Jesteś tutaj:Kultura Marzenia o „szklanych domach” czyli wspólne czytanie „Przedwiośnia”
sobota, 08 września 2018 13:23

Marzenia o „szklanych domach” czyli wspólne czytanie „Przedwiośnia”

 
Marzenia o „szklanych domach” czyli wspólne czytanie „Przedwiośnia” fot. Rafał Wichniewicz

W murach biblioteki oraz parowozowni odbyły się dziś akcje czytelnicze, odbywające się w ramach ogólnopolskiej akcji. W tym wyjątkowym roku słuchać można było fragmentów dzieła Stefana Żeromskiego.

W sobotnie przedpołudnie do wspólnego czytania gnieźnianie zasiedli w dwóch miejscach na terenie miasta. W filii Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna przy ul. Staszica akcja "Narodowego Czytania", w trakcie której przypominano fragmenty "Przedwiośnia" połączona została z wątkiem dotyczącym powstania wielkopolskiego. W arkana powiązań tej książki z dziejami sprzed stu lat, wprowadził wszystkich Paweł Trygalski, propagator pamięci o zrywie z 1918 i 1919 roku, wiążąc dzieje te z tym, co zawarte (szczególnie marzenia o wolnym kraju) zostało w publikacji Stefana Żeromskiego. Przyczynili się do tego także młodzi ludzie z Gimnazjum nr 2, którzy odtworzyli krótką scenkę wprowadzającą do lektury.

W tym samym czasie podobna akcja miała miejsce w Parowozowni Gniezno. Wspólne czytanie poprzedzone zostało krótkim rajdem rowerowym do Żydowa, którego uczestnicy dotarli około 11:00 na ul. Składową. Tu w hali wachlarzowej, pomiędzy zgromadzonymi eksponatami kolejowymi, do wspólnego czytania zachęcili współorganizatorzy wydarzenia - Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie, Organizacja Turystyczna "Szlak Piastowski, Starostwo Powiatowe oraz Gnieźnieńskie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, a lekturę odczytywali gnieźnieńscy uczniowie, zaproszeni samorządowcy, dyrektorzy oraz harcerze. Jako przerywnik pomiędzy kolejnymi fragmentami, usłyszeć można było utwory Fryderyka Chopina.

1 komentarz

  • Link do komentarza Turysta sobota, 08 września 2018 18:55 napisane przez Turysta

    Pokazuje to, że Parowozownia Gniezno ma potencjał. Co zrobią z tym samorządowcy ?

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

m

Ostatnio dodane