Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 kwietnia 2016 11:00

Mieszkańcy zdecydowali - chcą nowy deptak

 
ul. Rzeźnicka ul. Rzeźnicka archiwum redakcji

Po kilku tygodniach konsultacji, przeprowadzonych wśród mieszkańców Gniezna za pomocą ogólnodostępnych formularzy, zadecydowali oni o tym by na ul. Rzeźnickiej powstał nowy deptak.

Temat ten, o którym informowaliśmy już w połowie marca, wzbudził wiele różnych uwag, ale zdobył też sporo pozytywnych opinii. Przypomnijmy, że w planach jest powstanie deptaku na całej długości wspomnianej ulicy, która zaczyna się przy ul. Warszawskiej i kończy na istniejącym deptaku na ul. Chrobrego. To właśnie aspekt komunikacyjny, uniemożliwiający bezpieczne nawracanie oraz mijanie się pojazdów na drodze, spowodował podjęcie rozmów w sprawie zamknięcia ulicy dla ruchu samochodów.

W celu zebrania opinii mieszkańców tej ulicy oraz z całego miasta, ogłoszono konsultacje społeczne. W formularzu dostępnym w kilku punktach miasta oraz internecie, każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat powstania deptaku w ciągu ul. Rzeźnickiej. Do 98 mieszkańców wspomnianej drogi wysłano także indywidualne listy z informacją oraz ankietą. W konsultacjach wzięło udział 160 gnieźnian, spośród których 97% zagłosowało za powstaniem deptaku na ul. Rzeźnickiej: - Negatywne 3% mieszkańców wskazywało, że przez to znikną miejsca do parkowania i że w mieście nic nie da się zrobić. Mieszkańcy jednak zadecydowali, dlatego możemy teraz przystąpić do pracy - stwierdził prezydent Tomasz Budasz.

97% na tak oznacza zielone światło dla urzędników, którzy teraz będą mogli przejść z fazy koncepcji do projektowania nowej drogi. W założeniach ma zostać ona nadal dopuszczać ruch samochodów dostawczych oraz ratunkowych na wąskim odcinku jezdni, która ma zostać zmniejszona. Z 1/3 szerokości ulicy dopuszczonej obecnie dla pieszych, mają oni otrzymać 2/3 jej szerokości. Planuje się tu powstanie ławek, ozdobnych latarń, podświetlanej nawierzchni czy nasadzeń zieleni oraz całkowitą wymianę nawierzchni. Całość ma być prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków. Docelowo w ramach powstającego Traktu Królewskiego u wylotu ul. Rzeźnickiej w ul. Chrobrego ma zostać postawiona rzeźba jednego z pięciu władców koronowanych w Gnieźnie - Bolesława Chrobrego.

Projekt przebudowy ulicy ma zostać wykonany w 2016 roku, a realizacja przedsięwzięcia nastąpiłaby w 2017 roku. Szacunkowy koszt przebudowy ulicy wynosić ma około 500 tysięcy złotych.

20 komentarzy