czwartek, 28 stycznia 2016 13:44

Miasto zleca projekt nowych bloków z mieszkaniami

 
Blok komunalny przy ul. Liliowej Blok komunalny przy ul. Liliowej źródło: Google Street View

Urząd Miejski przedstawił koncepcję zabudowy działki po byłych barakach przy ul. Cymsa. Na tym terenie mają powstać trzy bloki z niespełna setką mieszkań m.in. komunalnych, socjalnych i dla seniorów.

Pomysł realizacji zabudowy wielorodzinnej na tym terenie funkcjonował już od kilku lat, ale przez ten długi okres trwało sukcesywne wysiedlanie baraków, a następnie ich burzenie. Obecnie teren ten jest już opustoszały i stanowi nieużytek zarastający dziką zielenią. W najbliższych latach ma się to zmienić, gdyż zgodnie z założeniami budżetowymi, Miasto Gniezno w 2016 roku planuje znaleźć wykonawcę projektu bloków w tym miejscu, a w kolejnych latach rozpocząć realizację całej inwestycji. Na dniach opublikowano dokumentację przetargową, w której można znaleźć m.in. koncepcję zabudowy tego terenu.

Zgodnie z planem zagospodarowania terenu, którego powierzchnia wynosi 17 500 m2, obowiązuje na nim miejscowy plan zagospodarowania o charakterze zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Na tym obszarze, ograniczonym od południa ul. Cymsa, od zachodu istniejącym blokiem mieszkalnym, a od północy parkingiem i torami kolejki wąskotorowej, pobudowane mają zostać trzy bloki mieszkalne na kształcie litery L. Pod każdym z nich znaleźć się powinien parking podziemny bez stałych przegród, a dodatkowo każdy obiekt powinien być wyposażone w pomieszczenie suszarni, służące także do przechowywania rowerów czy sprzętu rehabilitacyjnego oraz pomieszczenie gospodarczo-administracyjne.

Budynek A - blok wielorodzinny o wysokości trzech kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną z mieszkaniami komunalnymi z przeznaczeniem dla seniorów - około 25 mieszkań. Pobudowany ma zostać po wschodniej stronie działki, najbliżej przychodni:

 • 12 mieszkań dla dwóch osób o powierzchni użytkowej 40 m2 z dwoma pokojami, łazienką, przedpokojem i kuchnią
 • 12 mieszkań dla jednej osoby o powierzchni użytkowej 30 m2 z jednym pokojem, łazienką, przedpokojem i kuchnią
 • 1 mieszkanie przeznaczone dla tzw. asystenta seniora o powierzchni użytkowej 45 m2 z dwoma pokojami, łazienką, przedpokojem i kuchnią.

  Budynek A ma być wyposażony w udogodnienia typu: dodatkowa sala spotkań do organizacji spotkań z wyposażeniem meblowym i RTV, dźwig osobowy na klatce schodowej. Wymiary mieszkań mają być odpowiednie dla osoby poruszającej się na wózku.

 

Budynek B - blok wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi, chronionymi i komunalnymi o wysokości czterech kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Pobudowany ma zostać pośrodku działki. W tym obiekcie mają się znaleźć około 34 mieszkania.

 • 25 mieszkań socjalnych o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 40 m2 z ilością pokoi (1-2) zależną od powierzchni, a także z kuchnią w aneksie i łazienką
 • 2 mieszkania chronione - zgodnie z przepisami - dla 3 osób o powierzchni użytkowej 55 m2 - w tym trzy pokoje, oddzielna kuchnia i łazienka
 • 6 mieszkań komunalnych o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 45 m2 z ilością pokoi (1-2) zależną od powierzchni, a także z osobną kuchnią i łazienką

Ponadto na parterze planuje się ulokowanie lokalu użytkowego o powierzchni od 70 m2 do 80 m2 z przeznaczeniem na sklep spożywczy

 

Budynek C - blok wielorodzinny z mieszkaniami socjalnymi, chronionymi i komunalnymi o wysokości czterech kondygnacji nadziemnych i jednej podziemnej. Pobudowany ma zostać po zachodniej stronie działki, w sąsiedztwie istniejącego bloku mieszkalnego przy ul. Wrzesińskiej. W tym obiekcie ma się znaleźć około 38 mieszkań:

 • 30 mieszkań socjalnych o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 40 m2 z ilością pokoi (1-2) zależną od powierzchni, a także z kuchnią w aneksie i łazienką
 • 8 mieszkań komunalnych o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 45 m2 z dwoma pokojami, oddzielnymi kuchniami i łazienką

Na całej nieruchomości wytyczone mają zostać drogi wewnętrzne, które będą prowadzić do wyjazdu z posesji, zlokalizowanego od strony ul. Cymsa, blisko istniejącego bloku mieszkalnego. Ponadto budynek A ma mieć teren odgrodzony płotem, zapewniającym fragment działki do własnego użytku jego mieszkańców (strefa rekreacji dla seniorów) z własnym wjazdem i miejscami postojowymi. Ponadto na przestrzeni pomiędzy blokami B i C powstaną plac zabaw, miejsca rekreacji (ławki), śmietniki itd.

Cały kompleks ma zostać wykonany w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje budynek A i B, a drugi - budynek C oraz parking od strony przychodni. Przewiduje się, że pierwszy etap inwestycji powinien zostać zrealizowany najwcześniej w 2018 roku, a cały kompleks najprawdopodobniej do 2019 roku.

9 komentarzy

 • Link do komentarza Marcin piątek, 29 stycznia 2016 07:00 napisane przez Marcin

  Na razie to po opadach deszczu na tym osiedlu zaleca się poruszanie pontonami cymsa grunwaldzka armii krajowej,odwieczna Wenecja, a studzienki zasypane piachem bloki im się mażą a uporządkować ulic nie potrafią..

 • Link do komentarza urzędas piątek, 29 stycznia 2016 00:12 napisane przez urzędas

  Ad. Mieszkaniec - chcesz wiedzieć - proszę bardzo: Do wynajęcia od dawna -Rynek 10, Dabrówki 8. Kasyno, 3 maja 30,Chrobrego 11 , Zielony Rynek 9, Farna 2,grunwaldzka15, Warszawska 16 ( aż trzy lokale!), Roosevelta/Staszica (dwa lokale) ,Dabrówki 1, Witkowska 109 itd. Mało? No to proszę. A mieszkania za bezcen? w centrum miasta, oczywiście tylko na rzecz tych, którzy mieli niebywałą okazję dostać nawet jeszcze za komuny tzw. przydziały w komunalnych zasobach. I to ludzie wcale nie biedni, z dnia na dzień stają się bogaczami. Kupując mieszkanie za frico mają majątek wart dziesiątek a nawet setek tysięcy. A miasto buduje kolejne bloki i rozdaje nie szukając innych sposobów rozwijania budownictwa mieszkaniowego.

 • Link do komentarza Mieszkaniec czwartek, 28 stycznia 2016 20:31 napisane przez Mieszkaniec

  Sprzedaje mieszkania ze bezcen? Gdzie niby? To dla mnie nowa informacja. Jakie lokale sa niewynajete w centrum? Jakos nie widze... Poza lokalem pod lwem reszta wynejate... Takze zmiana na plus!

 • Link do komentarza oburzony wyborca czwartek, 28 stycznia 2016 19:16 napisane przez oburzony wyborca

  Jupi - gdzie te nowe firmy i te etaty przede wszystkim w Gnieźnie? gdzie te hale? Jedna mała sala gimnastyczna to nie żadna hala, poczekamy, zobaczymy.Sklepy nadal nie wyjaęte, a miało byc tak pięknie! miasto brudne, tynki odpadają, napisy wulgarne, nikogo to nie razi! Mieszkania? Niczego z tego nie rozumiem. Miasto sprzedaje cenne mieszkania w mieście za psie grosze, a buduje za miliony! Gdzie tu sens? Gdzie tu logika? Prezydent w ogole nie ma pomysłu na rozwój mieszkalnictwa. To, w co wchodzi, to najgorszy i najdroższy wariant rozdawnictwa socjalnego!!!

 • Link do komentarza pipi czwartek, 28 stycznia 2016 17:47 napisane przez pipi

  jupi gdzie masz te mieszkania , tu pisze o bliżej nieokreślonych latach

 • Link do komentarza jarek czwartek, 28 stycznia 2016 16:43 napisane przez jarek

  A ty królewno Karolino z jakiego szlacheckiego rodu pochodzisz?Ludzi których na oczy nie widziałaś nazywasz patologią!Może rusz swym szlacheckim mózgiem zanim się wypowiesz.

 • Link do komentarza jupi czwartek, 28 stycznia 2016 16:43 napisane przez jupi

  brawo! haha niedowiarki w budasza, teraz widzicie, ze gosc dziala z niesamowitym rozmachem. w koncu mamy nowe firmy w gnieznie, nowe miejsca pracy, HALA, nowe mieszkania socjalne, nowe drogi, place zabaw, parki. wszyscy tylko mowili, a nikt sie za to nie wzial. dzis mamy prezydenta, ktory ma wizje i ktoru chce zrealizowac wszystkie koncepcje

 • Link do komentarza karolina czwartek, 28 stycznia 2016 14:57 napisane przez karolina

  Długo to tak będzie wyglądać, jak wprowadzi się tam patologia....

 • Link do komentarza Jang czwartek, 28 stycznia 2016 14:56 napisane przez Jang

  Czyli bloki mają być wybudowane do 2019 ? jak dobrze rozumiem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane