Jesteś tutaj:Gospodarka Na Winiarach otwarto spółdzielczy bar mleczny
poniedziałek, 28 listopada 2016 14:56

Na Winiarach otwarto spółdzielczy bar mleczny

 
Na Winiarach otwarto spółdzielczy bar mleczny fot. Rafał Wichniewicz

Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej powołała do życia Spółdzielnię Socjalną, która właśnie otworzyła bar mleczny skierowany do mieszkańców osiedli w północnej części miasta.


Siedziba baru znajduje się w Domu Matki i Dziecka na os. Orła Białego, a 28 listopada uroczyście go poświęcono, przeznaczając do służenia mieszkańcom okolicy. Jego powstanie nie byłoby możliwe, gdyby nie powołanie Spółdzielni Socjalnej "Na Winiarach", na co gnieźnieński Caritas otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Społecznej.

- Spółdzielnia socjalna to taki wyjątkowy twór, który łączy w sobie zadania podmiotu gospodarczego, a więc przedsiębiorstwa, które może osiągać zyski z organizacją pozarządową. Oznacza to iż może realizować zadania, które wynikają z ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie. Takie przedsiębiorstwo nie jest nastawione wyłącznie na zysk, ale także jest to działanie prospołeczne m.in. poprzez zatrudnienie osób tego potrzebujących - mówiła Lucyna Muniak z Caritas AG. W celu powstania baru mlecznego wyremontowano pomieszczenia przyszłego lokalu wraz z kuchnią, doposażając ją i stwarzając nowe warunki do pracy. W ofercie spółdzielni jest także usługa cateringu oraz sprzątania.

W ramach projektu zatrudnienie znajdzie w nim pięć osób: - Spółdzielnia została powołana m.in. w celu możliwości stworzenia miejsc pracy. Takie możliwości dają środki unijne. Chcieliśmy też zagospodarować też niszę w postaci baru, który byłby pomocą dla osób starszych czy samotnych, którym trudno jest przygotować posiłki, aby mogli z nich skorzystać. Zatrudnione osoby są bezrobotne, niepełnosprawne, także są to samotne matki z naszego domu dla samotnych matek - mówił ks. Krzysztof Stawski, dyrektor Caritas AG. Poświęcenia baru dokonał abp Wojciech Polak Prymas Polski, który uczestniczył także w inauguracji akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

13 komentarzy

 • Link do komentarza czytelnik wtorek, 29 listopada 2016 08:59 napisane przez czytelnik

  Według niejakiej "Zosi" to nie wolno niczego krytykować, a może szczególnie tego, co robi organizacja związana z kościołem. Minęły te czasy, gdy wszystko co stamtąd pochodzi nie podlega ocenie. I jeśli ktos zauważa błędy, to ma milczeć?

 • Link do komentarza Renata poniedziałek, 28 listopada 2016 23:11 napisane przez Renata

  Znajoma otwierała w mieście niewielki lokal gastronomiczny. I musiała obowiązkowo wykonać podjazd, bo powiedziano jej, że nie dostanie zgody na otwarcie, jak tego nie zrobi. No to jak są dwie Polski czy jedna???

 • Link do komentarza Stanisław poniedziałek, 28 listopada 2016 22:40 napisane przez Stanisław

  Pan oldboy, któremu nie życzę cierpienia jest trudnym, jak widać rozmówcą. Proszę pana, ja też cierpię na kolana i po prostym chodzę i jakoś sobie radzę. Niestety, stopnie to dla mnie przeszkoda nie do przebycia. A gdy jeszcze są mokre albo śliskie, to żegnaj obiadku. No cóż, odfajkowano projekt bez większego przemyślenia. Ale może jeszcze coś wymyślą,żeby było lepiej?

 • Link do komentarza Zosia poniedziałek, 28 listopada 2016 22:22 napisane przez Zosia

  Rozgonić maruderów i malkontentów na cztery wiatry! Dobra robota, ekipo Caritasu!

 • Link do komentarza oldboy poniedziałek, 28 listopada 2016 21:50 napisane przez oldboy

  senior, jak ktoś ma zwyrodnienia, to raczej nie dojdzie do tego baru mlecznego, więc czy są schody czy ich nie ma, to nie robi żadnej różnicy ;)

 • Link do komentarza Zorro poniedziałek, 28 listopada 2016 21:36 napisane przez Zorro

  Starosta jest a prezydenta nie ma? Co za ranga, nawet sam prymas święci ten barek!

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 28 listopada 2016 21:15 napisane przez senior

  Pan "oldboy" jest wyjątkowo nie tylko nie tolerancyjny, ale można powiedzieć, że jest bezwzględny, niewyrozumiały i nieczuły na ludzkie cierpienie. Nie życzę Panu takich boleści, ale może kiedyś pan zrozumie jaką mordęgę przeżywają chorujący na zwyrodnienia ludzie. Oni na pewno tam nie dotrą i szkoda, że o tym nie pomyślano.

 • Link do komentarza r poniedziałek, 28 listopada 2016 21:06 napisane przez r

  Jak będzie okazja i dobre dania to skorzystam. Poza tym chyba warto się domyślić, że skoro to Caritas, to działać będzie na zasadzie - dla dobra potrzebujących. Skoro będzie catering, to może i dowiozą do tych, co to z bloku wyjść nie mogą?:)))

 • Link do komentarza oldboy poniedziałek, 28 listopada 2016 17:51 napisane przez oldboy

  Tak to schorowane, ciężko cierpiące, ale jak trzeba to zasuwają z siatami po targowisku i po sklepach, pchając się niemiłosiernie w kolejkach, zadeptując w aptekach czy na procesjach. Nie przesadzajmy. Jak dotrą do caritasu to i zejdą po schodach. Jaki ten naród wiecznie cierpiący...

 • Link do komentarza Ry23 poniedziałek, 28 listopada 2016 16:41 napisane przez Ry23

  Wejscie do tego budynku bylo robione od nowa. Nie mogli pomyslec żeby zaplanowac tam zjazd dla osob niepełnosprawnych, matek z dziecmi w wozku?!... takiego typu zejscie na pewno pomogloby zejsc na dol osobom o kulach...
  Caritas robi duzo dla osob niepelnosprawnych ale te zejscie to mega duzy -

 • Link do komentarza senior poniedziałek, 28 listopada 2016 16:37 napisane przez senior

  Panie oldboy, pan nie wie, co to jest ból kolan i niemożność pokonywania nawet kilku stopni przez ludzi cierpiących na tę dolegliwość. Chodzenie po płaskim terenie nie jest wskaźnikiem, że można pokonywać także schody, niestety.

 • Link do komentarza oldboy poniedziałek, 28 listopada 2016 16:16 napisane przez oldboy

  Trudno, żeby zrobić bar mleczny w budynku, który był stawiany lata temu i posiada bariery architektoniczne. Jak już ktoś pokona 300 czy 500 metrów z domu, to zejście po schodach nie będzie dla niego problemem raczej.

 • Link do komentarza z Winiar poniedziałek, 28 listopada 2016 15:52 napisane przez z Winiar

  Takie trudne wejście odstraszy starszych ludzi na samym wstępie. No i ciekawe, po ile będą te dania, bo to najbardziej interesuje konsumentów. A czy będą dania mięsne czy tylko mleczne?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane