wtorek, 26 stycznia 2016 12:13

Program inwestycyjny zaakceptowany

 
Program inwestycyjny zaakceptowany fot. Rafał Wichniewicz

Radni zapoznali się z projektem Wieloletniego Programu Gospodarczego Miasta Gniezna na lata 2017-2020, kierując pod jego adresem kilka pytań.

WPG jest planowaniem inwestycyjnym, który ma za zadanie określić priorytetowe działania Miasta w zakresie przedsięwzięć drogowych, instalacyjnych oraz oświetleniowych na wybrany okres czasu. Pozwala on na jawne przedstawienie planów, jakie urzędnicy mają w tym zakresie na najbliższe lata, choć niejednokrotnie się zdarzało iż programy te były przedłużane z uwagi na opóźnienia powodowane różnymi czynnikami.

W poniedziałkowe popołudnie, radni Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, zapoznali się ze szczegółami WPG oraz mieli szansę na skierowanie pytań w związku z tym projektem. Na początku, założenia oraz chronologię działań na najbliższe lata, zostały przedstawione przez wiceprezydenta Jarosława Grobelnego (zobacz także: Miasto planuje inwestycje do 2020 roku). Przedstawiono m.in. kwestie, związane z przebudową ul. Pod Trzema Mostami: - To jest przede wszystkim inwestycja drogowa, która leżałaby w gestii Miasta. Jest to projekt, który nie jest w stu procentach zagwarantowany, a w najbliższych dniach mamy się spotkać z marszałkiem w tej sprawie. Droga ta w ramach dofinansowania zewnętrznego ma być brana pod uwagę, a Polskie Linie Kolejowe także są otwarte na tę inwestycję, ale również pod warunkiem otrzymania takich środków z zewnątrz. Mamy nadzieję po wyborze prezesa PLK rozmowy kontynuować. To jest zadanie zupełnie niezależne od rozbiórki pozostałych, nieczynnych wiaduktów.

W trakcie spotkania pojawił się temat południowej obwodnicy miasta, która również znalazła się w wykazie: - Kto będzie ewentualnym zarządcą tej drogi? - pytał radny Krzysztof Modrzejewski. - Docelowo ma być w gestii województwa - przekazał Jarosław Grobelny. Urzędnicy z Wydziału Inwestycji odpowiadając na pytanie dotyczące wymiany kolejnych latarni ulicznych w centrum przekazali, że ich nowe kształty podlegać decyzji konserwatora zabytków. Dotychczasowe są w złym stanie technicznym i mają miejscami poważnie skorodowane konstrukcje.

Radny Jan Szarzyński dopytywał, dlaczego zadecydowano o wcześniejszym remoncie ul. Wierzbowej, a później dopiero ul. Klonowej, która ma być w o wiele gorszym stanie technicznym. Dobór ulic do remontu starała się objaśnić Alicja Orzeł z Referatu Utrzymania Dróg: - Wybieraliśmy drogi wraz z zespołem w zależności od tego, gdzie się one znajdują i w jakim układzie komunikacyjnym, a także pod kątem stanu technicznego oraz posiadanych środków finansowych oraz robót drogowych do wykonania. W każdym roku są zadania mniejsze i większe. W 2017 mamy ul. Osiniec, Orzeszkowej, Roosevelta, Bluszczowa, co jest powiązane z inwestycjami roku poprzedniego. Te kwoty przy nich podane są kwotami maksymalnymi i później możemy do tego dopasować mniejsze ulice. Wyceniając szacunkowo ul. Wierzbową i ul. Klonową, ta druga ma gorsze warunki gruntowe i będzie to inwestycja droższa i dlatego będzie realizowana w 2018 roku.

Radny Arkadiusz Masłowski zapytał o kwestię budowy hali widowiskowo-sportowej przy ul. Zabłockiego: - Zakończenie planuje się na rok 2018 i wyobraźmy sobie, że hala powstaje, a przez nowe rondo na ul. Chudoby będą jeździć ciężkie samochody, o ile w ogóle przez to skrzyżowanie przejadą. Nie trzeba będzie go zlikwidować? Ciężkie samochody na pewno rozwalą tę kostkę tam ułożoną. Co z dojazdem, który rozjadą te pojazdy na betonowej jezdni ul. Zabłockiego? Urzędnicy wyjaśnili, że inwestor po zakończeniu prac ma nakaz przywrócenia jezdni betonowej z płyt ażurowych do pierwotnego stanu na odcinku od hotelu aż do zjazdu do hali. Jednocześnie zapewniono, że w przypadku konieczności przewozu ponadgabarytowych części lub elementów konstrukcji, pojazdy mogą przejechać do hali z drugiej strony - od osiedla Ustronie.

Na kolejne pytania, dotyczące powstania południowej obwodnicy miasta Gniezna, głównie dotyczące jej przebiegu, wiceprezydent odpowiedział: - Nikt nie odważy się powiedzieć teraz, jakim śladem poprowadzona zostanie ta droga. Jeżeli OSI zostanie zatwierdzone tak, jak się mówi. My mamy informacje od urzędników z Urzędu Marszałkowskiego. Jeśli mowa o akceptacji, to mówi się o terminie w lutym tego roku i jeśli zatwierdzą do tego także projekt planu transportowego, to wówczas będzie można dyskutować o realizatorze tej inwestycji czy to będzie Miasto czy Zarząd Dróg Wojewódzkich. Jak zlecimy projekt, to będzie musiał być poprzedzony analizami lokalizacyjnymi, komunikacyjnymi i środowiskowymi. Nie da się wprost powiedzieć o jakichkolwiek terminach, dopóki nie znamy ustaleń w sprawie OSI oraz planu transportowego.

Decyzją wszystkich radnych, obecnych tego dnia na komisji, projekt uchwały WPG został przyjęty i trafi na środowe obrady Rady Miasta Gniezna.

4 komentarzy

 • Link do komentarza krycha wtorek, 26 stycznia 2016 21:45 napisane przez krycha

  @ Zocha
  To tylko wisienka na torcie afer PO + PSL:
  1) Afera taśmowa;
  2) Afera hazardowa;
  3) Afera wyciągowa;
  4) Afera stadionowa;
  5) Afera autostradowa;
  6) Afera stoczniowa;
  7) Afera Amber Gold;
  8) Afera Elewarru;
  9) Afera z informatyzacją MSW;
  10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru;
  11) Afera z budową elektrowni atomowej;
  12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych.

 • Link do komentarza zocha wtorek, 26 stycznia 2016 19:59 napisane przez zocha

  Główne założenia programu inwestycyjnego PełO.
  1. Dorwać się do koryta
  2. Nażreć się dokumentnie z publicznych.
  3. Nie pozwolić, żeby jakiś kaczafi zabrał koryto, no bo wiadomo koryto należy się PełO
  4. Pluć jadem na każdego, kto będzie śmiał powiedzieć, że takie żarcie nie jest zbyt etyczne.

  Przykłady
  1. "Trzeba być idiotą lub złodziejem, żeby pracować za 6 tysięcy złotych" - minister Bieńkowska PO
  2. Podróże z MEBLAMI za około PÓŁ MILIONA złotych w wykonaniu Ewy Kopacz i jej Rządu PO-PSL
  3. Ośmiorniczki i inne frykasy jako służbowe kolacje za tysiące złotych. Pensja w Gnieźnie w sklepie spożywczym to około 1500,00 zł
  4. Zegarki ministra Nowaka, które nie wiadomo w jaki sposób zostały nabyte. Jak spojrzeć na "trafiony" zakup PENDOLINO, to można snuć różne przypuszczenia.

  Tak oto wyglądała Polska pod rządami PO-PSL z naczelnymi kłamcami Tuskiem, Kopaczową, Pawlakiem i resztą tego dziwnego towarzystwa.

 • Link do komentarza AMBROS wtorek, 26 stycznia 2016 12:48 napisane przez AMBROS

  "Na kolejne pytania, dotyczące powstania południowej obwodnicy miasta Gniezna, głównie dotyczące jej przebiegu, wiceprezydent odpowiedział: - Nikt nie odważy się powiedzieć teraz, jakim śladem poprowadzona zostanie ta droga. Jeżeli OSI zostanie zatwierdzone tak, jak się mówi. My mamy informacje od urzędników z Urzędu Marszałkowskiego. "

  Czyli ponownie zapowiada się że będzie niespodzianka dla mieszkańców co do przebiegu drogi. Pan wiceprezydent wie, ale nie nie podzieli się informacjami, nie ujawni jakie są projekty. Szkoda.

 • Link do komentarza Koryfeusz wtorek, 26 stycznia 2016 12:28 napisane przez Koryfeusz

  Ludzie i tak będą zawsze narzekali. Ja bym zwiększył środki na profilaktykę w postaci badań psychologicznych dla wszystkich marudzących.
  Również zwiększyłbym środki na Straż Miejską celem zdyscyplinowania mieszkańców. Niektórzy są tak bezczelni, że zajmują cały chodnik by prowadzić pogawędki i tylko tamują ruch, a przecież mogą stanąć sobie gdzieś na uboczu, miejsca wystarczy. Również do autobusów na przystankach pchają się tak, że pasażerowie nie mają jak wyjść, jak wychodzą z dworca, albo schodami pod peronami to robi się tłok, bo nie potrafią płynnie tam się poruszać.
  Ludzie zrobili się zbyt beztroscy, zbyt egoistyczni, mało spostrzegawczy i mało rozgarnięci oraz leniwi, bo niektórzy to nadal po pieskach nie sprzątają, a po różnych imprezkach to wydalinami z żołądka też potrafią zabrudzić chodniki, albo przystanki i nie posprzątają. Za to by narzekali i narzekali, marudzili, ale od siebie to już nic nie chcą dać, wolą brać i marudzić, że mało. Społeczeństwo widocznie trzeba trzymać krótko, bo ono samo daje ku temu powody.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane

Antyki022022