Wydrukuj tę stronę
piątek, 03 lutego 2017 12:15

Strefa została powiększona. Są już zainteresowani inwestorzy

 
Strefa została powiększona. Są już zainteresowani inwestorzy archiwum redakcji

Gnieźnieńska Specjalna Strefa Ekonomiczna, na terenie której mogą lokować się nowi inwestorzy, zostanie powiększona dwukrotnie. W sumie przybędzie prawie 19 hektarów.

W marcu 2016 roku radni miejscy podjęli uchwałę, wyrażającą zgodę na objęcie SSE kolejnych terenów we wschodniej części Gniezna (rejon ul. Cegielskiego i Osiniec). Teraz podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Kostrzyńsko-Słubickiej (do której należy Gniezno) została powiększona mocą rozporządzenia Rady Ministrów z 23 stycznia 2017 roku. Oznacza to, że dotychczas zajmująca prawie 12 hektarów SSE przy ul. Cegielskiego i Pomowskiej, zostanie powiększona o kolejne 19 hektarów.

- Z wnioskiem o rozszerzenie strefy zwróciliśmy się po sprzedaży dotychczasowych terenów. Są to cztery kompleksy od dużych działek 7 i 6 hektarowych po mniejsze 3,5 i 2 hektary. Z tym wnioskiem Strefa wystąpiła 1 września zeszłego roku i muszę powiedzieć, że - nie tak jak innym samorządom - udało się nam to w ciągu czterech miesięcy. Teraz możemy mówić iż mamy nowe kompleksy strefy ekonomicznej. Ideą rozwoju miasta jest rozwój gospodarczy. Chciałbym, by nasi mieszkańcy nie musieli dojeżdżać do Wrześni czy Poznania do pracy, tylko mogli tutaj pracować - mówił prezydent Tomasz Budasz i dodał, że starania w celu jak najszybszego poszerzenia strefy czynił w ministerstwie, a przy okazji podziękował tym urzędnikom, którzy pracowali na rzecz realizacji tego zadania.

- Projektując tę strefę, położyliśmy nacisk na uzbrojenie tych terenów. W przypadku poprzedniej strefy były to tereny dziewicze, a dzisiaj są już uzbrojone i są dostępne wszelkie media - kanalizacja, której tam nie było, gaz, elektryczność o dość dużej mocy. Teren jest przygotowany do realizacji inwestycji, działki są podzielone, a także przebadane pod względem geologicznym - mówił wiceprezydent Jarosław Grobelny. Ponadto do nowych terenów prowadzić będzie nowa ulica Osiniec, która zostanie ukończona w najbliższych miesiącach. Jak dodano, są już zainteresowani inwestorzy, którzy chcieliby ulokować swoje zakłady na terenie powiększonej SSE.

W sumie nowe tereny liczą 18,93 hektarów, podzielone są na 7 działek o różnych powierzchniach. Dla całego terenu obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod usługi i przemysł. Wraz z rozporządzeniem ministra, dotychczasowa strefa ekonomiczna w Gnieźnie powiększyła się z prawie 12 hektarów do prawie 32,95 hektarów. 

 

Obecnie na terenie dotychczasowej Strefy zainwestowało kilka podmiotów. Firma Kirchhoff obecnie zatrudnia 40 osób i wzrost zatrudnienia w zakładzie ma się zwiększać wraz ze rozwojem produkcji w fabryce Volkswagena. Teren znajdujący się po przeciwnej stronie ul. Cegielskiego kupiła firma TexYear, która jest w trakcie opracowywania dokumentacji na budowę swojego zakładu. Działkę przy ul. Pomowskiej (os. Winiary) kupił lokalny inwestor, który rozpoczął budowę kompleksu logistycznego.

Galeria

21 komentarzy

startpoprz.12nast.koniec