czwartek, 27 października 2016 10:50

Rosną szanse dla linii do Wrześni

 
Rosną szanse dla linii do Wrześni źródło: Google Street View

Prawie 9 miliardów złotych planuje się przekazać na modernizację linii kolejowych na terenie Wielkopolski. Środki mają trafić także na linię 281 z Gniezna do Jarocina.

Krajowy Program Kolejowy dla Wielkopolski został przedstawiony w minioną środę. W jego założeniach jest przede wszystkim modernizacja głównych tras kolejowych i skrócenie czasu przejazdu między ośrodkami wojewódzkimi. Dla gnieźnian jadącym poza Wielkopolskę może istotnym być fakt, że podróż z Poznania do Wrocławia po wykonaniu prac ma zostać skrócona o godzinę, a do Szczecina o pół godziny. W ostatnich latach trwała także gruntowna modernizacja linii 353 z Poznania do Inowrocławia, dzięki czemu czas przejazdu na tym odcinku także ulegał systematycznemu skróceniu. 

W ramach Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego do 2023 roku, przedstawiono listę przedsięwzięć podstawowych i rezerwowych - na pierwszej jest 13 projektów o wartości ponad 5 mld złotych. Wśród nich także: Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica / Łukanów - Krotoszyn - Jarocin - Września - Gniezno w ramach projektu: Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Dolnego Śląska (środki krajowe). 

Wśród 9 projektów rezerwowych o wartości 3,5 mld zł znalazło się także przedsięwzięcie: Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica / Łukanów - Krotoszyn - Jarocin - Września - Gniezno w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Przypomnijmy, że już kilka tygodni temu informowaliśmy o planie przywrócenia składów pasażerskich na linii do Wrześni i dalej do Jarocina, które miałyby obsługiwać Koleje Wielkopolskie. W odpowiedzi na pytania dotyczące tego zamysłu przekazano nam, że wszystko zależy od dostosowania linii 281 na wspomnianym odcinku do odpowiednich parametrów technicznych, w tym także zwiększenia prędkości (zobacz także: Czy powrócą pociągi do Wrześni i Jarocina?). Decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec br.

10 komentarzy

 • Link do komentarza Wojciech środa, 02 listopada 2016 13:03 napisane przez Wojciech

  Spójrzmy na ten problem z trochę szerszej perspektywy, nie zawężając się tylko do problemu odcinka Gniezno-Września i kwestii przywrócenia ruchu pasażerskiego. Cała linia już od dawna wymaga kapitalnego remontu, nie tylko na tym odcinku, lecz w całej jej długości, a jest to konieczne m. in. z tego powodu, że jest to główny ciąg wywozowy z Dolnego Śląska w kierunku portów Gdynia i Gdańsk. Ponadto na przestrzeni ostatnich lat doszło do kilku wykolejeń pociągów towarowych z powodu bardzo złego stanu technicznego torowiska. Kwestia terminu rozpoczęcia prac remontowych jest jednak ciągle otwarta, ponieważ przetargi na remonty niektórych odcinków zostały unieważnione.
  Inną przyczyną, dla której remont linii (a szczególnie w tym przypadku odcinka Gniezno-Września lub Września-Jarocin) jest konieczny, jest fakt, że planowany jest remont linii kolejowej między Poznaniem a Warszawą na odcinku Swarzędz-Sochaczew. Jeśli ruch osobowy między Gnieznem a Wrześnią (lub Wrześnią i Jarocinem) nie zostanie przywrócony, Września zostanie de facto "odcięta" od Poznania, a w każdym razie bez tej linii komunikacja z Poznaniem zostanie w znacznym stopniu utrudniona.

 • Link do komentarza avalon wtorek, 01 listopada 2016 18:20 napisane przez avalon

  Nikt nie będzie jeździł takim pociągiem.

  Po pierwsze - w ostatnich dwóch dziesięcioleciach Września dogoniła Gniezno pod wieloma względami. Oni już nie mają potrzeby jeździć na zakupy czy do szkoły do nieco większej miejscowości jaką jest Gniezno, wszystko mają na miejscu.
  Gniezno także nie ma po co jeździć do Wrześni, bo tez nie ma tam niczego, czego nie byłoby w Gnieźnie. To dwie równorzędne miejscowości o zasiegu najwyżej powiatowym.

  Po drugie argument nowej fabryki tez jest słaby. VW w pierwszej kolejnosci poprzenosił z Antoninka do Wrzesni pracowników mieszkająych we Wrześni, Słupcy, Gnieźnie itd. To są ludzie którzy albo jeździli do Poznania samochodami, albo podstawionymi autobusami zakładowymi. Oni nadal będa tak jeździć.
  Podróż z każdego miejsca Gniezna do VW w Białężycach samochodem około godziny 5:00 zabierze najwyżej 30 minut. Spod domu na parking zakładu. Autobus zakładowy objedza wazniejsze osiedla Gniezna i kieruje się prosto do zakładu - czas moze nieco dłuższy ale znacznie taniej.
  Podróż pociągiem??? Większość ludzi w Gnieźnie nie mieszka przy stacji kolejowej, muszą więc do niej dojechać. Od wyjścia z domu do wejścia do wagonu (zaleznie od osiedla i połączeń MPK) zabierze minimum 30 minut. Przejazd pociągiem do stacji we Wrześni kolejne pół godziny. Fabryka nie leży we Wrześni tylko daleko za miastem, trzeba więc dojść na przystanek PKS i czekać na autobus który do fabryki pojedzie pewnie kolejne 20 minut. Łącznie to wyprawa trwająca około 1,5 godziny w jedną strone.

  Takie połączenie przegra zarówno z autobusem zakładowym jadącym 40 minut jak i samochodem jadącym około 30 minut, nawet gdyby było za darmo. Jak uruchomią to połączenie to zamkną je po kilku miesiącach.

 • Link do komentarza Papa Smerf. niedziela, 30 października 2016 00:16 napisane przez Papa Smerf.

  Grono orłów języka polskiego się tu dobrało - ludzią, piepszenie, Welkopolskie, roztaw, trzebaby, zes napisal. O interpunkcji już nawet nie wspomnę.

 • Link do komentarza ASB sobota, 29 października 2016 13:22 napisane przez ASB

  Prośba do piszących. Kupcie sobie słowniki ortograficzne bo aż oczy bolą od ilości BYKÓW w państwa wypowiedziach. Dziękuję i pozdrawiam :-)

 • Link do komentarza zainteresowany piątek, 28 października 2016 17:31 napisane przez zainteresowany

  do jermak
  Wychodzę z założenia, że większość osób ma już samochód więc większość kosztów odchodzi ponieważ są i tak poniesione.
  Amortyzacja auta - tak wliczyłem:
  200 zł na gaz - 1200km / miesiąc
  200 zł na amoryzację / miesiąc - większość osób jeździ autami wartymi ok 6 tyś zł
  dzieląc to przez dwie osoby - jeżdżąc co drugi dzień na zmianę wychodzi połowa kosztów czyli 200zł na osobę/ miesiąc. Jeżeli będę miał wybór jechać autem za 200 lub pociągiem za 200 zł z przesiadkami to wybiorę auto ze względu na niezależność i czas.
  Pomijam opcję dojeżdżania w więcej niż dwie osoby - co jak najbardziej jest możliwe, oraz koszt dojazdu do dworca i opłaty za ewentualny parking dla pozostawienie własnego auta.
  Odnośnie amortyzacji auta - większość osób nie kupuje nowych opon, nie inwestuje w drogie auta, części z wysokiej półki, moje wyliczenia amortyzacji sprowadzają się do przejechania swoim autem 7200km rocznie, tylko do pracy (wyjazdy prywatne należy policzyć osobno)- mamy na to do przeznaczania po 1200zł rocznie dla każdego z dwóch samochodów.
  Myle się?

 • Link do komentarza Karolina piątek, 28 października 2016 08:57 napisane przez Karolina

  Czytales to co zes napisal???

 • Link do komentarza jermak piątek, 28 października 2016 01:25 napisane przez jermak

  Do "zainteresowany" nie wliczyłeś kosztów zakupu samochodu, kosztów amortyzacji, czy inaczej utraty na wartości tego samochodu, kosztów garażu, kosztów ubezpieczenia, kosztów instalacji gazowej, kosztów przeglądów i ewentualnych remontów samochodu, kosztów kosmetyki samochodowej (myjnia itp). Nawet jeśli założysz, ze samochodem będzie Ci też potrzebny także do innych celów niż dojazd do pracy, to przynajmniej jako odsetek całości powinieneś te koszty uwzględnić.

 • Link do komentarza zainteresowany czwartek, 27 października 2016 20:26 napisane przez zainteresowany

  żeby opłacało się jeździć do Wrześni np do firm w okolicy fabryki Volkswagena trzebaby spełnić takie warunki:
  - bilet miesięczny PKP w cenie 100zł
  - transport z dworca do VW w obie strony w cenie 50zł na miesiąc
  - czas przejazdu max 45 minut od wejścia do pociągu do wyjścia przed fabryką.
  Dalczego? dlatego, że koszt dojazdu samochodem na gaz to 200 zł na miesiąc, autem przeważnie jadą 2 osoby, czas przejazdu to 45 minut wyjeżdżając z dowolnego miejsca w Gnieźnie.

 • Link do komentarza ABC czwartek, 27 października 2016 18:48 napisane przez ABC

  Piepszenie z tym przystosowaniem lini do ruchu pasażerskiego przez Koleje Welkopolskie,co te Elfy mają inny roztaw kół niż te Intercity które tą trasą jeżdżą

 • Link do komentarza Natalia czwartek, 27 października 2016 18:17 napisane przez Natalia

  Dobry pomysł bo coraz wiecej ludzi pracuje we Wrześniu. WSPÓŁCZUJĘ teraz ludzią, którzy codziennie korzystają tak jak ja z drogi przy przejeździe kolejowym na osiedlu DALKI. Nie dość, że czeka się czasami 10-15min na przejeździe Gniezno - Poznań, to drugie tyle będziemy czekać na drugim przejeździe Gniezno - Września. Plus ciągły przypływ nakazów na drogach przy przejeździe, tylko świadczy o tym, że nikt z władz Gniezna nie potrafi zmienić tego narastającego problemu...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane