Jesteś tutaj:Gospodarka Mieszkańcy os. Skiereszewo za nowym planem
wtorek, 13 grudnia 2016 12:47

Mieszkańcy os. Skiereszewo za nowym planem

 
Mieszkańcy os. Skiereszewo za nowym planem fot. Rafał Wichniewicz

Nowy supermarket, nowe rozwiązania drogowe, ale także coś dla osiedla – mieszkańcy Skiereszewa opowiedzieli się za nowym planem zagospodarowania przestrzennego przy ul. Poznańskiej.

Czy to już koniec zamieszania, związanego z terenem pomiędzy ul. Leszczyńską i Warzywną? Wygląda na to, że tak. W poniedziałkowy wieczór 12 grudnia mieszkańcy Skiereszewa wraz z radą osiedla i przedstawicielami władz miasta, uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami spółki, która chce pobudować supermarket na tym terenie. Aby to się jednak stało, konieczne jest uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, umożliwiającego pobudowanie takiego obiektu. Na początku 2016 roku radni miejscy jednak odrzucili ten plan, kierując się protestem niektórych mieszkańców, chcących zmian w układzie komunikacyjnym na osiedlu. Poniedziałkowe spotkanie miało służyć jednemu – przedstawieniu projektu oraz uzyskaniu zapewnienia, że nikt nie ma nic przeciwko nowego rozwiązaniu.

O sprawie szerzej pisaliśmy po listopadowym posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska (zobacz także: Nowy układ, stary plan, a inwestor czeka...). Tym razem w sali szkolnej przy ul. Kostrzyńskiej pojawili się przedstawiciele spółki Bursztyn – prezes Katarzyna Walczak oraz Maciej Stachowski. Na samym początku przedstawili zgromadzonym mieszkańcom nowy projekt rozwiązania komunikacyjnego na osiedlu. Jak z niego wynika, na ul. Warzywną powstanie zjazd z prawoskrętem z ul. Poznańskiej, bez możliwości wyjazdu, a pierwsza z dróg pozostanie jednokierunkową na odcinku do ul. Ogrodowej. Wyjazd z osiedla będzie możliwy przez nowo zaprojektowane ulice i rondo w rejonie działki, należącej obecnie do spółki, a które po wykonaniu mają zostać przekazane na rzecz Miasta. Co więcej, zlikwidowano także bezpośrednie połączenie z ul. Leszczyńską, dzięki czemu mieszkańcy po zachodniej stronie działki zyskują połączenie nową drogą, ale bez nadmiernego ruchu samochodowego. Przedstawiciele spółki dodali także iż na terenie objętym budową obiektu handlowego znajdzie się sklep z branży budowlano-ogrodniczej.

Następnie przewodniczący rady osiedla Zenon Kościański odczytał pismo, skierowane do radnych miejskich, z którego wynikało iż odrzucenie starego planu pozwoliło na utworzenie nowego rozwiązania, korzystnego dla mieszkańców. Nie do końca zgodził się z tym wiceprezydent Jarosław Grobelny: - Procedowanie poprzedniego planu trwało od 2007 roku, a w międzyczasie zmieniło się studium i koszt jego wykonania wyniósł 61 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o uchwalenie tego poprzedniego planu, którego byliśmy „spadkobiercami”, postanowiliśmy go wyłożyć gdyż nie było innego wyjścia. Było siedem wyłożeń i nigdy nie budził on większych wątpliwości. Dopiero pod koniec tego pojawiły się głosy, które poddały w wątpliwość rozwiązanie komunikacyjne, ale i przeznaczenie tego terenu - mówił wiceprezydent, który przypomniał, jakie wątpliwości kierowały radnymi miejskimi: - To rozwiązanie komunikacyjne, które są prezentowane dzisiaj, one mogły być rozwiązaniami, które byłyby oparte o tamten plan i nic nie stało na przeszkodzie, aby one zostały zapisane - stwierdził Jarosław Grobelny. Nie do końca zgodzili się z tym przedstawiciele spółki, którzy dodali iż po zmniejszeniu rozmiaru planowanego obiektu, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pozwoliła na zmodyfikowanie układu komunikacyjnego. Mieszkańcy dodawali iż poprzedni plan przewidywał zupełnie inne rozwiązania, które wcale nie mają pokrycia z nowym projektem: - Chciałbym, byście państwo zwrócili uwagę iż tamten plan, od obecnego, biorąc pod uwagę wjazd z głównego skrzyżowania, różni się tylko w rejonie ulicy Leszczyńskiej. Ja wiem, że to dla mieszkających przy niej mieszkańców jest istotne, ale nie mówmy iż plan zmienił się diametralnie. Na bazie tamtego planu za 61 tys. złotych, można było te, widoczne tutaj zmiany także dokonać - mówił wiceprezydent zaznaczając iż teraz procedowanie planu rozpoczyna się od nowa, będzie pochłaniać kolejne pieniądze i trwać kilka miesięcy.

Jerzy Nadoliński z rady osiedla podziękował za rys historyczny o powstawaniu planów: - Skupmy się jednak na przyszłości i tego, co tu jest projektowane, żeby to było jasne i nie było perturbacji. Dzisiaj mamy okazję do wyrażenia swojej opinii, czy się na to rozwiązanie zgadzamy - mówił członek zarządu rady osiedla i dodał, że decyzję organ podejmie poprzez głosowanie. W trakcie kolejnej dyskusji wiceprezydent stwierdził, że niektórzy mieszkańcy "odwracają kota ogonem", twierdząc iż niektóre poprzednie koncepcje planu zyskały aprobatę, po czym nagle niektórzy zmienili zdanie. Jerzy Nadoliński stwierdził iż szkoda, że projektowana droga od ronda w kierunku ul. Warzywnej nie jest wykonana na osi z ul. Ogrodową, przez co może dochodzić do różnych niebezpiecznych sytuacji na tym skrzyżowaniu. - My tu jesteśmy ograniczeni kwestią własności terenu. Oczywiście osiowe rozwiązanie byłoby rozsądne, jednak gruntu nie możemy tu pozyskać, a poza tym ulica byłaby za blisko budynku mieszkalnego - mówił Maciej Stachowski. Jerzy Nadoliński stwierdził iż jest tu sprzeciw mieszkańców tego bloku. Katarzyna Walczak dodała: - My możemy złożyć deklarację, że jeśli znajdziemy na to formułę, to my pokryjemy koszty powstania tego planu, nawet z tym ryzykiem, że nie zostanie on uchwalony. 

Radna Małgorzata Cichomska-Szczepaniak zapytała się o to, czy spośród obecnych mieszkańców ul. Warzywnej odpowiada wjazd z ul. Poznańskiej. Jedyny, który się zgłosił odpowiedział iż jak najbardziej: - Różne głosy do mnie dochodzą, że nie wszyscy są zadowoleni. Obyśmy nie mieli takiej sytuacji za rok czy dwa, że jeden aktywny mieszkaniec zbierze znowu kilkadziesiąt osób i znowu będziemy mieli grupę, która będzie nas przekonywać do tego, by go nie uchwalać - mówiła radna i wyraziła zdziwienie postawą mieszkańców, którzy najpierw byli przeciwko, a teraz potrafili ustalić wspólne stanowisko i opowiedzieć się za nowym rozwiązaniem. Przewodniczący Rady Miasta Michał Glejzer przyłączył się do tego głosu: - Będąc na spotkaniach z mieszkańcami odnosiłem wrażenie, że ktoś nimi manipulował. Może to mówię zbyt gwałtownie, ale takie wrażenie było. W pewnym momencie plan, który był procedowany w poprzedniej kadencji, co pamiętam doskonale, nagle okazuje się iż mieszkańcy są przeciwni. W moim odczuciu zabrakło pewnej asertywności. 

W końcu Jerzy Nadoliński odczytał treść stanowiska rady osiedla: - Mieszkańcy osiedla Skiereszewo, zebrani 12 grudnia 2016 roku wyrażają zgodę na przedstawioną koncepcję rozwiązania komunikacyjnego ul. Warzywnej z ul. Poznańską w związku z planowaną budową centrum handlowego w pobliżu ulicy Warzywnej. Zgoda mieszkańców uwarunkowana jest zagwarantowaniem pełnego dostępu mieszkańcom korzystającym z działki nr 18. Nad stanowiskiem wszyscy obecni zagłosowali jednomyślnie "za". W sali przebywało około 20 mieszkańców osiedla.

Jeden z obecnych mieszkańców zapytał jeszcze dodatkowo o to, co spółka w zamian za plan może zaoferować osiedlu. Przedstawiciele firmy zapowiedzieli iż w ramach inwestycji wykonają budynek, w którym znajdzie swoją siedzibę rada osiedla wraz z pobliskim placem zabaw. To nie do końca zadowoliło pytającego, który stwierdził iż na osiedlu brakuje nawet boiska, na którym dzieci mogłyby spokojnie grać w piłkę. Przedstawiciele rady osiedla stwierdzili, że budynek służyć będzie nie tylko zebraniom, ale także różnym wydarzeniom organizowanym dla dzieci.

W dalszej części spotkania poruszano już kwestie położone "poza" tematem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Warzywnej, poświęcając to rozmowie ws. spalania śmieci w domowych piecach, rozmowie z komendantem Straży Miejskiej czy inwestycjom drogowym - ze wskazaniem na budowę chodnika wzdłuż ul. Kostrzyńskiej. 

23 komentarzy

 • Link do komentarza ekojf wtorek, 03 stycznia 2017 14:03 napisane przez ekojf

  już chodzą głosy, że jacyś będą znowu przeciwko. Polakom nie dogodzisz

 • Link do komentarza Endrju wtorek, 03 stycznia 2017 08:44 napisane przez Endrju

  A ja myślałem, że przedszkola i drogi buduje się z moich pieniędzy czyli podatnika.

 • Link do komentarza Monia wtorek, 03 stycznia 2017 08:04 napisane przez Monia

  Brawo Anonim, ale, czy gnieźnianie w swej większej częsci potrafią myśleć?

 • Link do komentarza Anonim poniedziałek, 02 stycznia 2017 22:04 napisane przez Anonim

  Do Kazimierz - a może tak zamiast pospacerować w niedziele po sklepach pospacerować z dziećmi i żoną po parku lub porobić coś bardziej ambitnego? Współczuje tak beznadziejnie spędzanych niedziel. Mieszkańcy Gniezna proponuje obudzić się i dowiedzieć dzięki komu rozbudowują się Gnieźnieńskie drogi, szkoły , przedszkola i inne instytucje publiczne i infrastruktura. Otóż z podatków odprowadzanych przez lokalnych przedsiębiorców a nie przez obce supermarkety! Wspierajmy nasz lokalny rynek.

 • Link do komentarza Jakub czwartek, 15 grudnia 2016 23:14 napisane przez Jakub

  Coś prezydent nie może odżałować tych 61 000. Tyle kasy wyrzucają na swoje laurki w postaci gazetki, na naprawę dziur w jezdniach, gdzie nie potrafią po roku wyegzekwować gwarancji gdy dziura "powraca"...Skąd takie zainteresowanie prywatną inwestycją na prywatnym gruncie...A może trzeba przypomnieć, że niedaleko znajduje się grunt miejski przeznaczony na takie inwestycje? Coś mi to pachnie historią z Polimeni....

 • Link do komentarza toniczek85 środa, 14 grudnia 2016 14:19 napisane przez toniczek85

  gonzo, można i tak, a do tego założyć patriotyczną odzież produkowaną w bangladesh. Kupujesz chleb w schludnym (w przeciwieństwie nie wime od czego) sklepiku, jeździsz do mrówki, blabla.,. No, fajnie, ale powiedz dlaczego czyni Cię to mądrzejszym, a innych nazywasz "głuptasami"?

 • Link do komentarza xyz środa, 14 grudnia 2016 13:12 napisane przez xyz

  do gonzo - kupuj gdzie chcesz, kogo to obchodzi. I nic Ci do tego gdzie inni kupują. Każdy zna swoje oczekiwania i wie co dla niego jest najlepsze. Nie ma co z tym dyskutować.

 • Link do komentarza gonzo środa, 14 grudnia 2016 11:42 napisane przez gonzo

  Oczywiście, ze obrońcy tych hipermarketów łażą codziennie po siwże bułki i kawałek sera do swojego megasamu. Ja natomiast zaopatruje się w świeże dostawy w małym czystym i schludnym sklepiku na osiedlu. Oczywiście, ze piszący te peany na cześć hipermarketów budowlanych na okrągło remontują domy, wymieniają co roku okna, a tapetują dwa razy do roku:-))) A ja owszem, także utrzymuję mieszkanie w czystości i estetyce, ale zaopatruję się w Mrówce, która jest polskim składem budowlanym i jest mi taki sklep potrzebny raz na kilka lat. Poza tym ceny są znacznie niższe niż u obcego kapitalisty.

 • Link do komentarza xyz środa, 14 grudnia 2016 11:12 napisane przez xyz

  Właśnie mnie niejaki gonzo uświadomił, że jestem nierozsądnym klientem bo kupuję tam gdzie jest wygodnie i tanio a nie w polskich sklepikach :) A może po prostu jak większość innych gnieźnian nie jestem idiotą i szanuję swoje ciężko zarobione pieniądze!

 • Link do komentarza Seba środa, 14 grudnia 2016 10:03 napisane przez Seba

  As. Mieszkaniec - kino, powiadasz? A dla kogo? Na seansach w gnieźnieńskim kinie na ogół uczestniczy po kilka widzów. Takie potrzeby mają gnieźnianie!

 • Link do komentarza toniczek85 środa, 14 grudnia 2016 09:58 napisane przez toniczek85

  Wow Tesco-dla-wymagajacych i Praktiker wychodzą z Polski. Zapaść!
  Drogi Gonzo, zawsze możesz przejść się Warszawską i kupić chińskie obuwie w Polskim sklepie za 399. Ktoś Ci broni? Ja przejadę się do jakiejś galeryjki pospacerować, zjem coś niezdrowego i kupię te same chińskie obuwie za 99,-. Pani z Warszawskiej zaprotestuje, politycy rzucą frazes o ratowaniu polskiego przedsiębiorcy, a Ty będziesz czuł się nie-głupiutki.

 • Link do komentarza gonzo środa, 14 grudnia 2016 09:15 napisane przez gonzo

  Nie cieszcie się fani hipermarketów na zapas. Polacy mądrzeją i tylko głuptasy łażą w kółko po tych galeryjnych alejach, jak po parku. I wcale nie kupują, bo ile można zjeść, wypić i remontować? Tesco wychodzi powoli z Polski, za nim, jak podają media idzie powoli Practicer i tak na placu boju pozostanie dla niewymagających Biedronka, a dla rozsądnych klientow polskie sklepy wcale nie gorsze, a przede wszystkim z towarem o znacznie lepszej jakości.

 • Link do komentarza Mieszkaniec środa, 14 grudnia 2016 07:27 napisane przez Mieszkaniec

  Rada Osiedla Skiereszewo do wymiany

 • Link do komentarza Kupszcza wtorek, 13 grudnia 2016 21:42 napisane przez Kupszcza

  Do Nina. A może Społem Gniezno i kilku z sos zrobiłaby sklep trochę większy niż standardowy market. Taka mała galeryjka. Czemu nie? Nie chodzi mi o mieszkańców, tylko lokalnych biznesmenów. Mają kasę . Tylko czy chęć współpracy i nie klociliby się o zyski.

 • Link do komentarza Mieszkaniec wtorek, 13 grudnia 2016 21:35 napisane przez Mieszkaniec

  Może będzie nowe kino...

 • Link do komentarza maria wtorek, 13 grudnia 2016 20:11 napisane przez maria

  Poważnie? Będzie LEROY? To super. Bardzo fajny sklep. Jestem za.

 • Link do komentarza rowerzysta wtorek, 13 grudnia 2016 18:16 napisane przez rowerzysta

  Leroy Merlin będzie?

 • Link do komentarza czangbang liwong wtorek, 13 grudnia 2016 17:36 napisane przez czangbang liwong

  u nas z drugiej strony miasta niech zrobią jeszcze market żebyśmy nie musieli przepychać się do centrum na zakupy

 • Link do komentarza lelon wtorek, 13 grudnia 2016 17:12 napisane przez lelon

  Bardzo dobrze. Miasto sie rozwija.

 • Link do komentarza Nina wtorek, 13 grudnia 2016 16:30 napisane przez Nina

  Kupszcza, puknij się w ten swój łeb. Kto się ma "skrzyknąć"? Niezamożni gnieźnianie? A poza tym w Gnieźnie jext kilka doskonałych sklepów ogrodniczych i małych i dużych, to po co kolejny i w dodatku obcy?

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane