Jesteś tutaj:Kultura 100 lat historii Gniezna na zdjęciach
czwartek, 18 października 2018 17:32

100 lat historii Gniezna na zdjęciach

 
100 lat historii Gniezna na zdjęciach fot. Rafał Wichniewicz

W Muzeum Początków Państwa Polskiego otwarta została pierwsza w historii Grodu Lecha wystawa, prezentująca dzieje Gniezna ujęte obiektywami fotografów żyjących w Gnieźnie na przestrzeni stu lat.

Od najstarszych ujęć z przełomu lat 10. i 20. XX wieku, poprzez mroczny okres okupacji, po czasy realnego socjalizmu i na wydarzeniach z ostatnich lat kończąc. Tak w skrócie można opisać chronologicznie zdjęcia, które zostały zaprezentowane w holu gnieźnieńskiego Muzeum. Wystawa, która swoim tytułem "Gniezno - 100 lat wolności", wpisuje się w obchodzone w tym roku rocznice, otwarta została w ramach czwartej edycji Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Po wystawie pokonkursowej "Oaza zieleni" w gnieźnieńskiej filii Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Poznaniu, a później także w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna, gdzie swoje zdjęcia zaprezentował klub Foto 50+, przyszła pora na kolejną. W placówce przy ul. Kostrzewskiego wszystkich zgromadzonych powitał dyrektor Muzeum Michał Bogacki oraz dyrektor I LO Paweł Matkowski, a także Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, która organizuje wspomniany festiwal. "100-lat Wolności" to fotograficzny zapis wydarzeń, a więc reportaży, plenerów czy własnego, indywidualnego spojrzenia na Gniezno w obiektywie trzynastu fotografów. Wraz z nimi na planszach pojawiły się także prace sześciu młodych twórców, którzy pod okiem Przemysława Degórskiego przedstawili własne kadry współczesnego miasta. Całość, uzupełniona podpisami, stanowi swojego rodzaju wyprawę przez dzieje naszego miasta, często te zapomniane, jak na tych przedwojennych kadrach, po te, które są w naszej świadomości, ale przeminęły wraz ze zmianami w naszym kraju - chociażby fabryka "Polania" czy gnieźnieńska garbarnia. Wystawa będzie dostępna w holu Muzeum do 6 stycznia 2019 roku - zapraszamy!

Uczestnicy wystawy: Zenon Chojecki, Przemysław Degórski, Paweł Kostusiak, Stanisław Kubacki, Marek Lapis, Henryk Maćkowiak, Władysław Nielipiński, Piotr Robakowski, Zenon Siwiński, Zdzisław Stoltman, Przemysław Strzyżewski, Waldek i Dawid Stube, Rafał Wichniewicz. Uczestnicy warsztatów i wystawy: Liwia Burzyńska, Bartłomiej Degórski, Natalia Jakubowska, Małgosia Kukurenda, Weronika Nicole Olejniczak, Nikodem Wejerowski. Warsztaty koordynowała Joanna Gronikowska, a kuratorami wystawy była Magda Robaszkiewicz i Rafał Wichniewicz.

1 komentarz

Skomentuj

W związku z dbałością o poziom komentarzy, prowadzona jest ich moderacja. Wpisy wulgarne, obsceniczne czy obrażające innych komentatorów i naruszające podstawowe zasady netykiety (np. pisane CAPS LOCKIEM), nie będą publikowane. Zapraszamy do kulturalnej dyskusji. Ponadto prosimy nie umieszczać wklejonych obszernych tekstów, pochodzących z innych stron, do których to treści komentujący nie posiadają praw autorskich. Ponadto nie są dopuszczane komentarze zawierające linki do serwisów, prowadzonych przez wydawców innych lokalnych portali.

Ostatnio dodane