czwartek, 11 sierpnia 2016 16:04

Segregujesz śmieci? Możesz wygrać telewizor

 
Segregujesz śmieci? Możesz wygrać telewizor fot. Rafał Wichniewicz

Władze miasta znalazły kolejny sposób na przekonanie mieszkańców do segregowania śmieci. Ci, którzy będą to robić dobrze, mogą zdobyć różne nagrody. To nie żart.

To kolejny pomysł na zachęcenie mieszkańców do segregowania śmieci. Pierwszym z nich miała być podwyżka stawek dla tych, którzy wciąż decydują się na niesegregowanie odpadów. Ci, którzy wybierają selekcję śmieci, płacą wciąż tę samą stawkę. Od 1 września br. rusza za to konkurs, w którym mieszkańcy decydujący się na segregację, mają szansę wygrać różne urządzenia AGD. Wystarczy "przejść" na selekcję śmieci, podpisać stosowny formularz i... znakować worki z odpadami unikalnym kodem.

- Wszystkim nam powinno zależeć na ekologii, a to przede wszystkim mowa o segregacji śmieci. Pojawił się pomysł, aby nagradzać tych, którzy segregują i postanowiliśmy zorganizować konkurs, który adresujemy do naszych mieszkańców. Liczymy na to, że widząc jego atrakcyjność, gnieźnianie będą chcieli segregować - mówił prezydent Tomasz Budasz. Do 1 września do wszystkich mieszkańców mają trafić ulotki informujące o zasadach konkursu i jeszcze raz obrazujące, na czym polega selekcjonowanie odpadów. Sam konkurs ma trwać do czerwca 2017 roku.

- Koszt odbioru odpadów segregowanych przez firmę Urbis wynosi 150 zł za tonę, a niesegregowanych 240 zł: - Różnica jest spora i cieszy nas to, że w związku ze zmianą ceny już 70% mieszkańców zdecydowało się segregować śmieci (...) Unia Europejska nakłada na nas pewne limity segregacji odpadów i te limity są narzucone u źródła, a więc w gospodarstwach domowych. Oprócz działań administracyjnych, które miasto ma obowiązek prowadzić, postanowiliśmy tym sposobem wyjść naprzeciw mieszkańcom - przekonuje do pomysłu wiceprezydent Jarosław Grobelny. Jak dodali włodarze miasta, jest to prawdopodobnie pierwszy tego typu program nagradzania mieszkańców za segregowanie odpadów w Polsce.

Konkurs jest adresowany do dwóch grup - mieszkańców domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Aby wziąć w nim udział, trzeba wypełnić odpowiedni formularz, a następnie na każdy worek z segregowanymi śmieciami suchymi i szklanymi, trzeba nakleić przylepkę z numerem identyfikacyjnym (został on już nadany indywidualnie do każdego odbiorcy śmieci). 

W przypadku domów wielorodzinnych postępowanie jest podobne, jak przy jednorodzinnych, jednakże numer identyfikacyjny musi być łamanym na numer budynku i numer mieszkania. Odpady szklane należy w tym przypadku umieszczać w przygotowanych w tym celu "dzwonach" na terenie osiedli. 

Worki pod kątem prawidłowej selekcji będą wyrywkowo sprawdzane w Zakładzie Zagospodarowania Odpadami, gdzie spośród całej puli worków trzy będą losowane i po sprawdzeniu ich numery będą trafiać do Referatu ds. Zagospodarowania Odpadów w Urzędzie Miejskim, a następnie będą podawane do publicznej wiadomości na stronie www.nagradzaniezasegregowanie.gniezno.eu

Po zakończeniu miesiąca kalendarzowego z wszystkich numerów identyfikacyjnych, które w danym okresie czasu wzięły udział w konkursie i trafiły w pierwszym losowaniu, zostanie wybranych trzech zwycięzców, którzy zdobędą sprzęt małego AGD np. żelazka, czajniki, tostery itd. W czerwcu 2017 roku odbędzie się duże losowanie już w ZZO, a wygraną z całej puli zwycięzców pierwszego losowania ma być telewizor, lodówko-zamrażarka i pralka automatyczna. W konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Urzędu Miejskiego ZZO oraz spółki Urbis.

 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Sabina poniedziałek, 26 września 2016 14:19 napisane przez Sabina

  Chciałabym wziąć udział w tym konkursie ale nie mogę wypełnić tego formularza który powinienem wysłać do Urzędu Miasta bo mam zaznaczyć że się zapoznałam z regulaminem konkursu i podpisać a regulaminu nie dostałam tylko jest na formularzu napisane że pełna treść regulaminu jest dostepna na stronie http://www.NagradzanieZaSegregowanie.Gniezno.eu i na tej stronie nie ma żadnego tekstu regulaminu tylko jest napisane Regulamin konkursu "Nagradzanie za segregowanie" ale nie ma tekstu za to są te ulotki , naklejki i formularz co je dostałam do domu jak odbierali śmieci i tam się otwiera i jest tekst tych ulotek i naklejek ale to mi niepotrzebne bo je dostałam do domu jak odbierali śmieci , nigdzie w internecie nie ma tego tekstu regulaminu no i nie mogę się zapoznać z tym regulaminem to też nie mogę na formularzu zaznaczyć że się zapoznałam i to podpisać bo jak będzie coś nie tak to jeszcze zostanę ukarana a ja się boję podpisywać coś w ciemno jak się nie zapoznam bo miałam nauczkę jak coś podpisałam a tam było drobnym druczkiem i nie doczytałam. Po co mi takie głupoty przysyłają jak tego nie dopracowali ?

 • Link do komentarza miejscowy piątek, 12 sierpnia 2016 07:44 napisane przez miejscowy

  A jak mam pytanie czy w urzędzie i Urbisie są związki zawodowe???? to przecież jawna i perfidna dyskryminacja pracowników, którzy są mieszkańcami Gniezna. To Konstytucyjne złamanie żelaznej zasady wszyscy są równi wobec prawa. Do Trybunału z tym, Rzepliński musi się tym zająć, to łamanie demokracji. No chyba, że konkurs ma słabe punkty przejrzystości??

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 11 sierpnia 2016 22:10 napisane przez elemeledudki

  Ciekawe ciekawe ☺To takie pytanie jak będą wyłaniani zwycięzcy ☺ Bedzie jakaś "sierotka" zatrudniona w UM do przeprowadzeniu konkursu i losowania nagród ze o komisj i show nie wspomnę bo w UM nikt nic za free nie robi a tu patrz szykuje sie nowy etacik znowu ☺ Ciekawe ile za napisanie regulaminu o ile takowy do konkutsu jest do tego wzieli dwaj rozchwytywani w Gnieźnie a zatrudnieni w UM tzw. prawnicy ☺Juz widze ten entuzjazm ludzi jak otrzymaja ten "welcom pack" od UM ☺ Wiecej bym napisał ale nie chcę być "zlośliwym" ☺
  Dla profesorów Miodków i tym podobnych przepraszam za bledy interpunkcyjme i łortograficzne bo tylko tak ostatnio sie mnie probuje strofować ☺☺☺

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 11 sierpnia 2016 21:35 napisane przez urzędas

  Jacy wy wszyscy jesteście naiwni! Przecież nie chodzi o żadne "niedomykanie finansowe" tylko o to, że zgodnie z dyrektywami Unii, ale także zwykłym rozsądkiem należy wszystkie odpady segregować, bo inaczej za kilkadziesiąt lat utoniemy w śmieciach.

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 11 sierpnia 2016 21:02 napisane przez EagleEye

  @wyborca Nic Dodać Nic Ująć ☺
  Ponoć system segregacji nie domyka sie finansowo bo taka była argumentacja wladzy przy podwyźkach stawek za odpady niesegregowane a tu konkursy dla zachęty choc kilka dni temu byl tu artykuł z wypowiedziami dzialu PR (to mój taki przypi) ze jest tak ponoc cudownie z deklaracjami i zmianami nawyków w segregowaniu .Do tego wydrukowanie i kolportacja ulotek wraz z tymi kodami i znowu pieniadze wydane z tego niedopinającego sie systemu segregacji smieci
  Ale na zdjeciach widać ze fajna zabawa była ☺

 • Link do komentarza miejscowy czwartek, 11 sierpnia 2016 20:34 napisane przez miejscowy

  @ wyborca - nie podoba się? To fora ze dwora. Akurat taka zachęta jest dla mieszkańców jak najbardziej na miejscu. Ja w tym konkursie na pewno wezmę udział.

 • Link do komentarza Dominika czwartek, 11 sierpnia 2016 20:10 napisane przez Dominika

  Cieszę się, że coś się dzieje w tej niezwykle ważnej dla człowieka kwestii (choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę). Chętnie weźmiemy udział w tym konkursie. MAM TAKŻE NADZIEJĘ, że podwyżka stawek dla niesegregujących dojdzie do skutku!

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 11 sierpnia 2016 18:53 napisane przez wyborca

  nawet nie chce się tego komentować, kto za to płaci? my!!
  no się chłopcy bawią ale już niedługo i ten kubeł się przyda jak będziecie wyprowadzać się z urzędu. ))):

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 11 sierpnia 2016 17:15 napisane przez mieszkaniec

  Mówi się o workach, a ja mam do segregowanych odpadów specjalny żółty pojemnik. Czy jest on w tym konkursie tożsamy z żółtym workiem?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane