Wydrukuj tę stronę
czwartek, 20 października 2016 14:23

Kolejny nowy parking. W 2017 roku powstaną następne

 
Kolejny nowy parking. W 2017 roku powstaną następne fot. Rafał Wichniewicz

Miasto Gniezno stawia na politykę parkingową. W bieżącym roku wykonano cztery place postojowe, a kolejne mają powstać w 2017 roku.

Ostatni z parkingów, który był zaplanowany w mijającym roku, został wykonany. Przy ul. św. Wawrzyńca powstało w sumie 45 miejsc parkingowych, przy jednoczesnym zachowaniu miejscowej zieleni. Koszt jego budowy wyniósł 456 tys. złotych. Jest to czwarty plac do parkowania wykonany w tym roku.

W ostatnich miesiącach parkingi powstały także przy ul. Sobieskiego (teren byłej jednostki wojskowej) za kwotę 24 tys. zł, pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego za kwotę 796 tys. złotych, przy ul. Konikowo za sumę 281 tys. zł. Łącznie za 1 mln 566 tys. zł pobudowano lub wytyczono 341 miejsc parkingowych, które otaczają centrum miasta: - Marzy mi się, żeby te parkingi były parkingami buforowymi wokół, a centrum żyło i stanowiło enklawę bez samochodów, które zostawałyby na obrzeżach - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Jak przekazano, budowę parkingów sfinansowano z wpływów do Strefy Płatnego Parkowania. Od początku 2016 roku do 30 września było to ponad 1 mln zł. Poinformowano także, że w ciągu tych 9 miesięcy wpływy z opłat za parkowanie były wyższe od ubiegłorocznych o 647 tys. złotych: - Spotykamy się z takimi opiniami, że wprowadzenie tych dodatkowych cen w okolicach urzędów, spodobało się mieszkańcom i tym, którzy przyjeżdżają coś w nich załatwić. Myślę, że te rozwiązania dają alternatywne możliwości zostawienia pojazdów na bezpłatnym parkingu - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski.

Miasto Gniezno planuje w 2017 roku dobudować kolejne 36 miejsc parkingowych pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego, a także nowe pod Wiaduktem Solidarności, przy ul. Sobieralskiego i naprzeciwko cmentarza św. Piotra z zachowaniem tkanki ekosystemu. Kolejny ma powstać przy ul. Łaskiego na niewielkiej nieruchomości przy Placu św. Wojciecha, a także planuje się wykonanie nowego na ul. Jeziornej - w miejscu, gdzie znajdowało się tymczasowe targowisko - obecnie trwają procedury administracyjne, związane z własnością terenu. Po ich zakończeniu i wybudowaniu parkingu, Miasto Gniezno planuje sprzedać działkę znajdującą się naprzeciwko przychodni, która obecnie jest wykorzystywana na parking.

Galeria

18 komentarzy