czwartek, 16 lutego 2017 12:37

Pociągiem z Gniezna do Wrześni pojedziemy szybciej

 
Tory do Wrześni Tory do Wrześni źródło: Google Street View

Od połowy 2018 roku pociągi z Gniezna do Wrześni będą mogły jeździć znacznie szybciej niż do tej pory. Prace torowe obejmą oba kierunki jazdy oraz niezbędną infrastrukturę.

To kolejny zielony sygnał dla linii nr 281. Po informacji z listopada 2016 roku o planowanym na czerwiec 2017 roku przewróceniu połączeń pasażerskich z Gniezna do Wrześni i Jarocina, teraz spółka Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na prace torowe na odcinku pomiędzy dwoma pierwszymi miastami. Jest to już kolejne zadanie budowlane, jakie obejmie ten szlak w najbliższym czasie. Dodajmy bowiem, że warunkiem przywrócenia połączeń pasażerskich, było m.in. poprawienie stanu torowiska i zwiększenie tym samym prędkości szlakowej.

Ogłoszone aktualnie przez PLK przedsięwzięcie obejmuje swoim zakresem tor 1 i 2, jednakże zlecający najbardziej skupia się na pierwszym z nich: - Linia kolejowa nr 281 Oleśnica-Chojnice jest linią pierwszorzędną. Obecny stan techniczny linii jest mocno niezadowalający, co skutkuje brakiem możliwości skonstruowania odpowiedniej i atrakcyjnej dla klientów oferty przewozowej (...). Ostatnia naprawa główna torów miała miejsce w latach 1982-1984 - czytamy w dokumentacji przetargowej. Na znacznej długości obu torów szyny są ułożone na podkładach drewnianych, które miejscami są już mocno zbutwiałe i były w miarę możliwości wymieniane. Sprawę bardzo intensywnie monitorowali miłośnicy kolei, m.in. prowadzący stronę "Linia kolejowa 281 Gniezno-Jarocin-Oleśnica/Łukanów, Ratujmy połączenia".

Prace inwestycyjne, których chce się podjąć spółka PLK, obejmują przebudowę odwodnienia w rowach (miejscami mocno zarośniętych lub spłyconych) i oczyszczeniu przepustów pod przejazdami kolejowo-drogowymi. Zreperowane mają zostać 23 przepusty wodne - wszystkie w większości wykonane w latach 80. XX wieku oraz jeden most z lat 40. XX wieku. Prace obejmą także całą strukturę torowiska (poza odwodnieniem) łącznie z podtorzem na niemalże całym odcinku od Gniezna do Wrześni, gdzie pojawią się nowe tory.

W planie zlecającego jest, aby podniesiono prędkość rozkładową pociągów towarowych do 80 km/h i do 120 km/h dla składów pasażerskich. Założeniem jest także skrócenie czasu oczekiwania kierowców na przejazdach oraz umożliwienie jazdy pociągów o większym nacisku na oś niż przy standardowych składach. Ponadto planuje się, że linia będzie wykorzystywana do ruchu pasażerskiego podczas modernizacji odcinka Warszawa - Kunowice na magistrali E20.

Przetarg na wykonanie prac został ogłoszony na początku lutego i wykonawca ma zostać wyłoniony w marcu br., a prace budowlane mają potrwać do końca czerwca 2018 roku.

 

6 komentarzy

 • Link do komentarza X niedziela, 19 lutego 2017 19:01 napisane przez X

  Co za malkontenci. Nic się nie dzieje - źle. Coś robią - też niedobrze. Pamiętam czasy, gdy ta linia była eksploatowana regularnie, jeździły tak osobowe do Jarocina, Krotoszyna i Oleśnicy przez Wrześnię, jak i towarowe. I nikt nie stękał, że przejazd na Dalkach wiecznie zamknięty i przejechanie przez niego z cudem graniczy... Ciężko Polakom dogodzić...

 • Link do komentarza sabu sobota, 18 lutego 2017 19:12 napisane przez sabu

  avalon a o fabryce Volkswagena pod wrześnią słyszał?

 • Link do komentarza Avatar piątek, 17 lutego 2017 23:00 napisane przez Avatar

  Tak wam powiem ze niedaleko torow mieszkam. Linia gniezno-wrzesnia. Co chwila tory zamkniete bo towarowy jedzie. Doczepiaja odczepiaja. Bla bla bla. Dojda osobowe to przez tory mozliwosc przejazdu bedzie graniczyc z cudem.

 • Link do komentarza Kolejarz piątek, 17 lutego 2017 12:19 napisane przez Kolejarz

  Państwo może dać na idiotyczne 500+ to na to też mogą :)

 • Link do komentarza sidik piątek, 17 lutego 2017 11:47 napisane przez sidik

  Oj tam oj tam, a na basen do Wrześni to tłumy pojadą w tym i ja
  często jeżdżę do Wrześni PKS, tak więc czekam na PKP

 • Link do komentarza avalon czwartek, 16 lutego 2017 23:06 napisane przez avalon

  Po co? Nikt tam nie będzie jeździł a towarowe pojawiają się na tej zapuszczonej linii sporadycznie. Miliony spuszczone w kanał...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane