poniedziałek, 21 marca 2016 15:44

Perony zostaną wyremontowane, ale nie wszystkie

 
Perony zostaną wyremontowane, ale nie wszystkie fot. Rafał Wichniewicz

W tym roku gnieźnieńska stacja kolejowa zyska nieco więcej estetyki - wszystko za sprawą remontu, jaki zaplanowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Do końca 2016 roku ma zostać wykonanych kilka inwestycji, mających na celu poprawić wizerunek dworca. Po prawie dwuletnim remoncie, a w zasadzie gruntownej przebudowie gmachu, na podobne przedsięwzięcie czekają perony, przejście podziemne oraz wiaty peronowe. Wykonawca tych prac ma zostać wyłoniony do końca marca br.

PLK planuje jedynie kosmetyczny remont infrastruktury - rewitalizacja obejmie część krawędzi (najbardziej uszkodzone odcinki) na peronie nr 2, nawierzchnię na peronie nr 1 i 2 oraz wymianę wyposażenia tzw. małej architektury (ławek i koszy).

Dotychczasowa asfaltowa nawierzchnia peronów nr 1 i 2, ma zostać wymieniona na całej długości. Pierwszy z nich od peronu 1A do bocznicy po drugiej stronie stacji oraz całość powierzchni na peronie nr 2. Perony mają być wykonane z płytki betonowej monza colormix w kolorze pastello, a więc takiej samej, jaka została ułożona przy wyremontowanym dworcu. Biała linia ostrzegawcza oraz pas dotykowy (dla osób niewidomych) także mają zostać umieszczone na nawierzchni. Przy przejściach dla niepełnosprawnych, ma zostać ona ułożona pod odpowiednim kątem.

Rewitalizacja na peronie nr 2 obejmie także wiatę, która obecnie jest estetycznie zaniedbana. Blacha, którą obudowano dach, zostanie zdjęta. Wykonane mają być wszelkie prace dekarskie, łącznie z wymianą części desek i papy. Ponieważ wiata, mająca długość prawie 100 metrów wymaga gruntownej konserwacji, poddane jej zostaną także stalowe słupy. Planowane są także prace przy instalacji elektrycznej oraz doprowadzające sieć do tablic informacyjnych czy głośników. Wiata po remoncie ma przypominać swój pierwowzór, zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, więc blacha już na nią nie powróci. Kolorystyką z niebiesko-żółtych barw (obecnie już bardzo przetartych) konstrukcja stalowa zyska jednolitą szarą.

Na peronach mają się pojawić nowe ławki i śmietniki - proste, o konstrukcji betonowej z deskami ułożonymi pomiędzy bloczkami i bez oparć.

W ramach rewitalizacji przejścia pod torami kolejowymi, planuje się wymianę istniejącego oświetlenia i montaż nowego, wymianę istniejących balustrad i poręczy schodowych, prace budowlane przy gzymsach i schodach, wykonanie iniekcji strukturalnej zapobiegającej wilgoci. Ponadto remont obejmie nawierzchnię sufitu, gdzie pojawią się płyty cementowo-włóknowe, skuty zostanie tynk wewnątrz przejścia, w miejsce których pojawią się okładziny granitowe. Zainstalowane mają zostać także nowe podświetlane tablice informacyjne z numerami peronów.

Inwestycja nie obejmie peronu nr 3. Wszelkie prace mają być wykonane, zgodnie z dokumentacją przetargową, do końca grudnia 2016 roku.

11 komentarzy

 • Link do komentarza gnieźnianin środa, 23 marca 2016 14:24 napisane przez gnieźnianin

  avalon, a ja słyszałem, że kosmos jest wielki.
  Wątpię, by mieli demontować peron 3. Nie ma pieniędzy na jego modernizację, a poza tym i tak on jest rzadko używany. Niestety będzie się to bardzo gryzło, gdyż peron pierwszy i drugi zyskają nowe oblicze, a perony 1a i 3 będą po prostu stare. To ma raczej negatywny wpływ na estetykę.

  Zgodzę się natomiast co do degradacji znaczenia tej stacji. Jest ona nawet zauważalna na poznańskim dworcu. Ostatnio jechałem pociągiem o 18:43 (podajże pociąg TLK do Gdyni) to Gniezno nawet nie zostało wymienione w zapowiedziach, a odkąd pamiętam, zawsze było.

  No cóż, nie jesteśmy jakąś metropolią, ale jesteśmy jednym z największych miast w województwie i do tego o wielkim znaczeniu historycznym. Gniezno jest degradowane na wielu polach (chociażby drogowskazy, czy kwestie związane z koleją). Może i to są błahe sprawy, ale potem te błahe zamieniają się w wielkie i pozostaje mieć nadzieję, że nasi włodarze też na to zwrócą uwagę.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 22 marca 2016 22:38 napisane przez avalon

  Stacja w Gnieźnie zawsze byłą malutka. I zawsze była za mała.

  Pamiętam że w czasach, jak jeździłem na studia, w czasie deszczu lub jak było zimno to ludzie stali jak śledzie w puszce w tym małym budyneczku. Najwygodniejszą poczekalnią zawsze był peron, pod warunkiem że nie padało bo wtedy miejsca pod daszkiem też nie starczało.

  Od kilkunastu lat nie mieszkam w Gnieźnie ale kiedyś przy okazji specjalnie wybrałem się tam żeby zobaczyć jak to wygląda po odświeżeniu. Hmm... Kiedyś było pomieszczenie kasowe, poczekalnia i restauracja. Jeszcze dawniej było coś na piętrze (druga poczekalnia?) i jakaś odprawa bagażowa z osobnym wejściem z boku budynku.
  Teraz dla pasażerów dostępne jest mniej niż 1/2 dawnej poczekalni bo pomniejszyła ją kasa, wc i sklepik. W miejscu restauracji są pomieszczenia dla kolejarzy które przeniesiono z innych budynków, w miejscu pomieszczenia kasowego jest coś innego, to już nie jest część stacji.

  Być może już teraz nikt w Gnieźnie nie jeździ pociągami, kiedyś były inne czasy i w mieście mieszkało o wiele więcej ludzi. Nie zmienia to faktu, że ze stacji Gniezno zrobiono pawilon przystankowy jak na wsi. Tak małego obiektu stacyjnego nigdy nie widziałem w żadnym innym mieście.

 • Link do komentarza Pikuś wtorek, 22 marca 2016 16:31 napisane przez Pikuś

  @kolejarz przejazd dla niepełnosprawnych jest tylko niema ludzi, którzy przeprowadzą taką osobę przez ten przejazd, kiedy pociągiem przyjeżdża. Osoba niepełnosprawna to nie tylko osoby na wózku inwalidzkim, ale także są to osoby mające problemy z poruszaniem się po schodach. Dworzec musi być funkcjonalny dla wszystkich a nie cofajmy się 100 lat do tyłu.

 • Link do komentarza pasazerkolo wtorek, 22 marca 2016 10:29 napisane przez pasazerkolo

  avalon - to chyba dobrze że nie zrobili tutaj megalomani i nie wywalili nie potrzebnie pieniędzy na puste przestrzenie. Tak jak jest na taką stację jaką jest Gniezno to wystarczy spokojnie

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 21 marca 2016 23:15 napisane przez avalon

  Gdzieś słyszałem, że na stacji Gniezno ma być rozebrana większość pozostałych torów manewrowych i postojowych a peron 3 rozebrany. Stacja węzłowa ma się zmienić z przystanek szlakowy. Ktoś to potwierdza? Patrząc na pawilon obecnego przystanku kolejowego trudno w to nie uwierzyć, to chyba najmniejszy hol stacyjny jaki kiedykolwiek widziałem.

 • Link do komentarza MacGyver poniedziałek, 21 marca 2016 23:00 napisane przez MacGyver

  No i co że wyremontują a w zeszłym roku kładli nową papę na wiaty peronowe i gdzie tu logika wywalić kupę kasy w łatanie a teraz będzie to usunięte. Kto to zlecił to powinien pozbyć się roboty!

 • Link do komentarza kolejarz poniedziałek, 21 marca 2016 22:55 napisane przez kolejarz

  Pikuś, przecież jest przejazd dla niepełnosprawnych. To dużo tańsze rozwiązanie dla takiej stacji jak Gniezno, gdzie odsetek niepełnosprawnych korzystających z kolei jest niewspółmierny do takiego ruchu jaki jest np. na stacji w Poznaniu.

 • Link do komentarza Pikuś poniedziałek, 21 marca 2016 22:29 napisane przez Pikuś

  Szkoda, że zabrakło windy lub ruchomych schodów duże ułatwienie dla niepełnosprawnych i innych!

 • Link do komentarza pasazerkolo poniedziałek, 21 marca 2016 20:21 napisane przez pasazerkolo

  A kto to są kierowcy i pasażerowie Sindbada że im chodniki trzeba remontować? Remontuje się mieszkańcom a nie obcym ludziom.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 21 marca 2016 20:07 napisane przez Gnieźnianin

  Ktoś sobie przypomniał o Gnieźnie. Warto pomyśleć jeszcze o chodnikach przy PKS. Obecnie to wstyd przed kierowcami i pasażerami Sindbada.

 • Link do komentarza EagleEye poniedziałek, 21 marca 2016 17:20 napisane przez EagleEye

  Czas wielki jeszcze tylko od strony PKS-u perony do autobusów i będzie tak jak powinno być juz dawno

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane