czwartek, 14 lipca 2016 14:39

Nocne stukanie nad miastem

 
Nocne stukanie nad miastem archiwum redakcji

Do okien mieszkańców Gniezna, ale również wielu okolicznych wsi dociera miarowe stukanie, rozlegające się z rejonu budowy drogi ekspresowej S5. Jak długo jeszcze potrwa?

Dla jednych dźwięk ten jest uciążliwy, ale inni w ogóle nie zwracają na niego uwagę. Do naszej redakcji dotarło kilka pytań w sprawie stukania, jakie rozlega się nad miastem oraz w okolicznych miejscowościach. Najbardziej intensywnie uderzenia słychać wieczorami i w nocy, a to właśnie na tę porę uskarżają się niektórzy mieszkańcy, zwłaszcza z rejonu Winiar, dzielnicy znajdującej się najbliżej budowy. W cieplejszej porze, kiedy większość ma w mieszkaniach otwarte okna, rytmiczne uderzenia mają przeszkadzać w nocnym odpoczynku. Z tematem zwrócili się do nas mieszkańcy nie tylko tej części Gniezna, ale także południowych dzielnic miasta, a także odległych o 7 kilometrów od miejsca budowy terenów w rejonie Strzyżewa Paczkowego, gdzie również dociera do nich ten dźwięk.

Miarowe uderzenia pochodzą z rejonu budowy przeprawy drogowej w dolinie, powstającej pomiędzy wsią Krzyszczewo a Pyszczynek. Jak poinformowała nas Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, prace budowlane polegające na wzmocnieniu gruntów słabonośnych w rejonie rzeki Mała Wełna poprzez palowanie, trwają 24 godziny na dobę, co jest związane z uwagi na technologię robót oraz konieczność dotrzymania zakończenia kontraktu w określonym czasie.

Zgodnie z tym co przekazano, w projekcie przewidziano powstanie w tym miejscu 120 kilometrów pali - łącznie jest to 5517 sztuk pali. Na dzień 14 lipca wykonano już 5216 z nich, a więc pozostało do wykonania jeszcze 301 sztuk. - Zakończenie prac palowych prowadzonych w godzinach nocnych planowane jest na 14 lipca br., natomiast zakończenie prac dziennych na 19 lipca br. - przekazała Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału GDDKiA.

13 komentarzy

 • Link do komentarza pik piątek, 15 lipca 2016 22:49 napisane przez pik

  To nie jest przeprawa na Małej Wełnie, ale na Srawie. W GDDKi A nie wiedzą, gdzie budują! Na podobnym terenie zbudowana jest estakada koło seminarium. trasa Zjazdu Gnieźnieńskiego, która co chwile jest remontowana. Byłem na tej budowie. Lepiej byłoby w tym miejscu zrobić jakiś most linowy z przyczółkami na brzegach doliny.

 • Link do komentarza Roman piątek, 15 lipca 2016 22:03 napisane przez Roman

  Karolina, jak mi Ciebie żal. Przecież nie zrozumiałaś nawet tego, ze ludziom wcale nie jest źle, tylko, że chcą, by ich szanowano i przed pracami związanymi z przeszkadzaniem w nocnym wypoczynku ich uprzedzano. O nic więcej w tych wypowiedziach nie chodzi. I ci ludzie ( a w zasadzie mieszkańcy całej dużej okolicy budowy) , jak ich nazywasz wcale nie są przeciwni inwestycjom, ale domagają się poszanowania swoich niezbywalnych praw. Zrozumiano?

 • Link do komentarza karolina piątek, 15 lipca 2016 16:02 napisane przez karolina

  Stale tym ludziom źle.
  Nie robi się nic- źle, coś się buduje- źle.
  W tej Polsce nie dogodzisz....

 • Link do komentarza wiki piątek, 15 lipca 2016 09:31 napisane przez wiki

  Wreszcie sprawa wyjaśniona...

 • Link do komentarza Olgierd czwartek, 14 lipca 2016 22:36 napisane przez Olgierd

  Ty, Majsterek, kaznodzieja jakiś jesteś, czy co?Takie elaboraty na forum? W demokratycznym kraju każdy ma prawo do wypowiedzenia się w interesującym temacie i ma prawo być traktowany poważnie. Jeżeli sąsiad robi balangę, to dzień wcześniej przychodzi i mi o tym mówi. Na tym polega dobre wychowanie. Nikt nie kwestionuje prac związanych z prowadzeniem inwestycji. Ale należą się wyjaśnienia ludziom, którzy śpią latem przy otwartych oknach i którym przeszkadzają stuki. Takie zwykłe dobre wychowanie dyrekcji od dróg też byłoby potrzebne. A co do prac na górce rozrządowej, to chce powiedzieć, że kolej na ogół po północy też zaczyna jakieś głośne prace nie licząc się z tymi, którzy w okolicy zamieszkują. Tam jest jak widać także jeszcze głęboki PRL. A trzeba wiedzieć, że w nocy każdy nawet najmniejszy hałas bardzo się roznosi.

 • Link do komentarza oburz sredni czwartek, 14 lipca 2016 21:41 napisane przez oburz sredni

  kiedyś całe noce było słychać PRZERAŹLIWY !!! pisk ,,płozowania,, wagonów na ,,górce rozrządowej,,
  wiem wiem ... komuna..

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 14 lipca 2016 20:21 napisane przez mieszkaniec

  "pukpuk" ma rację. Ludzi należy traktować poważnie i trzeba było podać informację o tym przedtem, a nie dopiero, jak redakcja wystosowała zapytanie. Każdy z nas, mieszkańców rozumie problemy budowy i na pewno nikt nie składałby żadnej skargi, gdyby Dyrekcja Dróg zachowała się wobec nich, jak należy.

 • Link do komentarza Majsterek czwartek, 14 lipca 2016 20:09 napisane przez Majsterek

  Ci którzy tak narzekają, to na sto procent będą więcej używać drogi S5
  od tych co nic nie narzekają.

  A co mieszkańcy mają powiedzieć z Pyszczyna, Krzyszczewa i Pyszczynka? - oni nie narzekają, mają w linii prostej 500 metrów od budowy. Co wy na to, zamienicie się miejscami? - nie sądzę

  Marudzący nie robią nic - tylko narzekają że Gniezno się nie rozwija,
  robią - narzekają że hałasują ( a to jest chwilowe) itp.

  Śmiem powiedzieć że narzekający ludzie nic nie robią i tylko narzekają ( ich motto - ktoś się zainteresuje, będzie halo halo).
  Gdyby pracowali jak należy, to nawet nie narzekaliby, bo nie mieli czasu na takie błachostki

  Motto ludzi jest takie że :

  najlepiej narzekać niż pracować, lub zrobić " z igły widły "
  a nie widzieć rzeczy dobrych, co robią dla Gniezna które pozostanie na wieki ( mieszkam 1km. od budowy - i nie jest to uciążliwe jak opisują)
  Na przykład : najlepiej stać w zakorkowanym Gnieźnie -i narzekać " bo komuś przeszkadzało wbijanie pali"

  Ludzie nie potrafią do przodu popatrzeć " jak zrobią S5 to Gniezno odczuje dopiero zmniejszony ruch na drogach

  Ludzie, przestańcie narzekać, chcielibyście wszystko " na pstryknięcie", to jest nie możliwe.

  Jak tak chcecie - to polecam obrzeża lasu na bezdrożach do zamieszkania ( nie obraźcie się - jest cisza w lesie. Sorki ptaki będą Wam przeszkadzać - bo śpiewają :) )

  DAJMY ZROBIĆ INWESTYCJE DLA GNIEZNA teraz i później - a będziecie zadowoleni, Wy i wasze dzieci, wnuki, prawnuki i bóg wie kto jeszcze :) !

  Naprawdę jestem ciekaw


  Pozdrawiam


  PS. jestem ciekaw, jacy ludzie pochwalą się z jakiejkolwiek inwestycji dla mieszkańców ? - że jest zadowolony z prac i z chęcią będzie korzystał z tego sam lub przez własnych potomków,

 • Link do komentarza Sebastian czwartek, 14 lipca 2016 18:02 napisane przez Sebastian

  120 tyś km dzielone przez 5517 daje 21 km - takiej długości jest każdy z pali? ktoś tutaj chyba się troszkę pomylił :), bez tysięcy powinno raczej być dawaloby nam to 21 metrowe pale ...

  a wracając do tematu to mi to nie przeszkadza, acz słychać czasem na Winiarach i to bardzo ...
  a swoją drogą to słyszałem, że kiedyś ktoś musiał koguty zabić bo hałasowały piejąc i przeszkadzały sąsiadom, więc w tym przypadku paru 'palowników' też trzeba odstrzelić ... ;)

 • Link do komentarza pukpuk czwartek, 14 lipca 2016 17:26 napisane przez pukpuk

  Nikt nie narzeka tylko ludzie chcą wiedzieć co tak stuka i jak długo jeszcze to będzie trwało! Ot,informacji oczekują !

 • Link do komentarza waldorf czwartek, 14 lipca 2016 16:17 napisane przez waldorf

  Mi nie przeszkadzają, ale długo próbowałem dociec skąd dochodzą... Docierają na Wełnicę w rejon Łąkowego...

 • Link do komentarza Damian czwartek, 14 lipca 2016 16:08 napisane przez Damian

  Narzekają 7 kilometrów od budowy, a co my mieszkający tuż "pod" budową mamy powiedzieć... Ja też walczyłem z tymi hałasami, ale na próżno... Ponoć robili badania poziomu hałasu, ale tylko od strony, od której i tak najmniej "przeszkadzają"...

 • Link do komentarza Koryfeusz czwartek, 14 lipca 2016 14:49 napisane przez Koryfeusz

  Co ci ludzie tak się nad sobą rozczulają? Ja też słyszę te dźwięki i mi nie przeszkadzają, więc nie ma co narzekać. Chcecie poruszać się lepszymi drogami? To nie narzekajcie na każdy najmniejszy hałas. Ludzie są dziś jacyś nadwrażliwi, wszystko im przeszkadza.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane