środa, 08 lutego 2017 11:25

Urzędy do przeprowadzki - ratusz do remontu

 
Projekt elewacji budynku Starego Ratusza Projekt elewacji budynku Starego Ratusza źródło: dokumentacja projektowa

Już wkrótce powinien ruszyć generalny remont Starego Ratusza. W budynku powstaną sale wystawiennicze, historyczne a dotychczasowe urzędy zmienią swoją lokalizację.

Miasto Gniezno ogłosiło przetarg na wykonanie inwestycji pn. "Renowacja i adaptacja na cele kulturalne zabytkowego Ratusza w Gnieźnie". Przedsięwzięcie, o którym pisaliśmy przed rokiem, doczekało się gotowej dokumentacji projektowej, w ramach której zaplanowano zagospodarowanie blisko 190-letniego budynku na cele kulturalne, a także urzędowe. Będzie to pierwszy kapitalny remont tego obiektu od kilkudziesięciu lat.

Inwestycja została podzielona na cztery części, niejako dzielące z (pozoru jednolity) budynek Ratusza. Części, które dotychczas funkcjonowały osobno, częściowo mają zostać ze sobą połączone.

Część A obejmuje główny budynek narożnikowy od ul. Chrobrego z balkonem, salą sesyjną, salą kryształową, siedzibą Biura Rady Miasta oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Dwie ostatnie instytucje zostaną z tego obiektu przeniesione do innej części Ratusza. Schron znajdujący się pod tą częścią gmachu w części dalej będzie wykorzystywany jako archiwum, a w części ma służyć jako ekspozycja. Na parterze, poza wyłączeniem części restauracyjnej, wyremontowana ma zostać klatka schodowa i wymieniona stolarka okienna i drzwiowa. W pomieszczeniu po USC pojawi się sala koncertowo-wystawiennicza z segmentowymi drzwiami dzielącymi pomieszczenie na pół. W lokalu po dawnym banku pojawi się centrum informacji kulturalnej z salą multimedialną, toaletami i szatnią. Całość będzie skomunikowana z głównym holem, a także budynkiem D stojącym od strony ul. Rzeźnickiej, gdzie pobudowana zostanie winda i druga klatka schodowa.

Na I piętrze budynku A w sali sesyjnej pojawi się multimedialna sala historii Rady Miasta Gniezna II Rzeczypospolitej. Przeznaczenia nie zmieni sala kryształowa, a obu wspomnianym pomieszczeniom służyć będą istniejące zaplecza. Obecne Biuro Rady Miasta (po przeniesieniu) zostanie wydzielone i poprowadzony będzie korytarz do budynku D. W gabinecie przewodniczącego Rady pojawi się historyczny gabinet prezydenta, a przedsionkiem do niego będzie historyczny sekretariat. Na ostatnim piętrze budynku A w miejscu niezagospodarowanego obecnie poddasza pojawi się sala wystaw z zapleczem, zmniejszona zostanie sala kominkowa, w której pojawi się korytarz łączący tę część z budynkiem D. Na każdym piętrze tej części Ratusza zaplanowane są toalety.

Część D obejmuje budynek od strony ul. Rzeźnickiej. W nim to pojawi się zupełnie nowa klatka schodowa, wewnątrz której poprowadzona zostanie winda dla osób niepełnosprawnych, łącząca w ten sposób wszystkie poziomy budynku. Na parterze pojawi się siedziba Urzędu Stanu Cywilnego wraz z archiwum. Na I piętro części D przeniesione zostanie Biuro Rady Miasta, które będzie skomunikowane wspominanym wyżej korytarzem z salą sesyjną. Ostatnie piętro części D (która zostanie częściowo nadbudowana) zajmą dwie sale twórczości artystycznej. 

Część B obejmuje budynek od strony ul. Chrobrego, do którego wejście znajduje się od strony dziedzińca. W tym budynku znajdą się na I piętrze sale wystawienniczo-warsztatowe wraz z toaletami.

Część C obejmuje środkową oficynę od strony dziedzińca, w której to na wszystkich poziomach przewidziano sale twórczości artystycznej. 

Ponadto remontowi poddany zostanie dziedziniec, na terenie którego zostaną rozebrane istniejące garaże, pojawi się zieleń oraz pięć wyznaczonych miejsc do parkowania, w tym jedno dla osób niepełnosprawnych. Odnowiona ma zostać także zabytkowa pompa, znajdująca się na podwórzu. Z opracowania wyłączone zostały pozostałe budynki z lat późniejszych, znajdujące się na terenie dziedzińca. 

Przetarg na wykonanie powyższej inwestycji został ogłoszony w ostatnich dniach, a wykonawca zadania zostanie wyłoniony 28 lutego br. Firma, która podejmie się prac, będzie miała czas na ich ukończenie do października 2018 roku.

12 komentarzy

 • Link do komentarza pytajnik czwartek, 09 lutego 2017 12:01 napisane przez pytajnik

  A ja nie oceniając prezydenta zapytam tylko tak, jak inni tutaj się wypowiadający komentatorzy, za ile od metra wydzierżawił pomieszczenia na hostel bo byłym Gargu rodzinie byłego senatora PO? I czy był przetarg i gdzie są wyniki tego przetargu? I dlaczego pewien czytelnik piszący wiele komentarzy na tut. forum zamilkł od pewnegp czasu i nie zapytuje o niewygodne fakty pana prezydenta? Czyżby dlatego, że jego partia od czasu puczu sejmowego idzie ramię w ramię z PO?

 • Link do komentarza urzędas czwartek, 09 lutego 2017 11:31 napisane przez urzędas

  @ mdsalski - piszesz negatywy? To proszę o te pozytywy. Właśnie mamy jedno z największych zaniedbań tego prezydenta i jego poprzedników w zakresie oświaty. Brak szkół przy jednoczesnym rozwoju miasta kładzie się cieniem na wszystkich kolejnych włodarzach miasta nie wyłączając obecnego, który swego poprzednika za zaniedbania w wielu dziedzinach honoruje niezwykle wysokimi zarobkami za ..... no właśnie, za co? Bo nie za pracę, którą wykonuje Urbis. I Ty komentatorze nazywasz to pozytywami? Już jeden taki fakt dyskwalifikuje obecnegp prezydenta na pełnienie funkcji kierowniczej w magistracie.

 • Link do komentarza mdsaslkl czwartek, 09 lutego 2017 10:17 napisane przez mdsaslkl

  Jak czytam te negatywy na temat urzędu, to mam wrażenie, że pisze je ciągle jedna i ta sama osoba......

 • Link do komentarza Andrzej środa, 08 lutego 2017 21:42 napisane przez Andrzej

  Ad Toja - dziękuję Panu za zapewnienie o tych myślących głowach w magistracie. Niestety, pisze Pan, że jest wiele tych głów. A dlaczego zatem nie wszystkie? Co porabia w miejskim urzędzie ta reszta nie myślących? A wiele, to u pana ile? 5 -10? Bo na pewno nie więcej.

 • Link do komentarza ToJa środa, 08 lutego 2017 20:32 napisane przez ToJa

  do Andrzeja - Drogi Andrzeju zapewniam Cię, że w magistracie jest naprawdę wiele głów myślących, i to zdecydowanie prężniej niż Twoja. Pozdrawiam Cię.

 • Link do komentarza powiatowy środa, 08 lutego 2017 20:25 napisane przez powiatowy

  Obserwator, pisz szczegóły, a nie rzucaj oszczerstwami, bo nie jesteś anonimowy. A p.dr Ostrowski jest posłem i jest nieskazitelny. Niczego mu nikt nie zarzuci pewnie w przeciwieństwie do jego następców.

 • Link do komentarza Obserwator środa, 08 lutego 2017 18:58 napisane przez Obserwator

  Wielkość, niepotrzebny rozmach i niedoszacowanie kosztów szpitala to niewątpliwie zasługa Pana Ostrowskiego, co potęguje do dnia dzisiejszego ... a o kulisach obu remontów lepiej nie wspominać ...

 • Link do komentarza Realista środa, 08 lutego 2017 17:19 napisane przez Realista

  Co za półgłówek to wymyślił - 5 miejsc parkingowych na podwórku, do którego nie będzie dojazdu gdyż ul. Rzeźnicka będzie deptakiem.
  Jak słyszę szumnie nazywane "sale historyczne" a co lepsze "sale twórczości artystycznej" to przed oczami mam tylko CK "Scena to dziwna", które to poza wizerunkową zmianą (z tego co pamiętam jeszcze za amatora Ostrowskiego) niczego nie wniosła. Obawiam się, że tu będzie podobnie. Ciekaw jestem jaki jest program tej nowo powstającej instytucji, jak się on ma do funkcjonalności projektu i kto jest autorem jednego i drugiego.
  Pod koniec 2020 roku (po pierwszym roku funkcjonowania) będziemy to mogli ocenić, ale już widać, że wiele tematów zostało tu na starcie zaprzepaszczonych.

 • Link do komentarza Andrzej środa, 08 lutego 2017 15:00 napisane przez Andrzej

  kicia, z czegoś ty się urwała? Starostwo już dawno zrobiło porządki ze swoimi instytucjami. Takiego budynku zazdroszczą nam sąsiednie powiaty. jest też extra odremontowana szkoła na Sobieskiego, wszystko, gdy starosta był Ostrowski i szkoda, ze nadal nim nie był, bo na pewno szpital już dawno by przyjmował pacjentów. A ten ratusz z restauracją? Śmiechu warte. ten lokal powinien służyć magistratowi, a restauracja powinna być po Gwarnej.Apteka przy deptaku, to poroniony pomysł. ale czy w tym magistracie jeszcze ktoś myśli?

 • Link do komentarza qmaty środa, 08 lutego 2017 14:27 napisane przez qmaty

  Przecież jest napisane dokąd przeprowadzka - do budynku obok, który zostanie połączony z ratuszem

 • Link do komentarza EagleEye środa, 08 lutego 2017 14:01 napisane przez EagleEye

  To moze bardziej konkretnie "dokąd przeprowadzka" bo chyba nie na ul. Pocztowa po Gimnazjum nr.2 ktora to nie bedzie SP nr.4

 • Link do komentarza kicia środa, 08 lutego 2017 13:51 napisane przez kicia

  konkret inwestycja. brawo magistrat. obiecali i realizuja plan krok po kroku. gdyby jeszcze powiat zaczal dzialac tak jak magistrat. pewnie to niemozliwe :(

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane