piątek, 20 maja 2016 09:22

Powstanie parking przy ul. Konikowo

 

Zgodnie z założeniami inwestycyjnymi na 2016 rok, jeszcze w czerwcu powinny rozpocząć się prace inwestycyjne przy budowie parkingu w miejscu dotychczasowego placu przy ul. Konikowo.

Budowa tego obiektu będzie częścią większego przedsięwzięcia, obejmującego także powstanie nowej siedziby Przedszkola nr 12 w pobliskim gmachu Gimnazjum nr 2 oraz zaplanowanego nowego placu zabaw dla tej placówki na terenie obok boiska. Parking powstanie na terenie skweru, który do tej pory nie posiadał regularnego układu jezdnego, a samochody oraz autobusy zatrzymujące się na jego terenie, powodowały jego postępującą degradację i rozjeżdżanie. Zgodnie z planem teren ma zostać w pełni przebudowany, a także zniknie istniejąca tu zieleń.

W opisie stanu zagospodarowania tego placu, zasadniczą uwagę zwrócono właśnie na parkowanie pojazdów w sposób nieuporządkowany oraz stan całego terenu. Zgodnie z planem przebudowy, ma tu powstać łącznie 44 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych z czego 2 dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym, że teren placu znajduje się przy łuku drogi ul. Pocztowej i ul. Konikowo, będą funkcjonować osobny wjazd i wyjazd z tego miejsca, a to oznacza ruch jednokierunkowy na samej drodze wewnętrznej. Kierowcy chcący wjechać na parking, będą mogli to zrobić na wysokości wspomnianego łuku drogi, naprzeciw wjazdu do Gimnazjum nr 2. Wyjazd będzie odbywał się od strony ul. Konikowo.

Większość placu powstanie z kostki eko domino, która ułatwia przepuszczanie wody do gruntu, a część z kostki betonowej typu holland - wszystkie w odcieniach grafitowych lub szarych. W ramach inwestycji powstaną także chodniki wzdłuż ulicy oraz dróg wewnętrznych, doprowadzając ruch pieszy do budynków zlokalizowanych przy tym terenie. Od strony ul. Konikowo pojawi się także ogrodzenie łańcuchowe, oddzielające chodnik od jezdni. Przewiduje się także, że skrajne miejsca parkingowe będą mogły być wykorzystywane dla postoju autokarów. W ramach odwodnienia terenu, pobudowane zostaną także cztery studnie szczelne z wpustami ulicznymi, które zapewnią odpływ wody w przypadku większych opadów.

W związku z przebudową placu Miasto planuje wyciąć rosnące tu 60 drzew, głównie klonów, jesionów i topoli, posadzonych przed laty przez mieszkańców oraz samosiejek oraz kilkadziesiąt krzewów. W zamian za to, po zakończeniu budowy posadzonych ma zostać 17 klonów oraz ponad 60 krzewów. Drzewa pojawić się mają wzdłuż ul. Konikowo w ilości 6 sztuk oraz na terenie zielonym, bliżej dawnego zakładu przetwórstwa ryb.

Wykonawcę inwestycji poznamy 3 czerwca br. Oznacza to, że prace na terenie u zbiegu ul. Pocztowej i Konikowo mogą rozpocząć się jeszcze przed wakacjami i mogą potrwać do połowy sierpnia 2016 roku.

 

22 komentarzy

 • Link do komentarza pytacz poniedziałek, 04 lipca 2016 09:53 napisane przez pytacz

  Na ile samochodów budowany jest ten parking i czy pozostanie chodnik, bo trudno z tego projektu się zorientować?

 • Link do komentarza sąsiad niedziela, 03 lipca 2016 15:24 napisane przez sąsiad

  @ ooooo - te garaże zostały pobudowane legalnie zgodnie z obowaiązującymi wówczas przepisami, co można sprawdzić w stosownych urzędach. Fakt, że nie są eleganckie, ale na pewno nie są nielegalne. Tam stał kiedyś budynek mieszkalny i warsztat kamieniarski i one były na tyłach tego obiektu.

 • Link do komentarza z Gniezna niedziela, 03 lipca 2016 12:17 napisane przez z Gniezna

  chyba przegięli z ta wycinką, rozumiem, że trzeba robić parkingi, ale, żeby kosztem takiego zalesienia i to pod samymi oknami????

 • Link do komentarza oooo niedziela, 03 lipca 2016 10:47 napisane przez oooo

  Taki ładny parking a zostawiają stare nielegalnie pobudowane garaże.

 • Link do komentarza maciejisko niedziela, 03 lipca 2016 00:06 napisane przez maciejisko

  spokojnie.... Zanim powstanie parking cały teren zostanie dokładnie przebadany i przeszukany.

 • Link do komentarza tola wtorek, 31 maja 2016 01:28 napisane przez tola

  Tym trzeba się zająć nie tylko z powodu zasad ruchu drogowego, ale także zasad lokalizacji parkingów w odległości 10 metrów od budynków mieszkalnych z ekspozycja okien. Koniec tej samowoli i pomysłów rodem z PRL. Pan Budasz powinien zlokalizować miejsca postojowe w pobliżu swojej posesji (10 metrów od okien). Też blisko do przyszłego przedszkola, a znacznie bezpieczniej dla użytkowników dróg. Dobrze, że Polska nie kończy się tylko na wewnętrznych układach, sitwie i samowoli. Zapewne będzie to interesujący temat dla środowisk opiniotwórczych.

 • Link do komentarza greepeace niedziela, 22 maja 2016 18:31 napisane przez greepeace

  wspólczuje mieszkańcom tych dwóch zacisznych domów, które teraz będą miały zamiast drzew widok na parking i smrody w domu ze spalin.

 • Link do komentarza Warszawa niedziela, 22 maja 2016 16:32 napisane przez Warszawa

  PO PEO - "Pod wieżowce ma zostać zabudowany ostatni zielony fragment w tej okolicy, która już dzisiaj należy do najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Warszawie. Wysokościowce rozlewają się poza wyznaczoną linię wysokiej zabudowy przy Alejach Jerozolimskich. Planiści nie wykonali podstawowych analiz środowiskowych, konserwatorskich i urbanistycznych. Nie ma żadnego uzasadnienia dla tak gigantycznej kubatury w tym miejscu poza partykularnym interesem kilku deweloperów i warszawskiej kurii. - czytamy w oświadczeniu inicjatywy Miasto Jest Nasze na Facebooku."http://niezalezna.pl/80771-co-tam-zabytki-i-zielen-hgw-na-skrawku-ziemi-w-centrum-chce-wcisnac-siedem-wiezowcow

 • Link do komentarza as niedziela, 22 maja 2016 11:28 napisane przez as

  Odwodnienie terenu jest tu kluczem. Obok deweloper wzbudował blok i mokro mają. Działka cała zabudowana i nie ma gdzie studni zrobić, a i koszt duży. Miasto pod pozorem budowy parkingu odwodni, a i drewno będzie dla kogoś. Czysty zysk.

 • Link do komentarza Ti sobota, 21 maja 2016 20:41 napisane przez Ti

  Czy w sprawie nowych nasadzeń Zakład Zieleni Miejskiej ogłosi przetarg na wykopanie dziur i wsadzenie do nich korzeniami do dołu tych drzew oraz krzewów ?

 • Link do komentarza ciekawski sobota, 21 maja 2016 20:05 napisane przez ciekawski

  ciekawe co się stanie z tymi drzewami po ich wycięciu, zwłaszcza z jesionami których drewno jest szczególnie cenne w stolarstwie przy produkcji podłóg, schodów, balustrad itd.

 • Link do komentarza powiatowy sobota, 21 maja 2016 16:47 napisane przez powiatowy

  Panie niki! Konikowo jest ulicą powiatowa i budzikowi nic do tego! Och, znowu ta wazelina................

 • Link do komentarza karolina sobota, 21 maja 2016 14:39 napisane przez karolina

  17 drzew za 60 wyciętych..świetna kalkulacja .tylko pogratulować....
  To za komuny tak się nie robilo.

 • Link do komentarza niki sobota, 21 maja 2016 00:46 napisane przez niki

  Swietna sprawa. Nareszcie mamy prezydenta, ktory bez wielkiego szol realizuje oczekiwanai zwyklych mieszkancow.

 • Link do komentarza turysta1 piątek, 20 maja 2016 20:08 napisane przez turysta1

  Ja już 10 lat temu w pakiecie "Pomysłów dla Gniezna" wnioskowałem o pociągnięcie drogi dwujezdniowej przez ul. Konikowo, tak aby kończyła się na tzw. wolnych torach przy dworcu PKP. Wtedy też były warunki do przedłużenia Al. Reymonta jako dwupasmówki, aż do ul. Pałuckiej przy Eko Tartaku. Mielibyśmy wtedy wewnętrzną obwodnicę Gniezna. Z Wi-niar wtedy wszyscy dojeżdżający do Poznania, na powstałym na "wolnych torach" parkingu, mieliby możliwość pozostawienia samochodu. Centrum miasta na pewno byłoby odciążone całkowicie z aut. Ale to już było ....

 • Link do komentarza hi piątek, 20 maja 2016 16:47 napisane przez hi

  @tomasz - tu nikt nie neguje potrzeby odtworzenia zielni :-)

 • Link do komentarza tomasz piątek, 20 maja 2016 15:22 napisane przez tomasz

  ale nikt z komentujących nawet nie ruszył głową do przepisów, by sprawdzić czy są zgodne, nie? ;) Zieleń musi być odtworzona w określonym procencie, tak samo zjazdy, wyjazdy i cała reszta musi być zgodnie z literą przepisów. Znawców i budowlańców pełno, ale do pracy nie ma nikogo:)

 • Link do komentarza kik piątek, 20 maja 2016 14:57 napisane przez kik

  dalekowzroczny też tak pomyślałem że chyba robią coś od d..y strony, ale to u nas normalne

 • Link do komentarza Nauczyciel piątek, 20 maja 2016 13:07 napisane przez Nauczyciel

  Supppppeeeerrrr pomysł!!!!

 • Link do komentarza dalekowzroczny piątek, 20 maja 2016 11:35 napisane przez dalekowzroczny

  Ulica Konikowo ma zostać w niedalekiej przyszłości połączona z szeroką dwujezdniową ulicą Reymonta.
  Z uwagi na powyższe czy i ulica Konikowo, by podjąć ten wzmożony ruch samochodów z kierunku TRZECH MOSTÓW nie powinna zostać w przyszłości poszerzona.
  Jeżeli tak to czy ma sens obsadzanie obecnie tej ulicy młodymi drzewkami, które uniemożliwią w przyszłości już takie poszerzenie.
  Może warto to jeszcze teraz rozważyć. Teraz, nim wkopie się pierwsze drzewko w tym miejscu !
  Bo jeżeli ulica Pocztowa ma być wg Pana Prezydenta dwukierunkowa to i długie autobusy powinny mieć możliwość także i tą ulicą, wyjeżdżać z Dworca Autobusowego w kierunku np na Toruń !
  Bo chyba zależy nam na tym by zmniejszyć natężenie ruchu na ulicy Żwirki i Wigury oraz na ulicy Roosevelta - prawda ?? !

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane