środa, 19 października 2016 14:11

Prezydent rozwiązał umowę. Otwarta wojna z Powiatem?

 
Prezydent rozwiązał umowę. Otwarta wojna z Powiatem? archiwum redakcji

Wczoraj rozwiązana została umowa z Powiatem w sprawie dzierżawy pomieszczeń, zajmowanych przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe. Powodem miało być wykorzystywanie ich niezgodnie z przeznaczeniem.

Informacja w tej sprawie została zawarta w oświadczeniu prezydenta, które trafiło do naszej redakcji. Jak wynika z jego treści, w miniony wtorek 18 października Tomasz Budasz rozwiązał umowę z Powiatem Gnieźnieńskim: - Zgodnie z umową, dzierżawione pomieszczenia miały być wykorzystywane w celu prowadzenia w nich Schroniska Młodzieżowego w Gnieźnie. Tymczasem, bez jakichkolwiek uzgodnień z właścicielem budynku i dyrektorem schroniska, począwszy od dnia 15 października 2016 r., Powiat Gnieźnieński zakwaterował w tych pomieszczeniach podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego w Gnieźnie. W ten sposób niemożliwym stało się dokonanie rezerwacji obiektu dla grup turystycznych. Taka decyzja władz Powiatu Gnieźnieńskiego, podjęta pomimo pisemnego uprzedzenia o możliwości wypowiedzenia umowy ze strony Miasta Gniezna, w sposób ewidentny narusza wszelkie dotychczasowe porozumienia i ustalenia, stawiając pod znakiem zapytania możliwość dalszych negocjacji co do przejęcia zadania prowadzenia schroniska przez Miasto Gniezno - czytamy w oświadczeniu.

Dodajmy, że w ostatnich miesiącach Miasto Gniezno zakupiło od Powiatu Gnieźnieńskiego ostatnie udziały w budynku przy ul. Pocztowej, stając się tym samym jedynym właścicielem całego gmachu. Obecnie w jego pomieszczeniach mieści się Gimnazjum nr 2, Przedszkole nr 12, a na części ostatniej kondygnacji także pomieszczenia Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Tę ostatnią instytucję do końca 2016 roku miał prowadzić Powiat, płacąc Miastu czynsz. Od 1 stycznia zadanie to miało zostać przejęte przez Urząd Miejski: - Schronisko postawione przed koniecznością odmowy rezerwacji miejsc dla grup turystycznych bez wątpienia ucierpi na swym wizerunku i utraci renomę wobec potencjalnych turystów. Jeśli zaś prowadzenie schroniska zostałoby przejęte, to Miasto Gniezno poniosłoby negatywne konsekwencje tych niekorzystnych dla Schroniska decyzji - zwarto w oświadczeniu i dalej stwerdzono:Trzeba także podkreślić, że Rada Miasta Gniezna wyraziła w sposób oficjalny dezaprobatę wobec lokalizacji w budynku przy ul. Pocztowej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapeutycznego, czyniąc w ten sposób zadość oczekiwaniom rodziców i uczniów uczęszczających do zlokalizowanego w tym obiekcie Gimnazjum i Przedszkola. Decyzja władz Powiatu Gnieźnieńskiego jest więc lekceważąca wobec Rady Miasta Gniezna oraz społeczności szkolnej placówek oświatowych umiejscowionych w tym budynku.

Podopieczni MOS-u, którzy zostali ulokowani w schronisku, wcześniej zamieszkiwali w pomieszczeniach akademika przy "Medyku" na ul. Mieszka I. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że umowa ta obowiązywała do połowy października, kiedy to młodzież została przeniesiona do schroniska na kilkanaście dni - do czasu, aż do użytku zostanie oddany internat przy ul. Gdańskiej. Budynek dawnej szkoły został decyzją Rady Powiatu przeznaczony pod lokalizację MOS-u, jednak konieczne było przeprowadzenie kapitalnego remontu wnętrz, który jeszcze trwa. Docelowo jednak miały się one zostać wykonane do końca października i według naszych informacji, o takim terminie oddania pomieszczeń była powiadomiona dyrekcja MOS-u. 

Kontaktowaliśmy się w tej sprawie ze Starostwem Powiatowym. Informacja o podaniu powyższego oświadczenia do opinii publicznej zaskoczyła urzędników. Jak przyznali, do całej sytuacji mają oficjalnie odnieść się w czwartek 20 października. O tym, co się stanie z dziećmi, które od kilku dni zajmowały pomieszczenia schroniska, a którym do przejścia do nowego internatu przy ul. Gdańskiej zostało zaledwie kilkanaście dni, póki co nie wiadomo. 

35 komentarzy

 • Link do komentarza as piątek, 21 października 2016 10:07 napisane przez as

  Budasz z PO likwiduje tanie schronisko, bo gruszczyńska familia ma nowy hostel w centrum w miejskiej kamienicy:)

 • Link do komentarza Zofia czwartek, 20 października 2016 16:34 napisane przez Zofia

  Będzie dobrze, bo być musi...

 • Link do komentarza cc czwartek, 20 października 2016 11:49 napisane przez cc

  @***** - tak było za Kowalskiego z podatkiem i sprzętem , ale przed wyborami w komentarzach była puszczana propaganda jakoby to za Kowalskiego olewano budowę szpitala chociaż jak słusznie zauważasz miasto nie ma nic wspólnego ze szpitalem, za to teraz pomarańczowe kaski mają się dobrze.

 • Link do komentarza antykoleś czwartek, 20 października 2016 11:15 napisane przez antykoleś

  elemeledudki dlatego to Gniezno było i będzie takie jakie jest, niestety

 • Link do komentarza elemeledudki czwartek, 20 października 2016 10:57 napisane przez elemeledudki

  @wyborca w Gnieznie jest garstka PiS-owców z "krwi i kości" i moźna ich na palcach jednej ręki policzyc. Reszta to tzw. przylepiani PiS-owcy dla bycia przy władzy pod szyldem PiS-u ☺

  Dla UM taka sytuacja im gra bo nie muszą sie tym martwić ☺

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 20 października 2016 10:16 napisane przez wyborca

  ten Pis w Gnieźnie taki jakiś dziwny jakby taki nie prawdziwy jakby nie ten znany z mediów ogólnokrajowych

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 20 października 2016 09:46 napisane przez wyborca

  A ja wam powiem, że z korzeni nigdy się nie wyrasta. Pani starosta zaczęła swoją karierę polityczną własnie w gronie wielu obecnych działaczy PO. zatem nie dziwicie się, że jest, jak jest.

 • Link do komentarza urzędnik czwartek, 20 października 2016 09:46 napisane przez urzędnik

  Jeszcze tylko 24 miesiące i Budasza oraz Powałowskiego już nie będzie. Wytrzymały. Wylecą na cztery wiatry, za to jak postępują z ludźmi.

 • Link do komentarza kupszcza czwartek, 20 października 2016 09:35 napisane przez kupszcza

  przepraszam powinienem napisać Starosta, a nie starosta.

 • Link do komentarza ***** czwartek, 20 października 2016 09:34 napisane przez *****

  miasto dokładało się też do szpitala - np. umorzyło swego czasu podatek od nieruchomości dla szpitala, były pieniądze przekazywane przez miasto na sprzęt szpitalny. A przecież szpital leży w gestii powiatu.

 • Link do komentarza Kupszcza czwartek, 20 października 2016 09:05 napisane przez Kupszcza

  A ja twierdzę, że zrobił dobrze. Z Zawartych umów trzeba się wywiązać. Pacta sunt servanda. Wielokrotnie miasto proponowalo wspólne działania Powiatowi. Tu miasto chce się dołożyć do inwestycji drogowych, do oświetlenia przejść dla pieszych. Powiat miał prowadzić do końca roku schronisko na takich, a nie innych warunkach. co wy byście zrobili jak byście byli właścicielem takiego schroniska? Albo nie umieścili tam młodzieży albo ostro za nią skasowali Powiat. Oczywiście cała ta zadyma z MOS zarówno ze strony miasta - apele Rady - jak celowe proponowanie tego miejsca na Pocztowej przez Powiat to jedna wielka polityczna zagrywka starosty, radnego Lubbe i Prezydenta.

 • Link do komentarza GV czwartek, 20 października 2016 08:58 napisane przez GV

  Czy oni w tym PIS śpią czy to celowe ? PO tym szpitalu jeszcze niczego się nie nauczyli

 • Link do komentarza EagleEye czwartek, 20 października 2016 08:52 napisane przez EagleEye

  @Dr z Leśnej Góry Tak to właśnie jest jak wchodzi się w tzw. ''układy'' z Partia Objawionych. Pierwszym błędem pani Starosty było udostępnienie placu na parking buforowy przy ul. Sobieskiego dla miasta. Owszem objętego umową ale udostępnienie i kto zapunktował ano pan Budzik z Tik-Tak-a ;-)
  Słuchy chodzą ze o to samo czyli o plac tym razem na ul. Jeziornej na przeciw ZOZ-u po drugiej stronie ulicy gdzie były materiały budowlane dla budowanej Prokuratury przy pizzerii Wenecja stara sie o pozyskanie tego terenu od Starostwa pan prezes UM bo działka gdzie jest parking obsługiwany przez Stowarzyszenie ''PROMYK'' została wystawiona do zbycia ale zostanie zbyta dopiero wtedy jak Starostwo przekaże pod parking ten plac należący do Starostwa.

  Jeśli to przejdzie to znaczy że .........

 • Link do komentarza fdgh czwartek, 20 października 2016 08:17 napisane przez fdgh

  Nie ma co , promocja miasta jak się patrzy, wstyd na całego , to się nadaje żeby telewizja pokazała na całą Polskę

 • Link do komentarza joe czwartek, 20 października 2016 08:02 napisane przez joe

  Budasz się śmieje w żywe oczy wiedząc, co powoduje tą decyzją i jakie zamieszanie przez to powstanie i to mimo iż nic nie traci. Po tym, co teraz zrobił ze schroniskiem spokojnie można pierwszą literę jego nazwiska zamienić na taką, aby dopasować do imienia jednego z apostołów, co to potem...

 • Link do komentarza wyborca środa, 19 października 2016 23:49 napisane przez wyborca

  Panie Budasz, jeżeli mnie stać i mam ochotę z moją bliźszą i dalszą rodziną mieszkać w hotelu choćby i rok, to mi nie wolno? Jeżeli Powiat wywiązywał się ze zobowiązań finansowych, to o co chodzi? Ale tak nawiasem mówiąc, to mi trochę tej powiatowej władzy nie żal, bo ta symbioza okazywana publicznie okazała się fikcją i służyła wizerunkowo wyłącznie prezydentowi.

 • Link do komentarza Dr z Leśnej Góry środa, 19 października 2016 23:21 napisane przez Dr z Leśnej Góry

  Schronisko postawione przed koniecznością odmowy rezerwacji miejsc dla grup turystycznych...???
  Buhaha... takiego komediodramatu to nawet w Teatrze Fredry nie grali.
  Budzik przecież tego nawet nie chcieliby kibice Legii wynająć jadąc do Warszaffki po drodze z Madrytu...POkieruj ich do wspomnianego Hostelu GARGamela :-)))
  Tam zawsze czysto, zawsze sucho, zawsze pewnie...jak w reklamie, która już niedługo się PeŁOwcom przyda, bo elektorat topnieje, więc są powody do...

 • Link do komentarza ;( środa, 19 października 2016 23:16 napisane przez ;(

  to fajnie wszystko zaplanowali w starostwie. szkoda slow ;((((( dobra zmiana ;((((((

 • Link do komentarza kati środa, 19 października 2016 23:15 napisane przez kati

  Dlaczego w takim razie uczniowie mieli zarezerwowany nocleg w Medyku tylko do polowy pazdziernika, skoro remont ma sie skonczyc z koncem pazdziernika? Dziwne...

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!! środa, 19 października 2016 22:49 napisane przez !!!!!!!!!!!

  " Docelowo jednak miały się one zostać wykonane do końca października i według naszych informacji, o takim terminie oddania pomieszczeń była powiadomiona dyrekcja MOS-u. " kto wybrał taką dyrekcję MOS, która kabluje prezydentowi???

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane