czwartek, 07 lipca 2016 13:07

Ul. Wolności w planach przedprojektowych

 
ul. Wolności ul. Wolności źródło: Google Street View

Kapitalny remont tytułowej drogi jest jeszcze kwestią dość odległą, jednak znane są już zarysy jej przebudowy, która ma być realizowana w dwóch etapach.

Zgodnie z Wieloletnim Programem Gospodarczym dla Miasta Gniezna na lata 2017 - 2020, harmonogram tego dokumentu przewiduje wykonanie gruntownego remontu ul. Wolności w latach 2019 - 2020. Inwestycja ta jest o tyle istotna, gdyż sama droga wymaga kompleksowej wymiany nie tylko nawierzchni, ale także podbudowy oraz częściowo zlokalizowanej tu infrastruktury podziemnej. Ulica jest bowiem niedostosowana do prowadzonego tu ruchu samochodowego, który jeszcze dwie - trzy dekady temu nie był tak intensywny, jak obecnie.

Urząd Miejski opublikował obwieszczenie, zawiadamiające o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia, polegającego na rozbudowie ul. Wolności. Zgodnie z informacją zawartą w dokumencie, zakres inwestycji obejmującej całą drogę na odcinku 1,3 kilometra, wejdzie wykonanie nawierzchni asfaltowej o szerokości 7 metrów. W rejonie skrzyżowania ul. Wolności z ul. Grunwaldzką oraz ul. Wolności z ul. Armii Poznań i ul. Powstania Warszawskiego, zrealizowana ma zostać geometryczna korekta jezdni w celu zwiększenia manewrowości, a jednocześnie mająca na celu poprawę widoczności dla kierowców, wyjeżdżających z ulic osiedlowych.

Ponadto na całej długości ulicy ma się pojawić ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 1,5 m do 4 m, a także ścieżka rowerowa o szerokości 2,15 m. Ponadto zaprojektowane zostaną zatoki autobusowe oraz przewidziane zostały pasy zieleni. Na odcinkach tego wymagających, zostanie pobudowany niewielki mur oporowy (ok. 140 m). Przebudowie będzie musiała ulec także infrastruktura kanalizacji deszczowej wraz ze studzienkami ściekowymi.

Uwagi do obwieszczenia strony zainteresowane będą mogły zgłaszać do odpowiedniego wydziału w Magistracie, natomiast sam dokument jest wstępem do realizacji przyszłej dokumentacji projektowej.

7 komentarzy

 • Link do komentarza :-) piątek, 08 lipca 2016 07:55 napisane przez :-)

  Miasto Gniezno samymi przyśpiewkami i dobrymi wiadomościami żyje

 • Link do komentarza avalon czwartek, 07 lipca 2016 22:55 napisane przez avalon

  Ulica Wolności to ciekawy przykład "przypadkowej prowizorki". Dlaczego?
  Do 1991 roku była to kompletnie zapyziała droga gruntowa, która tylko obok bloku w pobliżu Wrzesińskiej posiadała utwardzoną nawierzchnię.

  W 1991 roku rozpoczęła się jednak budowa kolektora ściekowego w ulicy Witkowskiej, ulicy która leży w przebiegu Drogi Wojewódzkiej nr 260. To była bezpośrednia przyczyna zorganizowania tymczasowego objazdu ulicą osiedlową. Zbudowano nawet tymczasową nawierzchnię asfaltową bez jakiegokolwiek przygotowania podłoża, zbudowano chodnik z jednej strony. Postawiono też tymczasowe drogowskazy. Rok później Witkowska była już skończona, ale znaków kierujących na Wolności nikt już nie zdjął. W ten sposób wąska osiedlowa uliczka stała się prowizorycznym, tymczasowym objazdem dla drogi wojewódzkiej. Z tym że jest mały szczegół - tymczasowośc trwa już równo ćwierć wieku.
  WZDW w Poznaniu cieszy się, że na ich drodze wojewódzkiej przez Witkowską, Dworcową, Kościuszki, Lecha, Sobieskiego jest raczej niewielki ruch ciężkich pojazdów a UM w Gnieźnie cieszy się, że ciężarówki nie jeżdżą przez centrum. WZDW także się cieszy, że nie ma parcia ze strony Gniezna na budowę obwodnicy. Nikt od ćwierć wieku nie zażądał także zdjęcia tymczasowego oznakowania dawnego objazdu i nawet niedawno postawili nowe tablice kierujące na Poznań przez Wolności...

  Tymczasem Wolności to zwykła uliczka osiedlowa rozjeżdżana przez tiry, zupełnie nieprzygotowana do obsługi ciężkich pojazdów. Domy się trzęsą, asfalt pęka a śmiesznie ciasne skrzyżowanka dla furmanek z Witkowską czy Wrzesińską muszą pomieścić skręcające zestawy tirów... Ciekawe ile jeszcze dekad będzie tej tymczasowej prowizorki...

 • Link do komentarza kazik czwartek, 07 lipca 2016 22:15 napisane przez kazik

  Kolejna swietna wiadomosc. Gdyby jeszcze starostwo dostosowalo sie do poziomu miasta byloby duzo lepiej. Dobra zmiana tylko w miescie? Szkoda. Pani staroscina ma zadatki na swietnego menadzera, ale musi podpatrzec jak to sie robi w miescie. Na razie ze starostwa docieraja same slabe informacje. Likwidacja ZSP, likwidacja GARGU, teraz jakies zmiany w szpitalu.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 07 lipca 2016 22:13 napisane przez mieszkaniec

  Nie rozumiem, przez 8 lat nic sie nie dzialo, a teraz informacja o inwestycji raz w tygodniu?! Szok...

 • Link do komentarza Kierowca czwartek, 07 lipca 2016 21:27 napisane przez Kierowca

  A czy zaplanowane są prawoskręty na skrzyżowaniu ulicy Wolności z ulicą Witkowską, bo tam są korki?

 • Link do komentarza Paweł czwartek, 07 lipca 2016 18:24 napisane przez Paweł

  A co z zatoczkami autobusowymi i normalnym rondem na ul. Wrzesińskiej ?

 • Link do komentarza dość igrzysk czwartek, 07 lipca 2016 17:28 napisane przez dość igrzysk

  w planach ? za cztery lata ? przecież ta ulica już od wielu lat jest w tak fatalnym stanie , a najgorsze są te studzienki między którymi trzeba lawirować żeby zawieszenia nie rozwalić no i żeby czasem pokrywa nie odskoczyła i samochód kołem nie wpadł do dziury ? obietnice za cztery lata ? za dwa lata wybory i jeszcze jednych obietnic nie spełnili o rozwiązaniu problemów komunikacyjnych a ja mam uwierzyć że znowu coś kiedyś ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane