czwartek, 18 lutego 2016 08:19

S5 na półmetku

 
S5 na półmetku fot. Rafał Wichniewicz

Budowa drogi ekspresowej na odcinku od węzła Gniezno Południe - Mieleszyn na wielu fragmentach jest już bardzo zaawansowana. Termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony i całość ma być oddana zgodnie z planem.

W trakcie środowej wizyty wojewody Zbigniewa Hoffmana w Gnieźnie, była okazja ku temu by zapoznać się z postępem prac inwestycyjnych na budowie drogi ekspresowej S5. Ponad 18-kilometrowy odcinek, jaki powstaje od istniejącego fragmentu na węźle Gniezno Południe (Woźniki) poprzez Pyszczyn, Krzyszczewo, Łabiszynek aż do Mielna, gdzie znajdzie się węzeł Mieleszyn, jest już praktycznie w połowie wykonany.

- Stan zaawansowania wynosi na dziś 48%, czyli można powiedzieć, że obecnie jest to połowa kontraktu. Te prace, które są najbardziej czasochłonne mamy już za sobą. Termin zakończenia prac jest wyznaczony na lipiec 2017 roku i na chwilę obecną wykonawca prowadzi tak prace, aby tego terminu dochować. Jest to inwestycja ważna nie tylko dla Gniezna, ale także dla Poznania, gdyż jest to kontynuacja wschodniej obwodnicy tego miasta, która była oddana do ruchu przed Euro 2012, także na pewno usprawni nam to przejazd z Poznania do Bydgoszczy, skomunikuje ruch tranzytowy i w znacznej mierze odciąży Gniezno od samochodów ciężarowych - przekazała Alina Cieślak, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu.

W trakcie wizyty wojewody na terenie budowy, odwiedzono najtrudniejszy fragment inwestycji - przeprawę drogową nad doliną Strugi Gnieźnieńskiej, przepływającej w rejonie Krzyszczewa: - W tym miejscu będzie stał obiekt mostowy i ze względu na to, że grunt w tym miejscu jest słabej nośności i jest on bardzo grząski, trzeba było go bardzo umocnić. Teraz aktualnie wykonawca podejmuje się działań, by w tym miejscu postawić obiekt - mówiła Alina Cieślak. Wkrótce na miejsce, gdzie powstanie też 12-metrowy nasyp ziemny, wjadą 90-tonowe maszyny, które będą palować grunt w celu stworzenia w tym miejscu fundamentów pod konstrukcję mostu. Jak przekazali przedstawiciele Dyrekcji oraz samego wykonawcy, jest to najtrudniejszy odcinek całego fragmentu inwestycji, ale przedsięwzięcie prowadzone jest pod okiem specjalistów od drogownictwa, którzy niejednokrotnie budowali takie przeprawy.

Na wielu innych odcinkach przyszłej S5, istnieją już gotowe fragmenty drogi, tzn. powstała już podbudowa wraz z nawierzchnią asfaltową, co pozwala bezpośrednio komunikować się pojazdom budowy. Najwięcej prac jest obecnie do wykonania w miejscu budowy przepraw - mostów i wiaduktów, których łącznie powstanie kilkanaście, w tym dwa nad torami kolejowymi do Sławy Wielkopolskiej i Nakła.

1 komentarz

  • Link do komentarza kulawy czwartek, 18 lutego 2016 08:34 napisane przez kulawy

    I to wszystko w zaledwie 2 miesiące ;-)
    Dobra zmiana :-P

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane