wtorek, 21 lutego 2017 16:45

Studenckie projekty wybrane - który do realizacji?

 
Zwycięska praca Marty Sowińskiej i Łukasza Gąski Zwycięska praca Marty Sowińskiej i Łukasza Gąski fot. Rafał Wichniewicz

Po kilku godzinach zapoznawania się z projektami, rozstrzygnięto studencki konkurs na pomysły rewitalizacji fragmentu miejskiej starówki. Niektóre z nich zostaną zrealizowane.

We wtorkowe popołudnie odbył się finał konkursu architektonicznego, jaki został ogłoszony w październiku 2016 roku (zobacz także: Studenci zaprojektują przyjazną starówkę). W sumie na ręce jurorów wpłynęło ponad 50 prac, stworzonych indywidualnie lub zespołowo przez studentów Politechniki Poznańskiej na zlecenie Miasta Gniezna. Cel był jeden - stworzenie projektu, dzięki któremu można byłoby stworzyć nowy nie tylko układ komunikacyjny, ale nową przestrzeń jednocześnie dla mieszkańców tej części miasta, jak i przyjezdnych z innych dzielnic. 

Wszystkie prace zostały wyłożone na planszach, rozstawionych w pomieszczeniach Miejskiego Ośrodka Kultury. Jury, w którym byli przedstawiciele Politechniki, a także Miasta Gniezna, organizatora i pomysłodawcy wydarzenia oraz urzędnicy zajmujący się inwestycjami oraz architekturą i zagospodarowaniem przestrzennym, przez kilka godzin zapoznawali się ze szczegółami projektów oraz wyjaśnieniami autorów każdego pomysłu. Czym się zajęli studenci?

Obszar przeznaczony do rewitalizacji obejmował Dolinę Pojednania, ulicę Chrobrego, Dąbrówki, Franciszkańską, św. Jana, św. Wojciecha, Tumską, Podgórną, Grzybowo, Krzywe Koło, Stromą, Farną, Rzeźnicką, Rynek z uwzględnieniem zieleni, elementów małej architektury, stworzenia katalogu mebli miejskich czy zegarów. Jak można było zauważyć, wiele projektów wyszło nieco poza pewne ramy, proponując różne nowe rozwiązania, niekiedy dość zaskakujące.

Sporo prac skupiło się na Dolinie Pojednania - to właśnie na ten fragment miasta w tym roku zaplanowane zostały środki w budżecie. To tam pojawiły się m.in. takie rozwiązania jak obiekt wbudowany w skarpę, amfiteatr czy zwiększony istniejący (choć nieczynny) układ wodny. Poza Rynkiem, na którym projektowano przede wszystkim zieleń i małą architekturę, na uwagę zasługiwało także zagospodarowanie placyku u zbiegu ul. Lecha i Chrobrego - niektórzy proponowali jego zabudowanie, a inni wykonanie na nim skweru lub miejsca rekreacji z ławkami. Najwięcej rozmaitych pomysłów, które całkowicie przeobrażały dane miejsce, pojawiło się wokół skweru przy pomniku św. Wojciecha. Tu projektowano najróżniejsze warianty przebudowy terenu, z wyłączeniem go i przeznaczeniem pod wielki trawnik, jak i utworzenia tu czegoś na kształt niedużego zbiornika wodnego z terenem spacerowym. 

Jury brało pod uwagę nie tylko pomysłowość, ale przede wszystkim realność powstania niektórych przedsięwzięć. Ostatecznie, ich decyzją jako zwycięską pracę wybrano projekt wykonany przez Martę Sowińską i Łukasza Gąskę. Ich praca objęła ul. Chrobrego, a także skwer przy pomniku św. Wojciecha z planem utworzenia dużego placu z elementami zieleni (prezentowanym na zdjęciu). Za projekt zwycięzcy otrzymali nagrodę w kwocie 2,5 tys. złotych.

Drugie miejsce zajął projekt Marii Ciszyńskiej i Dominiki Górskiej (nagroda 1,5 tys. złotych), a trzecie Michaliny Zalewskiej (nagroda 700 zł) Wyróżnienie otrzymały także zespoły (po 300 zł): Weronika Kurdziałek i Mateusz Słoboda oraz Michał Gawron, Kamil Głowacki i Jerzy Hyjek. Pierwszy z zespołów stworzył projekt, który zwrócił uwagę jury, jeśli chodzi o realizację Doliny Pojednania - proponuje on wydzielenie kilku stref rekreacji wypoczynkowej i aktywnej, rozgraniczonej niską zielenią - całość od strony ul. św. Wojciecha. Prawdopodobnie w ten sposób realizowany będzie projekt przebudowy tego miejsca, zgodnie z projektem tegorocznego budżetu. Wręczono także nagrody od prezydenta miasta, który docenił w ten sposób trzy wybrane przez siebie projekty lub zaprezentowane rozwiązania.

Wśród zauważonych prac znalazł się także pomysł Miłosza Płachetki i Hanny Smulczyńskiej, dotyczący uspokojenia ruchu samochodowego w centrum - kosztem części jezdni, które miałyby zostać zwężone, powstałyby pojedyncze miejsca postojowe, przerywane m.in. akcentami zieleni. To pozwoliłoby także na uzyskanie wystarczającej ilości miejsca do powstania ścieżek rowerowych. 

Uwagę jury zwrócił także pomysł Michaliny Zalewskiej, dotyczący przebudowy niewielkiego placu u zbiegu ul. Lecha i Chrobrego (od strony dawnego kina). Działka obecnie należy do Skarbu Państwa, dlatego władze miasta planują wystąpić o przekształcenie tego terenu, który obecnie służy za dziki parking. Michalina Zalewska zaproponowała utworzenie placu z zachowaniem słupa ogłoszeniowego, a także zagospodarowaniu miejsca zielenią i ławkami - tak by służyło ono tylko pieszym.

Projekty, które zyskały uznanie jury, będą realizowane w miarę możliwości, zgodnie z planami władz odnośnie rewitalizacji niektórych miejsc na obszarze gnieźnieńskiej starówki.

8 komentarzy

 • Link do komentarza Kasia wtorek, 18 kwietnia 2017 13:12 napisane przez Kasia

  powinni wybrać też projekt który uwzględnia zmiany na rynku (zieleń, ławki itd) .ten pusty plac jest tragiczny

 • Link do komentarza !!!!!!!!!!!! piątek, 24 lutego 2017 17:04 napisane przez !!!!!!!!!!!!

  hahahahahahah "unowocześnionego Gniezna" hahahahahahahahaha
  najpierw niech coś zrobią żeby po psach było posprzątane , no i te koślawe jezdnie i zapadnięte studzienki żeby wreszcie w tym Gnieźnie zrobili , hahahahahahahahahaha Agnieszka fakt że projekty fajne ale zejdź na ziemię i zobacz ten brud dookoła i te nieprzejezdne ulice!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Link do komentarza realista piątek, 24 lutego 2017 15:32 napisane przez realista

  @ aga, agnieszka - z czego tak się cieszysz komentatorko dwoch ostatnich komentarzy? Że studenci się wykazali? Bo przecieź tylko pokazano projekty, a od projektow do realizacji droga długa, wyboista i kosztowna, a na to wszystko nie ma pieniedzy, bo po drodze czeka kolejna plaża na rynku i inne uciechy dla ubogich.

 • Link do komentarza Agnieszka piątek, 24 lutego 2017 14:21 napisane przez Agnieszka

  Świetna sprawa - projekty wizualizacji zagospodarowania przestrzeni miasta są bardzo ciekawymi rozwiązaniami, bardzo podobają mi się te rozwiązania stanowiące wkomponowanie nowoczesnych aranżacji w starodawną, historyczną zabudowę Gniezna. Brawo projektanci :) Już się nie mogę doczeka realizacji. Efekt zapewne będzie super i świetne zdjęcia będzie można porobić na tle unowocześnionego Gniezna.

 • Link do komentarza aga środa, 22 lutego 2017 07:42 napisane przez aga

  Bardzo się cieszę, że tyle inicjatyw jest teraz w Gnieźnie. Że w końcu komuś zależy i myśli o tym, żeby nasze miasto było piękne, estetyczne i służyło nam, mieszkańcom. Mam nadzieję, że projekty będą zrealizowane i staniemy się przykładem dla innych małych miast, i nie tylko. Trzymam kciuki za powodzenie!

 • Link do komentarza mieszkaniec środa, 22 lutego 2017 00:22 napisane przez mieszkaniec

  Podpowiadaliśmy na tym forum, by skorzystać z prac studentów i widać, że prezydent czyta nasze komentarze, bo z wielu podpowiedzi korzysta. To najprostsza droga do upiększania miasta. Takie zmiany potrzebują jednak lat. No i co z tymi chole***mi gołębiami i psiskami sikającymi i sr**ącymi jak popadnie?

 • Link do komentarza Jacek wtorek, 21 lutego 2017 21:59 napisane przez Jacek

  Mam wielką nadzieję, że Dolina Pojednania będzie perełką Gniezna. Trzymam kciuki Panie Tomaszu.

 • Link do komentarza Uważny wtorek, 21 lutego 2017 19:47 napisane przez Uważny

  Jakoś w żadnym projekcie nie ma propozycji usunięcia wodotrysku Kowalskiego, za to zaproponowano usunięcie pomnika świętego Wojciecha. Znaczące...

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane