Jesteś tutaj:Gospodarka Studenci zaprojektują „przyjazną” starówkę
piątek, 21 października 2016 11:39

Studenci zaprojektują „przyjazną” starówkę

 
Studenci zaprojektują „przyjazną” starówkę fot. Rafał Wichniewicz

Studenci Politechniki Poznańskiej przyjrzą się ścisłemu centrum miasta i zaproponują zmiany, które będą mogły stworzyć otoczenie bardziej przyjazne mieszkańcom. Wszystko w ramach konkursu.

W Miejskim Ośrodku Kultury uroczyście zainaugurowano konkurs organizowany przez Miasto Gniezno i poznańską uczelnię pod nazwą "Koncepcja zagospodarowania strefy śródmieścia Miasta Gniezna". W trakcie spotkania ze studentami Wydziału Architektury, urzędnicy przedstawili słuchaczom założenia gnieźnieńskiej starówki, takie jak ciągi komunikacyjne, zagospodarowanie przestrzenne itd. Teraz "piłka" będzie po stronie studentów.

- Inspiracją do ogłoszenia takiego konkursu była kwestia zagospodarowania Doliny Pojednania. Chcieliśmy zatrzymać się w tym miejscu, ale stwierdziliśmy iż jest to asumpt do tego, że można ten projekt rozszerzyć i objąć małą architekturą większą część miasta - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Celem konkursu jest uporządkowanie przestrzeni publicznej w obrębie ulic: Chrobrego, Dąbrówki, Franciszkańskiej, św. Jana, św. Wojciecha, Tumskiej, Podgórnej, Grzybowo, Krzywe Koło, Stromej, Farnej, Rzeźnickiej, Rynku oraz Doliny Pojednania z uwzględnieniem zieleni, elementów małej architektury, stworzenia katalogu mebli miejskich czy zegarów: - Chcemy, by w ramach tego projektu powstało coś, co będzie nie tylko funkcjonalne, ale także będzie upiększało nasze miasto. W ten obszar zainteresowania wchodzi także ul. Dąbrówki, która tak naprawdę nigdy do tej pory nie miała szczęścia do tego, by w sposób taki uporządkowany urbanistyczno-architektoniczny się nią zająć. Mam nadzieję, że tu też powstaną fajne pomysły, które będziemy mogli zrealizować - mówił wiceprezydent. Jak dodał, zamysł był już wprowadzony w życie m.in. w trakcie realizacji projektu ławek i stojaków do rowerów, które wykonano w ramach budżetu obywatelskiego, ale które nie pojawiły się we wskazanym wyżej obrębie ulic, dając pole do popisu projektantom.

Dr inż. arch. Krzysztof Borowski z Zakładu Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej przyznał iż będzie to element zajęć dla studentów: - Zwykle studenci robią różnego rodzaju opracowania i one trafiają do szuflad albo służą tylko i wyłącznie temu, by zaliczyć przedmiot. Tutaj mamy interesującą formułę, że projekty mogą przydać się komuś i służyć dla dobra społecznego i publicznego - mówił wykładowca i jak dodał, w przedsięwzięciu weźmie udział około sto studentów: - Formuła konkursu jest otwarta i będzie tak dużo projektów, że znajdą się wśród nich różnorakie i spełniające przeróżne wymagania. Będą projekty bardzo nowoczesne, tradycyjne, zachowawcze, futurystyczne i to jest wartość tego projektu. Po drugie studenci jednocześnie słuchają wykładów naszych profesorów i jeżdżą po świecie, dlatego są obeznani we współczesnych trendach projektowania urbanistycznego. Sami doświadczają użytkowania takich przestrzeni publicznych w różnych miastach i my im wykładamy, jakie są współczesne tendencje, trendy czy doktryny urbanistyczne i oni będą to stosować. Na pewno wśród projektów znajdą się takie, które spełnią oczekiwania - zakończył Krzysztof Borowski.

Konkurs już się rozpoczyna i obecnie studenci przystąpią do analizy przestrzeni miejskiej w obrębie wyznaczonych ulic. Do 31 stycznia 2017 roku będą mieli czas na złożenie swoich prac, a ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 28 lutego 2017 roku: - Przewidzieliśmy nagrody za pierwsze miejsce - 2,5 tysiąca zł, za drugie 1,5 tys. zł, trzecie 700 zł, a także wyróżnienie 300 zł. Myślę, że jest o co się "bić" i mam nadzieję, że to zachęci studentów i będą to prace tak przygotowane, żebyśmy mogli je systematycznie realizować i będą cieszyć oko mieszkańców - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Jak przekazano, w 2017 roku zakłada się zagospodarowanie około 500 tys. złotych na Dolinę Pojednania, która w założeniu władz, ma zostać przywrócona do życia i zagospodarowana w sposób przyjazny jej użytkowaniu. Jednym z pierwszych etapów było jej ogrodzenie, a obecnie m.in. w trakcie prac przy nowym ogrodzeniu Sądu Rejonowego, wyburzono taras widokowy, który od lat szpecił to miejsce. 

18 komentarzy

 • Link do komentarza Kazia poniedziałek, 24 października 2016 12:39 napisane przez Kazia

  Nikt nie neguje udziału młodych w projektach. Wiadomo jednak że to tylko udział na chwilę . Pytanie też na ile to szczere a na ile pokazówka. No i rzecz najbardziej istotna , czemu faktycznie służą nabory do urzędu bo gdy przyjrzeć się uważnie to są tam najczęściej "przesunięcia" oraz zatrudnianie emerytów. Ciekawa też sprawa z tą zielenią miejską, bo to niedługo rok minie a szału nie widać , no i firmy zewnętrzne nadal są wybierane do prac przy zieleni.

 • Link do komentarza prosport poniedziałek, 24 października 2016 11:26 napisane przez prosport

  I dobrze. Dajcie młodym głos. Niech pokaża, że maja otwarte głowy.

 • Link do komentarza Alina poniedziałek, 24 października 2016 09:07 napisane przez Alina

  Senior z tego artykułu wynika że studenci mają tylko coś zaproponować i wiadomo że oni nie stworzą projektów na podstawie których nastąpi wykonanie czegoś co wymaga dokumentacji technicznej bo od tego są profesjonalne pracownie które muszą stworzyć dokumentację na podstawie której następuje ciąg dalszy itd itd. Pytaniem natomiast pozostaje kogo Budasz zatrudnił jak tam nikt nie ma wizji i pomysłu na to miasto ? Po co założyli zieleń miejską jak studenci mają dostać kasę za pomysły "z uwzględnieniem zieleni, elementów małej architektury, stworzenia katalogu mebli miejskich czy zegarów"

 • Link do komentarza Zytooo poniedziałek, 24 października 2016 00:31 napisane przez Zytooo

  Sami swoi w UM, tymczasem biedny student ma na nich zapier...alać ((((

 • Link do komentarza senior niedziela, 23 października 2016 22:13 napisane przez senior

  Wykonywanie projektów, a praca urzędnika to naprawdę całkiem różne sprawy. I komentatorzy, którzy tego nie rozumieją, niech nie zabierają glosu. Bo wg nich to np. prezydent budując dom komunalny mieszkaniowy powinien także zagnać swoich pracowników do projektowania, co? Zastanówcie się i naprawdę nie piszcie głupot. Oddzielną sprawą jest zatrudnianie całej armii często niepotrzebnych ludzi w urzędach, ale to już całkiem inny problem. uważam także że do promocji w wydziale wystarczą 2-3 osoby, a prawdziwą promocję należy zlecać fachowcom. Bo potem to wszystko wygląda, jak wygląda, czyli źle i jeszcze raz źle! Kupszczę pozdrawiam, choć też czasem działa mi na nerwy, ale czasem się z nim zgadzam.

 • Link do komentarza wałki niedziela, 23 października 2016 20:02 napisane przez wałki

  @Senior o ile ludzie z UM są tak mało kreatywni to po cóż ich Budasz zatrudnia? Śmiech z tymi całymi rodzinami, powiązaniami partyjnymi i zasiedzeniem stołków przez wiecznie nieudolnych.

 • Link do komentarza hihihihihihihihihi niedziela, 23 października 2016 12:23 napisane przez hihihihihihihihihi

  @dùseldorf - bo tam zatrudniono między innymi : współpracujących przy wyborach, mających powiatowe korzenie z czasów peowskich, żonę pewnego męża, pana z gargu, pana z mpk, byłego starostę, byłego prezydenta, kilku emerytów, rozchwytywanych prawników...........itd , i tak wygląda że chyba nikogo z wizją przestrzenną ?

 • Link do komentarza Kupszcza niedziela, 23 października 2016 12:12 napisane przez Kupszcza

  Brawo senior. Tak jak często się z Tobą nie zgadzam, tak tutaj przyznaje Ci rację. Wiele prac studentów ba nawet doktorantów idzie do archiwum i nic z tego nie ma. Teraz mogą zaistnieć i zrobić prace, które się wykorzysta realnie. Zawsze projekt pisze biuro projektowe zewnętrzne od Urzędów. Żeby projektant chciał przyjść na etat to 15 tys.zl by nie wystarczyło jak od jednego projektu bierze od 5 tys. Wzwyż. Dobra inicjatywa.

 • Link do komentarza senior niedziela, 23 października 2016 11:07 napisane przez senior

  @dùseldorf - urzędnicy nie są od projektowania czegokoleiek, jak jesteś taki światowy, to powinieneś wiedzieć jakie są obowiązki urzędnicze. A do czego doprowadziła dotychczasowa radosna twórczość urzędników w wielu sferach naszego miasta, można widzieć i zapłakać nad losem naszej mieściny. Mogę nie zgadzać się z Budaszem w wielu sprawach, ale to posunięcie jest dobrym krokiem w tym kieunku. Zresztą o tym wielokrotnie pisałem i mówiłem, gdzie się dało, że poważne sprawy trzeba zlecać w ręce ludzi poważnych, a przede wszystkim profesjonalistów.

 • Link do komentarza Düsseldorf sobota, 22 października 2016 21:33 napisane przez Düsseldorf

  PO raz kolejny wykorzystanie. Tym razem studentów. A wszystko do własnej, politycznej promocji. Za co pracownicy UM biorą kasę. Czy tam pracują ludzie bez wizji przestrzennej i niekreatywni? Kto i dlaczego takie osoby zatrudnia?

 • Link do komentarza ????????? sobota, 22 października 2016 21:16 napisane przez ?????????

  lolo , a o jakich fabrykach piszesz bo najnowsza inwestycja to Toyota ale to będzie na południu Polski

 • Link do komentarza Tadeusz sobota, 22 października 2016 18:45 napisane przez Tadeusz

  Lolo, ty tak na poważnie, czy śnisz? Dziecko kochane, ożywione centrum? Idź do miasta po południu. Puchy, aż mdło człowiekowi na sercu. Konikowo nie jest w domenie Miasta, więc bez tego wazeliniarstwa, bo mylisz kierunki, miejsca pracy z dobrą płacą? Może podasz przykłady? Chodniki, jak miały dziury, tak je mają, a nawet coraz większe, wstyd przed turystami. Ani jednego parkingu buforowego, a te kilka małych miejsc postojowych, to żaden cud. Buforowy od lat planowany jest naprzeciw Maxa, ale ciećkają się z tą hurtownią materiałów budowalanych, która dawno powinna być na obrzeźach. Takich odważnych decyzji nam w Gnieźnie potrzeba, a nie likwidacji skwerów na rzecz parkingów, bo utrzymanie skweru kosztuje, a parking po prostu jest. Ta prezydentura przejdzie do historii, jako likwidacyjna resztki zieleni miejskiej.

 • Link do komentarza lolo sobota, 22 października 2016 14:50 napisane przez lolo

  na razie budzik jak to, co obiecal, to realizuje. mial byc parkingi sa. mialo byc ozywione centrum jest. miala byc strea kibica byla. mialy byc nowe fabryki. sa. miala byc hala jest w budowe. mialy byc remonty chodnikow dzieje sie. miala byc dwukierunkowa konikowo za chwile bedzie. trzy mosty mialu zostac rozebrane beda.

 • Link do komentarza znudzony tym piątek, 21 października 2016 16:30 napisane przez znudzony tym

  Zaprojektować a zrobić to dwie różne sprawy. Od dwóch lat słuchamy co to będzie i jak to będzie i same ochy i achy . W styczniu powołaliście jakiś zakład zieleni , przez dwa lata nawet głupiego parku nie zrobiliście co wystarczyło przyciąć drzewa , nasadzić nowe krzewy i wymienić ławki, o koślawych jezdniach i chodnikach już nie ma nawet co wspominać bo widać że wrażenia to nie robi. Jak na razie to chyba największy ruch jest w zatrudnianiu do urzędu.

 • Link do komentarza senior piątek, 21 października 2016 15:50 napisane przez senior

  No, no widzę, że prezydent Gniezna czyta komentarze na tym portalu, bo wielokrotnie podpowiadałem, by skorzystać właśnie z takiej metody opracowywania projektów upiększania Gniezna. Jest nadzieja, że ta badziewiasta ławka psująca harmonię na Tumskiej zmieni swoje miejsce.

 • Link do komentarza Mor piątek, 21 października 2016 15:13 napisane przez Mor

  Wszędzie wycinana zieleń bo potrzebne miejsca na parkingi, zatoczki dla autobusów. To chociaż rynek mógłby nie być taki bardzo betonowy!

 • Link do komentarza Eugeniusz piątek, 21 października 2016 12:30 napisane przez Eugeniusz

  ostawcie na zieleń, te drzewka, które stały w donicach w czasie wakacji, to był strzał w dziesiątkę. Idźcie tym śladem!

 • Link do komentarza :-) piątek, 21 października 2016 12:23 napisane przez :-)

  brawo. niech zajmie sie tym ktos, kto sie na tym zna.

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane