poniedziałek, 20 lutego 2017 12:19

Miasto odbiera darowaną uniwersytetowi działkę

 
Teren u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Strumykowej Teren u zbiegu ul. Kostrzewskiego i Strumykowej źródło: Google Street View

Po kilku latach od podpisania darowizny na rzecz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, władze miasta postanowiły odzyskać niewykorzystany teren na własność.

Na najbliższej sesji radni miejscy podejmą uchwałę, dotyczącą odwołania darowizny, do jakiej doszło pomiędzy władzami uniwersytetu a Miastem Gnieznem we wrześniu 2012 roku. Wówczas to uczelni przekazano teren, znajdujący się u zbiegu ul. Strumykowej i Kostrzewskiego. Jak na ten czas planowano, na tej nieruchomości miały znaleźć się kolejne budynki Instytutu Kultury Europejskiej. Stało się jednak inaczej.

Projekt uchwały omówiono na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miejskiej i Ochrony Środowiska: - Upłynęły cztery lata, zainteresowaliśmy się dalszymi losami tego terenu i w pismach z 17 października 2016 roku i 12 grudnia 2016 roku wystąpiliśmy do Uniwersytetu, który potwierdził iż nie planuje tam budowy obiektu naukowo-dydaktycznego. W związku z tym postanowiliśmy tę darowiznę odwołać, ponieważ lepiej, żebyśmy my tę działkę zagospodarowali, niż żeby ona w nieprzewidzianych okolicznościach trafiła w inne ręce - stwierdził wiceprezydent Jarosław Grobelny.

Radny Krzysztof Modrzejewski zapytał o to, czy Miasto Gniezno planuje zagospodarować ten teren, a jeśli tak, to w jaki sposób. Wiceprezydent odparł: - Chcielibyśmy chociażby uzyskać wpływy z zagospodarowania tej działki. Na dzień dzisiejszy teren ten jest w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony pod zabudowę edukacyjną, więc jeśli będzie taka potrzeba lub podmiot zainteresowany działką, to wtedy Miasto będzie mogło skorzystać na sprzedaży. Jak jednak dodał, nie ma na chwilę obecną żadnego potencjalnego nabywcy, natomiast w uchwale o odwołaniu użyczenia chodzi o "zachowanie interesu Miasta". Jak dodano, uniwersytet był powiadamiany o sprawie, a po tym, jak radni wyrażą zgodę na odwołanie darowizny z 2012 roku, stosowną uchwałę musi podjąć senat uczelni. 

Radny Ryszard Karmoliński wyraził opinię, że z uwagi na sąsiedztwo z boiskiem wykorzystywanym przez wiele klubów sportowych, warto byłoby pomyśleć o budowie stałego zaplecza dla zawodników, którzy nie mają obecnie wystarczających ku temu warunków. Przewodniczący Michał Glejzer wspomniał sytuację z 2012 roku, kiedy była mowa o rozbudowie uczelni: - Pamiętam doskonale, będąc wówczas przewodniczącym Komisji Gospodarki, jak przybyły władze Instytutu Kultury Europejskiej i pamiętam wizje, jakie były tworzone. Miał powstać potężny gmach wydziału, nad ulicą Strumykową miał powstać łącznik i w ogóle miały być cuda i tłumy studentów. Na tę chwilą dobrze się dzieje, że Miasto odbiera tę działkę, skoro wiadomo iż w najbliższym czasie nic tam nie powstanie. 

Radni decyzją większości zaopiniowali pozytywnie uchwałę, która trafi na obrady sesji Rady Miasta. 

13 komentarzy

 • Link do komentarza as środa, 22 lutego 2017 14:03 napisane przez as

  Ilu jest studentów w kolegium? Czy mają przewagę liczebną nad sekretariatem/dziekanatem?

 • Link do komentarza absolwent wtorek, 21 lutego 2017 10:13 napisane przez absolwent

  Uniwersytet traci studentów, a w trosce o etaty profesorskie przyjmuje wszystko, jak leci. No to poziom mamy, jaki mamy. IKE chyba się nie utrzyma, jak nie będzie większej troski o jakość kształcenia w tych wszystkich filiach i prywatnych szkółkach porozsiewanych po różnych miasteczkach. Tam potrzeba dobrej zmiany i dokładnej analizy na co państwo i komu łoży pieniądze. No i poddać rewizji kierunki kształcenia, by nie "produkować" niepotrzebnych jakichś dziwacznych zawodów, którzy nie nadają sìe do żadnej pracy i na które nie ma zapotrzebowania. Ale co tu mówić o jakości kształcenia na prowincji, skoro w centralnych instytucjach renomowanych onegdaj uczelni nie przygotowują profesjonalistow w danych kierunkach.

 • Link do komentarza shrek poniedziałek, 20 lutego 2017 21:36 napisane przez shrek

  Ruch turystyczny , szczególnie w Gnieźnie, hahaha. Tu taka beznadzieja, nawet kuria potrzebuje do roboty ze średnim wykształceniem, za pewnie Bog zapłać, po co kształcić?

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 20 lutego 2017 19:40 napisane przez avalon

  UAM traci studentów bo to uczelnia o co najwyżej średniej reputacji a sam Poznań jest raczej wrednym miastem.
  Dodatkowo niż demograficzny zagląda im w wielkie gmaszyska wybudowane za miastem na Morasku.
  Ten niepotrzebny im budynek w Gnieźnie raczej pójdzie na sprzedaż bo Poznań walczy o każdego studenta których im ubywa. Chociaż raczej nie wierze ze to sprzedadzą na cele edukacyjne - oddaliby budynki konkurencji. Raczej zrobią tam mauzoleum upadłych reżimów ZSRR i UE.

 • Link do komentarza lelo poniedziałek, 20 lutego 2017 19:24 napisane przez lelo

  brawo. sluszne dzialanie wladz miasta. na kazdym kroku pokazuja, ze sa wlasciwymi ludzmi na wlasciwych miejscach. nic nie zmienia te komentarze kilku pisiorkow, co dyskutuja sami ze soba przeciscigajac sie w obrazaniu budasza.

 • Link do komentarza Maciar poniedziałek, 20 lutego 2017 18:57 napisane przez Maciar

  A moze warto zainteresować się ilu to studentów ma Seminarium Duchowne? Wtedy IKE wypadnie jak metropolia....tam tez jest trochę miejsc do zagospodarowania.

 • Link do komentarza jac poniedziałek, 20 lutego 2017 17:47 napisane przez jac

  Budynki świecą pustkami bo kierunki są nieatrakcyjne i wzięte z kosmosu - projektowanie kultury itd... Kierunek niszowy to tłumów nie ma... Gdyby UAM postawił na np. dziennikarstwo, informatykę to musieliby selekcje wprowadzić... a tak to jest jak jest.

 • Link do komentarza stamtąd poniedziałek, 20 lutego 2017 17:34 napisane przez stamtąd

  A ja twierdzę, że mieszkaniec ma rację. Ten klin to działka przy drodze do karmelitanek?

 • Link do komentarza avalon poniedziałek, 20 lutego 2017 17:27 napisane przez avalon

  Jaki uniwersytet??? To wytwórnia niepotrzebnych nikomu bezrobotnych. Wybudowali to coś na fali propagandy Związku Socjalistycznych Republik Ełropejskich. Na szczęście nikt normalny nie chce tracić na takie coś czasu:

  * Animacja ruchu turystycznego
  * Promocja dziedzictwa kulturowego
  * Dyplomacja europejska
  * Turystyka kulturowa
  * Edukacja europejska
  * Cywilizacja zachodnioeuropejska
  * Żydowskie dziedzictwo w kulturze europejskiej
  * Komunikacja między kulturami

  Te pustą budę włączą niebawem w struktury pobliskiego szpitala...

 • Link do komentarza mieszkanka poniedziałek, 20 lutego 2017 16:49 napisane przez mieszkanka

  @Nikt Gniezno - Kiedy ostatnio był Pan w murach IKE? Zachęcam do wejścia tam, budynek świeci pustkami. Studentów jest tam bardzo niewielu. Nie jest to wina dydaktyki, młodzi ludzie po prostu z Gniezna uciekają, bo wiedzą, że nic ich tu nie czeka. Więc ten teren faktycznie lepiej wykorzystać na coś innego, bo Gniezno miastem studenckim nie będzie.

 • Link do komentarza rak poniedziałek, 20 lutego 2017 16:17 napisane przez rak

  nikt, nie rozbawiaj mnie, dla kogo te budynki? dla kilku studentów? IKE można byłoby dzisiaj zmieścić na jednej klatce akademika, a resztę sprzedać.

  a mieszkaniec to chyba z byka spadł - szatnie byłyby po tej samej stronie działki co boiska, więc ki diabeł mają ich samochody na boisku przejechać?

 • Link do komentarza nikt Gniezno poniedziałek, 20 lutego 2017 15:53 napisane przez nikt Gniezno

  "Kto daje i odbiera, ten..............". Tak się nie robi. Szanowna władzo naszego miasta, jeśli chcecie utrzymać uniwersytet w mieście to proszę Was, odstąpcie od tego pomysłu. Jeśli instytut stanie się w końcu wydziałem to z pewnością ten teren zostanie zagospodarowany. Uniwersytet myśli długo planowo a politycy tylko kadencyjnie.

 • Link do komentarza mieszkaniec poniedziałek, 20 lutego 2017 13:24 napisane przez mieszkaniec

  Oczywiście jakieś baraki z szatniami, co? Panie radny Karmoliński, to nie miejsce na takie budowle. Trzeba było pomyśleć o szatniach przed usytuowaniem boiska. A jak sobie pan wyobraża przechodzenie przez bardzo ruchliwą jezdnie młodych sportowców w strojach sportowych w tę i z powrotem? Boisko zdaniem wielu mieszkańców też jest w tym miejscu obiektem tymczasowym, bo za kilkanaście lat teren ten na pewno będzie inaczej zagospodarowany, a boiska powinny być tam, gdzie nie ma smogu, a przede wszystkim spalin z tego wzmożonego ruchu samochodowego na tej ulicy!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane