piątek, 09 grudnia 2016 16:06

Radni zwracają uwagę i składają propozycję

 
Radni zwracają uwagę i składają propozycję fot. Rafał Wichniewicz

Radni klubu "Samorządni", zasiadający w Radzie Miasta, przedstawili swoje opinie na temat działalności władz w zakresie remontu zasobów komunalnych oraz funkcjonowania Zakładu Zieleni Miejskiej.

Działacze w pierwszej kolejności odnieśli się do kwestii polityki mieszkaniowej Miasta Gniezna. Zdaniem radnego Jerzego Lubbe, dotychczas podjęte kroki na rzecz remontów zasobu komunalnego, były niewystarczające: - Patrząc z pewnej perspektywy, zasób ten jest stary, a przez to zabytkowy i w większej części mieści się w starej części miasta. Dodatkowo, co jest ważne, mieszkają tam gnieźnianie, dlatego moralnym obowiązkiem jest, by o ten zasób dbać w sposób właściwy, realizując wieloletni program odbudowy zasobu komunalnego - mówił radny i dodał swoje spostrzeżenia, które zdaniem działacza wskazują iż obecnie polityka ta nie jest w sposób odpowiedni realizowana: - W latach 2015 - 2020 zaplanowano z budżetu miasta konkretne kwoty na remont zasobu komunalnego. Są to kwoty wyasygnowane, a dodatkowo w budynkach wspólnotowych płaci się na fundusz remontowy - tłumaczył Jerzy Lubbe i wymieniał kwoty, jakie zostały zapisane na kolejne lata - m.in. w 2015 roku było to 1 mln 100 tys. złotych, w 2016 roku 1 mln 760 tys. złotych, w 2017 roku ma to być 1 mln 585 tys. złotych, a np. w 2019 roku planuje się wydać 1 mln 895 tys. złotych. Co jest nie tak w tym programie?

- Minęły dwa lata i w 2015 i 2016 roku te środki, które były wyznaczone w budżecie miasta, naszym zdaniem były niewystarczające. Prezydent, a także i radni, gdyż to był wspólny pomysł, podjął decyzję o malowaniu elewacji w centrum miasta. To była dobra idea, bo estetyka miasta poprawia się dzięki temu i jest to mobilizujące dla prywatnych właścicieli kamienic, którzy też zaczęli je remontować - przyznał Jerzy Lubbe i dodał, że przykładem jest odnowiona klatka schodowa w budynku przy ul. Garbarskiej 2, która przez 43 lata nie była malowana. Uwagę radny zwrócił jednak na inną rzecz: - W 2017 roku zaplanowano w budżecie na remonty mienia komunalnego 1 mln 360 tys. złotych. Jednocześnie w uchwale z programem remontowym z 2015 roku planowano na ten cel przeznaczyć 1 mln 585 tys. złotych. Jest to więc różnica 230 tys. złotych mniej. Jerzy Lubbe zaproponował, aby powstał stały zapis w programie, aby na potrzeby remontowe zasobów komunalnych, planowano przeznaczać środki w wysokości co najmniej 3% planowanego budżetu w każdym roku: - Przykładowo w tym roku mamy 290 mln złotych w budżecie, a przy zapisie procentowym byłoby to 8,7 miliona złotych. Taki zapis dałby gwarancję odnowy zasobu komunalnego miasta, które w wielu przypadkach są wciąż bardzo urągające.

Zieleń pod lupą

- Zakład Zieleni Miejskiej traktujemy trochę jako taki papierek lakmusowy, czyli coś, co zostało powołane po to, aby udowodnić iż sprawność administracji samorządowej jest na tyle sprawna, żeby kierować i realizować zadania, które kiedyś były zlecane firmom prywatnym. Dzisiaj nie chcemy krytykować, czy mamy do czynienia z sytuacją poprawną czy niepoprawną. Analizujemy całość i pozwoliłem sobie sprawdzić kilka kwestii - mówił radny Janusz Brzuszkiewicz i nawiązał do listopadowego posiedzenia radnych: - Mówiono o wydaniu na zakupy rzeczowe kwoty 160 tysięcy złotych, a dzisiaj ta kwota jest trzykrotnie wyższa. Odpowiadano, że to w zupełności wystarczy do działalności i dziś już też wiemy, że nie wystarczy. Kolejną sprawą była kwestia zatrudnienia i pozyskania pracowników - dzisiaj możemy mówić iż to się różnie kształtowało w przeciągu roku. Z tego, co przekazano - jak pozwoliłem sobie przeliczyć - wyszła mi suma, po odliczeniu ewentualnych urlopów, iż pracownicy wykonujący przepracowali 30 tysięcy godzin. Tyle czasu można było wygospodarować do wykonania pracy, które ma w swoim zakresie ZZM - mówił Janusz Brzuszkiewicz. Radny dodał iż nie chce oceniać, czy Zakład Zieleni Miejskiej działa dobrze lub źle: - Zwracamy uwagę na to, o czym mówiliśmy wcześniej i co do dziś pomijano. Mi brakuje tego w takim biznesplanie, gdzie będzie wszystko wyraźnie zaznaczone. 

Radny stwierdził iż w 2015 roku, kiedy obowiązywała umowa z firmą zajmującą się zielenią, na cel ten wydawano 650 tysięcy złotych. W 2016 roku było to ponad 2 mln złotych, a w 2017 roku jest to już powyżej 4 mln złotych, z czego znaczna część idzie na remont Parku im. R. Kaczorowskiego i Parku im. T. Kościuszki: - Jak pamiętam lata wcześniejsze, to 6 mln złotych było na remonty dróg, zatem ta proporcja jest spora i to są potężne pieniądze. Dobrze by było, aby je przyzwoicie wykorzystywać. 

9 komentarzy

 • Link do komentarza Lokator zasobow komunalnych czwartek, 15 grudnia 2016 22:11 napisane przez Lokator zasobow komunalnych

  Calkowicie sie zgadzam z radnym Lubbe! Pytam, co pochlania moj czynsz???????35 lat placenia- remontu brak w przypadku mojej kamienicy!

 • Link do komentarza najemca niedziela, 11 grudnia 2016 20:52 napisane przez najemca

  Lokatorze, nie dopisałeś Rady Nadzorczej i tych zatrudnionych "po uważaniu", bez których spółka na pewno doskonale by sobie radziła.

 • Link do komentarza ??????????????????????????? niedziela, 11 grudnia 2016 19:01 napisane przez ???????????????????????????

  30 000 godzin przepracowali pracownicy ZZM ? to co oni zrobili w tym czasie i dlaczego dodatkowo zatrudniono zewnętrzną firmę za prawie 500 000zł do przycinania drzew i krzewów ?

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 11 grudnia 2016 09:59 napisane przez urzędas

  Zdaje się, że przed laty był taki wniosek, by każdą nieruchomość rozliczać indywidualnie. To dla przejrzystości prowadzonej administracji, bo we wspólnym worze wszystko łatwiej zakręcić. Może pan radny sprawdzi, jak to wygląda w praktyce. Będzie to interesująca lektura. No i jak wygląda analiza porównawcza kosztów za ZGL w sosunku do ponoszonych na rzecz Urbisu?

 • Link do komentarza ytryttry sobota, 10 grudnia 2016 16:01 napisane przez ytryttry

  No tak , na zewnątrz upudrowane z czasem staną się atrapami, to coś w stylu baśni "Nowe szaty cesarza" . Ktoś kiedyś może spotkać się z potężnym problemem.

 • Link do komentarza lokator piątek, 09 grudnia 2016 22:51 napisane przez lokator

  Nie rozumiem dokładania pieniędzy z budżetu na remonty mieszkaniowego zasobu komunalnego. Gdzie się podziewają pieniądze z czynszów? Jak wygląda ta gospodarka mieszkaniowa? Czy wszystkie lokatorskie wpływy pożerają koszty prowadzenia administracji? Jak to jest możliwe, ze 42 lata nie malowano klatki schodowej? Przecież to naprawdę niewielki wydatek! Jest oczywiste, że w zasobach komunalnych wcale nie zamieszkują wszystkie gnieźnieńskie biedaki. Spora najemców jest w miarę zamożna i oni wcale nie muszą zamieszkiwać na niskim czynszu, który podobno nie gwarantuje pokrywania kosztów! Ale w związku z przekazaniem gospodarki mieszkaniowej do spółki, koszty wzrosły. Przecież trzeba utrzymywać zarząd, kierowników, księgowe etc. Ciekawe, że właściciele kamienic radzą sobie bez tej całej otoczki i wielu z nich jeszcze dobrze sobie z najmu żyje. Więc jak to jest panie radny Lubbe?

 • Link do komentarza dociekliwy piątek, 09 grudnia 2016 20:36 napisane przez dociekliwy

  Panie Lubbe, a może Pan odpowie, co z obiecanymi przez Pana od września 2016 podwyżkami dla administracji i obsługi w szkołach podległych Starostwu...

 • Link do komentarza nd piątek, 09 grudnia 2016 18:30 napisane przez nd

  Zenujaca konferencja.

 • Link do komentarza OOp piątek, 09 grudnia 2016 17:43 napisane przez OOp

  Co takiego jest kosztownego w parku że będzie kosztował 4 000 000 zl . Dla wyobraźni , w sprzedaży detalicznej kwiatki są po 4-5zł , krzaczki po 10-15zł , drzewka po 50-60zł , ławki po 350-450zł. To powinno być dobrze sprawdzone ! Dla porównania za zrobienie nowego targowiska z podziemnymi garażami zapłacili coś około 8 mlnzl

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane