefy tak by ci co chcą ciszy i rozrywki wiedzieli gdzie i czego można oczekiwać! Takie doraźne działania typu muzyka / plaża / halasliwe imprezy nie zmienią tego miejsca w atrakcyjne! Tu potrzeba wizji na lata a nie na następną kadencję!

 • Link do komentarza Aloch piątek, 29 stycznia 2016 02:36 napisane przez Aloch

  Chodzi o fontannę, czy autobus ? Widze go z okna, nie przeszkadza mi.Lepiej go oglondać niż buda-bus parkingowy. Co wam sie nie podoba ? kolor, kształt czy rozmiar ? Młody co tam robi ,jest solidny.Pracuje 10, 12 godzin-ktoś mu zazdrości ? On robi na mają emeryture/od tego roku mam/, podobno dzięki takim co teraz robiom mogom nam płacić.

 • Link do komentarza abc czwartek, 28 stycznia 2016 16:40 napisane przez abc

  Do Urzędasa - pomysły na uatrakcyjnienie fontanny to trzeba było podawać przed jej wybudowaniem. Jest jaka jest i już. A właśnie - co z projektem usuwania gołębi rynkowych??

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 28 stycznia 2016 14:23 napisane przez kierowca

  I tak z koncertowej fontanny zeszlismy na przestrzeganie prawa drogowego w Gnieźnie. Niech Naczelny nam to wybaczy, ale z tego wynika, jakie są problemy w naszym miescie i jak się na nie reaguje, a w zasadzie nie reaguje..Komentator "Ja_Jestem" trafnie to podsumował.

 • Link do komentarza Ja_Jestem czwartek, 28 stycznia 2016 14:08 napisane przez Ja_Jestem

  @:stamtąd
  Wielce szanowny panie kolego, W odpowiedzi na pański wpis, odniosę się dość krótko i z pewnością lakonicznie, mianowicie. Proszę się rozejrzeć po Gnieźnie, a w szczególności po centrum, ile to stoi znaków zakazu postoju, zakazów ruchu, czy też zakazów wjazdów, i wtedy, pan zrozumie, o czym tak naprawdę pan napisał, odnosząc się do postawienia tego autobusu.

 • Link do komentarza Seba środa, 27 stycznia 2016 21:57 napisane przez Seba

  Kodeks drogowy stanowi: Art. 50a.
  1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

  Pytanie do nadzoru drogowego ( Policja,prezydent itd). Jak dłogo ten nieuzywany pojazd będzie tarasował drogę?

 • Link do komentarza stamtąd środa, 27 stycznia 2016 19:28 napisane przez stamtąd

  ad. Ja_Jestem - proszę Pana, ale ja zapytuję, czy ktokolwiek (prezydent, jakiś dyrektor, a nawet policja) ma prawo wydawać zezwolenia na postój pojazdu w strefie, w której obowiązuje przepis zakazu postoju? Przecież zakz jest prawem ustanowionym przez przepisy państwowe, tam stoi wyraźnie taki znak i nikt nie ma prawa na wydawanie nawet na pismie z kilkoma pieczątkami takich pozwoleń na łamanie prawa? Tak myślę i jeżeli się mylę to proszę mnie wyprostować.

 • Link do komentarza Ja_Jestem środa, 27 stycznia 2016 18:34 napisane przez Ja_Jestem

  @:stamtąd:
  Szanowny panie, to nie MPK postawiło ten monstrualnej wielkości autobus w rynku, tylko osoba....... która utworzyła w jego środku tak zwany punkt sprzedaży burgerów. I z całą pewnością, nikt bez odpowiedniego zezwolenia nie mógłby dokonać tak rażącego złamania prawa, jak to, że wjechał sobie, zaparkował, i kwita. Nie, nie. Ten ktoś, stawiając tamten autobus, musiał posiadać odpowiednie zezwolenie, ponieważ, bez takiego pisemka, już dawno by tego autobusu tam nie było.

 • Link do komentarza Wania środa, 27 stycznia 2016 15:06 napisane przez Wania

  Ogłaszam niezobowiązujący KONKURS! Nagrodą jest myśl, że pomysł zostanie wykorzystany przez urząd! Zasady???? Podać tytuły piosenek i imprez, które będą lecieć przy określonych imprezach z fontanny. Podaję swój przykład:
  Zanim głos zabierze prezydent, niech poleci "Wesoły Romek" z filmu Miś ;))))))
  Jak będzie impreza starostwa i pojawi się Makohoński, to może polecieć "Cisza". Na trąbce rzecz jasna:)

 • Link do komentarza szofer środa, 27 stycznia 2016 12:28 napisane przez szofer

  Do "stamtąd" w sprawie nielegalnego parkowania tego autobusu niech się wypowie policja, bo chyba rzeczniczka czyta komentatze, a jej władza niech się wypowie w sprawie, czy ktoś ma prawo decydować wbrew przepisom, nawet sama najwyźsza miejska władza?

 • Link do komentarza b środa, 27 stycznia 2016 12:13 napisane przez b

  Rzeczywiście - wszystko wskazuje na to, że udźwiękowienie fontanny jest kiepskim pomysłem. "Fontanny multimedialne" z reguły są dużych rozmiarów i mają zupełnie inną "bryłę".

 • Link do komentarza stamtąd środa, 27 stycznia 2016 10:11 napisane przez stamtąd

  A czy ten czerwony autobus to nabytek MPK? I dlaczego stoi na miejscu, gdzie jest znak zakazu? Ja też tam mogę parkować?A może są w tym mieście równi i równiejsi? A jeżeli to nie MPK jest właścicielem tego złomu, to kto to jest i na jakiej podstawie dostał pozwolenie na przekraczanie przepisów drogowych? Prezydent miasta ma taką moc?

 • Link do komentarza Kowal środa, 27 stycznia 2016 07:43 napisane przez Kowal

  Jak ja się cieszę, że nie mieszkam w centrum :) Menelstwo, brud a teraz jeszcze hałasy od fontanny :D

 • Link do komentarza mieszkaniec wtorek, 26 stycznia 2016 17:47 napisane przez mieszkaniec

  a tak na poważnie pytanie do rzeczniczki dzionek, jak tam poszukiwania aktorów Dobrawy i Mieszka do planowego przedstawienia na obchody??? Nikt nie chce się z wami już ośmieszać? Czy macie jeszcze spokojne sny? z budaszem na czele? przy tak powszechnej krytyce mieszkańców.

 • Link do komentarza Redakcja Gniezno24.com wtorek, 26 stycznia 2016 16:03 napisane przez Redakcja Gniezno24.com

  Informujemy, że udostępnienie IP może nastąpić jedynie na polecenie organów ścigania. Jednocześnie apelujemy o zaprzestanie używania argumentów ad personam i przejście do merytorycznej dyskusji.

  Pozdrawiamy,

 • Link do komentarza Ja_Jestem wtorek, 26 stycznia 2016 15:05 napisane przez Ja_Jestem

  @:Mruczek:
  Słowo daję, nie mogę zrozumieć tych, którzy uważają, że moje wpisy są spod wielu nicków. Nie będę pisał, że jesteś kretynem, bo to w rzeczy samej, niczego by nie zmieniło, ale mogę ci doradzić, udaj się do redakcji tego bloga, i poproś o przedstawienie czego takiego jak moje IP. To może wtedy ty..... i wielu innych..... zrozumie, że pisząc właśnie z takimi jak ty..... co to oprócz kościołów nie zauważają niczego innego, nie są w stanie niczego wyjaśnić i w jak głębokim idiotyzmie, się pogrążyli. Czasami to myślę sobie, że odpisujący na moje odniesienia się do innych wpisów, to zwykli dyletanci. Przestałem już reagować na kretynów, co to zwracają uwagę na literówkę w tekstach, bo jak można to zauważyć, to sami walą takie byki, że aż głupio się czyta, te ich wypociny. No ale cóż-głupców nie sieją, urodzili się - i na tym koniec.

 • Link do komentarza gfdsgfdsfdsrdsrdcfscx wtorek, 26 stycznia 2016 14:43 napisane przez gfdsgfdsfdsrdsrdcfscx

  urzędas tu nie chodzi o fontannę bo z tego nic cudownego nie zrobisz, niech nie wyrzucają kasy na to "pudrowanie" , niech pozbierają pieniądze i zamiast na głupoty to niech zrobią to co jest potrzebne a takich potrzebnych spraw w Gnieźnie jest sporo. I niech nie gadają że kasy z tej rezerwy na żużel nie można wykorzystać na inne potrzeby.

 • Link do komentarza Urzędas wtorek, 26 stycznia 2016 14:32 napisane przez Urzędas

  Dobra, to ja proponuję, by malkontenci wskazali jakie inne działania by podjęli, aby uatrakcyjnić fontannę :) Serio, bez jaj i pomysłów na burzenie obiektu za 1,5 miliona. Skoro są tacy pomysłowi, to na pewno coś wymyślą :)

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane