W dniach 26-27 maja odbyła się w Gnieźnie konferencja naukowa pt. „Potestas et Christianitas – Polska i jej monarchia w tworzeniu zrębów cywilizacyjnej i duchowej jedności Europy”, której organizatorami było Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie i Pracownia Badań nad Wczesnymi Dziejami Europy Środkowej Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Konferencja była elementem obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego. W jej trakcie z wygłoszono 17 referatów, których autorami byli uczeni z Gniezna, Lublina, Poznania, Warszawy, Wilna i Wrocławia.
W referatach podjęto zagadnienia związane z budową monarchii pierwszych Piastów i jej miejsca w Europie przełomu X i XI w. (S. Rosik, A. Buko, W. Fałkowski), okoliczności i kontekstów koronacji Bolesława Chrobrego (L. Słupecki, D. Sikorski, J. Sobiesiak), a także rytów koronacji i insygniów koronacyjnych (A. Pleszczyński, G. Zujienė, P. Figurski). W odrębnych sesjach przedstawiono wyniki badań archeologicznych nad grodami wczesnopiastowskimi, m.in. Poznaniem, Gnieznem i Kołobrzegiem (M. Kara, M. Rębkowski, T. Janiak) oraz studiów kodykologicznych nad rękopisami: gnieźnieńskim Codex pretiosus z XI wieku oraz Pontyfikał Płocki I z XII wieku (ks. M. Sołomieniuk, ks. L. Misiarczyk).
Na zakończenie konferencji ksiądz prymas Wojciech Polak odprawił dla jej uczestników Mszę świętą w archikatedrze gnieźnieńskiej i wygłosił kazanie. W kazaniu powiedział m. in.: „To więc, co usłyszeliśmy w czasie konferencji nie ograniczało się jedynie do potwierdzenia samego faktu koronacji Bolesława Chrobrego, ale miało za swój cel i przedmiot badań wskazanie nam i przywołanie właśnie szerszych konsekwencji, cywilizacyjnych i duchowych, jakie to wydarzenie powodowało w ówczesnej Europie. Niewątpliwie miało ono w sobie bowiem niezwykłą siłę, bo przecież Piastowie, także w ten sposób zadbali o to, aby ich wysiłek i dokonania znalazły uznanie w chrześcijańskiej Europie”.
Warto dodać, że głównym sponsorem konferencji była Fundacja Zakłady Kórnickie. Organizatorzy planują szybką publikację materiałów konferencyjnych.
Autorzy: Centrum Studiów Mediewistycznych KUL; ks. Michał Sołomieniuk
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.
Warto było posłuchać mądrych głów.
Najważniejsze wydarzenie naukowe, zorganizowane przez archidiecezję gnieźnieńskiej w tym roku. Znani i uznani profesorowie!