czwartek, 11 lutego 2016 08:49

Pierwszy z parkingów do realizacji

 
Pierwszy z parkingów do realizacji źródło: Google Street View

Już na wiosnę mają rozpocząć się prace związane z budową parkingu pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Do września przybędzie tu 86 miejsc postojowych.

Magistrat ogłosił przetarg na prace drogowe, związane z budową parkingu dla samochodów przy zbiegu ul. Żuławy i Świętokrzyskiej, tuż pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego. Nieuporządkowany teren, który od lat wykorzystywany był jako miejsca postojowe głównie w okresie Wszystkich Świętych, ma służyć też mieszkańcom chcącym pozostawić swój samochód poza Strefą Płatnego Parkowania. Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. obejmuje ona także leżącą w pobliżu ul. Rybną.

Idea zrealizowania parkingu pod estakadą funkcjonowała już od dłuższego czasu, ale dopiero w momencie ogłoszenia zamiaru wprowadzenia zmian w Strefie, poinformowano o rozpoczęciu prac projektowych. Teraz Urząd Miejski ogłosił przetarg na wykonanie parkingu, który obejmie część terenu pod konstrukcją przeprawy od przejazdu pod wiaduktem do nasypu. Łącznie ma tu powstać 86 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych, które będą ulokowane w obrębie 24 filarów estakady oraz częściowo wzdłuż projektowanej drogi wewnętrznej. Dojazd zapewniony będzie z obu stron, poprowadzony po zewnętrznych stronach parkingu. Ponadto planuje się budowę instalacji odwadniającej oraz uporządkowanie istniejących skarp i zagospodarowanie ich zielenią. Nawierzchnia drogi i parkingu ma zostać wykonana z kostki betonowej, umożliwiającej odpływ wody do gruntu.

- Połączenie parkingu z drogami publicznymi zaliczonymi do kategorii dróg gminnych stanowić będą dwa zjazdy. Wjazd i wyjazd z parkingu obsługiwał będzie zjazd na ul. Żuławy. Natomiast od strony ul. Świętokrzyskiej możliwy będzie wyłącznie wjazd na parking - czytamy w opracowaniu dokumentacji. Przy wjeździe od strony cmentarza, pojawi się także fragment chodnika, prowadzący w stronę parkingu. W uzasadnieniu inwestycji natomiast widnieje: - Teren pod estakadą drogi krajowej nr 15 znajduję się w centrum miasta. Z uwagi na lokalizację instytucji w centrum miasta, oraz cmentarzy w bliskiej odległości od omawianego terenu, generujących ruch drogowy niezbędne jest zapewnienie miejsc postojowych. W obecnym stanie brak zaplecza parkingowego powoduje, że samochody zatrzymują się w miejscach niedozwolonych, m. in w obszarze skrzyżowań, na chodnikach, powodując zagrożenie bezpieczeństwa pieszych jak i innych użytkowników ulic. W pasach drogowych ulic przyległych wyznaczone zostały miejsca postojowe które w pełni są wykorzystywane. Lokalizacja parkingu w centrum miasta Gniezna, a zarówno na obrzeżu starówki może pełnić rolę parkingu buforowego dla samochodów osobowych.

Wykonawca inwestycji zostanie wyłoniony do 25 lutego br., a na przeprowadzenie wszystkich prac będzie miał czas do 15 września 2016 roku.

 

16 komentarzy

 • Link do komentarza zaciekawiony sobota, 13 lutego 2016 14:30 napisane przez zaciekawiony

  Nie mogę pojąć w jakim celu do samego końca ulicy Rybnej jest strefa płatna co zapewne utrudnia życie mieszkańcom no bo chyba nikt z centrum nie jeździ tam parkować

 • Link do komentarza Juras sobota, 13 lutego 2016 12:13 napisane przez Juras

  @ mieszkaniec - nie pęknij z radości nad tym prezydentem! Jak na razie jesteś tylko jedne, nas niezadowolonych jest więcej!

 • Link do komentarza kierowca sobota, 13 lutego 2016 11:58 napisane przez kierowca

  @oli - masz słuszną rację że po to wybieramy prezydenta żeby się interesował tym co nas boli a że nas bolą koślawe ulice i musimy więcej za to płacić (parkowanie) a tu już mija prawie 1,5 roku to zaczynamy utyskiwać

 • Link do komentarza oli sobota, 13 lutego 2016 09:46 napisane przez oli

  Opl,Sli i inni narzekający,utyskujący..,mdło od tego się robi,ludzie tylkl gadają,a robić?! A jesli chodzi o szukanie zarządzcow dróg,to wlasnie po to wybieramy prezydenta i przybocznych,aby w imieniu mieszkancow Gniezna zainteresowali sie tym,co boli nasze miasto.Wladza powinna prowadzic rozmowy z gminą,powiatem czy innymi.Co?Ja?Kowalski mam zadzwonic do zarządzcy drogi powiatowej nr xx??No chyba nie !

 • Link do komentarza opl piątek, 12 lutego 2016 07:03 napisane przez opl

  sli ale zauważ że tu wszystko się robi prowizorycznie bez wizji na przyszłość. Tanie używane autobusy, bilety łączone bez skoordynowania rozkładów odjazdów, parking na kilkadziesiąt miejsc na uboczu (chyba że to ma być tylko na potrzeby cmentarza), przerzucanie tej całej biurokracji śmieciowej z jednego miejsca do drugiego bez opanowania szczelnego poboru opłat od iluś lat, podwyższanie opłat parkingowych - tu masz rację że powinien powstać parking piętrowy który by się sprawdził tak jak ten pod targowiskiem , nawet tych bezdomnych jak widzę pozostawionych bezradnych w parku jak stoją w tych pomarańczowych kamizelkach w tym samym miejscu to się zastanawiam co miało na celu zatrudnienie ludzi bez kwalifikacji do prac przy zieleni gdzie też trzeba mieć jakąś wiedzę na temat uprawy roślin ozdobnych - może była pani dyrektor ze starostwa co przeszła do zieleni by wyszła i pokazała co i jak trzeba robić , jakaś tam fontanna i ławeczka bez ładu i składu, no i oczywiście sztandarowy żużel w który patrzy się jak w obraz i dopiero ktoś z zewnątrz musiał obudzić towarzystwo.

 • Link do komentarza sli czwartek, 11 lutego 2016 20:23 napisane przez sli

  W Gnieźnie go trzeba wybudować parking piętrowy gdzies w centrum na 500 -1000 aut a nie na 86. Najlepiej darmowy to by na długo

  problem parkowania. A nie takie leczenie gangreny przy pomocy pudru.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 11 lutego 2016 16:01 napisane przez mieszkaniec

  Kurde codziennie jakas dobra wiadomosc z urzedu. Dawno nie mielismy tak sprawnego prezydenta. Dopiero rok rzadzi, a miasto zmienia sie na plus!

 • Link do komentarza witek czwartek, 11 lutego 2016 16:00 napisane przez witek

  A dlaczego miasto ma robic parking dla ludzi, ktorzy pracuje w Poznaniu? Bez przesady... Dobrze, ze powstala strefa kolo urzedu, bo wczesniej wszystkie miejsca byly zajete przez auta bez kierowcow (kierowcy w Poznaniu).

 • Link do komentarza mjj czwartek, 11 lutego 2016 14:57 napisane przez mjj

  Kochani interlokutorzy, ja nie muszę wiedzieć, co jest czyje. Ja jako mieszkaniec Gniezna zgłaszam prezydentowi problem, a on powinien go rozwiązać. A Wy już sami się do tego zabieracie piętrząc trudności, których być może prezydent nie będzie miał. A co do konserwatora, to nie widzę problemu. Świat się zmienia i należy patrzeć na to z perspektywy zmian i urbanistycznych potrzeb.
  PS. A konserwatorowi to przepraszam nie przeszkadza, jak tłumy przyjeżdżają na pogrzeb i parkują na tym trawniku, bo nie ma bliźej źadnego miejsca? A na Święto Zmarłych masakrowanie tego zieleńca to jest OK?

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 11 lutego 2016 12:35 napisane przez Koryfeusz

  mjj, w sprawie parkingów na wspomnianych ulicach to do zarządców tych dróg się skieruj. To, że drogi są w mieście nie oznacza, że należą do miasta. Co za problem sprawdzić na stronach internetowych urzędów do koga czyja droga należy? Te informacje są dostępne publicznie, wystarczy kilka kliknięć.

 • Link do komentarza kwiryniusz czwartek, 11 lutego 2016 12:03 napisane przez kwiryniusz

  mjj, ul. Powstańców Wielkopolskich jest drogą powiatową, a Kłeckoska drogą wojewódzką. Miasto nie ma tu za wiele do gadania, a poza tym są przepisy, które uściślają ile moze być metrów miejsce parkingowe od zakrętu, skrzyżowania itd. JEdyne wyjście to zabudowa parkingiem zadrzewionego placu, ale tu się zaczynają schody z konserwatorem...

 • Link do komentarza mjj czwartek, 11 lutego 2016 11:09 napisane przez mjj

  Czekaliśmy na to tyle lat! Szczególnie podczas pogtzebów sytuacja tal jest newralgiczna. Jeszcze Panie Prezydencie niech Pan pomyśli o odwiedzających cmentarz św. Piotra, bo te kilka miejsc przy Kłeckoskiej to za mało. Odwiedzający ten cmentarz stawiają z konieczności swoje pojazdy na trawniku przy Powst. Wlkp. a przecieź tam powinny być miejsca do parkowania. No i ktoś nie myślący posadził tam ostatnio drzewka zabierając kolejne miejsca pod parkowanie. Niestety, cmentarze są takimi obiektami, które muszą posiadać parkingi, na ogól odwiedzane są przez osoby starsze, którym ciężko jest podejść pieszo z oddalonego miejsca. Wierzymy, że i tym cmentarzem się Pan Panie Prezydencie zainteresuje.

 • Link do komentarza zocha czwartek, 11 lutego 2016 11:06 napisane przez zocha

  @ Kierowca
  Nie bój, nie bój, będzie monitoring jak Budasz poszerzy strefę parkowania o ten parking. Później okaże się, że darmowe parkowanie w tym mieście możliwe jest poza jego granicami np. w Zdziechowie.
  Ludzie przecież za chwilę zostaniecie oskubani do ostatniej złotówki- przez kogo sami sobie dopowiedzcie..
  Być może wkrótce wykorzysta ustawę o czystości powietrza i zmusi was do podłączenia się do PEC-u, po to by potem "korzystnie" dla miasta sprzedać tę spółkę np. francuzom.

 • Link do komentarza Michałek czwartek, 11 lutego 2016 10:55 napisane przez Michałek

  a gdzie pozostałe obiecane parkingi buforowe, gdzie obietnice wyborcze - bezpieczne dojście do dworca od ul. Składowej połączone z budową parkingu, gdzie parkingi dla dojeżdżających do pracy koleją ?

 • Link do komentarza wielkopolanka czwartek, 11 lutego 2016 10:28 napisane przez wielkopolanka

  wreszcie.....

 • Link do komentarza kierowca czwartek, 11 lutego 2016 09:14 napisane przez kierowca

  Czy teren tego parkingu zostanie objęty monitoringiem miejskim ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane