sobota, 18 lutego 2017 15:34

Tak będzie wyglądał plac przed teatrem

 
Tak będzie wyglądał plac przed teatrem źródło: Demiurg

Ukończone zostały prace projektowe przy zagospodarowaniu placu i skweru przy Teatrze im. Aleksandra Fredry. Instytucja otrzyma także zwiększone środki na inwestycję.

Zgodnie z treścią uchwały Zarządu Województwa Wielkopolskiego ze stycznia 2017 roku, na zadanie pn. „Modernizacja i przebudowa infrastruktury wraz z frontem Teatru im. Aleksandra Fredry w strategiczny ośrodek kulturalny regionu” orientacyjny koszt całkowity projektu został przeszacowany z 2 mln złotych na 3 mln 264 tysiące złotych, co było spowodowane skierowaniem takiego wniosku przez instytucję z Gniezna. Zarząd przychylił się do tego i zmienił także daty realizacji projektu na drugi kwartał 2017 roku i zakończenia go w IV kwartale 2018 roku, jednakże same prace budowlane mają potrwać około roku. Inwestycja realizowana jest ze środków WRPO i wkładzie własnym województwa. W ubiegłym roku Rada Miasta użyczyła plac w użytkowanie teatrowi na okres 20 lat.

Jednocześnie poznańska firma Demiurg, zajmująca się obsługą inwestycji budowlanych, ukończyła prace projektowe przy przebudowie frontonu przed teatrem. Wspomnijmy iż obecny kształt tego miejsca został wykonany w okresie okupacji niemieckiej - po rozebraniu zbombardowanej kamienicy na rogu ul. Chrobrego i Mickiewicza, utworzono tu plac ze skwerem a także wybudowano współcześnie znany fronton z wejściem na dziedziniec teatru.

Firma Demiurg zaprezentowała właśnie wizualizacje, które powstały na bazie gotowej dokumentacji. Zgodnie z prezentowanymi grafikami, plac zostanie wyrównany - znikną dwa obecne trawniki, a także pomnik Aleksandra Fredry, który zostanie przestawiony na teren dziedzińca przed samym wejściem do teatru. W miejsce wspomnianych obiektów architekci zaproponowali obszerny plac z przeznaczeniem na zieleń użytkową, a także ławki i dwie piramidy, z których ta znajdująca się po lewej stronie będzie pełnić funkcję fontanny - woda będzie spływać po jednej ze ścian. Nawierzchnia placu zostanie wyłożona nowymi płytkami, a dodatkowo pojawią się podświetlone elementy. Ponadto proponuje się zabudowanie bocznej fasady kamienicy od strony ul. Chrobrego, gdzie ma pojawić się przeszklony, niewielki budynek z nadbudową ze stali. 

Dziękujemy firmie Demiurg za możliwość prezentacji wizualizacji.

26 komentarzy

 • Link do komentarza emeryt środa, 20 lutego 2019 09:46 napisane przez emeryt

  Idiotyzm goni idiotyzm w "upiększaniu"Gniezna. Następcy tych orłów będą mieli co robic rozwalajac te koszmarne piramidy i usuwajac te zieleniejące, obszczane i śmierdzące stwory udające uczłowieczonych królikow. A najzwyczajniej na świecie ci sami mistrzowie rządzenia nie potrafią zadbać o czystość i estetykę miasta. No cóż, jaki pan, taki kram. Szkoda naszego Gniezna, szkoda!

 • Link do komentarza Ojciec wtorek, 19 lutego 2019 20:24 napisane przez Ojciec

  Ale trupa wyszukałem, ale nie bez powodu.

  Jako że jak tylko pogoda i czas pozwoli, przemierzam Gniezno wszerz i wzdłuż razem z dziećmi, zawitałem w okolicę teatru. Dzieci jak to dzieci, odkryły opisane tu nieszczęsne piramidki.

  Staram się wychować dzieci odpowiednio, więc widząc dziwne coś zapytały czy mogą na to wejść. Nie wiedząc samemu co to jest, obszedłem jedną z nich i nie stwerdzając żadnych elementów świadczących o przydatności tego czegoś, wejść pozwoliłem.

  I wtedy zostałem zaczepiony przez starszego pana który w skąplikowany i chyba tylko sobie zrozumiały sposób wyraził dezaprobatę na zachowanie moich dzieci oraz moje chyba ich wychowywanie, a może o moje wychowanie? Dyskusja nie miała sensu więc pokonany udałem się w dalszą drogę.

  Zastanawiałem się kilka dni co to do czego, Chwię poźniej widziałem młodzież na rowerach co mnie nie dziwi. Więc również chciałbym wiedzieć jaka idea przyświecała projektantowi tego terenu.

  Bo podzielił mieszkańców którzy nie rozumieją z czym mają do czynienia i jak się wobec tego zachować.

 • Link do komentarza miastowy piątek, 24 lutego 2017 19:15 napisane przez miastowy

  A co z tym okropnym budynkiem naprzeciw teatru, ktory podobno służy jako warsztat? Tam jest piękna, lecz zaniedbana działka i tam mogloby stać coś naprawdę ładnego. Tym to się jakoś nie zajmujecie?

 • Link do komentarza Kicia piątek, 24 lutego 2017 16:53 napisane przez Kicia

  ..."Zgodnie z prezentowanymi grafikami, plac zostanie wyrównany - znikną dwa obecne trawniki..." Znikną też trzy stare - chyba lipy (?), potężna wierzba i parę mniejszych drzewek. Lex Szyszko?
  Można by powierzyć skwer projektantowi zieleni i zachować to miejsce w dusznym centrum. La Défense w Gnieźnie - kiepsko to widzę.

 • Link do komentarza Gnieźnianin poniedziałek, 20 lutego 2017 18:14 napisane przez Gnieźnianin

  Kolejny pomnik głupoty w naszym mieście, kiedy coś sensownego zostanie zbudowane ?

 • Link do komentarza Stefan12 poniedziałek, 20 lutego 2017 12:41 napisane przez Stefan12

  Deskorolkowcy i bmx-arze będą zadowoleni z tych piramid.

 • Link do komentarza lolek niedziela, 19 lutego 2017 19:18 napisane przez lolek

  Klakierom dziękujemy.

  BTW.
  Z rejestru zabytków na temat Fredry:
  zabytki nieruchome zlokalizowane w zabytkowym obszarze historycznego układu urbanistycznego miasta Gniezna wpisanego do rejestru zabytków

  Przez Konserwatora można się dobrać do projektu.

  No ale cóż wymagać od gościa który pozwolił na to coś na Rynku. Ktoś ma udziały w firmie betoniarskiej?

 • Link do komentarza patriota lokalny niedziela, 19 lutego 2017 12:58 napisane przez patriota lokalny

  Ta kompozycja na murze od strony Chrorbrego wygląda, jak rusztowanie w dodatku zabezpieczone siatką. Kto to wymyślił? Czy naprawdę na tych artystycznych uczelniach nie uczą już piękna, estetyki i nawiązania do walorów historycznych zwiazanych z daną miejscowością? Musi być jakiś dziwny design? Nasi przodkowie byli jednak znacznie mądrzejsi!

 • Link do komentarza urzędas niedziela, 19 lutego 2017 11:58 napisane przez urzędas

  Kupszcza nie do końca masz rację. Teatr może co najwyżej sobie podskoczyć na tym gruncie, ale decyzja zawsze należy do Miasta i konserwatora. Bo wyobraźmy sobie, gdyby ten teatr, który ma czasem kosmiczne zapędy (pamiętamy "muzułmanki" oddelegowane przez teatr do katedry!), chciał na rzeczonym terenie ustawić np. replikę meczetu, tak na te 20 lat w celu jakiegoś tam kształtowania w gnieżnianach zasady tolerancji? Myślę, że nikt rozsądny z decydentów na to by sie nie zgodził. Kaźdy kawałek miasta podlega przecież planom zagospodarowania przestrzennego i wszyscy, gdziekolwiek coś trwałego budują muszą sie do tego stosowac. W przypadku powyźszego projektu widocznie piramidy mieszczą się w takich planach :-(

 • Link do komentarza człowwiek niedziela, 19 lutego 2017 10:37 napisane przez człowwiek

  @ komar - Fakt, niezbyt dokładnie przeczytałem artykuł, bowiem bardziej "zafascynowały" mnie zdjęcia. Jestem taki czytelnik obrazkowy. No to zadam pytanie pojawiające się na tym forum o bałagan samochodowy na tym teatralnym podwórku. Rozumiem, że zniknie z niego ten parking uniemożliwiający swobodny dostęp do teatru i zaburzający bezpieczeństwo uczestników przedstawień odbywających się w teatrze?

 • Link do komentarza lalala niedziela, 19 lutego 2017 09:48 napisane przez lalala

  Tylko że jest jeden szczegół który się kłóci z rzeczywistością. Mianowicie na pierwszej fotce przedstawiającej projekt, wzdłuż ulicy widoczny jest brak zatoki dla autobusów, zaś w miejscu tym usytuowane są drzewa. Czy to oznacza że zatoka zostanie zlikwidowana i ponownie w tym miejscu pojawią się drzewa ?

 • Link do komentarza Kupszcza niedziela, 19 lutego 2017 08:19 napisane przez Kupszcza

  No to widze, że ludzie nie mają pojęcia o czym piszą. Po przekazaniu gruntu miasto za wiele do powiedzenia nie ma. Może coś sugerować. To nie miasto prowadzi inwestycje tylko teatr. To teatr na stronie powinien ogłosić kilka koncepcji i dać mieszkańcom szanse wypowiedzenia się. I kasa na inwestycje też nie idzie z budżetu miasta. Wszelkie uwagi należy kierować do dyrekcji teatru.

 • Link do komentarza komar niedziela, 19 lutego 2017 03:05 napisane przez komar

  Przecież jest wyraźnie napisane, że pomnik będzie na terenie dziedzińca teatru przed wejściem. Ten monolit tylko przeszkadza w tym miejscu, w którym się znajduje obecnie, a jego kwestia artystyczna jest mocno wątpliwa. Dla mnie zmiana na plus, miejsce dla mieszkańców. Piramidy kwestia dyskusyjna, niech projektanci się wypowiedzą cóż to i z czego to.

 • Link do komentarza JanKO sobota, 18 lutego 2017 23:45 napisane przez JanKO

  Jak bym widział tani Paryż na wsi - piramida przed Luwrem dla ubogich

 • Link do komentarza prosport sobota, 18 lutego 2017 22:39 napisane przez prosport

  Pomysł super. Piramidy oryginalnym pomysłem aczkolwiek tradycyjna fontanna wytryskująca z poziomu chodnika byłaby ok. Miejsca do siedzenia musza byc. Bedzie lepiej niz jest i o to chodzi.

 • Link do komentarza Mariusz Maxi sobota, 18 lutego 2017 22:08 napisane przez Mariusz Maxi

  Podoba mi się,odważnie i ze smakiem wkomponowane łączy tradycyjną architekturę z nowoczesnym designem,nada świeżości temu miejscu. Brawo

 • Link do komentarza mogilniak z wrocławia sobota, 18 lutego 2017 21:55 napisane przez mogilniak z wrocławia

  Więcej betonu się nie dało wcisnąć? Już widzę gościa leżącego na "piramidzie" jak go beton w d... parzy.

 • Link do komentarza człowiek sobota, 18 lutego 2017 21:45 napisane przez człowiek

  A gdzie się podział "pomniczek"podobno przypominający Fredrę? A dlaczego na wizualizacji na tych piramidach siedzą ludzie. To ma być miejsce wypoczynkowe? Dla kogo?

 • Link do komentarza wolnościowiec sobota, 18 lutego 2017 21:39 napisane przez wolnościowiec

  Szajs. Ale co tu się po włodarzach tego miasta spodziewać - zaściankowcy. Latem to tam nawet nie usiedzisz na tych ławkach, bo spiekota betonu nam na to nie pozwoli. W dzisiejszych czasach jest tyle możliwości pięknych projektów, a tu chyba albo ktoś ma kompletnie spaczony gust albo chodzi o kupno jak największej ilości kostki brukowej...

 • Link do komentarza Seba sobota, 18 lutego 2017 20:09 napisane przez Seba

  Kurczę, co to ma być? Zabetonowane wszystko? Nie można na środku tego betonowego wybiegu zrobić np. okrągłego klombu lub chociaż jednego drzewa z ławeczkami dookoła? Kto to zaakceptował? Szkoda, że nie pytają się w takich momentach mieszkańców - coś na kształt referendum z kilkoma projektami się kłania ...

startpoprz.12nast.koniec

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane