Jesteś tutaj:Gospodarka Gminy szansą na nowych inwestorów
czwartek, 05 maja 2016 09:33

Gminy szansą na nowych inwestorów

 
Gminy szansą na nowych inwestorów archiwum redakcji

Z funkcjonowaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz dalszym planom poszerzania terenów inwestycyjnych, przyjrzeli się radni z Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska.

W trakcie spotkania przedstawiono dokument przygotowany w tym celu, opisujący schemat oraz działania podjęte w sprawie Strefy. Do tematu tej niejako nowej części przemysłowej miasta, odniósł się wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jako najważniejszy obecnie czynnik zmierzający do podniesienia funkcjonalności terenu, wymienił budowę nowej ulicy Osiniec, której wykonawca został wyłoniony kilkanaście dni temu: - Jeśli nie zdarzą się żadne kolizje, to być może wybudowanie drogi do marca 2017 roku lub jeszcze w tym roku, nie będzie zagrożone. Budżet jest dwuletni, więc inwestycja jest zabezpieczona. W trakcie budowy drogi do Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma zostać poprowadzona także nowa linia energetyczna o mocy 8 megawatów. Jak przekazano, inwestycja oznacza także wykup kilkudziesięciu fragmentów działek za kwotę około 1 miliona złotych.

W trakcie posiedzenia poinformowano, że działające na tym terenie od lat firmy, także planują powiększenie swojej działalności i zwiększenie zatrudnienia: - W firmie Velux zatrudnienie wzrosło o około 100 osób, a planowany jest wzrost zatrudnienia w firmie Panasonic. Firma Velux także nie powiedziała ostatniego słowa, jeśli chodzi o działania rozwojowe - mówił Jarosław Grobelny. Tymczasem w samej Strefie trwają już prace montażowe w firmie Kirchhoff, która jako jeden z pierwszych zakładów rozpoczął prace na rzecz swojego klienta - wrzesińskiego Volkswagena. Budowa całej fabryki zajęła w sumie pięć miesięcy od momentu wejścia na teren budowy do momentu uruchomienia urządzeń produkcyjnych. Firma Kirchhoff, kupując trzy działki u zbiegu ul. Cegielskiego i planowanej ul. Osiniec, wyraziła wolę możliwej rozbudowy zakładu w przyszłości - stąd sąsiadujące z obecną fabryką kolejne trzy działki, zostały zarezerwowane pod możliwy wykup i powiększenie przedsiębiorstwa.

W sprawie aktualnej sytuacji Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawiono zakres działań aktualnie podejmowanych na działkach zakupionych przez inwestorów lub nowych, które mają zostać dołączone: - Jesteśmy już po rozmowach z Kostrzyńsko-Słubicką Strefą Ekonomiczną w sprawie rozszerzenia o kolejne ponad 18 hektarów. Otrzymaliśmy już zgodę marszałka, wniosek jest kompletowany i w maju powinien on zostać skierowany do zarządu strefy. Liczymy na to, że uda się ten proces wykonać w mniej niż rok. Wszystko zależy od procedowania i decyzja rządu oraz tego, kiedy rozporządzenie zostanie ogłoszone - mówił wiceprezydent i przypomniał, jak wyglądały początkowe rozmowy w sprawie SSE w Gnieźnie: - Początkowo zarząd Strefy nie miał zbyt wielkiej wiary, że Gniezno nie da sobie rady z tym terenem strefowym. Poprzednia Rada Miasta, która obejmowała ten teren procedowaniem, podjęła decyzja by teren ten ograniczyć i zrobić mniejszą, zakładając, że pewnie wielkiego zainteresowania nie będzie - mówił Jarosław Grobelny.

Sprzedaż nieruchomości pod inwestycje spowodowała określone wpływy do budżetu miasta, jednak jak dodano, dzięki powstaniu strefy wzrosła także wartość ziemi w tym rejonie - początkowo wyceniane były na ok. 30 zł za metr kwadratowy, a obecnie jest to już wartość ok. 60 zł.

Obecnie, wbrew obawom dotyczącym m.in. stanu poziomu wód gruntowych na tym terenie, zapewniono iż obszar został przebadany pod względem geologicznym: - Stan wody jest rzeczywiście wysoki, jednak prowadzone są działania odwadniające. W zeszłym roku oczyściliśmy część rowów na tym terenie, a w tym roku są pieniądze gotowe na koncepcję i rozpoczęcie prac związanych z odwodnieniem tego terenu do rzeki Wełny. W trakcie wydzielania nieruchomości pod sprzedaż kolejnych działek w strefie, zrezygnowano z trzech lokalizacji z uwagi złe wyniki badań geologicznych. Poza terenami, które zostały wytyczone do przyłączenia, pozostałe znajdujące się w sąsiedztwie należą już do prywatnych osób, a dodatkowo jest tu też granica miasta.

W tym temacie padły jasne stwierdzenia odnośnie osiedla Relaks, do którego obecnie jedyny dojazd jest przez ul. Cegielskiego. Urzędnicy mają nadzieję, że w przypadku budowy drogi do nowych działek, do tej inwestycji dołączy się także wójt Gminy Gniezno, na terenie której znajduje się wspomniane osiedle. W trakcie posiedzenia komisji padły także pytania o poszerzenie strefy lub terenów inwestycyjnych właśnie o Gminę Gniezno: - Rozmawiamy z Agencją Własności Rolnej, jednak przekazanie takich terenów będzie trudne. Większe szanse należy upatrywać w Strefie Wałbrzyskiej w Gminie Łubowo. Niestety znając życie nie będzie już możliwości poszerzenia strefy dalej, gdyż trzeba być właścicielem terenu by ją otrzymać - stwierdził wiceprezydent. Oznacza to iż możliwości inwestycyjne w pewnym zakresie skończą się i jedyną szansą są obszary należące na terenie Gniezna do osób lub firm prywatnych. Większe możliwości upatrywane są jednak u inwestorów, chcących realizować swoje przedsięwzięcia w Gminie Gniezno lub gminach ościennych - m.in. we wspomnianej Gminie Łubowo.

7 komentarzy

 • Link do komentarza janciovodnik środa, 15 czerwca 2016 23:26 napisane przez janciovodnik

  fan dlaczego nielegalne. Jak załatwisz wszelkie papiery to możesz sobie obcokrajowca zatrudnić. I wsio w parjadkie :)

 • Link do komentarza kwinto piątek, 06 maja 2016 18:05 napisane przez kwinto

  Cukrownia i reszta to tereny prywatne, więc?

 • Link do komentarza Papa Smerf piątek, 06 maja 2016 17:20 napisane przez Papa Smerf

  A co z rozległymi terenami po byłej cukrowni i garbarni, które ciągną się od ul. Polnej aż po ul. Kostrzewskiego i chyba jeszcze dalej na południe?

 • Link do komentarza pracuś piątek, 06 maja 2016 00:17 napisane przez pracuś

  Bezrobocie mija, obecnie poszukuje się pracowników, a najwięcej w budownictwie. Problem w tym, że niektórzy płacą za mało, ale są też tacy pracownicy, którzy uważają, że powinni od razu zarabiać miliony. Trudny orzech do zgryzienia, a najgorszy ten ZUS.

 • Link do komentarza obiektywny fan czwartek, 05 maja 2016 21:16 napisane przez obiektywny fan

  O co chodzi z tymi Ukraincami? To nielegalne. W miescie na co 2 sklepie/lokalu informacje o poszukiwaniu pracownikow, wiec oznacza to, ze w Gnieznie brakuje ludzi do pracy. Nie dziwie sie, ze pracodawcy szukaja na wschodzie. A co maja robic? Czy ktos sie czepia, ze my pracujemy np. w Anglii, albo Niemczech?

 • Link do komentarza wiki czwartek, 05 maja 2016 21:15 napisane przez wiki

  jakos za kowala sie nie dalo, a teraz inwestorzy ciagna do gniezna? dlaczego wczesniej gnieznanie glosowali na kowalskiego... ech przez zuzel??

 • Link do komentarza artysta malarz czwartek, 05 maja 2016 14:33 napisane przez artysta malarz

  dlaczego nie informują że coraz więcej pracowników w Gnieźnie jest z Ukrainy, przykład Jeremiasa już z 30 ukrainców jest :)

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane