Jesteś tutaj:Kultura „Nowe” muzeum otworzyło swe podwoje
piątek, 14 września 2018 13:33

„Nowe” muzeum otworzyło swe podwoje

 
„Nowe” muzeum otworzyło swe podwoje fot. Rafał Wichniewicz

Dobiegł końca wielomiesięczny remont, który był realizowany w części pomieszczeń Muzeum Początków Państwa Polskiego. Goście i pracownicy tej instytucji zyskali nowe wnętrza.

Wszystko dzięki projektowi wykonanemu przy wsparciu środków unijnych, a który to zakładał wykorzystanie części wnętrz Muzeum, położonych na piętrze nad biurami. Pomieszczenia te w znacznej części nie były od lat wykorzystywane w odpowiedni sposób, ale dzięki podjętym działaniom od teraz będą służyć na różne cele. 

Uroczystość otwarcia odbyła się bez szumnego przecinania wstęgi, za to z wprowadzeniem wszystkich zaproszonych gości do nowych wnętrz: - W 1978 roku otwarto budynek, w 1983 uruchomiono tu muzeum, a w 2018 otwieramy część muzeum, która przez długie lata w ogóle nie była przez muzeum użytkowana, albo w ogóle nie była użytkowana przez nikogo. Myślę, że jest to niezwykle istotne wydarzenie, dlatego nazwaliśmy to otwarciem "nowego" muzeum - przyznał Michał Bogacki, dyrektor MPPP, który przyznał iż cały remont kosztował sporo wysiłku i czasu: - Dzięki tej inwestycji oddajemy do użytku połowę budynku, który należał do nas lub do szkoły, a wcześniej nie był użytkowany. Mając na dole jedną wystawę stałą, to po otwarciu będziemy mogli upublicznić ich pięć i tym samym potencjał ten wzrasta dwukrotnie. Poza tym mamy przestrzenie edukacyjne, jedne z najnowocześniejszych do prowadzenia edukacji muzealnej, a ponadto wreszcie mamy magazyn biblioteczny na 30 tys. woluminów - dodał.

Integralnym elementem odnowionej części jest korytarz, w którym znalazła się ekspozycja setek średniowiecznych kafli piecowych, które zostały odnalezione na terenie Gniezna i w jego okolicy. Ten najbogatszy w tej części Europy tego typu zbiór, urozmaica rekonstrukcja w postaci miniaturowych piecyków, ukazujących jak one wyglądały setki lat temu. 

Poza tym na piętrze otwarte zostały dwie sale, które mogą być wykorzystywane na różne edukacyjne cele, a także w pełni wyposażone pomieszczenie warsztatowe. Nie zapomniano także o łazienkach oraz pomieszczeniu dla matek z małymi dziećmi. Na tym poziomie znalazły się także pomieszczenia biurowe dla pracowników z działu edukacji. Klatka schodowa zyskała nowe rozwiązanie ekspozycyjne, dzięki czemu bardziej uwidocznione zostały przechowywane tu kamienne zabytki oraz kopie drzwi z Płocka oraz Gniezna. 

Na parterze tymczasem pojawiła się nowa wystawa dotycząca Gniezna, w której w o wiele ciekawszy niż dotąd sposób, prezentowane są zabytki związane z Grodem Lecha - od topora katowskiego, poprzez dokumenty i plakaty, aż po wyjątkową formę prezentacji dawnych widoków miasta. 

W najbliższą niedzielę 16 września od godziny 10:00 będzie można zwiedzić odnowione wnętrza Muzeum - wstęp jest bezpłatny!

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane