Wydrukuj tę stronę
czwartek, 27 października 2016 10:50

Rosną szanse dla linii do Wrześni

 
Rosną szanse dla linii do Wrześni źródło: Google Street View

Prawie 9 miliardów złotych planuje się przekazać na modernizację linii kolejowych na terenie Wielkopolski. Środki mają trafić także na linię 281 z Gniezna do Jarocina.

Krajowy Program Kolejowy dla Wielkopolski został przedstawiony w minioną środę. W jego założeniach jest przede wszystkim modernizacja głównych tras kolejowych i skrócenie czasu przejazdu między ośrodkami wojewódzkimi. Dla gnieźnian jadącym poza Wielkopolskę może istotnym być fakt, że podróż z Poznania do Wrocławia po wykonaniu prac ma zostać skrócona o godzinę, a do Szczecina o pół godziny. W ostatnich latach trwała także gruntowna modernizacja linii 353 z Poznania do Inowrocławia, dzięki czemu czas przejazdu na tym odcinku także ulegał systematycznemu skróceniu. 

W ramach Krajowego Programu Kolejowego, realizowanego do 2023 roku, przedstawiono listę przedsięwzięć podstawowych i rezerwowych - na pierwszej jest 13 projektów o wartości ponad 5 mld złotych. Wśród nich także: Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica / Łukanów - Krotoszyn - Jarocin - Września - Gniezno w ramach projektu: Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Dolnego Śląska (środki krajowe). 

Wśród 9 projektów rezerwowych o wartości 3,5 mld zł znalazło się także przedsięwzięcie: Prace na liniach kolejowych nr 281, 766 na odcinku Oleśnica / Łukanów - Krotoszyn - Jarocin - Września - Gniezno w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Przypomnijmy, że już kilka tygodni temu informowaliśmy o planie przywrócenia składów pasażerskich na linii do Wrześni i dalej do Jarocina, które miałyby obsługiwać Koleje Wielkopolskie. W odpowiedzi na pytania dotyczące tego zamysłu przekazano nam, że wszystko zależy od dostosowania linii 281 na wspomnianym odcinku do odpowiednich parametrów technicznych, w tym także zwiększenia prędkości (zobacz także: Czy powrócą pociągi do Wrześni i Jarocina?). Decyzja w tej sprawie ma zapaść pod koniec br.

10 komentarzy