środa, 24 sierpnia 2016 17:43

Szersza ul. Konikowo - pierwszy krok wykonany

 
ul. Konikowo - teren przyszłej inwestycji ul. Konikowo - teren przyszłej inwestycji archiwum redakcji

Na tę inwestycję wielu gnieźnian czeka od lat - w końcu wyburzono dwa stare budynki gospodarcze, na terenie których w ciągu roku powstanie nowa droga.

Wąski fragment ul. Konikowo (na odcinku od ul. Lelewela do ul. Słowackiego) jest utrudnieniem nie tylko dla kierowców chcących przejechać z rejonu Arkuszewa i od strony ul. Słonecznej i Kolejowej do centrum miasta. To przede wszystkim intensywny ruch pojazdów na osiedlowych ul. Cieszkowskiego i Lelewela, które od lat stanowią swojego rodzaju objazd dla poruszających się w tym kierunku. Już za rok układ drogowy będzie przebudowany, a mieszkańcy osiedla odetchną z ulgą. 

W ostatnich dniach rozebrano dwa stare obiekty i wywieziono gruz (przy okazji zebrano także sporą ilość azbestu z pokryć dachowych). Tym samym zniknęła część zabudowy gospodarczej dawnego folwarku Konikowo. To przez jego teren kilkadziesiąt lat temu wytyczono drogę, która wąsko "przemykała" między domem mieszkalnym, a dwoma innymi budynkami. Od lat mówiło się także o konieczności wyburzenia części z nich i poszerzenia jezdni - teraz wykonano pierwszy krok. 

- Kolejnym etapem będą prace związane z zamianą gruntów i wykonaniem dokumentacji projektowej - pierwsza dekada października. Ogłoszenie przetargu nastąpi w październiku po uzyskaniu dokumentacji projektowej na przebudowę w/w drogi - poinformował nas Powiatowy Zarząd Dróg, do którego należy ul. Konikowo.

Zgodnie z założeniami budżetowymi, inwestycja ma trwać dwa lata i polegać będzie nie tylko na budowie drogi, ale także całej infrastruktury ziemnej (energetyczna, kanalizacyjna itd.), której dotąd tu nie było. Rozpoczęcie prac budowlanych, które obejmą odcinek od ul. Lelewela do skrzyżowania z ul. Słowackiego i al. Reymonta włącznie, planowane jest w listopadzie 2016 roku. Ich zakończenie mogłoby we wrześniu 2017 roku.

12 komentarzy

 • Link do komentarza wyborca piątek, 26 sierpnia 2016 09:22 napisane przez wyborca

  Ad mieszkaniec- tak byłbym na pewno świetnym gospodarzem miasta, podkreślam GOSPODARZEM, a nie tylko z nazwy prezydentem, jak to ma miejsce obecnie.

 • Link do komentarza mieszkaniec piątek, 26 sierpnia 2016 08:27 napisane przez mieszkaniec

  Ad wyborca. Za to ja Tobie gratuluję. Na pewno byłbys świetnym gospodarzem miasta :)

 • Link do komentarza kolejarz czwartek, 25 sierpnia 2016 22:48 napisane przez kolejarz

  To strateg nie wie, ze do torów kolejowych przebiegających przez miasto musi być przynajmniej z jednej strony dostęp z różnych powodów, których tutaj nie będę wymieniał, bo jest ich wiele, ale taka jest prawda.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 25 sierpnia 2016 19:40 napisane przez wyborca

  Ad mieszkaniec - miastem zarządza prezydent miasta, a nie starosta i to on, czyli prezydent powinien dbać o wszelkie udogodnienia dla mieszkańców, a nie starosta. Co najwyżej, jeżeli ulica jest powiatowa, to należy rozmawiać o kosztach takiego przedsięwzięcia, które obciążają powiat. Marny z ciebie byłby gospodarz miasta.

 • Link do komentarza mieszkaniec czwartek, 25 sierpnia 2016 11:49 napisane przez mieszkaniec

  Tu się zgadzam z wyborcą: trudno podejrzewać o horyzonty myślowe rządzących powiatem...

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 25 sierpnia 2016 11:47 napisane przez urzędas

  Strategu, nie pęknij z tego śmiechu. ja codziennie zaiwaniam do pracy z Kilińskiego na Lecha i nie narzekam, a Ty się troszczysz o to, by jaśnie pasażerowie kolei nie mogli przejść rano kilkudziesięciu metrów z Konikowa na dworzec? Osobowego drona im kup, to będą wjeżdżali wprost do wagonu!

 • Link do komentarza strateg;) czwartek, 25 sierpnia 2016 09:40 napisane przez strateg;)

  wyborca niezwykle mnie rozbawił. Już widzę, jak tłumy mieszkańców podążają z ul. Konikowo kolejny kilometr na dworzec kolejowy, by zdążyć na pociąg. Może zabetonujmy jeszcze park miejski, przecież jest bliżej, co nie?

  Jakie cele strategiczne są w przypadku stacji, że nie można tu nic budować? Po drugiej stronie blisko torów pobudowano przecież hale Veluxa.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 25 sierpnia 2016 09:16 napisane przez wyborca

  @qmaty - od lat w Gnieźnie mówi się o budowie patkingów buforowych. Ten na Konikowiu mógłby być jednym z nich, chociażby dla zwiększającej się liczby pasażerów PKP dojeżdżających do pracy do Poznania czy Wrześni. Miejsc przy dworcu jest wciąź za mało, a tutaj na ul. Konikowo i tak nie można niczego budować ze względów strategicznych (tory kolejowe), więc taki parking byłby, jak znalazł. No, ale trzeba mieć horyzonty myślowe i patrzeć dalej, niż najbliźsze wybory.

 • Link do komentarza Jaś czwartek, 25 sierpnia 2016 09:08 napisane przez Jaś

  Szanowny rowerzysto. Ten rów to naprawdę biegnie do ulicy prostopadle? A może jednak równolegle?

 • Link do komentarza qmaty czwartek, 25 sierpnia 2016 08:29 napisane przez qmaty

  A jakie ekonomiczne uzasadnienie miałoby skanalizowanie rowu i wybudowanie tu parkingu?

 • Link do komentarza rowerzysta czwartek, 25 sierpnia 2016 07:33 napisane przez rowerzysta

  ok 30 lat temu jak słyszałem o planach dwukierunkowej ulicy Konikowo mówiło się o skanalizowaniu rowu, który biegnie prostopadle do ulicy, aż do wysokości parku miejskiego - byłoby kilka metrów miejsca na drogę i parking. Teraz nie wiele da taka operacja ponieważ przy szkole jest wąsko a ulicą Pocztową raczej nie będą jeździły ciężarówki.

 • Link do komentarza z Konikowa środa, 24 sierpnia 2016 20:16 napisane przez z Konikowa

  Ulica Konikowo będzie ulica bardzo ruchliwą, Nie wyobrażam sobie tego przyszłego ruchu, jeżeli nie będzie ona choć trochę poszerzona!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane