piątek, 23 września 2016 10:05

Południowa obwodnica pójdzie przez las?

 
ul. Wrzesińska, Las Miejski ul. Wrzesińska, Las Miejski źródło: Google Street View

Zmiany w Wieloletnim Programie Gospodarczym przewidują pierwszy etap działań w sprawie południowej obwodnicy Gniezna już w 2017 roku. Jej przebieg ma ustalić przygotowana koncepcja.

Pytania w tytułowej sprawie pojawiły się na posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska. Dotyczyły one z punktu dotyczącego zmiany WPG, a w którym ma zostać zmodyfikowany zapis dotyczący południowej obwodnicy Gniezna. Dotychczas bowiem w programie przewidywano realizację przedsięwzięcia w 2018 roku. Teraz jednak zapis zostanie zmieniony i I etap ma być realizowany w 2017 roku, a II etap w roku kolejnym. 

- Cały czas monitorujemy kwestię budowy tej obwodnicy i w związku z tym, żeby przyspieszyć realizację prac nad tą ulicą i wybudować ją jak najszybciej, planujemy podpisać porozumienie z Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich, na mocy którego Miasto Gniezno zleciłoby koncepcję wraz z decyzją środowiskową, obejmującą wybudowanie południowej obwodnicy miasta w ramach wkładu własnego - przekazał wiceprezydent Jarosław Grobelny. 

Obwodnica w swoim założeniu miałaby łączyć ul. Witkowską i Wrzesińską, przez co odciążona miałaby zostać ul. Wolności. Koncepcja przebiegu drogi wraz z decyzją środowiskową miałaby zostać stworzona w ciągu pół roku: - Najpierw musi być koncepcja, a później zostanie wybrany wykonawca w formie "zaprojektuj i zbuduj", więc moglibyśmy liczyć iż być może w drugiej połowie 2017 roku działania budowlane mogłyby zostać rozpoczęte przez WZDW - stwierdził Jarosław Grobelny, podając hipotetyczny termin rozpoczęcia prac nad budową drogi. 

Jak dodał wiceprezydent, w rozmowach z WZDW wiele ustaleń zostało już poczynionych, ale ostateczny kształt koncepcji zostanie dopiero ustalony: - Na to pytanie ma odpowiedzieć koncepcja (...). Obejmie ona badanie gruntu, trzeba przeanalizować kwestię wycięcia drzew, jeśli to pójdzie jakimś leśnym traktem, a może się okazać, że w niektórych miejscach nie można bo np. znajduje się bagno i koszty zwiększyłyby trzykrotnie realizację inwestycji, to przygotowujący koncepcję musi to wziąć pod uwagę. Zgodnie z deklaracją prezydenta będziemy się odsuwać jak najbardziej od osiedli mieszkaniowych - mówił wiceprezydent. Analizując kwestię południowej obwodnicy WZDW miało też pytać o zagrożenie, jakie niesie ziemia otaczająca teren dawnej strzelnicy wojskowej, w której może spoczywać jeszcze sporo niewybuchów.

Jak przekazano w trakcie komisji, obszar w którym wspomniana koncepcja ma się zmieścić, obejmuje teren m.in. Lasu Miejskiego - między osiedlem Pławnik a Cielimowem. Wstępny koszt realizacji inwestycji miałby wynieść około 20 milionów złotych, przy czym wkład własny Miasta Gniezna to około 3,5 miliona złotych. 

10 komentarzy

 • Link do komentarza do kupszcza wtorek, 27 września 2016 19:46 napisane przez do kupszcza

  Do kupszcza
  Hej kolego a gdybym dał tobie kupę krowią na talerzu i powiem, że to czekolada to ją zjesz? Wiesz... chyba jesteś naiwny. Ps. Smacznego

 • Link do komentarza K.Z piątek, 23 września 2016 22:19 napisane przez K.Z

  Super pomysł i przyszłościowy. Idąc dalej tym tropem, należałoby zrobić już dzisiaj plan na przedłużenie tej obwodnicy w przyszłości przez Kokoszki i Mnichowo do węzła Gniezno na S-5, a w drugą stronę przez Osiniec w okolice Jankowa Dolnego. Jest to kwestia może dalekiej przyszłości , ale takie zapotrzebowanie będzie kiedyś niezbędne. Ludzie już teraz powinni znać przebieg planowanych tras bo za chwilę pola podzielą na działki i będzie krzyk że nie ma gdzie drogi zrobić. Trzeba liczyć się z tym, że ruch od strony Wrześni będzie narastał i gdzieś to trzeba rozprowadzić a nie pchać do centrum.

 • Link do komentarza rowerzysta piątek, 23 września 2016 16:34 napisane przez rowerzysta

  Nie wierze, niemożliwe stało się możliwe. Jestem za. Aktualnie na drodze do Wrześni jest duży ruch. Wiele osób jeździ do pracy do Wrześni - po południu jak zawsze są korki, przejazd przez Gniezno zajmuje więcej czasu jak sama droga z Gniezna do Wrześni. Oby te plany się przerodziły w czyn. Powodzenia.

 • Link do komentarza obiektywny piątek, 23 września 2016 15:00 napisane przez obiektywny

  Ale fajnie, ze wladza slucha ludzi. Podzialali i obwodnica pojdzie przez las. Dla mnie spoko.

 • Link do komentarza kupszcza piątek, 23 września 2016 14:39 napisane przez kupszcza

  Oj Zenek nie zmieniaj faktów. Na Pławniku mieli wybudować normalną 6 lub 8 metrową drogę, którą na potrzeby projektu unijnego i otrzymania dotacji nazwano "południową obwodnicą miasta" w planie nie było żadnej arterii 30 metrowej. Mieszkańcy od razu podchwycili i protest zrobili. Nie można im było wytłumaczyć, że to tylko nazwa. Teraz Ci sami mieszkańcy (znam kilku) chcą, aby miasto wybudowało tam drogę, którą pierwotnie chciało. Pewnie droga będzie w nowym programie gospodarczym. To tyle, jeśli chodzi o fakty. Obwodnica przez Cielimowo i dalej do DK 15 to super pomysł, ale kto da 100-200 mln zł.

 • Link do komentarza Zenek piątek, 23 września 2016 14:15 napisane przez Zenek

  Dopiero po szumie jaki zrobili mieszkańcy olśnienie rozjaśnienie umysłu i odsuwanie obwodnicy od osiedli mieszkaniowych.

 • Link do komentarza :-))))))))))) piątek, 23 września 2016 14:04 napisane przez :-)))))))))))

  do Witkowskiej - Witkowską - Osiniec-do Reymonta i Słowackiego , no i tranzyt mamy jak się patrzy. Miasto kupuje nieruchomość na os. Ustronie , czy to nie będzie ciąg dalszy dla tranzytu do drogi 5 ?

 • Link do komentarza AMM piątek, 23 września 2016 13:39 napisane przez AMM

  Droga Cielimowo-Jankowo Dolne to byłaby dopiero obwodnica.

 • Link do komentarza :-) piątek, 23 września 2016 12:09 napisane przez :-)

  Jedyny minus to fakt, ze inwestycja bedzie skonczona w 2018?

 • Link do komentarza :-) piątek, 23 września 2016 10:21 napisane przez :-)

  najlepiej zostawić to na rok 2018, ja to bym nawet taki przepis wprowadził żeby wszystkie ważne sprawy były załatwiane dopiero w roku wyborczym

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane