środa, 16 marca 2016 08:29

Specjalna Strefa Ekonomiczna ma być większa

 
Specjalna Strefa Ekonomiczna ma być większa opracowanie własne

O prawie 19 hektarów planuje się powiększyć obszar objęty podstrefą Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Proces ten może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

W najbliższym czasie radnym miejskim ma zostać przedłożony projekt uchwały, dotyczący wyrażenia zgody na objęcie nieruchomości stanowiących własność Miasta Gniezna obszarem SSE. Łączna powierzchnia tego terenu, z docelowym przeznaczeniem pod przemysł, obejmuje 18,90.68 hektara. Będzie więc ona znacznie większa od terenów SSE, jakie powstały w 2015 roku - łącznie przy ul. Cegielskiego i ul. Pomowskiej było to wówczas ok. 11,81 ha, które w większości znalazły już nabywców.

W sumie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, urzędnicy planują przyłączyć 7 działek położonych w rejonie ul. Kolejowej, Cegielskiego oraz projektowanej ulicy Osiniec, której część dojazdowa do terenów inwestycyjnych ma zostać wybudowana w 2016 roku (zobacz także: Tak będzie wyglądać ul. Osiniec). Obszar części wspomnianych nieruchomości stykać się będzie z obecną strefą - m.in. sprzedaną niedawno działką dla Tex Year przy ul. Cegielskiego. Cały planowany obszar umiejscowiony jest w obrębie zaplanowanych w przyszłości ulic, a obecnie częścią z nich poruszają się mieszkańcy pobliskiego osiedla domków jednorodzinnych. Na wspomnianym obszarze znajdują się także naturalne cieki wodne, które będą musiały ulec regulacji.

Obszar, o którym mowa, planowano objąć Specjalną Strefą Ekonomiczną już w pierwotnym jej założeniu trzy lata temu. Z uwagi na ograniczenia, jakie zostały zawarte w porozumieniu z zarządem SSE, obszar około 50 ha musiał zostać zmniejszony do wspomnianych niespełna 12 hektarów. W trakcie dyskusji nad tym planem na początku 2014 roku, uwagi radnych budziły także sprawy związane z podmokłością tego terenu, który wchodzi w skład tzw. Błot Szczytnickich. Planowana od lat regulacja cieków wodnych na tym rozległym obszarze, stanowiących także dorzecze Wełny, jest wciąż odkładana. Docelowo jednak prace w tym zakresie mogłyby się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Więcej informacji w temacie radni będą mogli uzyskać w trakcie spotkań komisji opiniującej uchwałę, a później także na sesji Rady Miasta. Przyjęcie wspomnianego dokumentu jest pierwszym krokiem ku temu, by tereny inwestycyjne weszły w skład SSE. Sam proces włączania terenów do strefy jest działaniem długotrwałym i opatrzonym w liczne procedury, a wiele zależy także od decyzji zapadających na poziomie ministerialnym.


Czym jest SSE? Przedsiębiorca, który zechce podjąć działalność gospodarczą na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jest uprawniony do skorzystania z pomocy regionalnej w postaci zwolnienia podatkowego w podatku dochodowym CIT z dwóch tytułów: poniesionych nakładów inwestycyjnych lub tworzenia nowych miejsc pracy. Ułatwia to start inwestycji i stwarza u przedsiębiorców większe zainteresowanie obszarami wchodzącymi w skład takiej strefy.

Mapa poniżej: kolor czerwony oznacza obszar obecnej SSE. Kolor biały - działki projektowane do przyłączenia.

10 komentarzy

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 17 marca 2016 23:14 napisane przez wyborca

  To są słowa Dolaty o powołaniu strefy: "Przypomina mi mały sabotaż. Bo jeśli proponuje się powołanie podstrefy na bagnach, to jest to pierwsza w historii Polski i świata strefa inwestycyjna na bagnach" - mówił wzburzony Zbigniew Dolata. Mogę z góry przewidzieć, że w następnej kadencji samorządu ani jeden inwestor nie pojawi się tutaj. Na bagnach można plantację ryżu zrobić, a nie małe, średnie czy duże inwestycje. Wstydziłbym się taki projekt uchwały przedstawiać wysokiej radzie" - dodał na koniec wystąpienia."
  No i jak panie pośle? Nie wstyd panu?

 • Link do komentarza warto poczytać czwartek, 17 marca 2016 20:52 napisane przez warto poczytać

  Warto wrócić do historii i spojrzeć jakie były początki

  http://www.gniezno24.com/aktualnosci/item/957-radny-niemann-i-bagnista-strefa

  http://gniezno24.com/aktualnosci/item/691-sse-powstanie-na-polu-ryzowym

  i co myślą teraz ?

 • Link do komentarza homber czwartek, 17 marca 2016 11:14 napisane przez homber

  Nieruchomości magazynowe były, są i będą stanowiły dobry temat - raporty JARTOM raczej jasno sugerują jak wygląda sytuacja - musi dojść do podwyżek, należy jedynie zapytać o to, jaka będzie realnie skala tych przejęć.

 • Link do komentarza lukasz środa, 16 marca 2016 20:00 napisane przez lukasz

  W dzisiejszych czasach lepiej jest mieszkać obok nowoczesnego zakładu przemysłowego, jak np. Velux czy Kirchoff, z dobrą drogą dojazdową i pracą na miejscu, niż na niby spokojnej wsi, gdzie zimą sąsiad pali starymi oponami w piecu, wiosną i latem rolnik wali tyle chemii na pola, że większość pszczół ostatnio wyginęła, a z pobliskiej obory smród 24h na dobę.

 • Link do komentarza Dorota środa, 16 marca 2016 18:37 napisane przez Dorota

  Niech wszędzie polokują firmy, to mieszkańcy na potęgę zaczną się wynosić do okolocznych gmin.

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 16 marca 2016 17:30 napisane przez mieszkaniec

  Tam jest miejsce na firmy, wiec nie rozumiem zdziwienia ludzi. Nie bylo fimr i miejsc pracy - zle, cos sie dzieje w tym kierunku, tez zle.

 • Link do komentarza mjj środa, 16 marca 2016 10:35 napisane przez mjj

  Cieszcie się, źe kiedyś radni zablokowali w tym miejscu kruszarnię gruzu, który miał być przywożony nawet z . . . . . . Niemiec. Udaremniono potworny hałas dla okolicy i niesamowity kurz, bo choć inwestor zapewniał, że będzie to działalność nie powodująca uciążliwości, to nikt mu w to na szczęście nie uwierzył.

 • Link do komentarza kwinto środa, 16 marca 2016 10:07 napisane przez kwinto

  Nie sądzę, by im zrobili dojazd - są mieszkańcami gminy, działki znajdują się zaraz za granicą miasta. Dopóki nie będzie inwestora, droga raczej nie powstanie, a jak już to nie w formie krótkiej odnogi. Wyjdzie im bokiem, a poza tym jeszcze nie wiadomo, czy nie powstaną jakieś bardziej hałaśliwe firmy:)

 • Link do komentarza jack środa, 16 marca 2016 09:35 napisane przez jack

  Napewno beda zadowoleni...w koncu zrobia im cywilizowanym dojazd do posesji.dobrze dobrze niech sie cos dzieje

 • Link do komentarza kwinto środa, 16 marca 2016 09:15 napisane przez kwinto

  uhu, blisko domków jednorodzinnych. Ciekawe czy tym mieszkańcom domków jednorodzinnych jest wiadome, że będzie się stawiać tu zakłady przemysłowe. Ładnie ich tam gmina urządziła:)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane