piątek, 01 kwietnia 2016 09:27

Ul. 3 Maja będzie deptakiem!

 
Ul. 3 Maja będzie deptakiem! fot. Rafał Wichniewicz

Już za niecały miesiąc jedna z najważniejszych ulic w Gnieźnie ma zostać przeznaczona na strefę dla ruchu pieszego. Docelowo ma się to stać centrum rekreacyjne dla całego powiatu.

Na kolejnej, kwietniowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego ma zostać przedłożona specjalna uchwała, dotycząca woli wyłączenia z ruchu kołowego jednej z najważniejszych ulic w centrum miasta - odcinka ul. 3 Maja od ul. Wyszyńskiego aż do szpitala. Starostwo Powiatowe planuje stworzyć w tym miejscu nie tylko deptak, ale także zapewnić strefę aktywnego wypoczynku i różne inne atrakcje dla mieszkańców Gniezna oraz całego regionu. Zmianie ma ulec nie tylko funkcja tego odcinka drogi, ale także nazwa - oficjalnie zamiast „ulicy 3 Maja” ma zostać nadana nazwa Bulwar Konstytucji 3 Maja”.

- Pomysł ten wyszedł ze strony Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego, a nad całością prac przygotowawczych do projektu oraz rozplanowania różnych atrakcji, czuwał Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji. Docelowo miejsce to miałoby się stać nie tylko terenem rekreacyjnym, ale widzimy tu także praktyczne powody. Nie jest bowiem tajemnicą, że powiat gnieźnieński ma typowo rolniczy charakter, dlatego chcąc docenić środowiska rolników z tego regionu, na przyszłym bulwarze miałyby się odbywać coroczne dożynki powiatowe z pochodami. W związku z tym na wysokości ul. Kilińskiego będzie zawsze budowana trybuna honorowa dla gospodarzy wydarzeń - mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji w Starostwie Powiatowym.

Koncepcja przebudowy drogi jest jeszcze w odległej perspektywie i tym pomysłem będzie musiał się zająć Powiatowy Zarząd Dróg, ale już na najbliższą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, cała ulica ma zostać udekorowana w biało-czerwone flagi. Póki co również, przy skrzyżowaniu z ul. Wyszyńskiego oraz przy szpitalu ustawione zostaną duże betonowe kwietniki, co ma uniemożliwić przejazd samochodom. Zamknięte zostaną także ul. Kilińskiego oraz ul. Chociszewskiego, a jedynie dostępny przejazd będzie od ul. Łącznica w kierunku ul. bł. Jolenty. Zmiany oznaczają również modyfikacje w transporcie autobusowym - linie MPK będą odtąd jeździć przez ul. Krzywe Koło i Grzybowo w kierunku szpitala, gdzie dalej ruch będzie już dostępny. Ulica Grzybowo ma zostać bowiem przywrócona do ruchu dwukierunkowego: - W temacie rozwiązań komunikacyjnych rozmawiamy z Urzędem Miejskim, które podziela nasz pomysł ożywienia centrum miasta. Dla poprawienia jakości powietrza w zatłoczonym od samochodów mieście, planujemy też obsadzenie całego Bulwaru Konstytucji 3 Maja drzewami egzotycznymi i w tym przypadku nawiązaliśmy współpracę z poznańską palmiarnią, która przekaże nam kilka okazów do pierwszych nasadzeń - informuje Marcin Makohoński.

Plany na przyszłość są bardzo bogate, a wiadomo iż Starostwo Powiatowe chce tym samym stworzyć nowoczesną perspektywę na inwestycję w postaci rozbudowy szpitala. Nieoficjalnie jednak w Magistracie mówi się, że jest to chęć stworzenia większego deptaku od tego, które ma Miasto. Strefa dla ruchu pieszego od ul. Chrobrego aż do katedry ma około 495 metrów, a Bulwar Konstytucji 3 Maja miałby mieć równe 500 metrów: - Mowy nie ma o jakiejkolwiek rywalizacji między Powiatem, a Miastem. Ul. 3 Maja jest drogą powiatową, więc w tym przypadku kierowano się jedynie chęcią urozmaicenia życia mieszkańcom naszego regionu - stwierdził Marcin Makohoński.

Docelowo na Bulwarze Konstytucji 3 Maja miałyby się pojawić nie tylko egzotyczne rośliny, ale także ławki, kwietniki oraz oczko wodne. Gdyby znalazły się odpowiednie środki w ramach dofinansowań unijnych, planuje się zbudować tory dla kursów zabytkowego tramwaju, który jeździłby z jednego końca ulicy na drugi. Codziennie w południe z ustawionych na całej długości drogi głośników, rozbrzmiewałby również hejnał Powiatu Gnieźnieńskiego, nadawany na żywo ze Starostwa Powiatowego. Tą drogą rozważa się również odtwarzanie nagrań najciekawszych fragmentów dyskusji, prowadzonych na sesji Rady Powiatu - by każdy obywatel miał szansę zapoznać się z głosem swojego wybrańca.

Uchwała w sprawie zmiany charakteru ul. 3 Maja zostanie przedłożona na kwietniowej sesji Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i wejdzie w życie z dniem podjęcia. Oznacza to iż jeszcze przed tegorocznymi świętami majowymi ulica, a w zasadzie Bulwar Konstytucji 3 Maja będzie już deptakiem.

Uwaga, powyższy tekst jest żartem, stworzonym z okazji Prima Aprilis 2016 roku! (zobacz także: Bulwar Konstytucji 3 Maja, czyli kto się nabrał?).

27 komentarzy

 • Link do komentarza Ja_Jestem niedziela, 03 kwietnia 2016 09:16 napisane przez Ja_Jestem

  Nie potrzeba wcale dnia pierwszego kwietnia, aby się nabrać na dość pomysłowe żarty. Gniezno i jego ulice wraz z zabudowaniami są w takim stanie, że jak się na to wszystko patrzy, to dopiero dostrzega się skalę żartu naszych ojców miasta, jakie mają „wspaniałe” poczucie humoru jak idzie o poprawę wizerunku Gniezna.

  Szanowny panie budziku miasta GNIEZNA, schody, po których się schodzi w kierunku parku, od ul. Sobieskiego, aby przejść do ul. Libelta, wymagają kapitalnego remontu. Proszę się kiedyś udać do pracy pieszo, a doświadczy pan nie lada ciekawych doznań takich jak, ruchome stopnie, tudzież wystające zbrojenia, no i wiele innych widoków, partackiej roboty wykonawców tych schodów.

 • Link do komentarza Asia sobota, 02 kwietnia 2016 15:13 napisane przez Asia

  Zróbcie drogi bo nie da się po tym mieście jeździć np wjazd z Kościuszki na mieszka I przy pasach

 • Link do komentarza wilk piątek, 01 kwietnia 2016 22:50 napisane przez wilk

  To prawda ulica bardzo ładna,zobaczcie jakie piękne kamienice tam się znajdują, czekają na odnowienie,do kogo one wszystkie należą? Jeśli do miasta to wstyd dla włodarzy!!!!! Deptakiem powinna być także ul. Dąbrówki do Mieszka i ul. Warszawska do Moniuszki albo Mickiewicza,no i oczywiście Rzeźnicka.

 • Link do komentarza esteta piątek, 01 kwietnia 2016 22:00 napisane przez esteta

  No i te przedpotopowe lampy uliczne należy natychmiast wymienić! Dopiero na zdjęciu widać, jakie one są brzydkie!

 • Link do komentarza miejscowy piątek, 01 kwietnia 2016 21:35 napisane przez miejscowy

  Ja myślałem, że jak urząd zatrudni konserwatora, to będzie on dbał przede wszystkim o estetykę miasta, o to ,by wizerunek szczególnie w centrum był zgodny z załoźeniami sprzed lat, które naprawdę były i dobre i nawet piękne. By się ten konserwator starał o to, by nie było samowoli w wyglądzie zewnętrznych tych budynków, by okna wymieniane przez lokatorów były w jednej kamienicy wszystkie TAKIE SAME. A jak jest? Zgroza, wystarczy się przejść po mieście, okna od Annasza do Kajfasza, jedni z kratkami, inni bez, jedne białe u sąsiada brązowe. Jeden misz-masz. Z fasad wielu kamienic płatami odpadają tynki,wiele z nich jest zawalone gryzmołami,nikt nie panuje nad porządkiem i estetyką tego miasta. A proponowane ustawianie jakichś królików to tak, jak perfumowanie niedomytego i cuchnącego człowieka.

 • Link do komentarza autochton piątek, 01 kwietnia 2016 20:28 napisane przez autochton

  A ja słyszałem o przeniesieniu Gniezna do Wrześni!

 • Link do komentarza gracja piątek, 01 kwietnia 2016 20:15 napisane przez gracja

  jedna z atrakcyjniejszych ulic w mieście przede wszystkim pod względem ciekawej zabudowy mieszkalnej i teoretycznie ogródkami przed tymi, niestety zaniedbane strasznie za komuny i do dziś nieuporządkowane, to ulica przy której znajduje się park dla dzieci, który owszem trochę odnowiony, ale ma kiepskie zaplecze - toalety, miejsca dla pilnujących, parking tuż przed - brak jakiejś osłony-żywopłot- przed nim, do tego ten nadmiar oznakowania, zniszczone elewacje wielu budynków, krzywe chodniki nie najlepiej świadczą o tej pięknej ulicy! deptak czemu nie, ale niestety to tylko żart ... nic się nie zmieni...

 • Link do komentarza ZUZA piątek, 01 kwietnia 2016 18:39 napisane przez ZUZA

  hahaha dobry żart

 • Link do komentarza 1 kwietnia piątek, 01 kwietnia 2016 17:14 napisane przez 1 kwietnia

  Żeby chociaż porządek z tymi znakami drogowymi zrobili to już byłby sukces. Spójrzcie na te fotki, znaki przy krawędzi jezdni, oddalone od krawędzi jezdni, zasłaniane drzewami, znak na znaku.

 • Link do komentarza stokrotka piątek, 01 kwietnia 2016 16:39 napisane przez stokrotka

  Jest to niezwykle realny i odważny projekt i gratuluję tej władzy, która się tą częścią miasta zainteresowała. A tym, którzy w to nie wierzą traktując to jako żart primaaprilisowy radzę zauważyć, że nasze władze jednak myślą perspektywicznie, są naprawdę twórcze i musimy przyznać, že ocenialiśmy je do tej pory niesprawiedliwie. Teraz okazało się, że prześcignęły nas nawet w naszych marzeniach!

 • Link do komentarza Gnieznianka piątek, 01 kwietnia 2016 14:45 napisane przez Gnieznianka

  Ha ha prima aprilis

 • Link do komentarza miastowy piątek, 01 kwietnia 2016 13:19 napisane przez miastowy

  Popieram całym sercem. Uporządkować naleźy ogródki przed domami, a tym co je bezprawnie zlikwidowali nakazać przywrócenie do stanu pierwotnego (szczególnie narożnik z ul. Chociszewskiego)! Ta ulica jest piękniejsza od Chtobrego, tylko zapuszczona i zaniedbana przez konserwatora, który jak by nie zauważał odchodzenia od założeń sprzed lat. Piękne lipy zostały wycięte, w to miejsce nie posadzono żadnych drzew, ulica wieje nudą, nie wszyscy właściciele kamienic dbają o wygląd zewnętrzny swoich budynków. A zrobienie parkingu z ogródka przydomowego to BARBARZYŃSTWO! Kiedy w Gnieźnie znajdzie sìe władza, której będzie zależalo na estetyce miasta???

 • Link do komentarza bet. piątek, 01 kwietnia 2016 13:02 napisane przez bet.

  Tak, prima aprilis!

 • Link do komentarza Bartek piątek, 01 kwietnia 2016 11:13 napisane przez Bartek

  Głupota urzędy i starostwa jest po prostu przerażająca :/

 • Link do komentarza Anka piątek, 01 kwietnia 2016 10:53 napisane przez Anka

  Znów Pryma Aprilis

 • Link do komentarza ramol70 piątek, 01 kwietnia 2016 10:45 napisane przez ramol70

  karetki tamtędy nie będą śmigać, bo wreszcie stację przeniosą w lepsze miejsce!!

 • Link do komentarza blondie piątek, 01 kwietnia 2016 10:43 napisane przez blondie

  właśnie dlatego, że nie ma pieniędzy na lepienie dziur to będzie jednak deptak!!

 • Link do komentarza Kamila piątek, 01 kwietnia 2016 10:35 napisane przez Kamila

  Dobre dobre :D wiadomo że Prima aprilis :) pieniędzy nie ma na dziur zalepienie a gdzie tu na deptak z 3 Maja.

 • Link do komentarza Kinga J. piątek, 01 kwietnia 2016 10:21 napisane przez Kinga J.

  Prima aprilis? :)

 • Link do komentarza Braumers piątek, 01 kwietnia 2016 10:18 napisane przez Braumers

  Juz widze jak karetki bedą śmigać pomiędzy pieszymi bo na pewno nie przez grzybowo...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane