środa, 15 czerwca 2016 09:33

Propozycja deptaku dla ul. Rzeźnickiej - konkurs ruszył

 
Propozycja deptaku dla ul. Rzeźnickiej - konkurs ruszył fot. Rafał Wichniewicz

Do końca września będzie znana koncepcja oraz charakter przyszłej ul. Rzeźnickiej, zamienionej na deptak. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczny dla biur projektowych, zainteresowanych przedsięwzięciem.

W 2017 roku wspomniana droga, łącząca ul. Warszawską z ul. Chrobrego ma doczekać się przebudowy i zamknięcia dla zwykłego ruchu samochodowego z możliwością dojazdu do posesji i dostaw do sklepów. Zanim jednak tak się stanie, urzędnicy postanowili ogłosić konkurs na koncepcję przebudowy i stworzenia charakteru dla tego nowego deptaku. Zwycięzca może liczyć na nagrodę w postaci 8 tysięcy złotych oraz podpisanie umowy na realizację projektu w postaci zamówienia opracowania urbanistyczno-architektoniczno-drogowego (wartość nie może przekroczyć 40 tys. zł).

- Jest to konkurs otwarty i zostaną do niego zaproszone pracownie urbanistyczno-architektoniczne, które przedstawią koncepcje, w jaki sposób ta ulica będzie wyglądała. Musi ona uwzględniać wszystkie wymogi Miasta, m.in. możliwość dojazdu do posesji, możliwość obsługi punktów handlowych i gastronomicznych, a także funkcję deptaku. Te trzy zadania projektanci będą musieli uwzględnić, a spośród nadesłanych prac zostanie wybrany najlepszy projekt pod względem możliwości realizacji - stwierdził wiceprezydent Jarosław Grobelny. Planowany koszt realizacji inwestycji, który zakładają urzędnicy, wyniesie 500 tys. złotych brutto.

W wyborze koncepcji brane będą pod uwagę kryteria takie jak realności rozwiązań realizacyjnych, nawierzchnia, oświetlenie, elementy małej architektury oraz atrakcyjność kompozycji zieleni, która również ma grać istotną rolę na tej ulicy. Firmy zainteresowane udziałem w konkursie będą mogły składać wnioski o dopuszczenie w nim do 30  czerwca br., składanie prac nastąpi pod koniec sierpnia, a w dniach 8 - 19 września trwać będą prezentacje propozycji oraz konsultacje społeczne z mieszkańcami. O tym, jak ostatecznie będzie wyglądać ul. Rzeźnicka, dowiemy się na ogłoszeniu wyników konkursu 28 września br. Po podpisaniu umowy, zwycięzca konkursu będzie miał cztery miesiące na wykonanie dokumentacji projektowej - wówczas budowa deptaku będzie mogła ruszyć na wiosnę 2017 roku.

6 komentarzy

 • Link do komentarza ja wiem! środa, 15 czerwca 2016 16:41 napisane przez ja wiem!

  Czytam komentarze i nie wiem, czy mam siać się czy płakać. Gargantuicznych rozmiarów rozpacz spowodowana "brakiem miejsc parkingowych" jest oszałamiająca. Ludzie!!! A w czym problem, by w tak małym mieście iść z buta???? Wszędzie musicie pchać się samochodami?? To nie kwestia parkingów, ale rozpusty mieszkańców, a w zasadzie jakiegoś zwyrodnienia.Są miasta z centrum wielkości Gniezna, gdzie centrum to jest całkowicie wyłączone z ruchu. i wszyscy dają radę a turyści chętnie odwiedzają. A u nas? Deptak wyłączony z ruchu a i tak pętają się tam samochody i nie tylko dostawcze. Szczytem jest pozastawiana Tumska w niedzielę głównie rejestracjami PGN - za daleko było, by se przyjść zamiast wozić doopsko autem?? Cała Polska śmieje się z Gniezna.

 • Link do komentarza I-ka środa, 15 czerwca 2016 13:32 napisane przez I-ka

  kynes . Rzeźnicka owszem nie ma większego znaczenia handlowego, ale chyba wszyscy wiedzą,że miejsc parkingowych w Gnieźnie brakuje.

 • Link do komentarza mieszczuch środa, 15 czerwca 2016 13:18 napisane przez mieszczuch

  A ja galerii i dużych marketów nie znoszę i kupuję tylko w małych sklepach w centrum miasta. A jeżeli ktoś twierdzi, że targowisko, to nie jest centrum, to ja się pytam, czy centrum to tylko punkt metr na metr w środku miasta na przecięciu się dwóch przekątnych linii? Pan "jaro" chyba bardzo słabo zna zachód Europy, bo jestem podróżnikiem i często bywam w wielu miastach i stwierdzam zupełnie co innego, że parkingi są na ogół buforowe i nigdzie w centrum dużych miast nie zaparkuje pan samochodu! Od targowiska spacerkiem na Rzeźnicką, Chrobrego czy Dąbrówki jest naprawdę niedaleko, można pooglądać witryny sklepowe ( oby były ciekawsze, ale to już inna para kaloszy), by odpocząć w jednej z wielu kawiarenek czy restauracyjek, których jest coraz więcej. Niestety, w galerii tej atmosfery Pan nie uświadczy, zatem plus dla rewitalizacji miasta. Niestety, jedna Rzeźnicka to dopiero jaskółka zmian, a "SOS dla Miasta" zabawia się w dziwne imieniny ulicy zamiast pogonić swoich członków - kupców do radykalnych zmian wyglądu lokali handlowych i zachęcających wystaw.

 • Link do komentarza Jaro środa, 15 czerwca 2016 12:55 napisane przez Jaro

  Jeżeli ktoś ma pojęcie o handlu to duże sieci retailowe one wybierają galerię. Jednym z ogólnych elementów przy podjęciu takiej decyzji jest liczba miejsc parkingowych. Miasto pod względem ilości miejsc parkingowych już osiągnęło stan krytyczny i nie liczę tutaj parkingu pod targowiskiem ponieważ ono nie w ścisłym centrum ale na uboczu głównych ciągów handlowych . Przeliczmy jeżeli zlikwidujemy choćby 20 miejsc parkingowych przyjmując iż samochód stoi przeciętnie 2 godziny to wciągu jednego dnia przez ok 10 godz handlowych tracimy możliwość parkowania dla 100 aut. Jest to ok 200- 250 klientów dziennie pomnóżmy przez miesiąc i rok zaczynają robić się kwoty. Nie jestem przeciw deptakowi ale równolegle władze miasta powinny kompleksowo zaproponować rozwiązanie problemu miejsc parkingowych w ścisłym centrum. Takie rozwiązania przypominam w miastach zachodniej europy występują.

 • Link do komentarza kynes środa, 15 czerwca 2016 11:13 napisane przez kynes

  @l-ka nie wiedziałem, że ul. Rzeźnicka ma aż tak bardzo strategiczne znaczenie dla gnieźnieńskiego zaplecza parkingowego oraz zasobów handlowych, że od razu wszyscy przeniosą się do galerii... ale cóż, jak widać się myliłem. mądrego to i czasem dobrze poczytać ;)))) racja, lepiej się tłoczyć jak na powyższym zdjęciu dołączonym do artykułu...

 • Link do komentarza I-ka środa, 15 czerwca 2016 09:50 napisane przez I-ka

  To już wogóle nie będzie gdzie stanąć samochodem. Cały handel przeniesie się do galeri . A centrum umrze śmiercią naturalną, nie licząc wycieczek w okresie letnim. Ale nie oszukujmy sie to nie Paryż czy Rzym.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane