Jesteś tutaj:Kultura Jana Jakuba Kolskiego opowieści z Jańciolandu
środa, 18 kwietnia 2018 09:51

Jana Jakuba Kolskiego opowieści z Jańciolandu

  mn
Jana Jakuba Kolskiego opowieści z Jańciolandu zdjęcie nadesłane

W piątek,  trzynastego kwietnia w murach II LO odbył się jubileuszowy V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Filmie.

W poprzednich latach edycje konkursu dotyczyły twórczości Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, adaptacji dramatów Williama Szekspira oraz twórczości Jana Machulskiego. W tym roku organizatorki Agnieszka Nowakowska oraz Anna Kurzeja zaprosiły  uczniów do zapoznania się z twórczością reżysera wyjątkowego, kreatora „magicznej odrealnionej krainy zwanej Jańciolandem”. W krainie tej łączą się w doskonały sposób realia polskiej wsi z plastycznymi artystycznymi obrazami, historie prawdziwe  z wymyślonymi, fakty historyczne z inspiracjami literackimi i filmowymi. A wszystko to doprawione jest szczyptą świata magicznego, religii i słowiańskich  wierzeń.  

Uczestnicy mieli za zadanie obejrzeć trzy filmy reżysera: Jasminum, Serce, serduszko oraz Jańcia Wodnika oraz zapoznać się z opracowaniami dotyczącymi tych dzieł.  Do konkursu zgłosili się uczniowie z  pięciu gnieźnieńskich szkół ponadgimnazjalnych. W I etapie dziesięcioro uczestników  rozwiązało krótki test wyboru odpowiedzi składający się z dziesięciu pytań dotyczących szczegółów fabularnych filmów. Wśród pytań znalazły się np. Co Stygma dał Jańciowi w prezencie?, O której godzinie budził się brat Zdrówko? Na podstawie wyników miało zostać wyłonione pięć osób, które awansowały do półfinału. Pomiędzy dwojgiem uczestników przeprowadzono dogrywkę. Rywalizacja była bardzo wyrównana – zawodnicy bezbłędnie odpowiadali na losowane przez siebie pytania. Do kolejnego etapu dostała się Izabela Urbanek. 

Po wyłonieniu półfinalistów doktor Piotr Pławuszewski wygłosił wykład dotyczący obrazu wsi w polskiej kinematografii, szczególną uwagę poświęcając filmowi J.J. Kolskiego Pograbek. W drugiej części konkursu każdy z pięciu uczestników musiał udzielić odpowiedzi na 3 pytania, które wybierał z jednej z sześciu kategorii: Cuda wianki, Miejsca, Intertekstualnie; Siostrzyczka kaczuszka, braciszek świnka; Powiedzieli powiedzieli oraz Liczby. Dla publiczności przygotowano pytania dotyczące wykładu. Dla trzech osób, które udzieliły poprawnej odpowiedzi, przewidziane były nagrody w postaci polskich filmów. W finale konkursu  troje uczestników musiało pisemnie odpowiedzieć na trzy pytania. Finałowa trójka to:
I miejsce - Alicja Szalczyńska z Akademickiego LO Milenium
II miejsce - Piotr Stawski z Zespołu Szkół Ekonomiczno - Odzieżowych
III miejsce - Kasia Matysiak z naszej Dąbrówki.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyski pamięci ufundowane przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz książki „Dzieje Gniezna” przekazane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane