czwartek, 20 października 2016 14:23

Kolejny nowy parking. W 2017 roku powstaną następne

 
Kolejny nowy parking. W 2017 roku powstaną następne fot. Rafał Wichniewicz

Miasto Gniezno stawia na politykę parkingową. W bieżącym roku wykonano cztery place postojowe, a kolejne mają powstać w 2017 roku.

Ostatni z parkingów, który był zaplanowany w mijającym roku, został wykonany. Przy ul. św. Wawrzyńca powstało w sumie 45 miejsc parkingowych, przy jednoczesnym zachowaniu miejscowej zieleni. Koszt jego budowy wyniósł 456 tys. złotych. Jest to czwarty plac do parkowania wykonany w tym roku.

W ostatnich miesiącach parkingi powstały także przy ul. Sobieskiego (teren byłej jednostki wojskowej) za kwotę 24 tys. zł, pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego za kwotę 796 tys. złotych, przy ul. Konikowo za sumę 281 tys. zł. Łącznie za 1 mln 566 tys. zł pobudowano lub wytyczono 341 miejsc parkingowych, które otaczają centrum miasta: - Marzy mi się, żeby te parkingi były parkingami buforowymi wokół, a centrum żyło i stanowiło enklawę bez samochodów, które zostawałyby na obrzeżach - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Jak przekazano, budowę parkingów sfinansowano z wpływów do Strefy Płatnego Parkowania. Od początku 2016 roku do 30 września było to ponad 1 mln zł. Poinformowano także, że w ciągu tych 9 miesięcy wpływy z opłat za parkowanie były wyższe od ubiegłorocznych o 647 tys. złotych: - Spotykamy się z takimi opiniami, że wprowadzenie tych dodatkowych cen w okolicach urzędów, spodobało się mieszkańcom i tym, którzy przyjeżdżają coś w nich załatwić. Myślę, że te rozwiązania dają alternatywne możliwości zostawienia pojazdów na bezpłatnym parkingu - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski.

Miasto Gniezno planuje w 2017 roku dobudować kolejne 36 miejsc parkingowych pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, a także nowe pod Wiaduktem Solidarności, przy ul. Sobieralskiego i naprzeciwko cmentarza św. Piotra z zachowaniem tkanki ekosystemu. Kolejny ma powstać przy ul. Łaskiego na niewielkiej nieruchomości przy Placu św. Wojciecha, a także planuje się wykonanie nowego na ul. Jeziornej - w miejscu, gdzie znajdowało się tymczasowe targowisko - obecnie trwają procedury administracyjne, związane z własnością terenu. Po ich zakończeniu i wybudowaniu parkingu, Miasto Gniezno planuje sprzedać działkę znajdującą się naprzeciwko przychodni, która obecnie jest wykorzystywana na parking.

18 komentarzy

 • Link do komentarza prosport sobota, 22 października 2016 10:51 napisane przez prosport

  Mnie również się podoba. Brawa za miejsca parkingowe. Nawiązując do rękoczynów - w ryj za darmo od dawna się nie dostaje i tym bardziej nie daje.

 • Link do komentarza Teodor sobota, 22 października 2016 09:42 napisane przez Teodor

  Szkoda, że na zdjęciach nie widać ławek, które zostały zainstalowane na skwerze... bardzo ładne ławki, może ktoś (zakład zieleni?) wreszcie się wziął za wybór fajnych mebli miejskich

 • Link do komentarza michu piątek, 21 października 2016 08:30 napisane przez michu

  mądrym posunięciem była budowa parkingu pod targowiskiem i na tym miasto powinno się wzorować budując kolejne parkingi podziemne lub wielopoziomowe jak w innych miastach, nie niszczyć miejsc zieleni

 • Link do komentarza l piątek, 21 października 2016 08:17 napisane przez l

  W realu też taki pustawy ten parking czyli wygląda na to że pobudowany do użytku tych z prywatnych kamienic , toż to jakiś absurd bo na tej ślepej uliczce dość mieli miejsca dla swoich aut

 • Link do komentarza malutki czwartek, 20 października 2016 21:25 napisane przez malutki

  Dla mnie rewelacja. Oby tak dalej. Ktos wam placi za te negatywne komenty? Sa zalosne.............

 • Link do komentarza kati czwartek, 20 października 2016 21:24 napisane przez kati

  Przyznaje, ze nie wierzylam, ale nowy parking robi wrazenie (jesli chodzi o zielen). Widac, ze budzik slucha ludzi. Za malo zieleni w miescie, wiec kolejny parking ma calkiem fajnie zostal zagospodarowany.

 • Link do komentarza wyborca czwartek, 20 października 2016 19:00 napisane przez wyborca

  No cóż co tu komentować
  . Wiem jedno dzisiaj jechałem przez miasto. Miasto tonie !!!!
  studzienki zapchane, kanalizacji deszczowej w centrum brak, worki ze śmieciami od tygodni leżą na ul. Kościuszki ulice dziurawe albo koślawe, miasto brudne, lepiej że by budasz na tzw. miasto nie wychodził, bo to co ludzie mówią na tzw. mieście, to aż przykro było słuchać , Stefa płatnego parkowania poszerzona, a nic nie dostaliśmy w zamian ..., no tak parkingi . dla 20 do 36 samochodów lokatorów. Żenada.
  Niech ta mierna prezydentura, która przejdzie do historii już jak najszybciej się kończy .

 • Link do komentarza Alina czwartek, 20 października 2016 18:35 napisane przez Alina

  Bezwzględnie powinien zostać zlikwidowany parking przy byłym kinie Lech,
  jeżeli obok jest duży parking.

 • Link do komentarza Paweł czwartek, 20 października 2016 16:45 napisane przez Paweł

  A mnie się podoba, tak dalej ...

 • Link do komentarza miastowy czwartek, 20 października 2016 16:25 napisane przez miastowy

  Ten parking został wybudowany z publicznych pieniędzy najemcom prywatnych budynków. Ciekawe, co na to powie RIO? To jest skandal budować parkingi pod budynkami dla lokatorów i w miejscu, które szerszemu ogółowi mieszkańców nie słuźy!

 • Link do komentarza tubylec czwartek, 20 października 2016 16:13 napisane przez tubylec

  co nie zmienia faktu że obciążenie ruchem w tym rejonie będzie takie same a być może nawet zwiększy się jeżeli obcy chętni na parking zaryzykują przedzieranie się przez skrzyżowanie Kościuszki i Wawrzyńca

 • Link do komentarza Parkingowiec czwartek, 20 października 2016 15:32 napisane przez Parkingowiec

  Fontanna to marzenie ale wyglądałoby to super! Ale po co? Jak i tak by o to nie dbano...

 • Link do komentarza Parkingowiec czwartek, 20 października 2016 15:31 napisane przez Parkingowiec

  Skoro zrobili fajny parking to mogą (muszą) ogarnąć drzewa żeby jakoś wyglądały i dbać o nie! Panie Prezydencie super ale nie chce drzew na dachu samochodu.

 • Link do komentarza uwaga czwartek, 20 października 2016 15:14 napisane przez uwaga

  To jest bez sensu. Jeżeli te miejsca miały być tylko dla mieszkańców kamienicy to wystarczyło wzdłuż ulicy zrobić wyznaczone miejsca do postawienia samochodów. Jeżeli to ma być dla przyjezdnych no to jak wjadą tak i wyjadą , czyli ruch na ulicy nie zmaleje a do tego pierwsze skrzyżowanie od wyjazdu z tego parkingu jest kolizyjne

 • Link do komentarza rezigiusz czwartek, 20 października 2016 14:59 napisane przez rezigiusz

  Beton tu beton tam i tak miasto zbetonowywuje się nam ☺ Poczekamy za nie dlugo jak na tych parkingach zacznie sie pobierać opłaty jak u pani skarbnik skarbonka zacznie dzwonić rzetonami ☺

  Proszę pamiętać za darmo nic nie ma a w Gnieźnie to za darmo jedynie w ryj moźna dostać mowiąc niekulturalnie

 • Link do komentarza z centrum czwartek, 20 października 2016 14:50 napisane przez z centrum

  No tak , tylko że buforowe wokół na obrzeżach to co innego i do tego celu nie przeznacza się miejsc w centrum po zlikwidowanych skwerach i tym podobnych terenach zielonych. Tym sposobem w mieście jedynie ubywa terenów zielonych, natomiast nie oszukujmy się bo samochody nadal pozostaną . Nawet jeżeli i o ile, kiedyś zrobicie te słynne parki egzotyczne przy dworcu to i tak podejrzewam że będą one jak do tej pory też obstawione wokół samochodami. Tutaj marzenia trzeba zostawić z boku a zabrać się do konkretnej roboty żeby faktycznie samochody wyprowadzić z miejsc parkowania w centrum .

 • Link do komentarza gniezno moj miasto czwartek, 20 października 2016 14:46 napisane przez gniezno moj miasto

  Fajnie gdyby w tym miejscu zieleni (okregu) powstala mala fontanna.

 • Link do komentarza wielkopolanka czwartek, 20 października 2016 14:27 napisane przez wielkopolanka

  przydomek dla obecnego prezydenta - parkingowy!! ale i tak dziękuję!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane