poniedziałek, 13 lutego 2017 15:56

Nowe bloki przy ul. Cymsa dla seniorów i oczekujących na mieszkanie

 
Nowe bloki przy ul. Cymsa dla seniorów i oczekujących na mieszkanie zdjęcie nadesłane

Budynek dla seniorów oraz blok z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi - ich budowa rozpocznie się w 2017 roku. Poznaliśmy już założenia urządzenia wnętrz budynków.

Zgodnie z informacjami, które przekazywaliśmy na bieżąco w tej sprawie, w ostatnich miesiącach trwały prace projektowe nad budynkami mieszkaniowymi, które zostaną zlokalizowane przy ul. Cymsa - w miejscu dawnych baraków. W ramach inwestycji, która została rozłożona na najbliższe trzy lata, w 2017 roku rozpocznie się budowa dwóch pierwszych bloków. 

Pierwszy z budynków, który będzie zlokalizowany najbliżej obecnej przychodni, będzie blokiem senioralnym i mieszkania w nim będą przeznaczone dla najstarszych gnieźnian. - Tego w Gnieźnie jeszcze nie było. Dla naszych seniorów, którzy w naszych zasobach miejskich zajmują dość często duże mieszkania, często niepotrzebnie gdyż mieszkają sami lub we dwie osoby, a dzieci się wyprowadziły, chcemy zaproponować budynek, gdzie będą czuli się raźniej. Będzie on monitorowany i przystosowany dla nich, a przy tym będą mogli się też wspólnie integrować. Mamy pomysły, aby w tym budynku, oprócz seniorów, wprowadzić młodych z dziećmi, którymi mogliby się opiekować - mówił prezydent Tomasz Budasz.

Budynek "senioralny" na trzech poziomach będzie miał 26 mieszkań, a w przyziemiu także miejsca parkingowe: - Planowana jest również winda, która na pewno będzie udogodnieniem dla seniorów. Same mieszkania będą miały od 30 do 50 metrów kwadratowych. W łazienkach będą znajdowały się udogodnienia dla osób starszych i niepełnosprawnych, aby ułatwić korzystanie z tej części mieszkania. Każdy lokal będzie wyposażony w tzw. instalację przywoławczą. Na parterze będzie znajdowało się pomieszczenie dla opiekuna i w razie jakiegoś problemu czy zagrożenia zdrowotnego, podobnie jak w szpitalach, tak tutaj będzie można przywołać tę osobę. Ponadto blok będzie monitorowany i ogrodzony - przekazał wiceprezydent Michał Powałowski. Na zamkniętym terenie znajdzie się także strefa dla seniora oraz miejsce rekreacyjno-wypoczynkowe. 

Obok budynku dla seniorów powstanie także blok z mieszkaniami komunalno-socjalnymi. Ten budynek będzie czterokondygnacyjny z 46 mieszkaniami, w których będą przynajmniej po dwa pokoje. Każdy z lokali będzie wyposażony w kuchnię lub pokój z aneksem oraz łazienkę. Na parterze zlokalizowany będzie również lokal użytkowy, a w przyziemiu garaż na 26 stanowisk. Ponadto przy budynku pojawi się odkrytych 36 miejsc postojowych od strony ulicy, od strony północnej także plac zabaw. 

W bezpośrednim sąsiedztwie nowych bloków znajdują się sklepy, przychodnia, przystanek MPK i szkoła podstawowa, a niedaleko także kościół czy poczta.

Kto będzie mógł mieszkać w drugim z bloków? - Będzie obowiązywać podobna selekcja jak to miało miejsce przy zasiedlaniu budynku przy ul. Tulipanowej. Będziemy sprawdzać historię płatności, będą to osoby mieszkające w naszym zasobie, a także te osoby będące na liście oczekujących na mieszkanie. Chcemy wygospodarować w ten sposób mieszkania, być może też po opuszczeniu niektórych przez seniorów, uda się je podzielić na dwa mniejsze, co pozwoli w jakiś sposób rozwiązać problem oczekujących - przekazał Michał Powałowski.

Miasto Gniezno planuje na inwestycję przeznaczyć 12 milionów złotych, przy czym w 2017 roku koszty wyniosą 5 mln złotych, a w 2018 7 mln złotych, jednak trwać mają starania o uzyskanie 30% dofinansowania z Funduszu Dopłat. 

20 komentarzy

 • Link do komentarza wnuk wtorek, 07 marca 2017 13:02 napisane przez wnuk

  Przecież od samego początki wiadomo, ze te mieszkania będą tylko dla bogatych seniorów!

 • Link do komentarza szperacz wtorek, 07 marca 2017 11:16 napisane przez szperacz

  Uwaga, niezwykle ważne i istotne! Mieszkanie senioralne ile kosztuje i co powinno zawierać. To wam wszystkim oczy zbieleją. kogo będzie stać na około 5 tysięcy miesięcznie? Bo w przeciwnym wypadku, gdy nie będzie usług senioralnych, to nie nazywajmy tych mieszkań senioralnymi! Nie wolno starszym ludziom dawać marzeń, za które ich nie będzie stać!!!
  https://seniorapartments.pl/osiedle-senioralne/?utm_source=uniqom&utm_campaign=senior&utm_medium=display_1

 • Link do komentarza no-JPL piątek, 17 lutego 2017 13:14 napisane przez no-JPL

  Widzę w tym tekście informacje o kolejce oczekujących. Mieszkam tu juz ponad 40 lat. Jeszcze miasto nie dało mi mieszkania - a bo nie jestem na liście oczekujących. Jak można się na liste wpisać ? A i pracy miasto mi nie dało trzeba jeździć do innego. Co to sie dzieje w tym mieście ?

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 14 lutego 2017 22:50 napisane przez Gnieznianin

  Do : Elemeldunki, przemilczasz bo nie masz kontragrumentow.

  Proba kupienia malego procent elektoratu powodujaca nienawisc tych ktorzy tych mieszkan nie dostana spowobuje tylko odwrotny skutek. Bo znacznie wiecej osob poczuje sie pokrzywdzonych ze oni nie dostali.

 • Link do komentarza Małgośka wtorek, 14 lutego 2017 17:02 napisane przez Małgośka

  Do tego z 16:32 , który nawet nie potrafi poprawnie pisać nicka komentatora. Otóż zgadzam się z seniorem. Taki dom to kołchoz czyli dom starców wśród starców z tą zmianą, ze na Wrzesińskiej jest dom opieki dla biedaków, a tutaj będzie tylko dla bogatych. No cóż, można i tak przypodobać się naiwnemu elektoratowi.

 • Link do komentarza do seniro wtorek, 14 lutego 2017 16:32 napisane przez do seniro

  To jest kołchoz? Masakra. Mieszkaj sobie w pałacach kocurze, ja uważam, że to świetny pomysł. Do tego warunki kosmiczne jak na Gniezno. Jestem za.

 • Link do komentarza senior wtorek, 14 lutego 2017 10:48 napisane przez senior

  Bogatsi seniorzy nie pójdą do takiego kołchozu dla starych. Oni już dawno mają własne mieszkania i stać ich na opiekunki. Ten dom seniora to stanie się kolejnym domem opieki utrzymywanym przez Miasto, a więc z naszych podatków, czego taki Gnieznianin z komentarza poniżej nie potrafi zrozumieć. Czynsz w takim budynku dajmy na to mieszkania około 28-30 metrowego z opieką całodobową, windą musi na dzień dzisiejszy wynosić ( z mediami!) co najmniej około 800-1000 zł, co przy przeciętnej emeryturze gnieźnianina około 1200-1300 ,- złotych jest nierealne. Więc po raz kolejny pytam, dla kogo te luksusy? Dla prezydenta, który, jak zwykle chce się wykazać na zasadzie "a jednak zrobiłem coś dla seniorów"?

 • Link do komentarza elemeledudki wtorek, 14 lutego 2017 10:46 napisane przez elemeledudki

  @Gnieznianin i @muoda wasze komentarze przemilczę bo to jedyne co można zrobić z waszymi wpisami

 • Link do komentarza muoda wtorek, 14 lutego 2017 09:56 napisane przez muoda

  @Gnieźnianin - jestem tego samego zdania. Zwłaszcza, że jestem młodą osobą i jedyne co mogę, to wynajmować mieszkanie albo wziąć kredyt i spłacać go połowę życia.... a patologia dostaje wszystko za darmo. Nie jedną taką rodzinę znam....

 • Link do komentarza xyz wtorek, 14 lutego 2017 09:23 napisane przez xyz

  Klaudia nigdzie nie jest napisane, ze są to mieszkania dla najuboższych seniorów.

 • Link do komentarza Gnieznianin wtorek, 14 lutego 2017 09:15 napisane przez Gnieznianin

  Dla seniorow jak najbardziej na tak , przydasza sie tym bardziej ze blisko osrodek.
  NIE ROZUMIEM dlaczego uczciwy czlowiek musi brac mieszkanie na kredyt lub odkladac pol zycia i jeszcze oplacic komus mieszkanie z swoich podatkow, bo komus sie nie chce robic i woli pic.
  Po robic dzieci , dostac od panstwa 500 plus, dostac nowe mieszkanie za darmo od miasto, to po co pracowac jak wszystko mozna dostac.
  Lepiej dac komus wedke (prace) niz dawc wszystko za darmo bo "sie nalezy".

 • Link do komentarza komar wtorek, 14 lutego 2017 09:09 napisane przez komar

  jakbyś klaudia poczytała to jest napisane że będzie winda.........

 • Link do komentarza Klaudia wtorek, 14 lutego 2017 08:33 napisane przez Klaudia

  Ja tam na projekcie widze schody to jest udogodnienie dla seniorów?? no nie wiem. Moja Mama ma 640 zl emerytury z ZUS-u i ma to wystarczyć na opłacenie mieszkania i mediów w nowym bloku? no proszę będzie za pewne tak że początkowe rachunki za mieszkanie będą niskie a z biegiem lat podrożeje.

 • Link do komentarza Włodzimierz poniedziałek, 13 lutego 2017 23:25 napisane przez Włodzimierz

  @ Canci - Gmina nie jest firma developerską, która buduje mieszkania na sprzedaż. Z tego, co można zrozumieć z tego artykułu, Gmina buduje mieszkania senioralne dla swoich mieszkańców i będzie je utrzymywać, albo co najmniej dotować. Kolejny wydatek w budżecie Miasta Gniezna na lata. Ale nasza Gmina jest bogata! Po nas choćby potop.

 • Link do komentarza Szymon poniedziałek, 13 lutego 2017 23:16 napisane przez Szymon

  co zrobisz to źle :D ponoć jeszcze taki się nie urodzi co by wszystkim dogodził :D co to znaczy dla swoich? a kogo tam wpuścić? potolę co wprowadzi się tam, ciągle pijącą, nie płacącą za rachunki i siejących postrach pod blokiem, zwłaszcza że obok blok dla seniorów? jeżeli jest możliwość by jakaś rodzinka z dziećmi dostała większe mieszkanie co płaci rachunki to czemu nie :) ja jestem na tak :)

 • Link do komentarza Canci poniedziałek, 13 lutego 2017 21:38 napisane przez Canci

  Czy to prawda ze mozna tez kupic mieszkanie na cymsa?

 • Link do komentarza Canci poniedziałek, 13 lutego 2017 21:36 napisane przez Canci

  Czy to prawda ze mozna tez kupic mieszkanie

 • Link do komentarza Edyta poniedziałek, 13 lutego 2017 19:50 napisane przez Edyta

  Kompletne nieporozumienie. Panie Prezydencie, seniorzy owszem kochają dzieci, ale na stare lata chcą mieć spokój. Kto wpadł na pomysł, by na jednych klatkach lokować starszych państwa i rodziny wielodzietne?
  Poza tym, co z płatnościami za mieszkanie senioralne? Znowu będą równi i równiejsi, tak więc zamożni tak, a bieda nadal do baraków. Moja teściowa ma 900 zl. rolniczej emerytury. To naprawdę starcza na lekarzy, leki, i co nieco jedzenia. O innych potrzebach nawet nie marzy. Powie ktoś, że przecieź dzieci powinny pomóc. Może i tak, ale skoro i one nie są zamożne, mają swoje dzieci, a starsza pani jest zbyt ambitna, by swoją niedolą obarczać jeszcze potomstwo. To wszystko tak ładnie wygląda na papierze i w kampanii wyborczej, ale potem w życiu wychodzą problemy i już jest mniej ciekawie.

 • Link do komentarza Bosik2000 poniedziałek, 13 lutego 2017 19:47 napisane przez Bosik2000

  Piekny również jest też ten sklep na ul.cymsa ładnie będzie wyglądać na tle nowych bloków tyle lat go prowadzili jedni ludzie. Ponoć do kupienia jest za 10tys. Tak mówią ludzie z blokow to możliwe??? Czy to aby zgodne z prawem ??? Panie Prezydencie.

 • Link do komentarza lut poniedziałek, 13 lutego 2017 16:15 napisane przez lut

  coraz lepiej - zamiast szkoły wybudują mieszkania dla swoich (jak na tulipanowej )

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane