poniedziałek, 11 lipca 2016 09:00

Rewitalizacją parków zajmie się inna firma. Dlaczego?

 
Rewitalizacją parków zajmie się inna firma. Dlaczego? fot. Rafał Wichniewicz

Nie doszło do podpisania umowy pomiędzy Zakładem Zieleni Miejskiej a firmą, która wygrała przetarg na wykonanie rewitalizacji dwóch parków przy ul. Kościuszki. W jej miejsce wybrano nową ofertę.

Zamawiający, którym był ZZM, musiał dokonać ponownego przeglądu złożonych ofert, gdyż zwycięzca, który został wyłoniony na przełomie maja i czerwca... nie stawił się do podpisania umowy. Przypomnijmy, że zgodnie z informacją opublikowaną na portalu 1 czerwca, rewitalizacją Parku im. T. Kościuszki oraz Parku im. R. Kaczorowskiego, miała zająć się firma Sportsystem z Aleksandrowa Kujawskiego, którą wybrano jako najkorzystniejszą propozycję spośród sześciu ofert.

Termin podpisania umowy został wyznaczony na 29 czerwca, jednak do tego czasu wykonawca nie stawił się na miejscu oraz nie przedłożył wymaganych jeszcze dokumentów, zasłaniając się ostatecznym terminem 17 lipca. Jednocześnie ZZM wezwał jeszcze dwukrotnie wykonawcę do podpisania umowy w terminie wcześniejszym. - Po trzecim wezwaniu przesłał wyjaśnienie, z którego wynikało, że ma problemy z uzyskaniem zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Zamawiający trzykrotnie wzywał wykonawcę do podpisania umowy, a wykonawca trzykrotnie się w tym terminie nie stawił i nie przedłożył wymaganych dokumentów. Zamawiający uznał taką za uchylanie się Wykonawcy od zawarcia umowy, niezależnie od przedstawianych przez niego tłumaczeń - czytamy w uzasadnieniu.

W związku z tym ZZM, zgodnie z przepisami przetargowymi, dokonał ponownego wyboru złożonych wcześniej ofert i wyłonił wykonawcę dla obu parków - będzie nimi firma GARTE Sp. z o. o. ze Swarzędza, która w przetargu otrzymała nieznacznie mniej punktów. Umowa w sprawie inwestycji ma zostać podpisana 22 lipca br.

Aleksandrowska firma była do niedawna wykonawcą m.in. rewitalizacji jednego z parków w Toruniu. W ostatnich tygodniach, jak informuje portal Dzień Dobry Toruń oraz grupa Niezależni Na Skarpie, mieszkańcy zwrócili uwagę władzom miasta, na ich zdaniem niepoprawne wykonywanie powierzonych zadań przy tej inwestycji. Ostatecznie, według podanych informacji, firma zeszła z placu budowy przed dokończeniem przedsięwzięcia. Obecnie toruńscy urzędnicy będą musieli wyłonić nowego wykonawcę.

Firma GARTE zrealizowała do tej pory kilka ogrodowych i parkowych przedsięwzięć, głównie na terenie Poznania. Rewitalizacja w Gnieźnie będzie najdroższym zadaniem (2 mln 700 tys. zł), jakiego ta firma podejmie się w swojej dotychczasowej działalności.

21 komentarzy

 • Link do komentarza Jan424 czwartek, 06 października 2016 16:51 napisane przez Jan424

  Jak tam wyglądają prace przy rewitalizacji parków ? Jakoś cicho się zrobiło a zima idzie.

 • Link do komentarza miejscowy środa, 13 lipca 2016 11:29 napisane przez miejscowy

  Przecież te parki są urządzone! Należy tylko je odrestaurować, nasadzić odpowiednie rośliny ( ale nie w lipcu, bo niedługo koniec lata!), wyrównać alejki tak, by nie było błota, naprawdę, jestem absolutnym laikiem w ogrodnictwie, ale sam dałbym radę uporządkować ten syf, do którego przez ostatnie lata tam doprowadzono. A może poprosić o pomoc pana Sokołowskiego? On za niewielkie pieniądze zaplanowałby pewne zmiany, doprowadziłby do porządku i pokierował ludźmi.

 • Link do komentarza zainteresowana środa, 13 lipca 2016 08:29 napisane przez zainteresowana

  Czegoś tu nie pojmuję , jak to może być że na te dwa parki przeznacza się
  2 700 000 zł jak firmy które zajmują się tworzeniem ogrodów od podstaw na swoich stronach internetowych podają ceny które kształtują się od 40 do 80 zł za metr kwadratowy powierzchni . Cena 80 zł to już ful wypas ze wszystkimi bajerami tj. elektryką , architekturą , wodą itd. Te dwa parki przy dworcu zajmują powierzchnię ok. 23700 metrów kwadratowych
  x 80zł = 1 896 000 zł , przy tej opcji full wypas i oczywiście założeniu że wytną wszystkie stare drzewa i parki zostaną zrobione od podstaw.

 • Link do komentarza Robert wtorek, 12 lipca 2016 12:22 napisane przez Robert

  Rozumiem wykonanie prac z użyciem sprzętu jak koparki czy inny sprzęt specjalistyczny którego ZZM nie posiada , czyli potrzeba zatrudnienia firmy do wykonania ścieżek, oświetlenia, nawodnienia. Ale nie mogę pojąć dlaczego ZZM nie może wykonać prac do których wystarczą łopaty, grabie, sekatory itp. a więc nasadzenia roślin i przycięcie drzew i krzewów. Czy to również znaczy że po stworzeniu parku ZZM nic tam nie będzie robił tylko zatrudniał zewnętrzne firmy do wiosennego przycinania drzew i krzewów, nasadzania roślin jednorocznych i pielęgnacji ? Dla mnie to jakiś absurd z tym ZZM , od początku roku biorą kasę i trzeba firmę zatrudnić do sadzenia roślin ? Poza tym, ten ZZM od wiosny już mógł wykonywać prace na terenie tego parku bo przecież tam jest dużo krzewów starych które powinny być usunięte i w ich miejsce nasadzone nowe, śmiało mogli chociaż zrobić porządek i usunąć zbędne krzewy i przycinać drzewa. Czy to miasto naprawdę jest tak bogate że może sobie utrzymywać ten ZZM i zatrudniać firmy zewnętrzne ?

 • Link do komentarza Micio wtorek, 12 lipca 2016 11:43 napisane przez Micio

  Dlaczego nie ogłosić konkursu dla architekta krajobrazu czy kogoś podobnego- w ciekawy sposób by zaaranżować parki a wykonawca by był zzm. No i to by tyle nas nie kosztowało. Przecież to nasze pieniądze!

 • Link do komentarza vccvfgrrt wtorek, 12 lipca 2016 10:00 napisane przez vccvfgrrt

  Wprost niebywałe że kiedyś dawno temu przed wojną jedna z wjazdowych ulic do Gniezna, mianowicie obecna ulica Wrzesińska wyglądała tak :
  http://www.ak-ansichtskarten.de/ak/93-stare-pocztowki/5791-Prowincja-Poznanska-Posen/5993328-AK-Gnesen-Gniezno-Kaserne-d-Dragoner-Regiments-v-Arnim-No-12-mit-Offiziers-Casino/?&lang=4
  Współcześnie wygląd tej ulicy jest niezbyt zachęcający by do naszego miasta wjeżdżać , mianowicie chodzi o wygląd zieleni która tam jest tragiczna, w zasadzie to są chwasty po kolana powoli poprzez krawężniki wrastające w jezdnię. Trzeba przyznać że siła natury jest ogromna.

 • Link do komentarza kibolo wtorek, 12 lipca 2016 07:37 napisane przez kibolo

  To paranoja wybór firmy z przetargu.Rewi......oż Q.Odnowa parku nie może trwać 3 tygodnie.Proces musi trwać lata.Trzeba do tego fachowca najwyższej klasy.Drzew,krzewów nie wolno sadzić w/g własnego widzimisię.Już widzę pieniądze wywalone w błoto.Taki będzie skutek idiotycznego pomysłu.Zasada że "wielki Bóg robił co mógł,a teraz potrzeba fachowca" jak widać aktualna.

 • Link do komentarza Nikuś poniedziałek, 11 lipca 2016 19:12 napisane przez Nikuś

  Co tam zieleń, co tam suche drzewa na ulicach, co tam błoto w parkach! Ważne są głupawe koncerty na placu przy katedrze i piaskownica, do której sikają nie tylko zwierzęta :-(((

 • Link do komentarza Juziu poniedziałek, 11 lipca 2016 17:49 napisane przez Juziu

  Miesiące uciekają , w takiej zieleni miejskiej to chyba fajna robota, czy tam są jakieś wolne miejsca pracy ?

 • Link do komentarza ula poniedziałek, 11 lipca 2016 16:59 napisane przez ula

  Potrzeba stworzyć drugi zakład zieleni, jeden do przetargów drugi do wyrywania chwastów

 • Link do komentarza gnieźnianin poniedziałek, 11 lipca 2016 12:59 napisane przez gnieźnianin

  To już dwudziesty miesiąc idzie od wyborów naszego prezydenta miasta. To już dwie wiosny za nami . To pory roku kiedy wszystko się budzi do życia. Z okien gabinetu prezydenta jest wspaniały widok na dwa parki , ale nic poza tym bo parki nawet nie mają takiego średniego wyglądu. Jak bym był takim prezydentem i miałbym przez dwadzieścia miesięcy na to patrzeć to szlag by mnie trafił. Za kilka tysięcy można było chociaż zrobić prowizorki, ustawić tanie parkowe ławki które zawsze można w innym miejscu wykorzystać. Co to jest te kilka tysięcy na taki urząd , to zaledwie jedna pensja prezesa TBS albo ze dwie pensje doradców. Obyśmy nie doczekali się takiej rozrywki jak z tą budową szpitala, oby się nie okazało że parki będą robione od wyborów do wyborów, obyśmy się nie doczekali że się nie doczekamy.

 • Link do komentarza Ssew poniedziałek, 11 lipca 2016 11:29 napisane przez Ssew

  A ławki w parku Trzech kultur można pomalować. Zrobić strefę relaksu na łąkach i w parku od strony Al Marcinkowskiego. Nie ma tam żadnej ławki!!!! Bezrobotnych dać do zrobienia parku.

 • Link do komentarza Kaśka poniedziałek, 11 lipca 2016 11:03 napisane przez Kaśka

  Panie Budasz do tego parku zatrudnić firmę brukarską z Gniezna żeby zrobili chodniki a ten ZZM niech się zajmie resztą tj. nasadzeniami i pielęgnacją i park będzie zrobiony nie za 3mln a za 300tys złotych to jeszcze zostanie kasy na zieleń w innych parkach i w całym Gnieźnie. To będzie tak prawdziwie po gospodarsku !

 • Link do komentarza :-) poniedziałek, 11 lipca 2016 10:08 napisane przez :-)

  zrobić umowę z mieszkańcami pierwszej stolicy żeby wszyscy przyszli z łopatami i grabkami to w tydzień park będzie zrobiony a za tą kasę robić koncerty i pikniki na Rynku

 • Link do komentarza wyborca poniedziałek, 11 lipca 2016 10:05 napisane przez wyborca

  Zgoda, Firma się nie wywiązała, może tak się zdarzyć, ale co z wadium i ile ono wynosiło? To jest bardzo ważne w tej sytuacji pytanie!

 • Link do komentarza heloł poniedziałek, 11 lipca 2016 10:03 napisane przez heloł

  Połowa kadencji niedługo , to może lepiej z tym parkiem poczekać do 2018 żeby coś mieć na przynętę ?

 • Link do komentarza ? poniedziałek, 11 lipca 2016 09:47 napisane przez ?

  Co takiego drogiego jest w tym parku że tyle milionów ma kosztować ? U ogrodnika krzaczki po 10zł , drzewka po 40zł , roślinki po 6zł . Ławki ogrodowe w internecie po 350zł .

 • Link do komentarza yyyt poniedziałek, 11 lipca 2016 09:41 napisane przez yyyt

  to ja się pytam jak ten ZZM działa że taką firmę wybierał , nie potrafili sprawdzić w Toruniu , telefonów nie mają czy jak ?

 • Link do komentarza marność poniedziałek, 11 lipca 2016 09:38 napisane przez marność

  Jakoś to kiepsko idzie. Rzeźnicką nie interesują się architekci. Park wygrała firma co nie chce czegoś tam podpisać w dodatku w Toruniu coś nie tak. A ci co u nas wybierali oferty to nie mogli przeczytać prasy z Torunia żeby się dowiedzieć kogo wybierają ? Ciekawe co dalej wyskoczy. No tak , wyskoczy bo że wyskoczyło to już było i jest z tym szpitalem co jego osiem lat chcieli PObudować i nie PObudowali. A tak w ogóle to po co utworzyli u nas ten zakład zieleni jak teraz się okazuje że nic nie można zrobić bo nie ma firmy zewnętrznej. O ile się nie mylę to argumentem tworzenia zakładu zieleni było to że te firmy z przetargów coś kiepsko działają czy za drogo wychodzi czy jakoś tak ? 2 700 000 zł za park ? Za taką kasę to można sobie luksusową willę z basenem i hektarowym parkiem kupić.

 • Link do komentarza Hans poniedziałek, 11 lipca 2016 09:33 napisane przez Hans

  obserwatorka podziękuj głupim przepisom ustawy o zamówieniach publicznych...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane