Z ciekawymi ludźmi i ich historiami mogli spotkać się uczestnicy wykładów działającego w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna Klubu “Włącz ciekawość”. Po spotkaniach nierzadko była okazja do rozmów i dyskusji, a także niejednokrotnie do zakupu książek zaproszonych autorów.
W ramach programu „Blisko” odbyły się trzy wykłady: Mariusza Borowiaka „Skarb z South Hinskey”, dr Elżbiety Urbaniak “Gnieźnieńskie księgarnie w latach 1840-1939” oraz Krzysztofem Petkiem, współautorem książki „Tysiąc bochenków. Zapiski z zaplecza wojny”. Przed nami jeszcze spotkanie z Tomaszem Tomkowiakiem: “Ciekawostki historyczne o Gnieźnie”, które odbędzie się 8 listopada o godzinie 17:00 w Czytelni Biblioteki Głównej, ul. Mieszka I 16.
Mariusz Borowiak, rodowity gnieźnianin, pisarz i dziennikarz morski, uraczył słuchaczy wykładem, który dotyczył historii opisanej w książce „Skarb z South Hinskey”. Wspomagając się prezentacją audiowizualną szeroko i barwnie przybliżył dzieje metalowej skrzyni, w której oficer polskiego
wywiadu umieścił materiały archiwalne, a następnie zakopał pod Oxfordem w Anglii.
Pani dr Elżbieta Urbaniak, która wiele lat pracowała w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wygłosiła wykład pt.: „Gnieźnieńskie księgarnie w latach 1840 – 1939”, przygotowała również bardzo ciekawą prezentację multimedialną. Za jej pośrednictwem uczestnicy mogli zobaczyć wizerunki osób bardzo zaangażowanych w działalność naszego miasta wiele lat temu, a prowadzących jakże cenną działalność księgarską, oraz mogli obejrzeć fantastyczne zdjęcia ulic Gniezna z czasów, które bezpowrotnie minęły.
Kolejne ze spotkań, z Krzysztofem Petkiem – pisarzem, politologiem i podróżnikiem dotyczyło podróży i obecnej sytuacji w Ukrainie. Uczestnicy mogli zobaczyć zdjęcia mi. in. z Brazylii, Rosji, Rumunii, by następnie przenieść się do Ukrainy. Pojawiły się wątki wojenne, prelegent opowiadał o kulisach powstania książki. Między Panem Krzysztofem a publicznością wywiązała się rozmowa o wojnie, stosunkach politycznych i kwestiach narodowościowych, które dzieliły i dzielą Ukrainę.
Wykłady odbyły się w ramach projektu „Rozczytana koalicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W związku z dbałością o poziom komentarzy prowadzona jest ich moderacja. Wpisy mogące naruszać czyjeś dobra osobiste lub podstawowe zasady netykiety (np. pisanie WIELKIMI LITERAMI), nie będą publikowane. Wszelkie uwagi do redakcji należy kierować w formie mailowej. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji.