Jesteś tutaj:Gospodarka Przewidują „boom gospodarczy” dla Gniezna
czwartek, 04 sierpnia 2016 10:58

Przewidują „boom gospodarczy” dla Gniezna

 
Przewidują „boom gospodarczy” dla Gniezna fot. Rafał Wichniewicz

W październiku w Gnieźnie odbędzie się Forum Gospodarcze, na którym odbędzie się dyskusja nt. możliwości rozwoju regionu.

Informację w tej sprawie przekazali przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Przemysłowo Handlowej oraz samorządowcy z Gniezna i Czerniejewa: - Forum Gospodarcze jest organizowane przez naszą izbę od 9 lat i do tej pory robiliśmy to z Poznaniem. Jest to jedno lub dwudniowe forum dyskusji środowisk gospodarczych i samorządowych o tym, co nas czeka na tym terenie, co byśmy chcieli zmienić, jakie są szanse, zagrożenia, bariery itd. - opowiadał Wojciech Kruk, prezydent WIPH. Jak przyznał, udało się namówić władze miasta i gmin ościennych do wspólnej inicjatywy, jaką jest organizacja forum dla regionu. Wydarzenie miałoby być cykliczne, odbywające się co roku.

- Niezbędna i konieczna dla rozwoju gospodarczego jest współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Stąd pomysł,byśmy my, jako samorządowcy, wyszli z propozycją organizacji wspólnych rozmów z podmiotami gospodarczymi. Mamy wiele dużych i znacznych podmiotów o znaczeniu podregionalnych, stąd pod auspicjami samorządów i wspólnie z Izbą 21 października zorganizujemy Forum Gospodarcze dla regionu gnieźnieńskiego. Chcemy jako samorządowcy zaprosić firmy, również z małych i średnich przedsiębiorstw, aby można wymienić się naszym doświadczeniem, jako samorządowców, ale również chcemy poznać doświadczenia firm. Chcemy mówić o szansach i zagrożeniach w rozwoju gospodarczym naszego subregionu - mówił prezydent Tomasz Budasz. Jak dodał, jednym z tematów do dyskusji musi być także kwestia szkolnictwa zawodowego i przekonywanie do zdobywania konkretnych umiejętności, bardzo potrzebnych na rynku pracy.

Nadzieje na spotkania z przedsiębiorcami, które mogłyby się przełożyć na rozwój gminy Czerniejewo, omówił kierownik Referatu Planowania Przestrzennego, Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Gminy Czerniejewo Zbigniew Figas: - Nasza gmina przystępując do Forum Gospodarczego poszukuje nowych kierunków i szans rozwoju. Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt z przedstawicielami środowiska biznesu, umożliwi nam przygotowanie jeszcze bardziej atrakcyjnej oferty inwestycyjnej, odpowiadającej oczekiwaniom potencjalnych inwestorów. Gmina cały czas w swojej ofercie ma nieruchomości w Strefie Aktywizacji Gospodarczej, które do tej pory nie znalazły zainteresowania wśród potencjalnych przedsiębiorców.

Jak poinformowali organizatorzy, propozycje tematów forum zostały już sporządzone: - Otrzymaliśmy już informacje od przedsiębiorców, jakie są oczekiwania odnośnie poruszanych kwestii w trakcie spotkania. Wczoraj również wysłaliśmy informację do wójtów i burmistrzów, gdzie przedstawiliśmy robocze tematy, aby być może samorządy zaproponowały swoje tematy. Istotne dla nas jest, by to się przekuło na określone rezultaty - stwierdził Piotr Gruszczyński, przewodniczący gnieźnieńskiego oddziału Izby.

Wojciech Kruk stwierdził, że Gniezno i okolice czeka podobna sytuacja, jaką spotkała swojego czasu okolice Buku i Tarnowa Podgórnego: - Podobne czasy nadchodzą dla tutejszego subregionu. Zmodernizowano linię kolejową z Poznaniem, powstała droga szybkiego ruchu, która za rok ominie Gniezno przez co staniecie się łakomym kąskiem dla przedsiębiorców (…). Otwiera się najbliższe 10 lat, kiedy tu powinien nastąpić swojego rodzaju boom gospodarczy, co już dzisiaj widać we Wrześni gdzie 3000 miejsc pracy w Volkswagenie to rewolucja w promieniu 50 kilometrów. Musimy dyskutować, jak się do tego boomu przygotować i jak rozwiązywać różne problemy.

31 komentarzy

 • Link do komentarza ? wtorek, 19 grudnia 2017 09:12 napisane przez ?

  jakie są wymierne efekty tego forum gospodarczego dla Gniezna ? czy prezydent Tomasz Budasz omawiał plany faktycznego rozwoju gospodarczego naszego subregionu , poza oczywistym rosnącym zadłużeniem miasta ?

 • Link do komentarza z Gniezna wtorek, 19 grudnia 2017 08:42 napisane przez z Gniezna

  Dobrobyt mieszkańców Gniezna ma swoją wymierność w postaci porannych kolejek do "lumpka" i opustoszałego centrum po godzinie 16-tej. Tak drodzy panowie ze zdjęcia, taka jest smutna prawda co chyba widać i po Waszych minach , w Gnieźnie nie ma dobrych zarobków bo to miasto nie rozwija się gospodarczo. Nędzne dochody mieszkańców miasta +brak rozwoju gospodarczego i rosnące zadłużanie miasta = tykająca bomba.

 • Link do komentarza wilk poniedziałek, 18 grudnia 2017 17:12 napisane przez wilk

  Kiedyś pewien pętak poniemiecki seplenił coś o ZIELONEJ WYSPIE !!!! Teraz będzie BUM,tylko CZY GNIEŹNIANIE to naród głupków,by takiemu uwierzyć !!!!

 • Link do komentarza Tom poniedziałek, 18 grudnia 2017 15:17 napisane przez Tom

  Buul ich ściska :(

 • Link do komentarza czytelniczka poniedziałek, 18 grudnia 2017 11:34 napisane przez czytelniczka

  Teraz moda na świeczki, pod sąd też noszą i zapalaja, a taka jedna naczelna mówiła potem w telewizji, że jak jest ciemno, to trzeba zapalić :-)))

 • Link do komentarza zx poniedziałek, 18 grudnia 2017 07:52 napisane przez zx

  Czy kto coś wie na temat tego boomu gospodarczego , bo to rok minął od zapowiedzi a 3 lata od objęcia sterów w magistracie przez przedstawiciela PO i coś nic nie słychać i nic nie widać poza tym że przyboczni swojemu uwielbianemu świeczki przynieśli na 3 rocznicę , tylko dlaczego świeczki ? czyżby przeczuwali rychły koniec w związku z rosnącym zadłużaniem miasta ?

 • Link do komentarza z Gniezna wtorek, 23 sierpnia 2016 11:43 napisane przez z Gniezna

  Pasjami uwielbiam czytać wypowiedzi tych panów, szczególnie byłego senatora. O wszystkim już czytałem co powiedział ale o bumie jeszcze nie czytałem , to i sobie teraz poczytam . Tak przy okazji mam do tego pana byłego senatora pytanie bo to chyba on też przecinał wstęgi na tej wielomilionowej inwestycji w Czerniejewie - dlaczego tam nic się do tej pory nie przekuło na określone rezultaty ? Dlaczego nie powstało tych 300 miejsc pracy przy ulicy Pałuckiej ? Dlaczego w tym Gnieźnie pomimo wydawania znacznych pieniędzy publicznych na asystentów, doradców, promocje, jakieś GARG-i , prezesa TBS oraz inne takie różne wynalazki , przez te wszystkie ostatnie lata nie było żadnego bumu ani innych spektakularnych inwestycji gospodarczych czy nawet wybudowania nowego szpitala a teraz nagle mamy stać się krainą wiecznej szczęśliwości ?

 • Link do komentarza wyborca wtorek, 23 sierpnia 2016 10:27 napisane przez wyborca

  Gniezno z dnia na dzień ma mniej mieszkańców. Już dzisiaj sięga zameldowanych chyba tylko 67 tysięcy, a naprawdę zamieszkujących jest ponoć niecałe 60 tysięcy!To miasto umiera, a to dlategp, że kolejni niby gospodarze nie potrafią spojrzeć na jego rozwój dalej, niż do kolejnych wyborów.

 • Link do komentarza Fit poniedziałek, 22 sierpnia 2016 22:55 napisane przez Fit

  Będzie bum gospodarczy dla przedsiębiorców,tyle że pogrzebowych.Młodzi zmykają z miasta cudu gospodarczego.

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 07 sierpnia 2016 18:25 napisane przez wyborca

  Panie Gruszczyński, jak to możliwe, ze za rządów pańskiej formacji doszło do takiej zarobkowej patologii?
  http://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/eldorado-w-trybunale-konstytucyjnym-nowy-pomysl-pis/mq14nze

 • Link do komentarza mieszkaniec Gniezna sobota, 06 sierpnia 2016 07:20 napisane przez mieszkaniec Gniezna

  Jak ta droga szybkiego ruchu nas ominie to nikt do Gniezna już nie zajrzy. Miasta nie mające dróg szybkiego ruchu w których ostatnio tworzono miejsca pracy : Wronki - Samsung 4 tys. miejsc pracy, Wągrowiec - Polinova 1,4 tys. miejsc, Wolsztyn - Firestone , Śrem - BASF , Dutron . Można ? można ! W tym roku miną 2 lata od wyborów i głupiego parku nie potraficie sami posprzątać i ustawić ławki po 300zł sztuka

 • Link do komentarza as piątek, 05 sierpnia 2016 21:38 napisane przez as

  Gruszczyński obecnością gwarantuje, że będzie BUM.

 • Link do komentarza Agnieszka piątek, 05 sierpnia 2016 14:17 napisane przez Agnieszka

  8 lat rządów PO w kraju , 14 lat władzy PO i SLD w Gnieźnie . Przez ten czas w Gnieźnie nie wybudowano szpitala , nie rozwiązano problemów komunikacyjnych , zaniedbano zieleń , wzorem sąsiednich miast nie stworzono znacznej ilości miejsc pracy . Wolę zaufać PIS-owi od którego na sam początek dostałam 500zł na dziecko co znacznie mi pomogło i jestem przekonana że to obecny rząd poprawi sytuację gospodarczą i warunki życia w naszym kraju.

 • Link do komentarza :-) piątek, 05 sierpnia 2016 10:54 napisane przez :-)

  Ktoś mi opowiadał że u prezesa tbs jest bum ale chyba nie na budowlance

 • Link do komentarza jeżdżący dziurawą drogą piątek, 05 sierpnia 2016 10:22 napisane przez jeżdżący dziurawą drogą

  co prawda nie jest to droga szybkiego ruchu ale podobno miasto wylało asfalt przy Pałuckiej co podobno miało mieć przełożenie na rozwój jakiejś tam firmy i spore zatrudnienie, pan były senator występował w tej sprawie przed mediami wraz z właścicielem firmy i dziękowano miastu za ten asfalt , tak więc pytam czy ten asfalt przełożył się na rozwój firmy i co miasto na tym zyskało a jeżeli nie przełożył się to co z kosztami wylania tego asfaltu , ile kosztowało wylanie asfaltu i kto ostatecznie został obciążony tymi kosztami

 • Link do komentarza hehehetakaprawda piątek, 05 sierpnia 2016 09:04 napisane przez hehehetakaprawda

  a jak tam firma z Pałuckiej? Ile osób już zatrudniła panie były senatorze?

 • Link do komentarza heheh piątek, 05 sierpnia 2016 07:32 napisane przez heheh

  były senator tutaj nic nie mówił o lotnisku ? Znalazłem takie coś z 2009 r cyt. "Jeśli powiat gnieźnieński rzeczywiście chce się rozwijać, skoro pewnymi celami tego rozwoju są strefy ekonomiczne, to nie będzie można tego oderwać od rozwoju obszarów związanych z lądowiskiem czy lotniskiem – uważa Piotr Gruszczyński" . A może planują zrobić niespodziankę w postaci lądowiska na tej strefie w Czerniejewie

 • Link do komentarza plebs piątek, 05 sierpnia 2016 06:57 napisane przez plebs

  Czy w Margoninie też jest „boom gospodarczy”
  http://www.osoby-krs.pl/Budasz,Tomasz,9ceaadd55d2e896219aa976223b12fbf.html

 • Link do komentarza Ogrodnik czwartek, 04 sierpnia 2016 22:43 napisane przez Ogrodnik

  Od 4 lat mamy połączenie z autostradą i co? ...i g.wno.. a pan Budasz obiecywał przebudzenie. Letarg trwa...

 • Link do komentarza tiritomba czwartek, 04 sierpnia 2016 22:06 napisane przez tiritomba

  Ten boom gospodarczy będzie wyglądał tak, jak ta sieć kiosków. Amen.

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane