Wydrukuj tę stronę
piątek, 20 maja 2016 09:22

Powstanie parking przy ul. Konikowo

 

Zgodnie z założeniami inwestycyjnymi na 2016 rok, jeszcze w czerwcu powinny rozpocząć się prace inwestycyjne przy budowie parkingu w miejscu dotychczasowego placu przy ul. Konikowo.

Budowa tego obiektu będzie częścią większego przedsięwzięcia, obejmującego także powstanie nowej siedziby Przedszkola nr 12 w pobliskim gmachu Gimnazjum nr 2 oraz zaplanowanego nowego placu zabaw dla tej placówki na terenie obok boiska. Parking powstanie na terenie skweru, który do tej pory nie posiadał regularnego układu jezdnego, a samochody oraz autobusy zatrzymujące się na jego terenie, powodowały jego postępującą degradację i rozjeżdżanie. Zgodnie z planem teren ma zostać w pełni przebudowany, a także zniknie istniejąca tu zieleń.

W opisie stanu zagospodarowania tego placu, zasadniczą uwagę zwrócono właśnie na parkowanie pojazdów w sposób nieuporządkowany oraz stan całego terenu. Zgodnie z planem przebudowy, ma tu powstać łącznie 44 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych z czego 2 dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym, że teren placu znajduje się przy łuku drogi ul. Pocztowej i ul. Konikowo, będą funkcjonować osobny wjazd i wyjazd z tego miejsca, a to oznacza ruch jednokierunkowy na samej drodze wewnętrznej. Kierowcy chcący wjechać na parking, będą mogli to zrobić na wysokości wspomnianego łuku drogi, naprzeciw wjazdu do Gimnazjum nr 2. Wyjazd będzie odbywał się od strony ul. Konikowo.

Większość placu powstanie z kostki eko domino, która ułatwia przepuszczanie wody do gruntu, a część z kostki betonowej typu holland - wszystkie w odcieniach grafitowych lub szarych. W ramach inwestycji powstaną także chodniki wzdłuż ulicy oraz dróg wewnętrznych, doprowadzając ruch pieszy do budynków zlokalizowanych przy tym terenie. Od strony ul. Konikowo pojawi się także ogrodzenie łańcuchowe, oddzielające chodnik od jezdni. Przewiduje się także, że skrajne miejsca parkingowe będą mogły być wykorzystywane dla postoju autokarów. W ramach odwodnienia terenu, pobudowane zostaną także cztery studnie szczelne z wpustami ulicznymi, które zapewnią odpływ wody w przypadku większych opadów.

W związku z przebudową placu Miasto planuje wyciąć rosnące tu 60 drzew, głównie klonów, jesionów i topoli, posadzonych przed laty przez mieszkańców oraz samosiejek oraz kilkadziesiąt krzewów. W zamian za to, po zakończeniu budowy posadzonych ma zostać 17 klonów oraz ponad 60 krzewów. Drzewa pojawić się mają wzdłuż ul. Konikowo w ilości 6 sztuk oraz na terenie zielonym, bliżej dawnego zakładu przetwórstwa ryb.

Wykonawcę inwestycji poznamy 3 czerwca br. Oznacza to, że prace na terenie u zbiegu ul. Pocztowej i Konikowo mogą rozpocząć się jeszcze przed wakacjami i mogą potrwać do połowy sierpnia 2016 roku.

 

Galeria

22 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec