środa, 16 marca 2016 13:14

Co mieszkańcy chcą na ul. Rzeźnickiej?

 
ul. Rzeźnicka ul. Rzeźnicka fot. Rafał Wichniewicz

Urząd Miejski ogłosił rozpoczęcie konsultacji społecznych w sprawie dalszej przyszłości ul. Rzeźnickiej. Mieszkańcy Gniezna zdecydują czy chcą tu deptak.

W poniedziałek jako pierwsi informowaliśmy o planach urzędu, dotyczących woli zamknięcia ul. Rzeźnickiej dla ruchu samochodowego. Zgodnie z założeniami, ten około stu trzydziestometrowy fragment drogi pomiędzy ul. Warszawską a ul. Chrobrego, ma zostać przekształcony w strefę przyjazną mieszkańcom miasta - powstać tu mają m.in. ławki, roślinność, stylowe latarnie itd. Dojazd do posesji dostępny będzie jedynie dla osób uprawnionych, a dostawy do sklepów tylko w określonych godzinach.

- Mamy pomysł, by przekształcić tę drogę w deptak. Obecnie jednak ta ulica wygląda tak, jak wygląda. Nie chcemy jej zmieniać bez głosu mieszkańców, dlatego też występujemy do gnieźnian z możliwością wypowiedzenia się. Do samych mieszkańców ul. Rzeźnickiej dotrze pismo w tej sprawie, razem z ankietą, gdzie każdy będzie mógł wypowiedzieć się na ten temat. Dopiero jak będziemy mieli wszystkie opinie w tym temacie, przystąpimy do projektowania tej ulicy - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. W konsultacjach społecznych wziąć może udział każdy mieszkaniec Gniezna. W formularzu należy odpowiedzieć na pytanie "Czy jest Pani/Pan zwolenniczką/zwolennikiem utworzenia na ul. Rzeźnickiej deptaku, podobnego do zaprezentowanych na poniższych zdjęciach?" oraz uzasadnić swoją odpowiedź. Do ankiety dołączone są zdjęcia przykładowych rozwiązań stref pieszych, zastosowanych w innych miastach. Formularze dostępne są w Urzędzie Miejskim i w Starym Ratuszu przy ul. Chrobrego, a także można go wypełnić na stronie www.konsultacje.gniezno.eu.

- Jedyną istotną rzeczą, związaną z tym pomysłem, jest kwestia likwidacji 16 miejsc parkingowych funkcjonujących na ul. Rzeźnickiej. Jak jednak sami widzimy, komunikacyjnie cała ta ulica sprawia trudności, są chociażby problemy z nawracaniem. Jednocześnie od niedawna funkcjonuje parking na terenie byłych koszar przy ul. Chrobrego, wkrótce ruszymy z budową parkingu przy ul. Żuławy, a w tym roku powstanie jeszcze parking przy ul. św. Wawrzyńca. Prawda jest też taka, że z najdalszego miejsca w centrum można dojść w to miejsce w kilka minut - stwierdził Jarosław Grobelny.

Docelowo, jak udało się nam dowiedzieć, ruch samochodowy na deptak na ul. Chrobrego, miałby być dostępny jedynie od strony ul. Rzeźnickiej. Zarówno od Rynku, jak i ul. Mieszka I, dojazd ten ma zostać zamknięty gazonami z kwiatami. Blokady elektroniczne w postaci słupów wyprowadzanych z ziemi, nie są jednak brane pod uwagę z powodu kosztów.

- W celu zapewnienia komunikacji samochodowej, chcielibyśmy przesunąć oś jezdni i podzielić pas drogowy w proporcji 1/3 do 2/3. Samochody miałyby przejazd o szerokości 5 metrów, natomiast na szerokości 3 metrów byłoby miejsce dla ruchu pieszego, a także ogródków w sezonie letnim - mówiła Alicja Orzeł z Wydziału Inwestycyjnego. Na projektowanej drodze miałyby się pojawić donice z zielenią, ławki, a sama jezdnia miałaby zostać podświetlona oprawami LED montowanymi w nawierzchni z regulowanymi odbłyskami źródła światła lub też poprzez ustawienie stylowych lamp. Sama nawierzchnia, która byłaby wyprofilowana i bez wysokich krawężników, wykonana miałaby zostać z kostki betonowej typu bruk epoka w kolorze piaskowym, a z uwagi na to że ulica znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej, jezdnia ma zostać wykonana z drobnowymiarowej kostki brukowej.

Konsultacje społeczne w powyższej sprawie mają potrwać do połowy kwietnia 2016 roku. Po zapoznaniu się z ich treścią, urzędnicy będą mogli przystąpić do rozpoczęcia prac projektowych.

15 komentarzy

 • Link do komentarza gość środa, 30 marca 2016 09:07 napisane przez gość

  z tym USC to fakt, nie jestem z Gniezna, ale ostatnio dwa razy załatwiałam coś właśnie w USC - akt zgonu - i byłam zdumiona, kiedy po pierwsze okazało się, że aby dostac więcej aktów muszę pobiegać po mieście celem uiszczenia opłaty, nawet terminala do kart brak!! do tego panie moje drogie i przepraszam jeden panie tam siedzący - to, że mi ktoś umarł, nie oznacza, że nie można sie uśmiechnąć, to że wypisujecie dokumenty urzędowe, nie oznacza, że nie pracujecie dla nas petentów, powinniście wiedzieć jak mi pomóc i podpowidzieć mi jak to wszystko zorganizować, bym mogła mimo wszystko te przykre chwile dla mnie w Gnieźnie wspominać chociazby z e względu na USC milej!! a tak, cieszę się, że więcej tam nic nie będę musiała załątwiać!

 • Link do komentarza emigrant wtorek, 29 marca 2016 22:53 napisane przez emigrant

  Bingo Wielkopolanka! nareszcie ktoś sensownie napisał o tym niedostępnym USC w Gnieźnie. Nie mieszkam w tym mieście już od ładnych paru lat, ale ostatnio musiałem tam coś załatwić. Urzędnicy, jak z poprzedniej epoki. Może za dużo wymagam, ale w innych miejscowościach ( jestem genealogiem amatorem) jak zachodzę do USC, to są tacy mili i dwoją się i troją, żeby mi pomóc. Jako dawnemu gnieźnianinowi wszystko, co się dzieje w Gnieźnie jest mi bliskie, więc czytam także te lokalne portale. Cieszę się na zapowiadane zmiany, które być możliwe spowodują, że wygląd miasta będzie bardziej zachęcający, niż jest. Ulica Rzeźnicka potrzebuje natychmiastowej odnowy, bo wstyd było za nią, a szczególnie za gmach urzędu zwanego ratuszem. No i brak tej możliwości opłaty w USC jest w XXI wieku żenujący. Myślałem, że już nowy prezydent to załatwił, jest przecież młody, to i bardziej nowoczesny.

 • Link do komentarza wielkopolanka wtorek, 29 marca 2016 21:51 napisane przez wielkopolanka

  a czy ktoś z tzw. mądrych pomyślał o dostępie do urzędu, który znajduje się przy Chrobrego?? Urząd Stanu Cywilnego w Gnieźnie woła o pomstę do nieba za dostępność dla swoich petentów, rozumiem, że panie i panowie tam pracujący wymagają prestiżowego miejsca pracy ale pracują za moje pieniadze a obsługa tam jest na żenująco niskim poziomie, państwo pracują bardzo powoli.... i jakby robili łaskę, są średnio mili i do tego są niereformowalni!! zapomnij człowiecze o dostępie jeśli jesteś inwalidą, schody nie tylko do sali ślubu, ale przede wszystkim do miejsca gdzie wydają akty, do tego jeśli musisz uiścić opłatę za akt, trzeba polatać po gnieźnieńskich bankach, bo w USC w Gnieźnie nie ma terminala do kart, kasy jak to bywa w innych urzędach gminnych czy nawet w naszym powiatowym... proszę o przemyślenie decyzji o zamknięciu Rzeźnickiej bądź proszę o przemyślenie przeniesienia urzędu USC w inne bardziej dostępne miejsce!!

 • Link do komentarza mieszkaniec-turysta poniedziałek, 21 marca 2016 22:23 napisane przez mieszkaniec-turysta

  Super sprawa! W końcu Gniezno zyska odrobinę blasku i zacznie "przyciągać" turystów i miejmy nadzieję, że nie tylko tych jednodniowych!!! Szacunek dla Włodarzy miasta.

 • Link do komentarza Paweł piątek, 18 marca 2016 23:55 napisane przez Paweł

  FAJNA SPRAWA. Nawierzchnia powinna być zrobiona z wyrównanej kostki tak aby nasze Panie mogły spokojnie spacerować w swoich butach. Obecnie na rynku w płaskich butach można wybić sobie zęby. Dodatkowa sprawa to karanie kierowców poruszających się po miejscach zamkniętych dla ruchu. Dzisiaj na rynku i na deptaku trwa normalny ruch samochodami.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 18 marca 2016 23:31 napisane przez mieszkaniec

  Tak zrobcie tam deptak. A najlepiej cala warszawska tez przerobic na deptak. Zlikwidowac rowniez mieszka i posadzic krzewy. A mieszkancy ww ulic niech swoje damochody parkuja pod carrefourem na sobieskiego.

 • Link do komentarza spacerowicz środa, 16 marca 2016 23:24 napisane przez spacerowicz

  Czy prywatni właściciele wezmą się wreszcie do roboty i zaczną odnawiać swoje kamienice? Maja przecież płacących najemców, lokale użytkowe, to nie wiem, na co czekają? A może zrobić im elewacje i obciążyć kosztami? Powinni się wstydzić takich fasad! No i ten magistrat od Rzeźnickiej! Zgroza!

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 16 marca 2016 23:16 napisane przez mieszkaniec

  Brawo!Mam nadzieję, że pomysł będzie w 100% zrealizowany. Czekam na efekt końcowy, chociaż wierzę, że to będzie początek (od dawna wyczekiwanych) zmian wizualnych Gniezna.

 • Link do komentarza artysta malarz środa, 16 marca 2016 22:44 napisane przez artysta malarz

  chyba lepsze ławeczki, stojaki na rowery, kwiaty, drzewka, może i jakieś małe ogródki niż widok 16 samochodów pchających się na tej uliczce :)

 • Link do komentarza avalon środa, 16 marca 2016 22:29 napisane przez avalon

  Na obrazku ładnie to wygląda. Obecna Rzeźnicka to jedna z najobrzydliwszych ulic Gniezna - zrujnowane slamsy z drewnianym "obalonym wieżowcem" na czele, brud, dziury.. Ogólnie jest tam syf, kiła i mogiła.

 • Link do komentarza z centrum środa, 16 marca 2016 20:44 napisane przez z centrum

  Żaden pas drogowy! Na Zachodzie dowozi się towar wózkami, a tam na Rzeźnickiej nie ma takich sklepów, które handlowałyby towarem wielkogabarytowym, jedyny sklep meblowy jest reliktem przeszłości i mógłby zmienić branżę.

 • Link do komentarza hahaha środa, 16 marca 2016 18:55 napisane przez hahaha

  jak tam mają być ogródki piwne to gratuluję

 • Link do komentarza witek środa, 16 marca 2016 17:29 napisane przez witek

  Pięknie! Trzymam kciuki za powodzeniem tej akcji. Mam nadzieję, że gnieźnianie nie zawiodą i zagłosują ZA.

 • Link do komentarza Krasnal środa, 16 marca 2016 13:38 napisane przez Krasnal

  betonowa kostka... a liczyłem chociaż na lastriko lub coś estetyczniejszego, jak na ul. Półwiejskiej w Poznaniu.....

 • Link do komentarza Gruber środa, 16 marca 2016 13:36 napisane przez Gruber

  szok! Europa wreszcie zagląda do Gniezna - i tu mam na myśli zarówno projekt rewitalizacji, jak i samo podejście do konsultacji.. no przyznam, że pod wrażeniem jestem.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane