czwartek, 01 grudnia 2016 14:05

Inwestycje miejskie w 2017 roku

 
Inwestycje miejskie w 2017 roku archiwum redakcji

Znany jest już projekt budżetu Miasta Gniezna na 2017 rok, a wraz z nim inwestycje, jakie zostaną w tym czasie zrealizowane.

Wydatki w 2017 roku zaplanowano na kwotę 290 mln 919 tys. złotych, przy czym wydatki inwestycyjne planowane są na kwotę 43 mln złotych. Jak zawarto w objaśnieniach do budżetu, planowana relacja długu miasta w stosunku do dochodów wynosić będzie w 2017 r. 25,3% natomiast w 2018 r. - 23,9%. 

Inwestycje drogowe

Poza bieżącym utrzymaniem, planuje się zrealizować kilka inwestycji drogowych na terenie miasta. Przez pierwsze miesiące 2017 roku kończona będzie budowa ul. Osiniec, która powinna zostać oddana na wiosnę.

Ponadto w planie jest pierwszy etap ul. Orzeszkowej, jednak Miasto Gniezno wciąż czeka na przyznanie środków zewnętrznych, które pozwoliłyby na wykonanie dwóch etapów w ciągu jednego roku. Ponadto wykonane zostaną ul. Kwiatowa, ul. Wierzbowa, kolejny odcinek chodnika na ul. Roosevelta (od ul. Fabrycznej do stacji benzynowej), ul. Bluszczowa (chodnik), ul. Rzeźnicka, rozbiórka dwóch z trzech wiaduktów na ul. Pod Trzema Mostami. Wybudowane zostaną także kolejne parkingi na terenie miasta: przy ul. Łaskiego (przy Placu św. Wojciecha), przy ul. Jeziornej, ul. Powstańców Wielkopolskich (przy cmentarzu) oraz powiększony zostanie parking pod Trasą Zjazdu Gnieźnieńskiego (przy ul. Żuławy). Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy przed kilkoma dniami, przebudowana zostanie ul. Kawiary, ul. Pocztowa (na ruch dwukierunkowy), a także  nastąpi połączenie drogi wewnętrznej na os. Łokietka z ul. Gdańską.

Zabezpieczone zostały także środki na działania z pozyskanych środków zewnętrznych - południowej obwodnicy miasta, a także na projekt przebudowy układu komunikacyjnego pomiędzy al. Reymonta aż do ul. Osiniec (zobacz także: Jest szansa na trzeci most i nową drogę, ale co z tranzytem?). Kontynuowana będzie również w pierwszych miesiącach rewitalizacja Parku im. T. Kościuszki oraz Parku im. R. Kaczorowskiego. Ponadto w Parku Miejskim odbudowana ma zostać fontanna i wodospad. Kontynuowany będzie proces zagospodarowania terenu wokół Jeziora Winiary (400 tys. zł), który obejmie obszar od mostu przy ul. Łazienki do ul. Spokojnej. 425 tys. złotych przeznaczone zostanie także na zagospodarowanie strefy śródmiejskiej, m.in. Dolina Pojednania.

Planuje się także oświetlenie kolejnych ulic na terenie Miasta - ul. Senatorskiej, ul. Szewskiej, Gdańskiej i Pustachowskiej. Kontynuowane ma być także doświetlanie przejśćdla pieszych.

W 2017 roku wykonany zostanie także trzeci etap budowy kanalizacji deszczowej na ul. Roosevelta, którego koszt wyniesie 1 mln 800 tys. złotych i obejmie odcinek od ul. Wschodniej do ul. Trzemeszeńskiej.

Ponadto przebudowana zostanie sieć kanalizacyjna na stadionie żużlowym oraz planuje się opracowanie przebudowy sieci kanalizacyjnej w rejonie jeziora Jelonek wraz z pierwszym etapem robót za niespełna 600 tys. złotych. Wsparcia doczeka się także powiatowa inwestycja - przebudowa ul. Konikowo (500 tys. zł). 

Budownictwo

W 2017 roku 5 mln złotych zostało zabezpieczone na budowę pierwszych bloków mieszkalnych przy ul. Cymsa (zobacz także: Miasto zleca projekt nowych bloków). Kontynuowana będzie budowa hali widowiskowo-sportowej przy ul. Zabłockiego. Ponadto planuje się modernizację elewacji kolejnych budynków, wchodzących w zasób miejski: przy ul. Sienkiewicza 23, św. Wawrzyńca 11, Rynek/ul. Farna 5 oraz ul. Ludwiczaka 18 i 18a.

Ponadto, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, wydatki planowane są także na modernizację Starego Ratusza - wkład własny 1 mln 300 tys. złotych, a także modernizację elewacji i ogrodzenia budynku Urzędu Miejskiego - 650 tys. złotych. Odświeżenie elewacji czeka również Szkołę Podstawową nr 2 przy ul. Łubieńskiego oraz SP nr 6 przy ul. Żwirki i Wigury. Uporządkowany ma zostać także teren zielony przy SP nr 9, który otrzymał nazwę Skweru im. Adama Borysa ps. "Pług" wraz z posadowieniem obelisku. Pierwszy etap modernizacji elewacji wraz z wymianą okien czeka również Gimnazjum nr 4.

W 2017 roku zrealizowana ma zostać również część nowego projektu turystycznego - Traktu Królewskiego.

Infrastruktura

Planuje się dokonanie zakupu dla Straży Miejskiej dwóch rowerów oraz dwóch kolejnych fotopułapek, które służą działaniom prewencyjnym i wychwytywaniu sprawców nielegalnego zaśmiecania miasta. Dodatkowo zmodernizowane mają zostać kolejne trzy kamery monitoringu miejskiego. Modernizacji poddane zostaną bandy na stadionie żużlowym, a także wykonane zostanie w ramach Budżetu Obywatelskiego boisko do piłki nożnej przy ul. Czeremchowej. Z tych samych środków zmodernizowany zostanie system ogrzewania w Muzeum Zabytków Kultury Technicznej przy ul. Wrzesińskiej.

Na zadanie z cyklu melioracje planuje się kontynuować regulowania stosunków wodnych na terenie strefy przemysłowej na Kawiarach, a ponadto także planuje się odbudowę skanalizowanego odcinka rowu na ul. Sokoła i ul. Surowieckiego, a także rozbudowę rowu przy ul. Orzeszkowej i Mnichowskiej. Na te cele planuje się wydać 1 mln 270 tys. zł

 

54 komentarzy

 • Link do komentarza rozżalony mieszkaniec czwartek, 08 grudnia 2016 23:56 napisane przez rozżalony mieszkaniec

  @ "na przykład" Bo widocznie tamta gmina, to jest mądra gmina. Bo nasza gmina Gniezno to inwestuje w świetlice wiejskie. Jak za Gomułki. Miasto nie ma takich hektarów do zaoferowania, a z gmina się na pewno nie dogada. Nie te fale. Po prostu zamiast jednego kroku do przodu robimy codziennie dwa kroki w tył. czas stracony za ostatnie 25 lat. Gniezno nie ma szczęścia do prezydentów.

 • Link do komentarza na przykład czwartek, 08 grudnia 2016 18:59 napisane przez na przykład

  We wsi Kownaty w gminie Torzym (Lubuskie) na powierzchni 10ha powstaje całoroczny park rozrywki o nazwie "Majaland", w którym pracę ma znaleźć kilkadziesiąt osób. Park jest inicjatywą holenderskiego inwestora który kupił w rejonie Kownat ponad 200 ha. W przyszłości na tym terenie, oprócz parku rozgrywki, mają powstać restauracje, domki wakacyjne, hotele i inna infrastruktura turystyczna. Inwestor liczy, że rocznie sam "Majaland" będzie odwiedzało ok. 300 tys. ludzi.

 • Link do komentarza :-( środa, 07 grudnia 2016 16:31 napisane przez :-(

  Kupszcza byś się zdziwił jak traktują starych , starych przydupasów i nowych przydupasów, to są jaja

 • Link do komentarza bb wtorek, 06 grudnia 2016 08:28 napisane przez bb

  Kupszcza no przecież na jakimś portalu było o ich pensjach i tam była pensja tego co jego asystentem zrobili a zaraz potem wygrał nabór na inspektora urzędnika podobno z pensją wysoką no bo jak był asystentem i miał mieć coś koło 5000zł a jak zostali zatrudnieni na początku dwaj asystenci i doradca to tam pisało że rocznie brali razem coś około 200tys zł

 • Link do komentarza wymagający mieszkańcy poniedziałek, 05 grudnia 2016 23:38 napisane przez wymagający mieszkańcy

  ad. "zadowoleni mieszkańcy' - skoro jesteście tacy zadowoleni, to dlaczego nie piszecie tych hymnów pochwalnych pod własnym nazwiskiem? Wstydzicie się przyznać, ze macie tak małe wymagania?

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 05 grudnia 2016 23:36 napisane przez urzędas

  Koleś z 19:46 - zanim coś palniesz, to sobie sprawdź na BIPie. Budasz w ub. roku zarobił w urzędzie wg oświadczenia miesięcznie 13.215,43 złote. Jak na razie to podane bez dodatkowej premii czy nagrody.

 • Link do komentarza Kupszcza poniedziałek, 05 grudnia 2016 21:51 napisane przez Kupszcza

  Jeżeli tak jest , że nowi urzędnicy zaczynają od tak wysokich zarobków i stankwisk, a pochodzą z klucza i kampanii,a starzy mają zdecydowanie mnien to skandal. Faktem jest, że wiele dobrego w mieście się dzieje. Wiele głosów zawiści na forum, bo niektórzy zazdroszczą Prezydentowi , którypomimo kilku nieudanych decyzji, daje sobie dobrze rade jak chodzi o inwestycje.

 • Link do komentarza do urzedas poniedziałek, 05 grudnia 2016 19:46 napisane przez do urzedas

  Jesli prezydent zarabia 9 tys zl (kominowka), to znaczy, ze pracownicy zarabiaja 900 zl. Gratulacje. Widac, ze znasz sie na rzeczy hahaha zenujace sa te wpisy. Ludzie na sile wypisuja jakies bzdury o budziku, bo zazdroszcza, ze mu sie udaje?

 • Link do komentarza zadowoleni mieszkancy poniedziałek, 05 grudnia 2016 19:44 napisane przez zadowoleni mieszkancy

  Budasz obudzil to miasto. Dziekujemy. Zadowoleni mieszkancy.

 • Link do komentarza rttyu566uy poniedziałek, 05 grudnia 2016 17:37 napisane przez rttyu566uy

  miasto coś słabo pokazuje wydatki na tej swojej stronie , zaniedbują się , niech no się mocniej ruszą i pokażą wszystko od złotówki

 • Link do komentarza Robert poniedziałek, 05 grudnia 2016 15:13 napisane przez Robert

  No tak , porównując do budżetu na 2016 to wydatki ogółem wzrastają o 61mln zł a inwestycyjne tylko o 10mlnzł . Wychodzi na to że w inwestycjach szału nie będzie . Dzięki PISowi za to ludziom się poprawi zwłaszcza niekolesiom

 • Link do komentarza urzędas poniedziałek, 05 grudnia 2016 10:52 napisane przez urzędas

  Nareszcie mamy rząd, który myśli. To skandal,żeby niektórzy urzędnicy (szczególnie ci z tej jedynie słusznej partii, co włodarze) pracowali za 10% tego, co gospodarz gminy. A tak niestety jest!

 • Link do komentarza do z kraju poniedziałek, 05 grudnia 2016 10:06 napisane przez do z kraju

  Przy okazji podwyższenia płacy minimalnej Ministerstwo Pracy wprowadziło też zasadę, że włodarze samorządowi będą otrzymywali stawki dodatku funkcyjnego kwotowe, a nie procentowe liczone od ich wynagrodzenia zasadniczego. W efekcie jeśli radni podwyższą płacę zasadniczą, nie wzrośnie automatycznie dodatek. - brawo Prawo i Sprawiedliwość

 • Link do komentarza z kraju poniedziałek, 05 grudnia 2016 09:26 napisane przez z kraju

  cyt. "Gabinet Beaty Szydło podnosi od 1 marca 2017 r. minimalne wynagrodzenia urzędników samorządowych. Lokalne władze są oburzone, bo to one sfinansują podwyżki. Po siedmiu latach zamrożenia minimalnych wynagrodzeń urzędników samorządowych te najmniejsze – przysługujące szeregowym pracownikom – wzrosną z 1100 zł do 1700 zł. Rząd nie tylko podnosi od 1 marca 2017 r. pensje minimalne, ale także zrównuje zarobki osób pracujących w gminie i innych jej jednostkach"

 • Link do komentarza asisa poniedziałek, 05 grudnia 2016 09:06 napisane przez asisa

  Ta kwota wydatków to raczej też wygląda że dzięki rzadowi PIS urzędnicy samorządowi mają dostać podwyżki w 2017 szczególnie ci najbiedniejsi bo ci zatrudniani niedawno to oczywiście od wysokich kategorii zaszeregowania zaczynają (podinspektorów, kierownikow - tak tak , można sobie wyobrazić że ścieżka kariery tak się zaczyna) a najniższe (oczywiście nie dla nowych) zaszeregowanie jeszcze na dzisiaj wynosi np. w I kategorii 1100zł na POdstawie rozporządzenia z 2009 roku . Widać że PIS nareszcie wprowadza sprawiedliwość w wielu sprawach

  tu tabele starego rozporządzenia z 2009
  http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.praca.wynagrodzenia/161514/22-kategorie--Tabela-wynagrodzen-zasadniczych-pracownikow-samorzadowych-

  tu nowe tabele na 2017 r
  http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/170559/Ida-podwyzki--Publikujemy-tabele-wynagodzen-zaproponowana-przez-MRPiPS

  widać różnice że najniższe uposażenia mocno wzrosną w porównaniu do tych wysokich, nareszcie jakieś porządki będą i miejmy nadzieję że to nie koniec

 • Link do komentarza tiritomba niedziela, 04 grudnia 2016 15:46 napisane przez tiritomba

  Panie Trocheogłady - To Budaszowi nie idzie się dogadać z gmina Gniezno na temat wspólnej inwestycji drogowej drogi dojazdowej od strony Jankówka do Gniezna w kierunku działek inwestycyjnych , a Pan tu o połączeniu gmin! Na połączenie musi wyrazić zgodę gmina, a pan wierzy, że celebryci z rady gminy pozbawią się prawa glosu i decyzji w swoich siołach?

 • Link do komentarza yyt niedziela, 04 grudnia 2016 13:38 napisane przez yyt

  @TrochęOgłady- nie wzywaj nadaremno, bo ci nie pomoże. Prawda się obroni. Nie ma tu sensacji , robione są zadania miasta jak zawsze, tyle że bardziej widoczne na zewnątrz . W komentarzach występuje propaganda na zasadzie że wcześniej nic nie robiono i teraz dopiero to jest niby coś. To nie tak gdyż w poprzednich kadencjach przykładowo była robiona infrastruktura - głównie kanalizacja pod ziemią - rzecz bardzo ważna i kosztowna chociaż nie tak zauważalna . W tej kadencji w 2015 roku zmniejszono granice aglomeracji gnieźnieńskiej by dopasować miasto do zasięgu istniejącej kanalizacji i spełnienia norm unijnych. Od tego czasu jakoś dziwnie zmalała ilość inwestycji kanalizacyjnych w porównaniu do poprzednich kadencji. Wygląda tak że budowa kanalizacji w dzielnicach peryferyjnych musi poczekać na lepsze czasy? To swego rodzaju absurd, teraz gdy jeszcze dostępne są środki unijne to priorytetem powinna być ochrona środowiska i rozwój gospodarczy.
  Natomiast co do tych wniosków i prawicy to nie byłbym taki pewien że oni nie odrobili lekcji, myślę że się jeszcze zdziwisz.

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 04 grudnia 2016 13:19 napisane przez wyborca

  @ TrocheOgłady - to nie prawica ani źaden przyzwoity kandydat nie jest słaby w Gnieźnie. To gnieźnieńscy wyborcy są tak beznadziejni, że wybierają ludzi obrazkowych. Dla gnieźnian ich kandydat musi być w miarę przystojny, nie za wiekowy, dobrze umieć owijać w bawełne, obiecywać gruszki na wierzbie i już zdobywa głosy. Populizm nade wszystko. A jego wiedza? Wykształcenie? Doświadczenie? Ważna jest przynależność polityczna tego skomuszałego i gtodu.

 • Link do komentarza TrochęOgłady niedziela, 04 grudnia 2016 12:44 napisane przez TrochęOgłady

  Bawicie niezmiernie moją osobę. Sprawdźcie sobie program Kowalskiego i wtedy piszcie ile zrealizował :D

  Ktoś za Budasza? Kto? Gaweł? Ostrowski? Inne nazwiska to będą tylko spadochroniarze. Prawica w Gnieźnie jest żenująca - żadnej konsolidacji w Radzie Miasta, a jej reprezentanci praktycznie nie ogarniają materii na posiedzeniach, nie organizują wydarzeń prospołecznych, nie zgłaszają projektów po środki zewnętrzne (miejskie, wojewódzkie, ministerialne) na imprezy kulturalne, a jedynie ograniczają się do wieców politycznych z zaproszonymi gośćmi. To za mało, by zaistnieć. Ktoś, kto postawi się Budaszowi przy kolejnych wyborach, tylko wtopi pieniądze na kampanię. Zobaczycie, teraz Budasz głaszcze wszystkich po głowach, a po kolejnej kadencji rozłoży skrzydła jeszcze bardziej nad instytucjami, przez co wybicie z nich kolesiostwa będzie jeszcze trudniejsze. Prawica jednak nie wyciąga żadnych wniosków z dawanych im lekcji.

 • Link do komentarza wyborca niedziela, 04 grudnia 2016 10:44 napisane przez wyborca

  ad trochę ogłady);;; przestań przepisywać te dyrdymały weź kurtkę i przejdź się na miasto i posłuchaj co ulica mruczy.
  Nie wiem ilu by budasz pozatrudniał klakierów, aby bronili jego wizerunku, którego tak naprawdę nigdy nie miał, kiedy wygrał 12 tys. głosów i objął to stanowisko, to i tak nie obronicie tej prezydentury. Bo tego obronić układu skomuszałego miasta się nie da obronić. A jak ludzie ocenią to zobaczymy za niecałe 24 miesiące.
  Ale wiem jedno, historia lubi się powtarzać i kto mieczem wojuje od miecza ginie: (dla gimbałów św. Mateusz 26:52).

startpoprz.123nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane