poniedziałek, 16 maja 2016 14:29

Zmieni się komunikacja w rejonie dworca

 
Zmieni się komunikacja w rejonie dworca fot. Rafał Wichniewicz

Urzędnicy rozważają zamianę jednej z jednokierunkowych ulic w okolicy stacji kolejowej na dwukierunkową. Coraz bardziej realna jest także przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki i Mieszka I.

Informacje w tej sprawie zostały przekazane w trakcie ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska, działającej przy Radzie Miasta. W trakcie omawiania zmian w budżecie miasta na 2016 rok, wprowadzone zostaną nowe wydatki m.in. na przebudowę skrzyżowania ulic Mieszka I i T. Kościuszki. Radni zasiadający w komisji skierowali pytania w sprawie tego dość newralgicznego punktu na drogowej mapie Gniezna.

- Zadanie to jest już w fazie pozyskiwania pozwolenia na budowę, cały czas to działanie monitorujemy i ma zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Urząd Marszałkowski ma to zadanie wpisać dzięki wolnym środkom, a my możemy dołożyć także swoją część pieniędzy. Kwota ogólna kosztorysu przebudowy skrzyżowania wynosi około 1 miliona 200 tysięcy złotych - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Z podanej kwoty finansowania, Miasto Gniezno dołoży 350 tysięcy złotych. Jak jednak dodano z pierwotnego planu, by na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Mieszka I wykonać rondo, ostatecznie zrezygnowano. Docelowo na tym miejscu ma powstać skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną: - Zarząd dróg wyszedł z założenia, żeby jednak w sposób wymuszony regulować ruch w tym rejonie, gdyż jest to miejsce newralgiczne. Rondo ruch spowalnia, a nie reguluje, więc kierowcy mogliby cały czas wjeżdżać na nie i w ten sposób nadal mogłoby się blokować. Tu jednak nie my decydujemy tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich - stwierdził Jarosław Grobelny. Jak dodano, chodnik na odcinku ul. Kościuszki pomiędzy ul. Mieszka I a ul. Warszawską ma zostać nieznacznie zwężony tak, by powstały cztery pasy ruchu. Ułatwi to zjeżdżanie kierowcom na lewoskręt i ma docelowo odblokować pas jazdy na wprost w kierunku ul. Dalkoskiej, co dotąd często było utrudnione w godzinach szczytu. Sygnalizacja świetlna na tym przebudowanym skrzyżowaniu ma być także zsynchronizowana ze światłami znajdującymi się 200 metrów dalej.

To jednak nie koniec zmian, jakie mają spotkać okolice dworca. W zmianach budżetowych jest także przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki i ul. Dworcowej w rejonie dworca PKS. O ten wydatek zapytała radna Teresa Niewiadomska i jak przekazano Urząd Miejski planuje, by docelowo zmienić układ komunikacyjny w tym rejonie i dopuścić na ulicę Pocztową ruch dwukierunkowy. Obecnie bowiem ulica ta jest jednokierunkowa (jadąc od strony ul. Chrobrego w kierunku dworca). Urzędnicy chcą, by na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Dworcowej powstał lewoskręt: - Tym samym odblokowane zostanie skrzyżowanie ul. Kościuszki, Dworcowej i ul. Lecha. Spowoduje to, że część kierowców, jadących od strony urzędu oraz pobliskiego sklepu budowlanego, będzie mogła skręcać w ul. Pocztową i dalej w ul. Chrobrego. Tu jednak trzeba poczynić pewne inwestycje, polegające na przebudowie skrzyżowania - przekazała Ewa Gawrych, skarbnik miasta.

To jednak nie koniec koncepcji dla tego terenu. Jak przyznał Jarosław Grobelny, Miasto chciałoby także sprawić, by kierowcy jadący ulicą Dworcową od strony wiaduktu, po minięciu Parku im. T. Kościuszki mogli mieć możliwość (oprócz lewoskrętu) przejechania na wprost w kierunku ul. Pocztowej, mijając dworzec i to bez konieczności objeżdżania Parku im. R. Kaczorowskiego (dwupasmowa droga nadal miałaby zostać jednokierunkowa): - Zanim to jednak nastąpi, musimy rozwiązać kwestię dwukierunkowości ul. Dworcowej od ul. Mieszka I do dworca. Na tym odcinku mamy dwa pasy, z czego jeden jest buspasem i na nim często stoją autobusy zamiejskie. Apelujemy też do ich kierowców, by tam nie stawały, tylko zostawiały ludzi i jechały dalej. Aktualnie rozmawiamy z PKP nad przejęciem terenów, mamy prawie ustaloną kwestię podziałową tego obszaru i jest szansa, że po ich pozyskaniu i wybudowaniu stosownej infrastruktury, będziemy mogli zrezygnować z buspasa i ten pas dopuścić do ruchu prosto w ulicę Pocztową - stwierdził Jarosław Grobelny.

Radny Ryszard Niemann zapytał jeszcze o sprawę Ronda Gnieźnieńskich Olimpijczyków i tego, jak wygląda jego aktualna sytuacja inwestycyjna. - W tej sprawie ZDW nie podjęło decyzji co do tego miejsca. Realizacja jest zawarta w OSI jako wspólne przedsięwzięcie, a obecnie czekamy na ekspertyzę co do stanu technicznego wiaduktu. Wtedy będzie wiadomo, jakie będą koszty realizacji całego przedsięwzięcia - przyznał Jarosław Grobelny. Jak dodał, pierwotnie planowano, by ostateczne rondo w tym miejscu miało dwa pasy ruchu, jednak z uwagi na to iż nie można przebudowywać najazdów na wiadukt z powodu jego zabytkowego charakteru, koncepcja skrzyżowania zamknie się docelowo w jednym pasie okrężnym.

Zgodnie z zapowiedziami, zarówno lewoskręt w kierunku ul. Pocztowej z ul. Kościuszki, jak i przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki i ul. Mieszka I, miałaby nastąpić jeszcze w tym roku. Kwestia ul. Dworcowej póki co pozostaje jeszcze w planach do czasu zakończenia rozmów z PKP. O dalszych planach inwestycyjnych w tym rejonie, będziemy informować na bieżąco.

19 komentarzy

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 17 maja 2016 11:03 napisane przez kierowca

  oczywiście, ze ruch lub jego zmiana są konieczne. Ale gwoli ścisłości należy także powiedzieć, że kierowców w mieście to mamy z bożej łaski. Pytam się dlaczego kierowcy ustawiając się w korkach (także przed światłami)zachowują 1,5 m nawet do 3 metrów odstępu od samochodu stojącego przed nim? Czy naprawdę nikt nie uczy na tych kursach, że trzeba maksymalnie zmniejszyć tę odległość, by umożliwić innym pojazdom sprawne poruszanie się po jezdni?

 • Link do komentarza Zorro wtorek, 17 maja 2016 10:24 napisane przez Zorro

  Www przeczytaj sobie drugie zdanie mojego komentarza. Pisze o tym jak jeżdżą kierowcy i zatrzymują się na srodku ronda blokując możliwość przejazdu jadącym w innym kierunku. A przecież nawet na nauce jazdy jest wpajana zasada , ze jesli nie masz możliwości przejazdu przez skrzyzowanie to stoisz i czekasz przed skrzyzowaniem .Egoizm wśród wielu kierowców jest przytlaczajacy. Byle ja bym przejechał. Co tam przepisy i inni użytkownicy drogi

 • Link do komentarza kierowca wtorek, 17 maja 2016 09:54 napisane przez kierowca

  Idiotyczny jest też zakaz lewoskrętu z Moniuszki w Mieszka I. Co najmniej połowa kierowców tego nie przestrzega, a wszystko przez to, żeby dostawca towaru do sklepu spożywczego mógł się zatrzymywać o każdej porze przed sklepem mimo zakazu zatrzymywania się. To tylko w Polsce możliwe! Dzięki temu teź korki tworzą się na ul. Moniuszki!

 • Link do komentarza szofer poniedziałek, 16 maja 2016 21:18 napisane przez szofer

  Nie wiem, co należy zrobić, by nie było tego ślimaczego tempa własnie na tym rondzie PCK, ale wiem, ze to jest chora sytuacja. A już zupełnie niezrozumiała jest sytuacja na ulicy Warszawskiej, gdzie samochody ustawiają się w godzinach szczytu w korku już przy kościele farnym. To jest paranoja! A światła przy wyjeździe z Barciszewskiego są tak ustawione, że o ile z Lidla wyjeżdżają choćby trzy samochody, to już z Barciszewskiego w kierunku Arkuszewa się nie wciśniesz. I tak można czekać i czekać, bo stale z drugiej strony nadjeżdżają kolejne auta mające pierwszeństwo. Ktoś bez głowy ustawiał te światła. Kierowcy często wymuszają, ja też, ale do czasu, aż dojdzie do spotkania na środku skrzyżowania,czego wolę uniknąć!

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 16 maja 2016 21:09 napisane przez avalon

  Najważniejszą rzeczą jest likwidacja lewoskrętu z Kościuszki w Mieszka I - prawie nikt z niego nie korzysta, to jest praktycznie nieużywany pas ruchu. Odzyskany w ten sposób pas ruchu powinien łączyć się z planowanym pasem o którym jest w artykule. Wówczas od Lecha do Warszawskiej byłyby dwa pasy ruchu w jednym kierunku. W tej chwili Kościuszki wygląda dość komicznie - trzy pasy ruchu i korek jedynie na środkowym pasie bo prawy to pusty przystanek na który od czasu do czasu wjedzie jakiś bus a lewy to nieużywany lewoskręt.

 • Link do komentarza wwe poniedziałek, 16 maja 2016 20:35 napisane przez wwe

  Zorro a jak nie mają się zapychać ronda jak cały ruch odbywa się na jednej - dwóch ulicach . Tak samo by było na Kościuszki , ale to trzeba wytłumaczyć że tu odbywa się niemal cały ruch przez miasto i zaraz blisko są światła tak więc wiadomo że rondo by się zapychało. Co się zmieni że będą drugie światła ?

 • Link do komentarza koza nostra poniedziałek, 16 maja 2016 20:25 napisane przez koza nostra

  Przypomnę że liczniki czasu na skrzyżowaniach z sygnalizacją też były obiecywane ?

 • Link do komentarza koza nostra poniedziałek, 16 maja 2016 20:22 napisane przez koza nostra

  tomato zauważ że ze szpitalem sprawa wygląda inaczej. Obecna władza po 8 latach poprzedników dostała w spadku niezły problem który nie tylko wiąże się ze sprawami technicznymi samej budowy co również z kwestiami finansowymi , o czym wielokrotnie już pisano. Z tymi ulicami masz za to świeżą sprawę która nie wymaga podejmowania działań o wiele bardziej skomplikowanych jak w tym szpitalu. Takie roboty z przebudową ulicy zapewne też nie odbywają się z dnia na dzień , z pewnością też wymagają przygotowań , no ale żeby prawie dwa lata się szykować ? To tak jak z tymi parkami. Przecież tu też czas ucieka i żeby nic nie robić w zakresie chociażby formowania , przycinania, usuwania starych krzewów, nasadzeń itp. Nie jest przeszkodą podejmowanie czynności w uprawie i pielęgnacji roślin a następnie wybudowanie ścieżek i ustawienie ławek. No ale nie tylko parki , wystarczy spojrzeć na te przeróżne skwery i pasy zieleni. Wiosna niedługo minie a po ich stanie nie bardzo widać by ktoś tam rękę przyłożył. Tu również połowa kadencji się zbliża.

 • Link do komentarza Zorro poniedziałek, 16 maja 2016 19:34 napisane przez Zorro

  Templariuszu. Przyjedź sobie przez dwa ronda w okolicy McDonalda w godzinach szczytu (ok.15) i zobacz jak tam jeżdżą kierowcy. Notorycznie zostawiają przejazd innym stojąc na środku ronda. Średni czas przejazdu na tym odcinku to10- 15 minut.A cywilizowane kraje idą w stronę zsynchronizowanych sygnalizacji świetlnych

 • Link do komentarza tomato poniedziałek, 16 maja 2016 19:27 napisane przez tomato

  vvvvvvvvvvvv równie dobrze można napisać o szpitalu, który stoi drugi rok od rozpoczęcia kadencji niedokończony

 • Link do komentarza vvvvvvvvvvvvvvv poniedziałek, 16 maja 2016 18:01 napisane przez vvvvvvvvvvvvvvv

  Klaudiuszu zaiste tempo sprinterskie, niemal na połowie kadencji

 • Link do komentarza Edek poniedziałek, 16 maja 2016 17:59 napisane przez Edek

  do mieszkaniec - kowal +PO

 • Link do komentarza planistka poniedziałek, 16 maja 2016 17:53 napisane przez planistka

  Zapraszam wszystkich mieszkańców Gniezna do oceny zagospodarowania przestrzennego, w tym infrastruktury naszego miasta: http://tnij.at/gniezno
  Przy okazji, jeśli czytają to mieszkańcy gminy wiejskiej Gniezno zapraszam Was pod adres: http://tnij.at/gminagniezno
  Wyniki badania będą w swoim czasie upublicznione! :)

 • Link do komentarza :-) poniedziałek, 16 maja 2016 17:51 napisane przez :-)

  Też czytam to któryś raz , normalnie jestem pełen podziwu że jeszcze nie powstała księga cytatów tego pana. No i jak tu wierzyć że ronda wydatnie podnoszą poziom bezpieczeństwa.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 16 maja 2016 17:51 napisane przez mieszkaniec

  jestem w szoku, ze miasto mysli o takich zmianach z korzyscia dla kierowcow... nie wierze, ze kowal cokolwiek by w tej kwestii zrobil. mial 8 lat i nic.

 • Link do komentarza do templariusz poniedziałek, 16 maja 2016 17:47 napisane przez do templariusz

  Poprawka - caly swiat szedl w kierunku rond, ale juz nie idzie. Bo ronda faktycznie spowalniaja ruch. Zainteresuj sie tym co sie dzieje na swiecie caly czas, a nie 50 lat temu.

 • Link do komentarza Klaudiusz poniedziałek, 16 maja 2016 17:46 napisane przez Klaudiusz

  Brawo Budasz! Swietna informacja, nareszcie ktos zajal sie problemami ludzi!!!

 • Link do komentarza urzednikpogodzinach poniedziałek, 16 maja 2016 17:43 napisane przez urzednikpogodzinach

  Templariusz, wyrywasz zdanie z kontekstu i przekręcasz. W sprawie ronda decyduje ZDW, a nie miasto, a po drugie cytowane zdanie wypowiedziane przez wiceprezydenta dotyczyło założeń Zarządu, a nie czyichś myśli. Rondo ruch spowalnia, ale nie reguluje płynności bo to od kierowców zależy, czy wpuszczą kogoś na skrzyżowanie o takim natężeniu ruchu. Widać o co chodziło Grobelnemu - o to, jak zachowują się prowadzący samochody. Gdyby powstało tu rondo, to znając codzienne sznury samochodów w kierunku ul. Warszawskiej, prowadzący wjeżdżaliby na rondo być może płynnie, ale w momencie, kiedy zapaliłoby się czerwone światło przy Warszawskiej, to właśnie wówczas ruch by stanął na całej długości - razem z tymi, którzy staliby na rondzie. Wówczas zablokowałoby się wszystko. Kierowcy w Gnieźnie i ogólnie w Polsce nie znają pojęcia "nie wjeżdżam na skrzyżowanie, jeśli jest ryzyko, że jego nie opuszczę przed innymi". Ciekawe templariuszu, że do tej wypowiedzi się tak negatywnie odniosłeś, a do pozostałych pomysłów już nie. Taka wybiórczość trochę.

 • Link do komentarza Templariusz poniedziałek, 16 maja 2016 17:25 napisane przez Templariusz

  " Rondo ruch spowalnia, a nie reguluje, więc kierowcy mogliby cały czas wjeżdżać na nie i w ten sposób nadal mogłoby się blokować." - złote myśli J.Grobelnego, za takie wypowiedzi i tym samym idiotyczny tok myślenia stwierdzam jedno, ten człowiek nie nadaje się na zastępce Prezydenta Miasta Gniezno. Cały cywilizowany świat odchodzi od sygnalizacji świetlnych na rzecz rond, za to nasz "rodzynek" ma inne zdanie, nie będę daleko szukał tylko po patrze na dwa ronda.
  1. Winiary - po zrobieniu ronda skrzyżowanie całkowicie przepustowe, kiedyś wyjazd od os. Piastowskiego w kierunku miasta - tragedia.
  2. Roosevelta - Reymonta - podobna sytuacja.
  Co my mamy za idiot... u steru!!!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane