poniedziałek, 07 listopada 2016 14:51

Tak będzie wyglądać ul. Rzeźnicka?

 
Tak będzie wyglądać ul. Rzeźnicka? źródło: koncepcja przebudowy ul. Rzeźnickiej

Jest gotowa koncepcja przebudowy ul. Rzeźnickiej na deptak. Zainteresowani mieszkańcy oraz przedsiębiorcy będą mogli wziąć udział w konsultacjach.

O planach wyłączenia ul. Rzeźnickiej z ruchu samochodowego i udostępnieniu jej pieszym mówiło się już od kilku lat, a od roku trwają starania, by w końcu ten pomysł zrealizować. W okresie wakacyjnym ogłoszono konkurs na koncepcję i projekt przebudowy drogi, do którego zgłosił się tylko jeden podmiot. Teraz, po kilku tygodniach prac, został przedłożony gotowy pomysł na zmianę charakteru ul. Rzeźnickiej.

Zgodnie z planem ulica ma zostać wyłączona z ruchu samochodowego, ale dojazd ma być możliwy dla mieszkańców posesji oraz przy dowozie towarów. Jak informują autorzy koncepcji: Projekt implementuje ideę woonerf, której celem jest stworzenie miejsc spotkań mieszkańców. Wyznaczono pola aktywności, które zaakcentowano odmiennym kolorem nawierzchni. Strefy te stwarzają możliwość wykreowania punktów spotkań, rekreacji, ogródków gastronomicznych itp. Ważnym aspektem idei woonerf jest spowolnienie ruchu samochodowego, umożliwiono to dzięki zmianie toru ruchu pojazdu , który wymusza ograniczenie szybkości samochodów. Zaprojektowano enklawy zieleni i pieszych, miejsca odpoczynku, służące zmianie charakteru ulicy Rzeźnickiej jako przyjaznej przestrzeni dla pieszych. Poprzez zmiany rodzaju użytej nawierzchni, wydzielono strefy poruszania się pieszych – chodnik, strefę ruchu pojazdów oraz strefę wypoczynku. Zachowano obowiązujące odległości, dla chodnika min.1,5 m szerokości, dla drogi – ruch dwustronny o szer. 5 m. 

Przewiduje się wyłącznie ul. Rzeźnickiej z normalnego ruchu samochodowego, z dopuszczeniem dojazdu mieszkańców i upoważnionych samochodów dostawczych oraz rowerów. Ulica objęta zostanie „strefą zamieszkania” (rozszerzenie „strefy zamieszkania” obejmującej aktualnie ulicę Bolesława Chrobrego). W obszarze ulicy nie przewiduje się wyznaczania miejsc do parkowania pojazdów, a jedyne zatrzymanie na ulicy może być związane tylko z dostawą towarów. 

Na ul. Rzeźnickiej pojawią się elementy małej architektury, azyle zieleni z ławkami, a także pojawi się nowe oświetlenie uliczne. Przewidziano także miejsce pod ustawienie rzeźby króla Bolesława Chrobrego (na wysokości ratusza), który pojawi się w tym miejscu w ramach realizowanego Traktu Królewskiego. Ponadto nawierzchnia ma wizualnie rozdzielać poszczególne strefy ciągów komunikacyjnych dla pojazdów, pieszych i rekreacji (wykonane z kostki kamiennej). Koszt przebudowy ulicy, przy przedstawionych założeniach koncepcyjnych, projektanci szacują na niespełna 600 tysięcy złotych.

O tym, czy ul. Rzeźnicka będzie wyglądać jak na wspomnianej wizualizacji, będą mogli decydować także mieszkańcy. Miasto Gniezno ogłosiło publiczną prezentację pracy projektowej, która bierze udział w konkursie, a teraz rozpoczynają się konsultacje społeczne, które potrwają do 21 listopada br. Otwarte spotkanie z mieszkańcami, projektantami oraz przedstawicielami Urzędu Miejskiego w Gnieźnie odbędzie się 21 listopada 2016 roku o 16:00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie przy ul. Łubieńskiego.

48 komentarzy

 • Link do komentarza marek czwartek, 24 listopada 2016 14:05 napisane przez marek

  A 3-Maja szczególnie na odcinku od Szpitala do ronda to można przejść tylko na grubych zelówach bo kamienie z asfaltu na chodniku w stopy się wrzynają.Tyle w temacie miasto-powiat. Brawo Budasz.Starościno zrób coś w tym temacie .

 • Link do komentarza szsz czwartek, 17 listopada 2016 13:41 napisane przez szsz

  Iga, konkurs ogłoszony został drugi raz, ale nie wiem dlaczego nie ma go w bipie. Były wydłużone terminy zgłaszania:
  http://www.gniezno24.com/gospodarka/item/7907-konkurs-na-ul-rzeznicka-raz-jeszcze

 • Link do komentarza Iga Sawicka czwartek, 17 listopada 2016 13:22 napisane przez Iga Sawicka

  Szanowni Państwo, jakim cudem wpłynęła praca konkursowa skoro zgodnie z Państwa bip konkurs został unieważniony? Wydaje się to być grubymi nićmi szyte.

  Załączam link z bip Gniezno:
  http://umgniezno.bip4.e-zeto.eu/index.php?type%3D4%26name%3Dbt29%26func%3Dselectsite%26value%255B0%255D%3D219386

 • Link do komentarza Genek niedziela, 13 listopada 2016 15:33 napisane przez Genek

  Radosław, jak masz auto, to kupuj sobie willę za miastem. Potem takie zawalidrogi mieszkające w centrum blokują miejsca parkingowe tym, co przyjeżdżają coś załatwić na pół godziny i nie mają gdzie tego auto postawić.

 • Link do komentarza Radosław niedziela, 13 listopada 2016 13:18 napisane przez Radosław

  witam. Pare dni temu oglądałem mieszkanie które byłoby na sprzedaż na tej ulicy i nikt nic nie mówił o jej jakiejkolwiek przebudowie . Boże jak ja ci dziękuje ,ze nie kupiłem tego mieszkania na Rzeznickiej , ale bym sie W.....ł .bo po tej przebudowie auto bym musiał zostawiać kilka ulic dalej :(

 • Link do komentarza Hans wtorek, 08 listopada 2016 13:13 napisane przez Hans

  urzędasie no właśnie nie jesteś obiektywny, bo kamienice były wyremontowane 3, i pisał nawet o tym tem portal: http://gniezno24.com/gospodarka/item/8215-trzy-miejskie-kamienice-na-ukonczeniu

 • Link do komentarza Damian wtorek, 08 listopada 2016 12:22 napisane przez Damian

  Kupszcza, a Twoim zdaniem to niby za co Budasz dostaje pensję? Cieszysz się jak dziecko z tego, że porządkuje ulice i parki ( narazie w marzeniach). A ja bym się ucieszył, gdyby wykazał się inicjatywami z prawdziwego zdarzenia słuźącymi rozwojowi miasta i przyciągnięciu do niego turystów. Niestety, również i on, jak jego poprzednicy okazał się słaby i nic nie wskazuje na to, by do końca kadencji miało się to zmienić. Kilka piarowskich zagrywek nie zmienią oceny jego pracy.

 • Link do komentarza urzędas wtorek, 08 listopada 2016 11:40 napisane przez urzędas

  Hans, która to kamienica na Chrobrego? Która na Sienkiewicza? A ta na rogu Krzywe Koło i Dąbrówki (nr 8) nie jest miejska, więc zważ, co wypisujesz! A poza tym jestem obiektywny (to do elemeledudki), ponieważ chwalę, co jest do pochwalenia, ale krytykuję, co trzeba mimo, iż jestem urzędasem.

 • Link do komentarza Gnieznianka wtorek, 08 listopada 2016 10:59 napisane przez Gnieznianka

  Przykro sie czyta takie przepychanki w slowach informacjach pogladach internautow.. pozdrawiam wszystkich napufffanych rozgoryczonych zawiedzionych i zycze troche entuzjazmu...:-D

 • Link do komentarza Eustachy wtorek, 08 listopada 2016 10:20 napisane przez Eustachy

  Się tu podniecacie że robią , a co nie mają robić jak na to mają pieniądze z naszych podatków i przepisy regulujące co mają robić . Spójrzcie na to jednak z innej strony , jak wydawane są te nasze pieniądze ? Czy potrzeba wydać tyle milionów na park którego nie są w stanie upilnować ? Czy potrzebny jest prezes od jednego bloku ? Do czego potrzebni asystenci przerobieni na urzędników za nie małą kasę ? itd. Ta ulica Rzeźnicka to już dawno powinna być zrobiona i do tego nie potrzeba wielkich konkursów bo wystarczy zatrudnić firmę brukarską i mamy tą osławioną zieleń miejską która mogłaby zaprojektować te miejsca zielone ale jak widać nawet do umiejscowienia drzewka potrzebny jest ktoś z zewnątrz. Problemem tego miasta nie jest to co się robi, ale jak i za ile .

 • Link do komentarza komon wtorek, 08 listopada 2016 10:01 napisane przez komon

  Hansiorku, a wiesz, że powiat ma jeszcze 600 kilometrów innych dróg na terenie powiatu do ogarnięcia? I wiesz, że powiat ma połowię, jeśli nie mniej pieniędzy w budżecie od miasta? Poczytaj sobie o samorządzie powiatowym, założenia, ustawy, środku budżetowe, a potem zaczynaj chwalić swojego Bud-Asza

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 08 listopada 2016 09:46 napisane przez Kupszcza

  Jak ja lubię czytać urzedasa, który krytykuje jak się coś robi i krytykuje jak się nie robi. Każdy ma ogromne żądania, wymagania itd. Powiem tak. W mieście robi się sporo. Ocenie na koniec przy wyborach, czy były to dobre działania. A powiat ma wiele podobnych kompetencji. Oświata, drogi itp. Drogi w powiecie nie są najlepsze. Kłótnia i odrzucanie się błotem nie pomoże w budowie szpitala. Nie da się w dwa lata zarówno w mieście i powiecie zrobić wiele. Naprawy substancji miasta czy powiatu to działania wieloletnie, długofalowe. Samorząd ma przesrsne przy inwestycjach. Przetargi, dokumentację, plany to trwa. Nie mowie, ze Budasz rządzi źle czy dobrze, ale za dobre i inicjatywy należy nagradzać, a za złe krytykować. Macie pretensje o prezesa TBS i innych orłów zatrudnionych w UM? Toć w powiecie patrz Muzyk i inni i w całej Polsce jest to samo i będzie. PiS się swoimi obstawia wszędzie gdzie może i każdy następny zrobi to samo.

 • Link do komentarza Hans wtorek, 08 listopada 2016 09:31 napisane przez Hans

  @urzędas widać, że pracujesz w Starostwie i z niego nie wychodzisz :p Bo same kłamstwa wypisujesz...
  Remonty chodników tylko koło Urzędu Miejskiego? Ta, a Słomianka, Mickiewicza, Wawrzyńca (a za pół roku dołączą kolejne, Chrobrego przede wszystkim). Budasz chodzi pieszo bo widzę go czasem jak np. do USC idzie.
  Niech starostwo się zajmie swoimi ulicami, które są najgorsze (Dalkoska, 3 Maja, Wrzesińka...).
  Jedna miejska kamienica odnowiona? No nie bardzo, bo 3 (Sienkiewicza, Dąbrówki/Krzywe Koło i Chrobrego), a słyszałem że zaraz może być czwarta na Rynku.
  Chociaż minimum obiektywizmu.

 • Link do komentarza Jaś wtorek, 08 listopada 2016 09:17 napisane przez Jaś

  Mam pytanie do Gnieźnian z dziada pradziada. Skąd był nijaki Kokeszko. Ten co to się napalał na Jadźkę Kargulównę . Według Pawlaka wiadomo że miał być weterynarzem a okazał się młynarzem. Mimo że pochodził spod Gniezna to jednak nosił spodnie. Ktoś wie Coś więcej.

 • Link do komentarza elemeleludki wtorek, 08 listopada 2016 08:30 napisane przez elemeleludki

  @urzedas jezeli ja jestem "wazeliniarz" to chyba nie czytasz ze zrozumieniem moich wpisow a obecnie nam panujacy Prezydent Pierwszej Stolicy Polski to nie moja usera włącznie z zastepcami . No ale jak jestem "wazeliniarz" to chyba pomyliłeś nicki usera ☺☺☺ Nikt mnie tak jeszcze nie rozbawił

 • Link do komentarza poddany wtorek, 08 listopada 2016 08:27 napisane przez poddany

  A ja bym uważał, że nie tylko Prezydentem Polski, ale Europy, co by juź nie miewał dziwnych projektów dla Gniezna, a naszym miastem niechby został wreszcie gospodarz z prawdziwego zdarzenia.

 • Link do komentarza EagleEye wtorek, 08 listopada 2016 07:36 napisane przez EagleEye

  Widząc te "komy" stwierdzam ze pan Tomasz powinien zostać Prezydentem RP ☺☺☺

 • Link do komentarza medi wtorek, 08 listopada 2016 06:50 napisane przez medi

  ulica ma zostać wyłączona z ruchu samochodowego a dla pieszych ma być chodnik szerokości 1,5 metra ? ciekawe co za orzeł to wymyślił ? czy tam będą te obiecane lokale użytkowe dla działań miastotwórczych: kawiarnie, kluby, księgarnie, antykwariaty itp.;

 • Link do komentarza Małgosia wtorek, 08 listopada 2016 00:02 napisane przez Małgosia

  Kabaret PO trwa.

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 07 listopada 2016 23:11 napisane przez urzędas

  as. kapiel - z co ma się dziać w powiecie? Przecież powiat ma całkiem inne zadania niż miasto i skoro tego nie wiesz, to się nie odzywaj. A "elemeledudki" wazeliniarzu jeden - na jakim poziomie mamy prezydenta? Co takiego oprócz wykonywania zwykłych obowiązków ( i w dodatku nie wszystkich) robi? Gdzie są te remonty chodników? Koło urzędu miejskiego, gdzie były całkiem dobre? Dlaczego nie robi remontów tam, gdzie są potrzebne? on nawet nie wie, bo nie chodzi pieszo po mieście. A "do lokatora" pytanie: które elewacje odnowiło Miasto, bo nie wiem i nie widzę oprócz dziewiątki na Dąbrówki! \no i te króliki, jeżeli kogoś one zachwycają to znaczy, ze poziom tych mieszkańców jest po prostu żałosny.

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane